
ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 липня 2019 р. м. Чернівці Справа № 824/576/19-а
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Боднарюка О.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області, про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі - позивач), звернувся в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (далі - відповідач), в якому просив:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області щодо здійснення перерахунку та виплати пенсії з 01 квітня 2019 року, як військовому пенсіонеру згідно із постановою КМ України № 657 від 30.08.2017 року "Про внесення змін до деяких постанов КМ України щодо оплати праці працівників прокуратури", ст.51, ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", на підставі наданої довідки Військової прокуратури Західного регіону України, про грошове забезпечення від 19 лютого 2019 року № 40 для перерахунку пенсії з урахуванням грошового забезпечення працівника військової прокуратури;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області здійснити ОСОБА_1 , як військовому пенсіонеру, згідно із ст. 51, ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постановою КМ України № 657 від 30.08.2017 року "Про внесення змін до деяких постанов КМУ щодо оплати праці працівників прокуратури", на підставі наданої довідки Військової прокуратури Західного регіону України, про грошове забезпечення від 19 лютого 2019 року № 40 перерахунок та виплати з 01 квітня 2019 року пенсію у відсотковому співвідношенні 70% від загальної суми грошового забезпечення зазначеного у вищезазначеній довідці;
- стягнути на користь позивача судові витрати;
- звернути рішення суду до негайного виконання;
- зобов`язати відповідача подати у встановлений строк звіт про виконання судового рішення.
24.06.2019 року позивачем подано заяву (про уточнення позовних вимог), в якій останній просив:
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області здійснити ОСОБА_1 , перерахунок та виплату пенсії з 01 квітня 2019 року у зв`язку з набуттям чинності постанови КМ України № 657 від 30.08.2017 року, у відсотковому співвідношенні 70% від загальної суми грошового забезпечення, зазначеного у довідці №40 Військової прокуратури Західного регіону України про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 .
1. Аргументи учасників справи.
1.1. Позивач в обґрунтування позовних вимог зазначив, що з квітня 2017 року по даний час перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію за вислугою років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". З метою реалізації свого законного права на перерахунок пенсії в 2019 році неодноразово звертався до відповідача із заявою про проведення перерахунку пенсії, додавши при цьому довідку про розмір грошового забезпечення № 40 від 19.02.2019 року. 05.04.2019 року відповідачем повідомлено позивача про відсутність підстав для здійснення перерахунку пенсії, оскільки такий перерахунок пенсії суперечитиме вимогам чинного законодавства (лист № 11472/09 від 05.04.2019 р.) Позивач вважає вказану відмову відповідача протиправною та такою, що суперечить вимогам чинного законодавства, з огляду на наступне.
1.2. На думку позивача, відмовляючи в перерахунку пенсії відповідачем порушено гарантоване право останнього на отримання пенсії передбачене нормами Конституції України. При цьому зазначає, що письмова відмова відповідача не обґрунтована, не містить посилань на конкретні правові норми, в ній допущенні хибні посилання на постанову КМУ від 30.08.2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб " та постанову КМУ від 21.02.2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільненні з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", оскільки зазначені постанови до підвищення грошового забезпечення працівникам військової прокуратури відношення не мають.
1.3. Посилаючись на вимоги статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" позивач вважає, що ним правомірно самостійно подано довідку про грошове забезпечення до органу Пенсійного фонду для перерахунку пенсії.
Відповідач у відмові про перерахунок пенсії помилково зазначає, що довідка подається до органу Пенсійного фонду уповноваженим органом, в даному випадку Військовою прокуратурою Західного регіону.
1.4. Крім того, відмовляючи у здійсненні перерахунку пенсії відповідачем порушено норми Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", що надають право на невідкладний перерахунок пенсії у зв`язку із зміною хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців. В даному випадку підвищення посадових окладів працівникам прокуратури, в тому числі і військової прокуратури відбулось на підставі постанови КМ України №657 від 30.08.2017 року, про яку позивач дізнався 23.02.2019 року, з дати отримання довідки про розмір грошового забезпечення. На підставі зазначеної постанови позивачу надана довідка Військової прокуратури Західного регіону № 40 від 19.02.2019 року для перерахунку пенсії. Вважає, що як колишній працівник органів прокуратури та пенсіонер Міністерства Оборони України, має право на здійснення перерахунку розміру пенсії на підставі постанови КМ України № 657 від 30.08.2017 року.
1.5. З приводу тверджень відповідача про те, що КМ України не приймав рішення про перерахунок пенсії у зв`язку із підвищенням постановою КМ України від 30.08.2017 року №657 грошового забезпечення працівників прокуратури, а орган Пенсійного фонду не отримував повідомлень про необхідність складання та направлення списків до уповноваженого органу для проведення відповідних перерахунків - вказав, що такі доводи відповідача спростовані правовою позицією викладеною в рішенні Верховного Суду України від 16.04.2018 року (справа №825/506/18).
2. Відповідач подав до суду відзив на адміністративний позов в обґрунтуваннях якого зазначає, що після набрання чинності постанови КМ України № 657 від 30.08.2017 "Про внесення змін до деяких постанов КМ України щодо оплати праці працівників прокуратури", тобто з 30.08.2017 року, рішення Уряду про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців чи введення нових - не приймалось. Повідомлень щодо проведення перерахунків пенсій особам до Пенсійного фонду України не надходило, підстав для перерахунку пенсії з урахуванням грошового забезпечення - немає.
2.1. Крім того, відповідач звертав увагу суду на те, що згідно з Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262, затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1, документи для призначення та проведення перерахунків пенсій подаються до органів Пенсійного фонду України виключно через уповноважені структурні підрозділи міністерств (відомств), у випадку позивача - через Чернівецький обласний військовий комісаріат.
Відтак, для реалізації виконання постанови Уряду №103 від 21.02.2018 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким інших категоріям осіб", на адресу відповідача надійшла довідка з Чернівецького обласного військового комісаріату про розмір грошового забезпечення для здійснення перерахунку та виплати пенсії позивачу. На підставі даної довідки ОСОБА_1 проведений перерахунок пенсії з 01.01.2018 року. Таким чином, відповідач правомірно не врахував при перерахунку пенсії довідку Військової прокуратури Західного регіону України від 19.02.2019 № 40, а розмір пенсії, яку отримує позивач станом на час розгляду даної судової справи обчислений відповідно до вимог чинного законодавства України.
3. Доводи учасників справи.
3.1. Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі з підстав наведених в адміністративному позові та відповіді на відзив, подавши при цьому заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження за наявними в справі матеріалами.
3.2. Представники відповідача в судовому засіданні заперечили щодо задоволення заявлених вимог з підстав викладених у відзиві, подавши при цьому заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження за наявними в справі матеріалами.
З урахуванням вимог статті 194 КАС України та поданих учасниками справи заяв, суд вважає за можливе розглянути адміністративну справу в порядку письмового провадження, за наявними матеріалами.
4. Судом встановлені такі обставини та відповідні їм правовідносини.
4.1. Відповідно до відомостей інформаційної системи "Діловодство спеціалізованого суду" - 09 листопада 2018 року Чернівецьким окружним адміністративним судом у справі №727/849/18-а відмовлено в задоволенні позову ОСОБА_1 , в якому останній просив:
- визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного Фонду України в Чернівецькій області в грошовому забезпеченні для перерахунку пенсії позивача, врахувати 40% надбавку за вислугу років служби та включити суми матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення в грошове забезпечення для перерахунку позивачеві пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та виконати відповідний перерахунок розміру його пенсії;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного Фонду України в Чернівецькій області провести перерахунок та з 8 січня 2018 року виплатити призначену позивачеві пенсію з урахуванням всіх складових заробітної плати відповідно до довідки про розмір місячного грошового забезпечення №18/2-69 вих.17 від 27.03.2017 року виданої позивачеві Військовою прокуратурою Західного регіону, в тому числі матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, та 40% надбавки у відсотках посадового окладу (за основною чи тимчасово займаною посадою) з урахуванням окладу за військовим званням, - в розмірі 70 відсотків суми грошового забезпечення, з якої було сплачено єдиний соціальний внесок на загальнообов`язкове державне страхування.
4.2. 26 лютого 2019 року Сьомим апеляційним адміністративним судом (з урахуванням ухвали про виправлення описки від 23 квітня 2019 року) в задоволенні апеляційної скарги ОСОБА_1 відмовлено. Рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 09 листопада 2018 року у справі змінено з підстав, викладених в мотивувальній частині.
В іншій частині рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 09 листопада 2018 року залишено без змін.
Відповідно до частини 4 статті 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
4.3. Відповідно до вказаних судових рішень встановлено наступні обставини:
Позивач перебуває на обліку в Головному управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" у розмірі 70% грошового забезпечення.
27.03.2017 року Військова прокуратура Західного регіону України листом 18/2-68 вих.17 повідомила ОСОБА_1 про те, що у довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії такі складові грошового забезпечення, як матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, не включаються. Крім того, зазначено про направлення довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 03.08.2016 року, у зв`язку із зміною посадових окладів та з врахуванням 40% вислуги, та довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 03.08.2016 року з врахуванням 40% вислуги.
03.04.2017 року позивач звернувся до Головного управління пенсійного Фонду України в Чернівецькій області із заявою щодо переходу з пенсії за Законом України "Про прокуратуру" на пенсію за Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". У зв`язку переходом з одного виду пенсії на інший позивач просив обрахунок новопризначеної пенсії провести згідно з вимогами ст. 1-1 та частин 3 і 18 ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", - тобто з усіх складових та їх розмірів на даний час місячного забезпечення працюючого працівника військової прокуратури за посадою, з якої він звільнився.
13.05.2017 року Військовою прокуратурою Західного регіону України видано довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 № 18/2-97 вих.17, відповідно до якої посадовий оклад становить 2048,00 грн., оклад за військове звання 125,00 грн., процентна надбавка за вислугу років 30% - 614,00 грн., надбавка за виконання особливо важливих завдань 70% - 1951,18 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень 10% - 204,80 грн., надбавка за службу на посадах слідчих понад 5 років 15% - 325,95 грн., премія за серпень 2016 року 130% - 6850,13 грн., усього 12119,46 грн.
31.05.2017 року Головне управління пенсійного Фонду України в Чернівецькій області №109/0-11 повідомило позивача про те, що 25.05.2017 року з Чернівецького обласного військкомату надійшла довідка про розмір грошового забезпечення в сумі 12119,46 грн. У зв`язку з цим позивачу призначено пенсію, розмір якої склав 8550,05 грн., в тому числі основний розмір пенсії - 8483,62 грн., (12119,46х70%) та 66,43 грн., - підвищення як дитині війни. Виплата пенсії буде проведена у червні 2017 року.
08.01.2018 року позивач звернувся з листом до Військової прокуратури Західного регіону України, Чернівецького обласного військового комісаріату, Головного управління пенсійного фонду України, в якому просив першого адресата створити комісію, скласти довідку про уточнений розмір грошового забезпечення та направити її у встановленому порядку до ГУ ПФУ в Чернівецькій області, другого адресата - прийняти участь у перевірці та отриманні довідки, в установленому порядку направити її до ГУ ПФУ в Чернівецькій області, третьому адресату - на підставі отриманої від Військової прокуратури Західного регіону України через Чернівецький ОВК довідки про уточнений розмір грошового забезпечення - ухвалити рішення про перерахунок раніше призначеної пенсії.
16.01.2018 року Чернівецький обласний військовий комісаріат листом № 52/соц. повідомив позивача про те, що довідка про розмір грошового забезпечення була надана військовою прокуратурою Західного регіону, тому з приводу питань щодо її складання необхідно звертатися до зазначеної установи.
22.01.2018 року Головне управління пенсійного фонду України в Чернівецькій області листом № 33/0-11 повідомило позивача про те, що документи для призначення та проведення перерахунків пенсій подаються до органів Пенсійного фонду України виключно через уповноважені структурні підрозділи міністерства (відомств), у випадку позивача - через Чернівецький обласний військовий комісаріат. Лише у разі надання уповноваженим органом уточненої довідки про розмір грошового забезпечення для нарахування пенсії, може розглядатися питання її перерахунку.
4.4. Не погоджуючись з розміром суми пенсійного забезпечення, позивач в черговий раз звернувся до Військової прокуратури Західного регіону України та отримав довідку про розмір грошового забезпечення №40 від 19.02.2019 року.
У вказаній довідці №40, яка видана заступником військового прокурора регіону обумовлюється про те, що вона видана ОСОБА_1 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівникам прокуратури" розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 6 вересня 2017 року (день, з якого змінено розмір грошового забезпечення особам, що проходять службу ), за посадою старший слідчий військової прокуратури Чернівецького гарнізону становить: посадовий оклад - 5660,00 грн; оклад за військовим (спеціальним) званням майор - 1340,00 грн; надбавка за вислугу років (50%) -3500, 00 грн; надбавка за виконання особливо важливих завдань (70%) - 7350,00 грн; надбавка за службу в умовах режимних обмежень (10%) - 566,00 грн; надбавка за службу на посадах слідчих понад 5 років (15%) - 1050,00 грн; премія за січень 2019 року (37%)- 7202,42 грн, всього в сумі 26668,42 грн. (а.с.11)
4.5. 14.03.2019 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області, в якій з урахуванням уточнення (заява від 18.03.2019р.) просив провести перерахунок отримуваної пенсії. (а.с.12; 13)
4.6. Листом № 114-72/09 від 05.04.2019 року Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області позивача повідомлено, що відповідно до статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
На сьогодні діє Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45. Даним нормативно-правовим актом (у редакції, що діяла по 20.02.2018) чітко було визначено, що перерахунок раніше призначених відповідно до вказаного Закону пенсій проводиться у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за згаданим Законом, або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення. При цьому, відповідне силове міністерство (відомство), у випадку позивача - Міністерство оборони України, мало повідомити Пенсійний Фонд України про підстави перерахунку пенсій, а той - свої територіальні управління.
Оскільки таке повідомлення до Пенсійного фонду України не надходило, підстав для проведення перерахунку пенсії з урахування грошового забезпечення станом на вересень 2017 року, не було.
Зауважено, що відповідно до статті 99 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" та постанови Кабінету Міністрів України від 02.11.2006 № 1522 "Про передачу органам Пенсійного фонду України функції з призначення і виплати пенсії деяким категоріям громадян" з 01.01.2007 органи Пенсійного фонду України виконують функції з призначення (перерахунку) та виплати пенсій. Визначення грошового забезпечення для призначення чи перерахунку пенсій залишилось у компетенції органів силових міністерств (відомств), де особа проходила службу, а, отже, визначення розміру грошового забезпечення для врахування при перерахунку пенсій не належить до компетенції органів Пенсійного фонду України.
Звернено увагу на те, що згідно з вимогами вказано вище Порядку, довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, подаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, у випадку позивача Чернівецьким обласним військовим комісаріатом. Тому, провести перерахунок пенсії на підставі грошових документів, поданих безпосередньо пенсіонером, підстав немає.
Зазначено, що позивачу проведено перерахунок пенсії з оновленого грошового забезпечення з 01.01.2018 відповідно до вимог постанови Уряду від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії. Дана довідка, видана на ім`я позивача, до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області надійшла від зазначеної вище установи.
Для перевірки правильності визначення грошового забезпечення, зазначеного у довідці для перерахунку пенсій за займаною на день звільнення посадою, запропоновано звернутися до Чернівецького обласного військового комісаріату.
Крім цього, зауважено, що постановою Вищого адміністративного суду України від 01.10.2014 № К/800/10798/1-4, на яку посилався у доповненні до заяви позивач, орган Пенсійного фонду зобов`язано "розглянути заяву позивача і прийняти рішення".
Розглянувши заяву про проведення перерахунку пенсії, повідомлено, що підстави для перерахунку пенсії відсутні, оскільки це суперечить вимогам чинного законодавства України. (а.с.14)
4.7. 02.05.2019 року та 20.05.2019 року позивач повторно звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області з проханням провести перерахунок пенсії. (а.с.15; 16)
4.8. Листом Головного управління Пенсійного фонду України № 16052/09 від 23.05.2019 року на звернення позивача повідомлено про відсутність підстав для проведення перерахунку пенсії, оскільки такий перерахунок суперечитиме вимогам чинного законодавства України. Та в листі наведенні аналогічні аргументи, які наведені в листі ГУПФУ у Чернівецькій області від 25.04.2019 року № 11472/09. (а.с.23)
4.9. 29.05.2019 року позивач із заявою звернувся до обласного військового комісара Чернівецького обласного військового комісаріату в якій просив з метою здійснення гарантованого права на невідкладний перерахунок пенсії звернутись до Військового прокурора Західного регіону України про виготовлення та надіслання до Чернівецького обласного військового комісаріату довідку про розмір грошового забезпечення по посаді, з якої позивач звільнився. Отримувану довідку спрямувати до Пенсійного фонду України в Чернівецькій області та повідомити про таке позивача. (а.с.28)
4.10. Листом військового комісара Чернівецького обласного військового комісаріату від 31.05.2019 року № 930/009 позивача повідомлено про те, що перерахунок грошового забезпечення військовослужбовцям здійснюються відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45.
Відповідно до вимог зазначеного Порядку довідки видаються державним органом, з якого особи були звільненні із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Позивачу довідки про розмір грошового забезпечення надаються військовою прокуратурою Західного регіону, тому по всім питанням щодо її складання та надання необхідно звертатися до зазначеної установи. Уразі надання такої довідки позивач може самостійно звернутись до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області із заявою про перерахунок пенсії. (а.с. 29-30)
4.11. В ході дослідження в судовому засіданні оригіналу Пенсійної справи ОСОБА_1 № 24010044568 судом встановлено, що останньому проведено перерахунок пенсії за вислугою років відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 з 01 січня 2018 року із сум грошового забезпечення за відповідною посадою слідчого військової прокуратури Чернівецького гарнізону на підставі довідки Чернівецького обласного військового комісаріату № ХЖ18976 від 03.04.2018 року, що становить зокрема : посадовий оклад - 2048,00 грн; оклад за військове звання - 1340,00 грн; процентна надбавка за вислугу років 50% - 1694,00 грн; всього сума грошового забезпечення для обчислення пенсії - 5082,00 грн. Основний розмір пенсії становить 70% грошового забезпечення (вислуга років 28) у розмірі 3557,40 грн, надбавка до пенсії "діти війни" - 66,43 грн, доплата до попереднього розміру пенсії (постанова КМ України № 103 від 21.02.2018р.) - 4926,22 грн. Підсумок пенсії (з надбавками ) з 01.05.2018 року - 8550,05 грн. Підстава перерахунку: (ГЗ згідно постанови КМ України № 704, постанови КМ України № 103 від 21.02.2018 року п.1 перерахунок з 01.01.2018 року.) (а.с.60)
5. До вказаних правовідносин суд застосовує наступні положення законодавства та робить висновки по суті спору.
5.1. Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є Закон України N 2262-XII від 09 квітня 1992 року "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"(далі -Закон N 2262-XII).
Зазначеним законом держава гарантувала гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
За нормами статті 1 Закону N 2262-XII особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України, мають право на довічну пенсію за вислугу років.
Відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону N 2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
5.2. Частиною 4 ст. 27 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року N 1697-VII (далі-Закон N 1697-VII) передбачено, що військовослужбовці військової прокуратури у своїй діяльності керуються Законом України "Про прокуратуру" і проходять військову службу відповідно до Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу" та інших законодавчих актів України, якими встановлено правові та соціальні гарантії, пенсійне, медичне та інші види забезпечення, передбачені законодавством для осіб офіцерського складу Збройних Сил України.
У відповідності до ч. 4 ст. 83 Закону N 1697-VII на військовослужбовців військової прокуратури поширюються усі передбачені Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та іншими законодавчими актами про військову службу соціальні і правові гарантії.
5.3. 30 серпня 2017 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову N 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (далі постанова N 704).
На виконання постанови N 704 та положень ч. 4 ст. 63 Закону N 2262-XII Кабінетом Міністрів України 21 лютого 2018 року прийнято постанову N 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі постанова N 103), якою встановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом N 2262-XII до 01 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01 березня 2018 року, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України N 704 від 30 серпня 2017 року "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".
Відповідно до п. 7 Постанови N 103 Міністерству оборони, Міністерству внутрішніх справ, Міністерству інфраструктури, Міністерству юстиції, Державній службі з надзвичайних ситуацій, Службі безпеки, Службі зовнішньої розвідки, Адміністрації Державної прикордонної служби, Адміністрації Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації, Державній фіскальній службі, Національній гвардії, Управлінню державної охорони після набрання чинності цією постановою забезпечити оформлення та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про розміри грошового забезпечення, визначені в пункті 1 цієї постанови, відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року N 45.
5.4. Згідно п. 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року N 45 (далі-Порядок N 45) пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон), у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 2 Порядку N 45 Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін`юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи).
Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
У п. 3 Порядку N 45 зазначено, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Довідки видаються на осіб, які звільнені із служби:
у Національній гвардії України - державним органом, у якому вони перебували на пенсійному обліку до 1 січня 2007 року;
у штабах і військах Цивільної оборони України, що ліквідовані, органах та підрозділах служби цивільного захисту та Держтехногенбезпеки - ДСНС;
у розвідувальних підрозділах органів державної безпеки колишнього Союзу РСР та Служби безпеки України, що ліквідовані, - Службою зовнішньої розвідки за відповідними посадами у такому державному органі на момент виникнення права на перерахунок пенсії;
в органах, у підрозділах, закладах та установах виконання покарань МВС, у Державній кримінально-виконавчій службі (Державному департаменті з питань виконання покарань, Державній пенітенціарній службі, Мін`юсті) - Мін`юстом;
в апараті МВС, органах та підрозділах МВС, в закладах, на підприємствах та в установах, що належать до сфери управління МВС (крім органів, підрозділів, закладів та установ, передбачених абзацами четвертим, п`ятим і сьомим цього пункту) - МВС.
Особам, що відряджалися для виконання службових обов`язків до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших установ, організацій і підприємств та були звільнені із служби у зв`язку з виходом на пенсію безпосередньо з посад, на яких вони перебували, перерахунок пенсій провадиться на підставі довідок про розмір грошового забезпечення, виданих зазначеними органами, установами, організаціями і підприємствами.
У разі ліквідації таких органів, установ, організацій чи підприємств довідки видаються правонаступниками, а у разі їх відсутності або перейменування (відсутності) посад - у порядку, встановленому Мінсоцполітики.
Зазначені довідки надсилаються до державних органів, у яких особи проходили службу до відрядження, а їх уповноважені органи подають довідки у п`ятиденний строк головним управлінням Пенсійного фонду України.
Відповідно до п. 4 Порядку N 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
5.5. Наведені вище норми чітко визначили процедуру і алгоритм дій державних органів під час проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
5.6. Судом встановлено, що позивачу призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про прокуратуру». В подальшому (квітень 2017 року) позивача за його заявою переведено з пенсії за Законом України "Про прокуратуру" на пенсію за Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Як вбачається з матеріалів справи, після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій, Обласний військовий комісаріат після отримання відповідних списків пенсіонерів надіслав вказані списки до відповідача, а також довідки про грошове забезпечення колишніх військовослужбовців Міністерства оборони України, за результатами чого позивачу перераховано розмір пенсії з 01.01.2018 року (з 01.05.2018 року - 8550,05 грн.
5.7. Відповідно до постанови КМ України від 30 серпня 2017 р. № 657 Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури - внесено зміни (в тому числі) у постанову Кабінету Міністрів України від 31 травня 2012 р. № 505 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури", а також затверджено схеми відповідних посадових окладів.
Слід зауважити, що вказаним нормативним актом, який набрав чинності 06.09.2017 року не внесено і не могло бути внесено жодних змін до постанови КМ України №103 від 21.02.2018 року, яка власне і передбачала перерахунок пенсії позивача.
5.8. Наведені вище норми законодавства чітко визначили, що пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Згідно Порядку № 45 (у редакції, що діяла по 20.02.2018) чітко було визначено, що перерахунок раніше призначених відповідно до вказаного Закону пенсій проводиться у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за згаданим Законом, або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення. При цьому, відповідне силове міністерство (відомство), у випадку позивача - Міністерство оборони України, мало повідомити Пенсійний Фонд України про підстави перерахунку пенсій, а той - свої територіальні управління.
Оскільки таке повідомлення до Пенсійного фонду України не надходило, підстав для проведення перерахунку пенсії на підставі виданої позивачу довідки №40, станом на березень-травень 2019 року у відповідача не було.
На думку суду, відповідачем правомірно проведено позивачу перерахунок пенсії з оновленого грошового забезпечення з 01.01.2018 відповідно до вимог постанови Уряду від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" на підставі довідки про розмір грошового забезпечення №ХЖ 18976, відтак доводи останнього про обов`язок відповідача перерахувати пенсію на підставі довідки №40, згідно вимог постанови КМ України №657 є помилковими.
5.9. Частиною 1 ст. 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Згідно ч. 1 ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
З`ясувавши обставини у справі, перевіривши всі доводи і заперечення сторін та надавши правову оцінку наданим доказам, суд дійшов висновку, що позовні вимоги до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії задоволенню не підлягають.
6. З урахуванням вимог статті 139 КАС України, судом не вирішується питання про розподіл судових витрат, оскільки в задоволенні адміністративного позову відмовлено повністю.
Керуючись статтями 241 - 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України,
В И Р І Ш И В:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії - відмовити повністю.
Згідно статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення (складання).
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне найменування учасників процесу:
Позивач - ОСОБА_1 , ( АДРЕСА_1 , код РНОКПП: НОМЕР_1 ).
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області, (вул. Оренбурзька, 7-А, м. Чернівці, 58022, код ЄДРПОУ: 40329345).
Суддя Боднарюк О.В.