Рішення № 83236482, 23.07.2019, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.07.2019
Номер справи
560/1370/19
Номер документу
83236482
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 липня 2019 року ЛуцькСправа № 560/1370/19

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Денисюка Р.С.,

при секретарі судового засідання Шикун О.Є.,

за участю представників позивача Сліпчука О.П. , Вишомірської О.Ю ..

представника відповідача Коберського А.П.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державної екологічної інспекції у Хмельницькій області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Понінківська картонно-паперова фабрика - Україна" про застосування заходів реагування щодо державного нагляду (контролю),

ВСТАНОВИВ:

Державна екологічна інспекція у Хмельницькій області (далі - ДЕІ у Хмельницькій області, позивач) звернулася до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Понінківська картонно-паперова фабрика - Україна" (далі - ТзОВ "ПКПФ-Україна", відповідач) про застосування заходів реагування щодо державного нагляду (контролю) у вигляді призупинення виробництва в частині невиконання умов дозволів на спеціальне водокористування № 1376 та щодо скиду зворотних вод з перевищенням гранично допустимого скиду забруднюючих речовин у водний об`єкт р. Хомора № 105/ХМ/49д-17.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 07.05.2019 дану справу на підставі пункту 2 частини першої статті 29 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) передано на розгляд Волинському окружному адміністративному суду.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 31.05.2019 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у даній справі та відповідно до приписів статей 12, 257, 262 КАС України ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження у судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін. Судове засідання призначено на 10:30 год. 25.06.2019 (а.с. 138-139, т.1).

Ухвалою суду від 25.06.2019 відмовлено в залученні до участі у справі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача Державної екологічної інспекції Поліського округу та оголошено перерву у розгляді справи до 10:30 год. 23.07.2019 (а.с. 68-69, т.2).

23.07.2019 позивачем подано до суду заяву про уточнення позовних вимог, в якій просить зупинити виробництво ТзОВ "ПКПФ-Україна", пов`язаного зі скиданням зворотних вод із забруднюючими речовинами у водний об`єкт р. Хомора (а.с. 154-157, т.2).

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Державною екологічною інспекцією у Хмельницькій області на підставі звернення фізичної особи та погодження 10.04.2019 проведено позапланову перевірку на предмет дотримання ТзОВ "ПКПФ-Україна" вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони ресурсів.

Так, даний позаплановий захід державного нагляду (контролю) проведено з метою перевірки тверджень, викладених у зверненні громадянина ОСОБА_3 щодо допущених ТзОВ "ПКПФ-Україна" скидів у річку Хомора, в результаті чого дно річки заповнилося желеподібною речовиною, вода набула сивого кольору та мала неприємний запах.

В ході проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю), встановлено факт скиду із очисних споруд ТзОВ "ПКПФ-Україна" у річку Хомора зворотних вод з перевищенням гранично допустимого скиду забруднюючих речовин у водний об`єкт.

Зокрема, під час проведення перевірки встановлено, що суб`єктом господарювання не дотримано умови спеціального водокористування, визначені дозволом на спеціальне водокористування №1376 (пункт 4 розділу ПІ) та дозволом № 105/ХМ/49д-17 (пункт 1 Умов спеціального водокористування), чим порушено вимови статей 44,70 Водного кодексу України.

Також під час проведення позапланової перевірки встановлено, що в аераційному ставку 1 групи 1 аерація стічних вод не здійснювалась (дані журналу ремонту та обслуговування обладнання очисних споруд в аераторі вийшов з ладу приводний підшипник підшипникового вузла).

З метою перевірки виконання суб`єктом господарювання умов дозволу на спеціальне водокористування за №1376 (випуск №1) та умов дозволу №105/ХМ/49д-17 (випуск №2) щодо дотримання встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин у річку Хомора, в ході перевірки спеціалістами Державної екологічної інспекції у Хмельницькій області відібрані проби зворотних вод з випуску № 1, випуску №2 та поверхневих вод р. Хомора у контрольних створах.

За результатами проведеної перевірки, складено акт № 163/03 від 10.04.2019, який вручено керівнику підприємства особисто.

З метою усунення порушень та забезпечення безпеки життю та здоров`ю населення, яке проживає на територіях двох суміжних регіонів позивач просить суд застосувати заходи реагування шляхом зупинення виробництва, пов`язаного зі скиданням зворотних вод із забруднюючими речовинами у водний об`єкт р. Хомора.

Відповідач у відзиві на позовну заяву (а.с. 144-148, т.1) позовні вимоги заперечив та зазначив, що товариство здійснює свою діяльність щодо спеціального водокористування (забір поверхневих вод для забезпечення господарсько - побутових потреб з поверхневого водозабору на річці Хомора та скид забруднюючих речовин зі зворотними водами підприємства у цю ж річку, скид виробничих (умовно чистих) вод від промивки цеолітових фільтрів у річку Хомора) на підставі дозволу на спеціальне водокористування №1376 від 11.04.2017 року, виданого Департаментом екології та природних ресурсів Хмельницької обласної державної адміністрації та дозволу на спеціальне водокористування №105/ХМ/49д- 17 від 23.11.2017 року, виданого Державним агентством водних ресурсів України.

Відповідач не погоджується з виявленими порушеннями та зазначає, що застосування похибок-вимірювання, вказаних у протоколі вимірювань показників складу та властивостей проб води дає всі підстави стверджувати про дотримання умов спеціального водокористування, визначених дозволами на спеціальне водокористування в зв`язку з дотриманням встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин і, відповідно, про відсутність факту забруднення р. Хомора.

Вважає, що результати протоколу вимірювань показників складу та властивостей проб вод №15-19 від 10.04.2019 року не виходили за межі допустимої похибки.

Оскільки під час проведення перевірки якості вод результати вимірювання показників складу та властивостей вод знаходились в межах похибок, визначених відділом інструментально-лабораторного контролю, тому перевищення якісних показників вод відсутні, а склад та властивості вод знаходиться в межах норми.

Інших доказів перевищення якісних показників вод складених позивачем суду не надано.

Крім того повідомляє, що дане питання вже досліджувалось судом. Рішенням Полонського районного суду від 31.05.2019 по справі №681/718/19 про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення підтверджено факт відсутності порушень з боку відповідача та дотримання підприємством встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин.

Просить в задоволенні позову відмовити.

В судовому засіданні представники позивача позовні вимоги, з врахуванням заяви про їх уточнення, підтримали, просили позов задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги заперечив, з підстав, наведених у відзиві, просив в задоволенні позову відмовити.

Суд, заслухавши пояснення учасників справи, дослідивши матеріали справи приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення повністю з таких мотивів та підстав.

Вирішуючи питання про наявність порушень відповідачем чинного законодавства, суд виходить з такого.

Статтею 19 Водного кодексу України передбачено, що державний контроль за використанням і охороною вод та відтворенням водних ресурсів здійснюється Кабінетом Міністрів України, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, іншими державними органами відповідно до законодавства України.

Відповідно до статті 20 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" до компетенції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, у сфері охорони навколишнього природного середовища належить, зокрема, обмеження чи зупинення (тимчасове) діяльності підприємств і об`єктів незалежно від їх підпорядкування та форми власності, якщо їх експлуатація здійснюється з порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища, законодавства про оцінку впливу на довкілля, вимог дозволів на використання природних ресурсів, з перевищенням нормативів гранично допустимих викидів впливу фізичних та біологічних факторів і лімітів скидів забруднюючих речовин.

Згідно Положення про Державну екологічну інспекцію України, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 19 квітня 2017 року № 275, Державна екологічна інспекція України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра екології та природних ресурсів України.

Судом встановлено, що Департаментом екології та природних ресурсів Хмельницької обласної державної адміністрації відповідачу 11.04.2017 надано Дозвіл № 1376 на спеціальне водокористування терміном дії до 11.04.2020 року. Зокрема, у вказаному дозволі визначено гранично допустимі скиди (ГДС) речовин в р. Хомора із зворотними водами ТзОВ «Понінківська картонно-паперова фабрика-Україна», випуск № 1 по різним хімічним сполукам. Нормативи ГДС забруднюючих речовин показників складу зворотних вод по БСК-5 визначено на рівні 25 мг/л, ХСК -148,1 мг/л.

Також Державним агентством водних ресурсів України 23.11.2017 відповідачу видано Дозвіл на спеціальне водокористування № 105/хм/49д-17, для скиду виробничих (умовно чистих) вод від промивки цеолітових фільтрів у р.Хомора, випуск 2. У вказаному дозволі також визначено ліміти ГДС по хімічним сполукам. Зокрема, по ХСК 14.8 мг/дц/куб.

28.01.2019 до ДЕІ у Хмельницькій області надійшло звернення фізичної особи ОСОБА_3 про те, що ТзОВ "ПКПФ-Україна" здійснює скид у річку Хомора. Дно річки в желеподібній речовині, вода набула сивого кольору та має неприємний запах (а.с. 17, т.1).

27.03.2019 ДЕІ України направили ДЕІ у Хмельницькій області погодження Міністерства екології та природних ресурсів України на проведення позапланового заходу від 21.03.2019 № 5/4.1-11/3163-19 (а.с. 18-19, т.1).

01.04.2019 ДЕІ у Хмельницькій області відповідно до статті 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», статті 20-2 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», на підставі Положення про Державну екологічну інспекцію у Хмельницькій області, затвердженого наказом ДЕІ України від 28.09.2017 № 652, Погодження Міністерства екології та природних ресурсів України від 21.03.2019 № 5/4.1-11/3163-19 видано наказ № 232 «Про проведення позапланової перевірки ТзОВ "ПКПФ-Україна" (а.с. 20, т.1), яким наказано комісії в період з 05.04.2019 по 18.04.2019 здійснити позапланову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства ТзОВ "ПКПФ-Україна".

На підставі вказаного наказу, направлення на проведення перевірки від 03.04.2019 № 192/03 проведено позапланову перевірку ТзОВ "ПКПФ-Україна" щодо додержання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.

За результатами проведеної перевірки було встановлено ряд порушень, які зафіксовані в акті позапланового заходу державного нагляду (контролю) від 10.04.2019 № 163/03 (а.с. 22-27, т.1).

Так, при здійсненні перевірки було встановлено такі порушення:

1. Суб`єктом господарювання не дотримано умови спеціального водокористування, визначеного дозволом на спеціальне водокористування № 1376 (підпункт 2 пункт 9 розділу ІІІ). Аерація в аераційному ставку 1 групи 1 не здійснювалась (стаття 44 Водного кодексу України);

2. Суб`єктом господарювання не дотримано умови спеціального водокористування, визначеного дозволом на спеціальне водокористування № 1376 (пункт 4 розділу ІІІ). Згідно із протоколом №15-19 вимірювань показників складу та властивостей вод від 10.04.2019 встановлено скидання зворотних вод з очисних споруд (випуск №1) у річку Хомора з перевищенням нормативів ГДС по ХСК (153 мгО/дм3 при нормативі ГДС 148,10 мгО/дм3), по БСК5 (28,6 мгО/дм3 при нормативі ГДС 25,0 мгО/дм3). За протоколом №15-19 вимірювань показників складу та властивостей вод від 10.04.2019 спостерігається погіршення якості річкової води у контрольному створі 500 м нижче скиду (випуск №1) в порівнянні із контрольним створом 100 м вище скиду по наступним речовинам: завислих речовинах в 1,1 рази; ХСК в 1,1 рази; БСК5 в 1,03 рази; хлоридах в 1,1 рази; сульфатах в 1,1 рази; фосфатах в 1,2 рази; азоту амонійному в 1,9 рази; аніонних СПАР в 1,2 рази; залізу загальному в 1,2 рази; нафтопродуктах в 1,2 рази .

3. Суб`єктом господарювання не дотримано умови спеціального водокористування, визначеного дозволом на спеціальне водокористування № 105/ХМ/49д-17 (пункт 1 Умов спеціального водокористування): за протоколом №15-19 вимірювань показників складу та властивостей вод від 10.04.2019 встановлено скидання зворотних вод з очисних споруд (випуск № 2) у річку Хомора з перевищенням нормативів ГДС по ХСК (16,0 мгО/дм. куб при норматив ГДС 14,8 мгО/дм. куб; за протоколом №15-19 вимірювань показників складу та властивостей вод від 10.04.2019 спостерігається погіршення якості річкової води у контрольному створі 500 м нижче скиду (випуск №2) в порівнянні із контрольним створом 100 м вище скиду по наступним речовинам: завислих речовинах в 1,0 рази; хлоридах в 1,0 рази; сульфатах в 1,1 рази; фосфатах в 1,3 рази; азоту амонійному в 1,9 рази; залізу загальному в 1,2 рази.

Акт перевірки підписано посадовою особою відповідача без надання пояснень, зауважень або заперечень щодо порушень, зазначених у ньому.

Також за результатами перевірки ДЕІ у Хмельницькій області по частині виявлених порушень винесено припис від 12.04.2019 № 163/03 9а.с. 117-118, т.1).

Крім того, за результатами перевірки складені відповідні протоколи про адміністративне правопорушення та постанови про накладення адміністративного стягнення щодо притягнення посадових осіб ТзОВ "ПКПФ-Україна" до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу за частиною 1 статті 59, частиною 2 статті 61 Кодексу України про адміністративні правопорушення (а.с. 28-32, т.1).

Згідно з пунктами 3, 9 частини першої статті 44 Водного Кодексу України визначено, що водокористувачі зобов`язані: дотримувати встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин та встановлених лімітів забору води, лімітів використання води та лімітів скидання забруднюючих речовин, а також санітарних та інших вимог щодо впорядкування своєї території, здійснювати спеціальне водокористування лише за наявності дозволу.

Відповідно до частин першої, другої статті 48 Водного кодексу України, спеціальне водокористування - це забір води з водних об`єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об`єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів.

Спеціальне водокористування здійснюється юридичними і фізичними особами насамперед для задоволення питних потреб населення, а також для господарсько-побутових, лікувальних, оздоровчих, сільськогосподарських, промислових, транспортних, енергетичних, рибогосподарських (у тому числі для цілей аквакультури) та інших державних і громадських потреб.

Частиною першою статті 49 Водного кодексу України встановлено, що спеціальне водокористування здійснюється на підставі дозволу. Дозвіл на спеціальне водокористування видається:

- Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською, Севастопольською міськими державними адміністраціями - у разі використання води водних об`єктів загальнодержавного значення;

- органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища, обласними, Київською та Севастопольською міськими радами за погодженням із Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською, Севастопольською міськими державними адміністраціями - у разі використання води водних об`єктів місцевого значення;

- центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері розвитку водного господарства, - у разі використання води водних об`єктів у зоні відчуження та зоні безумовного (обов`язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Скидання стічних вод у водні об`єкти допускається лише за умови наявності нормативів гранично допустимих концентрацій та встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин.

Як встановлено пунктами 5, 6 частини першої статті 70 ВК України водокористувачі зобов`язані здійснювати заходи щодо запобігання скиданню стічних вод чи його припинення, якщо вони: перевищують гранично допустимі скиди токсичних речовин та містять збудників інфекційних захворювань; за обсягом скидання забруднюючих речовин перевищують гранично допустимі нормативи;

Вказаними нормативними актами визначено обов`язки водокористувача, спеціального водокористувача щодо дотримання нормативів ГДС визначених у спеціальних дозволах.

У даному випадку за результатами проведеної позапланової перевірки встановлено факт скиду із очисних споруд ТзОВ «Понінківська картонно-паперова фабрика -Україна» у р.Хомора зворотних вод з перевищенням гранично допустимого скиду забруднюючих речовин в р. Хомора, а саме: по випуску 1 по ХСК ( 153 мгО/дм/куб при нормативі 148 мгО/дм/куб. по БСК-5 28,6 мгО/дм/куб при нормативі ГДС 25,0 мгО/дм/куб), по випуску № 2 перевищення нормативів ГДС по ХСК (16,0 мгО/дм/куб при нормативі 14.0 мгО/дм/куб).

Вказані порушення зафіксовані в акті перевірки від 12.04.2019, протоколом 15-19 від 10.04.2019 (т.1 а.с.33-34), актом відбору проб води від 05.04.2019 № 15-19 (т.1 а.с.32).

Також згідно протоколу вимірювань показників складу та властивостей вод від 10.04.2019 № 15-19 спостерігається погіршення якості річкової по контрольних створах вище 100 м скиду та 500 м нижче скиду по контрольних створах по випуску № 1, та 2 по ряду хімічних елементів.

Враховуючи зафіксовані в акті порушення, суд вважає, що відповідачем не було дотримано умов спеціального водокористування, визначених Дозволом № 1376 та № 105/хм/49д-17 від 23.11.2017, та допущено порушення статей 44,70 ВК України, в частині дотримання нормативів гранично допустимих скидів, та запобігання скидання стічних вод чи його припинення перевищують гранично допустимі скиди токсичних речовин та містять збудників інфекційних захворювань; за обсягом скидання забруднюючих речовин перевищують гранично допустимі нормативи.

Згідно пункту 1 Положення про Державну екологічну інспекцію в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого Наказом Міністерства екології та природних ресурсів України від 11.08.2017 року № 312, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 04.09.2017 за № 1080/30948 Державна екологічна інспекція в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі є територіальним органом Державної екологічної інспекції України) та їй підпорядковується. (далі -Положення № 312)

Підпунктом 3 пункту 2 розділу 2 вказаного Положення Інспекції в областях здійснюють державний нагляд (контроль) за додержанням територіальними органами центральних органів виконавчої влади, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства про охорону, раціональне використання вод та відтворення водних ресурсів, зокрема щодо:наявності та додержання умов дозволів, установлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин, лімітів забору і використання води та скидання забруднюючих речовин;ведення водокористувачами обліку забору та використання вод, здійснення контролю за якістю і кількістю скинутих у водні об`єкти зворотних вод і забруднюючих речовин та за якістю води водних об`єктів у контрольних створах, а також подання відповідним органам звітів;використання води (водних об`єктів) відповідно до цілей та умов їх надання водокористувачам;

Пунктом 5 вказаного Положення визначено, що екологічні інспекції в областях звертаються до суду із позовом щодо обмеження чи зупинення діяльності підприємств і об`єктів незалежно від їх підпорядкування та форми власності, якщо їх експлуатація здійснюється з порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища, вимог дозволів на використання природних ресурсів, з перевищенням нормативів гранично допустимих викидів впливу фізичних та біологічних факторів і лімітів скидів забруднюючих речовин.

Основні принципи і порядок здійснення державного нагляду за дотриманням природоохоронного законодавства, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов`язки та відповідальність суб`єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначаються Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності»".

Відповідно до частини першої статті 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб`єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом.

Відповідно до частини першої статті 8 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" орган державного нагляду (контролю) в межах повноважень, передбачених законом, під час здійснення державного нагляду (контролю) має право:

- вимагати від суб`єкта господарювання усунення виявлених порушень вимог законодавства;

- вимагати припинення дій, які перешкоджають здійсненню державного нагляду (контролю);

- відбирати зразки продукції, призначати експертизу, одержувати пояснення, довідки, документи, матеріали, відомості з питань, що виникають під час державного нагляду (контролю), у випадках та порядку, визначених законом;

- надавати (надсилати) суб`єктам господарювання обов`язкові для виконання приписи про усунення порушень і недоліків;

- застосовувати санкції до суб`єктів господарювання, їх посадових осіб та вживати інших заходів у межах та порядку, визначених законом.

Відповідно до частини шостої статті 5 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" за результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю) складає акт, який повинен містити такі відомості: дату складення акта; тип заходу (плановий або позаплановий); форма заходу (перевірка, ревізія, обстеження, огляд тощо); предмет державного нагляду (контролю); найменування органу державного нагляду (контролю), а також посаду, прізвище, ім`я та по батькові посадової особи, яка здійснила захід; найменування юридичної особи або прізвище, ім`я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснювався захід.

Посадова особа органу державного нагляду (контролю) зазначає в акті стан виконання вимог законодавства суб`єктом господарювання, а в разі невиконання - детальний опис виявленого порушення з посиланням на відповідну вимогу законодавства.

В останній день перевірки два примірники акта підписуються посадовими особами органу державного нагляду (контролю), які здійснювали захід, та суб`єктом господарювання або уповноваженою ним особою, якщо інше не передбачено законом.

Якщо суб`єкт господарювання не погоджується з актом, він підписує акт із зауваженнями.

Частиною 7 статті 7 вказаного Закону визначено, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п`яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.

Згідно статті 71 ВК України у разі перевищення встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин скидання стічних вод у поверхневі водні об`єкти може бути обмежено, тимчасово заборонено (зупинено) чи припинено в порядку, встановленому законодавством.

При вирішенні вказаного позову суд звертає увагу на ту обставину, що в матеріалах справи містяться документи, які підтверджують ту обставину, що протягом 2018-2019 років позивачем неодноразово фіксувались порушення природоохоронного законодавства в частині перевищення нормативів гранично допустимих концентрацій у р.Хомора, різних хімічних речовин, також фіксувались випадки порушень правил експлуатації очисних споруд.

Також неодноразово виносились приписи про усунення порушень законодавства, які належних результатів не принесли.

Вказане свідчить про те, що на даний час очисні споруди відповідача не забезпечують належний рівень очистки, внаслідок чого відбувається скидання забруднюючих речовин у р. Хомора, що приводить до порушення вимог чинного законодавства, умов виданих дозволів на спеціальне водокористування та прав громадян в частині забезпечення екологічної безпеки життєдіяльності людини, призводить до постійних скарг громадян щодо забруднення водного об`єкта.

За таких обставин суд приходить до висновку, про необхідність застосування заходів реагування до відповідача, шляхом зупинення виробництва, пов`язаного зі скиданням зворотних вод із забруднюючими речовинами у водний об`єкт р. Хомора.

Суд не приймає до уваги твердження представника відповідача про те, що висновок позивача про порушення вимог ВК України про перевищення ГДС є не обґрунтованим у зв`язку з необхідністю застосування похибок по згаданих в акті перевірки хімічних елементах, враховуючи наступне.

Частинами 2, 3 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» визначено, що результати вимірювань можуть бути використані у сфері законодавчо регульованої метрології за умови, що для таких результатів відомі відповідні характеристики похибок або невизначеність вимірювань.

Методики вимірювань у сфері законодавчо регульованої метрології, що є обов`язковими до застосування, визначаються в нормативно-правових актах або в нормативних документах, на які є відповідні посилання в нормативно-правових актах.

Тобто, вказаними нормами визначено, що результати вимірювань можуть бути використані за умови коли для таких результатів визначено відповідні характеристики похибок або невизначеність вимірювань, і жодним чином не містять посилання на обов`язковість ї застосування при проведенні відповідних вимірювань.

Виходячи із норм даної статті, для застосування результатів вимірювання повинні бути відомі характеристики похибок, зокрема при вимірювання показників складу та властивостей води (які зазначені в останній колонці протоколу вимірювання), що дає право на використання цих результатів вимірювань, а не можливості застосування похибок при вимірі ГДС.

Вказаний закон не встановлює правил врахування вказаної похибки при проведенні вимірювань.

Крім того, суд зазначає, що нормативи гранично допустимих скидів у води визначаються у відповідних спеціальних дозволах на спеціальне водокористування. Видані відповідачу дозволи містять конкретні числові показники нормативів допустимих скидів, які на думку суду повинні дотримуватись саме у визначених величинах. Дозволи не містять в собі нижньої чи верхньої межі скиду, а лише сталу величину нормативу скиду.

Як встановлено під час перевірки, зазначені в спеціальних дозволах показники відповідачем дотримано не було.

Також суд зазначає, що Наказом охорони навколишнього природного середовища України № 389 від 20.07.2009 року, затверджено Методику розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів , яка зареєстрована Міністерством юстиції України 14 серпня 2009 р. за N 767/16783 (далі - Методика).

Дана Методика встановлює порядок визначення розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, у разі: забору, використання води та скиду забруднюючих речовин із зворотними водами з порушенням умов водокористування, встановлених у дозволі на спеціальне водокористування.

Ця Методика встановлює єдині вимоги до визначення збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів фізичними особами, фізичними особами - підприємцями та юридичними особами.

Пунктом 2.3. даної Методики визначено, що при визначенні наднормативних скидів забруднюючих речовин у водний об`єкт зі зворотними водами використовуються результати інструментально-лабораторних вимірювань лабораторій, які атестовані на право проведення відповідних інструментально-лабораторних вимірювань, або розрахункові методи.

Підпунктом 2.3.3. пункту 2.3. Методики визначено, що при порівнянні результатів вимірювань концентрацій забруднюючих речовин із відповідними установленими нормативами ГДС значення похибок вимірювання не враховуються.

Отже, твердження відповідача про необхідність застосування похибок є необґрунтованими.

Щодо посилань представника відповідача на те, що при зупиненні виробництва будуть порушені інтереси жителів селища Понінка, яка користується очисними спорудами підприємства, що може призвести до екологічної катастрофи, то суд їх не приймає зважаючи на наступне.

В даному випадку основним джерелом забруднення є не відходи селища а господарська діяльність підприємства.

За умовами договору про надання послуг від 01.01.2019 № 19/01-2019/КС підприємство проводить прийом та очистку каналізаційних стоків селища. В даному випадку мова йде про зупинення скидання зворотних вод у водний об`єкт, а не заборону приймання каналізаційних стоків.

По-друге, відповідний водний об`єкт протікає по території декількох областей, водами якого користуються значна частина жителів цих областей. Забруднення вказаного водного об`єкту, перевищення концентрації забруднюючих речових у ньому, може призвести до набагато більших екологічних наслідків.

Керуючись ст.ст. 241, 242, 243 ч.3, 245, 246, 295, 297, підпункту 15.5 пункту І розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Застосувати заходи реагування до Товариства з обмеженою відповідальністю "Понінківська картонно-паперова фабрика - Україна" шляхом зупинення виробництва, пов`язаного зі скиданням зворотних вод із забруднюючими речовинами у водний об`єкт р. Хомора.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України. У разі подання апеляційної скарги рішення якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.

Позивач: Державна екологічна інспекція у Хмельницькій області (29000, м. Хмельницький, вул. Івана Франка, 2/2, код ЄДРПОУ 38045514).

Відповідач: Товариство з обмеженою відповідальністю "Понінківська картонно-паперова фабрика - Україна" (43023, Волинська обл., м. Луцьк, вул. Карбишева, 3, код ЄДРПОУ 41085075).

Суддя Р.С. Денисюк

Повний текст рішення складено 25 липня 2019 року.