Ухвала суду № 83244560, 25.07.2019, Галицький районний суд м. Львова

Дата ухвалення
25.07.2019
Номер справи
461/5364/19
Номер документу
83244560
Форма судочинства
Кримінальне
Державний герб України

Справа № 461/5364/19

Провадження № 1-кс/461/6261/19

У Х В А Л А

про тимчасовий доступ до речей і документів

25.07.2019 року слідчий суддя Галицького районного суду м. Львова Волоско І.Р., секретар Скаб В.О., розглянувши клопотання старшого слідчого в ОВС слідчого управління Головного управління Національної поліції у Львівській області Кобасяр І.В. про надання дозволу на тимчасовий доступ до речей і документів, -

в с т а н о в и в :

старший слідчий в ОВС слідчого управління Головного управління Національної поліції у Львівській області Кобасяр І.В. звернувся до слідчого судді з клопотанням у кримінальному провадженні № 12019140000000503 від 31.05.2019, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.364 КК України, погодженим прокурором відділу процесуального керівництва при провадженні досудового розслідування територіальними органами поліції та підтримання державного обвинувачення управління нагляду у кримінальному провадженні прокуратури Львівської області Мотруком Н.В. про надання (забезпечення) тимчасового доступу до речей і документів та дати дозвіл на вилучення речей і документів, які перебувають у володінні Національного агентства з питань запобігання корупції (адреса для листування: Україна, м. Київ, бульвар Дружби народів, 28; адреса реєстрації юридичною особи: Україна, м. Київ, вул. Грушевського, буд. 12/2; ідентифікаційний номер за Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 40381452) а саме:

1.до засвідченої уповноваженими посадовими особами Національного агентства з питань запобігання корупції копії електронної щорічної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, поданої суб`єктом декларування в.о. начальника технологічного комплексу ВП «Шахта Лісова» ДП «Львіввугілля» ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та опублікованої на офіційному веб-сайті НАЗК 25.04.2017 року (за звітний 2016 рік);

2.до засвідченої уповноваженими посадовими особами Національного агентства з питань запобігання корупції копії електронної щорічної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, поданої суб`єктом декларування в.о. начальника технологічного комплексу ВП «Шахта Лісова» ДП «Львіввугілля» ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та опублікованої на офіційному веб-сайті НАЗК 27.03.2018 року (за звітний 2017 рік);

3.до засвідченої уповноваженими посадовими особами Національного агентства з питань запобігання корупції копії електронної щорічної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, поданої суб`єктом декларування в.о. начальника технологічного комплексу ВП «Шахта Лісова» ДП «Львіввугілля» ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та опублікованої на офіційному веб-сайті НАЗК 28.03.2019 року (за звітний 2018 рік);

4.до відомостей з профайлу користувача Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, суб`єкта декларування в.о. начальника технологічного комплексу ВП «Шахта Лісова» ДП «Львіввугілля» ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Подане клопотання мотивує тим, що встановлення та вилучення вище перелічених документів та інформації, які перебувають у володінні вказаної установи, має істотне значення для встановлення обставин у вищевказаному кримінальному провадженні, надасть можливість отримати важливий речовий доказ, мати постійний доступ до нього з метою використання його під час доказування вчинення кримінального правопорушення, а також унеможливлення його зміни, або знищення у зв`язку із збігом термінів зберігання вищезазначеної документації та інформації чи з інших причин, надасть можливість перевірити достовірність вказаних в них відомостей, законність їх виконання та дозволить отримати інформацію, необхідну для розслідування вказаного кримінального провадження.

Слідчий в судове засідання не з`явився, хоча був належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи, наслідки неявки. Одночасно із поданим клопотанням, слідчий звернувся до суду із заявою про слухання справи без його участі та без участі особи у володінні якої перебувають речі і документи; клопотання підтримав просив задовольнити.

Представник Національного агентства з питань запобігання корупції в судове засідання для розгляду даного клопотання не з`явився, про місце та час повідомлявся належним чином, повідомлення про причини неприбуття до суду не надходили, проте його неявка, відповідно до положень ч. 4 ст. 163 КПК України, не є перешкодою для розгляду клопотання.

Дослідивши матеріали клопотання та докази, додані до такого, приходжу до наступного висновку.

Слідчим суддею встановлено, що Слідчим управлінням ГУНП у Львівській області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні за №12019140000000503 від 31.05.2019, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.364 КК України.

Як вбачається із матеріалів клопотання, в ході проведення досудового розслідування у вказаному кримінальному провадженні встановлено, що посадові особи ДП «Львіввугілля», зловживаючи своїм службовим становищем, з метою одержання неправомірної вигоди, увійшовши в злочинну змову із посадовими особами ряду суб`єктів підприємницької діяльності здійснюють розкрадання майна ДП «Львіввугілля», внаслідок чого спричинено тяжкі наслідки.

Окрім цього, в ході проведення досудового розслідування у вказаному кримінальному провадженні встановлено, що в.о. начальника технологічного комплексу ВП «Шахта Лісова» ДП «Львіввугілля» ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючий АДРЕСА_1 , будучи суб`єктом декларування вніс завідомо неправдиві відомості у декларацію особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, передбаченої Законом України «Про запобігання корупції».

Так, ОСОБА_1 будучи суб`єктом на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції» відповідно до підпункту а пункту 2 частини 1 статті 3 цього закону та відповідно до ст.45 ЗУ «Про запобігання корупції» будучи зобов`язаним подавати декларацію, вніс завідомо неправдиві відомості у декларації за 2016, 2017 та 2018 роки, а саме не зазначив, що являється засновником та кінцевим бенефіціарним власником ТзОВ «Тетра - Агро» (ЄДРПОУ 33775353) із внеском до статутного фонду в розмірі 1353000 гривень.

Відомості про вказане підтверджується за результатами огляду, розміщеної в режимі вільного доступу на офіційному веб-сайті (https://public.nazk.gov.ua), щорічної декларації вказаного суб`єкта декларування, а також відповідно до відомостей, викладених у Витязі з реєстру права власності на нерухоме майно.

Згідно ч.1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» посадові особи місцевого самоврядування зобов`язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті НАЗК декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається НАЗК.

Відповідно до ст. 46 Закону України «Про запобігання корупції» у декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, мають бути зазначені, в тому числі, відомості про об`єкти нерухомості, що належать суб`єкту декларування та членам його сім`ї на праві приватної власності, включаючи спільну власність, або знаходяться у них в оренді чи на іншому праві користування, незалежно від форми укладення правочину, внаслідок якого набуте таке право.

Згідно зі ст. 4 Закону України «Про запобігання корупції» Національне агентство з питань запобігання корупції є центральним органом виконавчої влади зі спеціальним статусом, який забезпечує формування та реалізує державну антикорупційну політику.

Відповідно до ст. 11 Закону України «Про запобігання корупції» до повноважень НАЗК належать здійснення контролю та перевірки декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, зберігання та оприлюднення таких декларацій, проведення моніторингу способу життя осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування; забезпечення ведення Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні або пов`язані з корупцією правопорушення.

Згідно з п.3 Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затв. рішенням НАЗК від 10.06.2016 року №3, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 15.07.2016 року за № 959/29089, ведення Реєстру здійснює НАЗК, програмне забезпечення Реєстру, база даних Реєстру є власністю держави в особі НАЗК, яке є держателем Реєстру. Реєстр ведеться в електронній формі українською мовою.

Відповідно до ст. 366-1 КК України передбачено, що подання суб`єктом декларування завідомо недостовірних відомостей у декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, передбаченої Законом України "Про запобігання корупції", або умисне неподання суб`єктом декларування зазначеної декларації.

Відповідальність за цією статтею за подання суб`єктом декларування завідомо недостовірних відомостей у декларації стосовно майна або іншого об`єкта декларування, що має вартість, настає у випадку, якщо такі відомості відрізняються від достовірних на суму понад 250 прожиткових мінімумів для працездатних осіб.

Органом досудового розслідування є підстави вважати, що в діях вказаного суб`єкта декларування можуть міститись ознаки складу кримінального правопорушення, передбаченого ст. 366-1 КК України, за яке передбачено покарання у виді штрафу від двох тисяч п`ятисот до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадських робіт на строк від ста п`ятдесяти до двохсот сорока годин, або позбавлення волі на строк до двох років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.

Встановлено, що суб`єктом декларування ОСОБА_1 подано до уповноваженого органу Національного агентства з питань запобігання корупції щорічні декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2016, 2017 та 2018 роки.

Разом з тим, вказані декларації суб`єкта декларування, які розміщені в режимі вільного доступу на офіційному веб-сайті, не містять усіх даних, необхідних для здійснення подальшого розслідування у цьому кримінальному провадженні, прийняття законного й обґрунтованого рішення, зокрема, відсутні відомості щодо адрес розташування об`єктів нерухомого майна, відсутні реєстраційні номери об`єктів нерухомого майна, кадастрові номери земельних ділянок, відсутня інформація про податковий номер, дату народження декларанта, його адресу.

Для доказування ознак складу кримінального правопорушення та встановлення всіх обставин у кримінальному провадженні орган досудового розслідування має необхідність в отриманні у паперовому виді належним чином засвідчених копій декларацій, які подавав суб`єкт декларування - ОСОБА_1 до Єдиного державного реєстру декларацій із використанням спеціального електронного ключа та електронного цифрового підпису.

Слідчим доведено, що вказані документи та інформація можуть бути використані як докази у зазначеному кримінальному провадженні. Також доведено, що встановлення та вилучення вище перелічених документів та інформації, які перебувають у володінні вказаної установи, має істотне значення для встановлення обставин у вищевказаному кримінальному провадженні, надасть можливість отримати важливий речовий доказ, мати постійний доступ до нього з метою використання його під час доказування вчинення кримінального правопорушення, а також унеможливлення його зміни, або знищення у зв`язку із збігом термінів зберігання вищезазначеної документації та інформації чи з інших причин, надасть можливість перевірити достовірність вказаних в них відомостей, законність їх виконання та дозволить отримати інформацію, необхідну для розслідування вказаного кримінального провадження.

Відповідно до ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку). Тимчасовий доступ до електронних інформаційних систем або їх частин, мобільних терміналів систем зв`язку здійснюється шляхом зняття копії інформації, що міститься в таких електронних інформаційних системах або їх частинах, мобільних терміналах систем зв`язку, без їх вилучення. Тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.

Згідно ч.5 ст.163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: 1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; 2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв`язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні.

Частиною 6 ст.163 КПК України встановлено, що слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п`ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів..

Відповідно до ч.7 ст.163 КПК України слідчий суддя, суд в ухвалі про надання тимчасового доступу до речей і документів може дати розпорядження про надання можливості вилучення речей і документів, якщо сторона кримінального провадження доведе наявність достатніх підстав вважати, що без такого вилучення існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, або таке вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до речей і документів.

Дослідивши матеріали клопотання та докази, додані до такого, враховуючи, що означені документи можуть надати органу досудового розслідування та суду можливість отримати речові докази та забезпечити проведення повного, швидкого та неупередженого розслідування, а тому, вважаю, що клопотання про надання тимчасового доступу до речей та документів слід задовольнити.

Керуючись ст.ст. 162-166 КПК України, слідчий суддя ,-

у х в а л и в :

клопотання задовольнити.

Надати (забезпечити) старшому слідчому в ОВС слідчого управління Головного управління Національної поліції у Львівській області Кобасяр І.В. дозвіл на тимчасовий доступ до речей і документів та дати дозвіл на вилучення речей і документів, які перебувають у володінні Національного агентства з питань запобігання корупції (адреса для листування: Україна, м. Київ, бульвар Дружби народів, 28; адреса реєстрації юридичною особи: Україна, м. Київ, вул. Грушевського, буд. 12/2; ідентифікаційний номер за Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 40381452), а саме:

1.до засвідченої уповноваженими посадовими особами Національного агентства з питань запобігання корупції копії електронної щорічної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, поданої суб`єктом декларування в.о. начальника технологічного комплексу ВП «Шахта Лісова» ДП «Львіввугілля» ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та опублікованої на офіційному веб-сайті НАЗК 25.04.2017 року (за звітний 2016 рік);

2.до засвідченої уповноваженими посадовими особами Національного агентства з питань запобігання корупції копії електронної щорічної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, поданої суб`єктом декларування в.о. начальника технологічного комплексу ВП «Шахта Лісова» ДП «Львіввугілля» ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та опублікованої на офіційному веб-сайті НАЗК 27.03.2018 року (за звітний 2017 рік);

3.до засвідченої уповноваженими посадовими особами Національного агентства з питань запобігання корупції копії електронної щорічної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, поданої суб`єктом декларування в.о. начальника технологічного комплексу ВП «Шахта Лісова» ДП «Львіввугілля» ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та опублікованої на офіційному веб-сайті НАЗК 28.03.2019 року (за звітний 2018 рік);

4.до відомостей з профайлу користувача Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, суб`єкта декларування в.о. начальника технологічного комплексу ВП «Шахта Лісова» ДП «Львіввугілля» ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Роз`яснити, що у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.

Контроль за виконанням ухвали покласти на старшого слідчого в ОВС слідчого управління Головного управління Національної поліції у Львівській області Кобасяр І.В..

Строк дії ухвали 1 (один) місяць з дня її постановлення.

Ухвала остаточна, оскарженню в апеляційному порядку не підлягає.

Слідчий суддя І.Р.Волоско.