Справа № 2а- 161
2009 рік
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 квітня 2009 року о 14 годині 30 хвилин
Олександрівський районний суд Донецької області у складі: головуючий суддя Молчанов В.А. при секретарі Держепільській Т.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду с Олександрівка адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Олександрівської райдержадміністрації про стягнення недоотриманої допомоги на дитину до трьох років,
ВСТАНОВИВ:
Позивачка вказала, що 31 червня 2008 року народила сина - ОСОБА_2. З серпня 2008 перебуває на обліку в УПСЗН Олександрівської райдержадміністрації" і отримує щомісячну допомогу на дитину у меншому розмірі, аніж це передбачено чинним законодавством, тому сума недооплати склала 1799 гривень 33 коп. Просить визнати бездіяльність УПСЗН Олександрівської райдержадміністрації протиправною, стягнути суму недоотриманої допомоги та забов’язати відповідача здійснити нарахування підвищення до щомісячної допомоги у розмірі прожиткового мінімуму для дитини віком до 6 років.
У судовому засіданні позивачка позов підтримала та підтвердила доводи позовної заяви.
Представник відповідача у судове засідання не з’явився, про час та місце слухання справи належним чином повідомлений, проте надав суду заяву про розгляд справи у його відсутність та заперечення, з який вбачається, що відповідач позов не визнав і просить відмовити у задоволенні позовних вимог.
Судом на підставі пояснень сторін та письмових доказів: копії паспорту позивача, копії заяви до УПСЗН Олександрівської райдержадміністрації щодо виплати суми недоотриманої допомоги, довідки про отримання допомоги, копії свідоцтва про народження дитини, копії свідоцтва про шлюб, довідки з відділу статистики в Олександрівському районі встановлено наступне:
31 червня 2008 року позивачка народила сина - ОСОБА_2. З 26 вересня 2008 перебуває на обліку в УПСЗН Олександрівської райдержадміністрації і отримує щомісячну допомогу на дитину у меншому розмірі, аніж це передбачено чинним законодавством.
Фактично позивачка отримала допомогу у розмірі: у 2008 році
- вересні - 21 гривню 67 коп
- у жовтні - 130 гривень 00 коп
- у листопаді - 130 гривень 00 коп.
- у грудні -
Відповідно до ч. 2 ст. 15 Закону України „Про державну допомогу сім’ям з дітьми" від 21 листопада 1992 року № 2811-XII, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Законом України "Про державний бюджет України на 2008 рік" від 28 грудня 2007 року № 107, який набрав чинності з 01 січня 2008 року було внесено зміни до ч. 1 ст. 15 ЗУ "Про державну допомогу сім’ям з дітьми" відповідно до яких державна допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу в розрахунку за попередні 6 місяців, але не менше 130 гривень.
Проте рішенням Конституційного суду України № 10-рп/2008 від 22 травня 2008 року положення щодо зменшення розмірів соціальної допомоги вказаного вище закону визнано такими, що не відповідають Конституції України
Таким чином з урахуванням положень ЗУ "Про державний бюджет України на 2008 та внесення змін до деяких нормативних актів", а саме встановлено розмір мінімального прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років на 2008 рік становить: з липня 540 гривень, з жовтня 557 гривень. Тому з урахуванням фактично отриманих позивачем сум і розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років з відповідача на користь позивача необхідно стягнути недоотриману допомогу на дитину у сумі 1476 гривень 43 коп, а саме 540 гривень / 31 день х 5 днів (час перебування на обліку в УПСЗН за вересень 2008 року) + 557 гривень х 3 - 21 гривню 67 коп - 130 гривень 00 коп - 130 гривень 00 коп
Суд вважає, що позовні вимоги у частині зобов’язання відповідача здійснити нарахування підвищення до щомісячної допомоги у розмірі прожиткового мінімуму для дитини віком до 6 років, починаючи з січня 2009 року є необгрунтованими і не підлягають задоволенню тому, що згідно ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових та службових осіб, інших суб’єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
В межах КАС України захисту підлягає порушене право позивача, внаслідок чого забов’язання УПСЗН Олександрівської райдержадміністрації перерахунок допомоги у разі змін в законодавстві, а саме розмірів допомоги є безпідставним, оскільки встановлює обов’язки на майбутнє без врахування змін чинного законодавства, яке може мати місце та без наявності спірних правовідносин.
Згідно ч. 1 ст. 4 ЗУ "Про державну допомогу сім’ям з дітьми" покриття витрат на виплату державної допомоги сім’ям з дітьми здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України у вигляді субвенцій до місцевих бюджетів.
Враховуючи вищенаведене суд вважає, що позов необхідно задовольнити частково.
Керуючись ст. ст. 2,11,99,100,158 та 161 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити частково.
Визнати бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення Олександрівської райдержадміністрації щодо нездійснення належних виплат ОСОБА_1 за період вересень - грудень 2008 року протиправною.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Олександрівської райдержадміністрації (виплати проводяться по КФК 090303 "Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку" КЕКВ 1241 "Виплата пенсій та допомог" р/р 35414009003469, банк УДК в Олександрівському районі, МФО 834016 ЄДРПОУ 24812369)
за рахунок Державного бюджету України на користь ОСОБА_1, яка мешкає у с Іверське Олександрівського району Донецької області, вул. 70 років Жовтня 27 недоотриману суму щомісячної грошової допомоги у розмірі 1476 гривень (одну тисячу чотириста сімдесят шість) гривень 43 (сорок три) копійки за вересень-грудень 2008 року.
У задоволенні позовних вимог в іншій частині відмовити.
На постанову може бути подана заява про апеляційне оскарження у Апеляційний суд Донецької області через Олександрівський районний суд протягом десяти днів з дня її проголошення, а апеляційна скарга може бути подана у тому ж порядку протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження з одночасним надсиланням її копії до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається в строк, встановлений для подання такої заяви.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.