
Подільський районний суд міста Києва
Провадження № 1-кс/758/3765/19
Справа № 758/9502/19
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 липня 2019 року слідчий суддя Подільського районного суду м. Києва Корнілова Ж.О. за участю секретаря судового засідання Москаленко А.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві клопотання прокурора Київської місцевої прокуратури № 7 Олексюком В.С. про арешт майна, -
В С Т А Н О В И В :
Прокурор Київської місцевої прокуратури № 7 Олексюк В.С. звернувся до слідчого судді Подільського районного суду м. Києва з клопотанням про накладення арешту на майно, а саме на грошові кошти ТОВ «Австро-Угорська Лізингова Компанія» (код ЄДРПОУ 36258787), які у безготівковому вигляді знаходяться на рахунку № НОМЕР_1 , відкритому у ПАТ «Промiнвестбанк», МФО 300012, на який надходять платежі щодо сплати заборгованості КП «Київський метрополітен» (код ЄДРПОУ 03328913) за договором від 16.07.2009 № 16-Упр-09 та додатковою угодою від 15.10.2009 № 3-1, а також з метою заборонити розпоряджатися та зупинити видаткові операцій з грошовими коштами, що надходять на зазначений рахунок та які вже знаходяться на такому рахунку щодо перерахування грошових коштів на користь ТОВ «Австро-Угорська Лізингова Компанія» (код ЄДРПОУ 36258787) за договором від 16.07.2009 № 16-Упр-09 та додатковою угодою від 15.10.2009 № 3-1, за винятком видаткових операцій підприємства щодо сплати заробітної плати, податків, зборів (обов`язкових платежів) до державного бюджету, державних цільових фондів та інших платежів, пов`язаних із господарською діяльністю підприємства.
Зазначав, що управлінням поліції в метрополітені ГУ НП у м. Києві здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 12015100120001603 від 20.08.2015 за підозрою головного бухгалтера - начальника управління бухгалтерського обліку та фінансів КП «Київський Метрополітен» ОСОБА_1 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України, та за фактом вчинення службовими особами КП «Київський Метрополітен» кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 364, ч. 2 ст. 364 КК України.
Досудовим розслідуванням серед іншого встановлено, що відповідно до протоколу від 06.04.2009 № 158 тендерним комітетом КП «Київський Метрополітен» прийнято рішення затвердити тендерну документацію на закупівлю фінансових лізингових послуг (вагони метрополітену).
Відповідно до п.7.1 розділу 7 «Ціни пропозиції», затвердженої тендерної документації на закупівлю фінансових лізингових послуг (вагони метрополітену) учасник визначає ціни, в які має включити всі свої витрати, сплату податків та інших зборів і обов`язкових платежів, що сплачуються або мають бути сплачені згідно з чинним законодавством України.
Ціна тендерної пропозиції учасника повинна включати та окремо зазначати: вартість предмету фінансового лізингу (в т.ч. ПДВ); розмірі та склад платежу у відсотках річних за надання послуг фінансового лізингу (винагорода (комісія) учасника за надання послуг); інші витрати учасника, що безпосередньо пов`язані з наданням послуг фінансового лізингу (з розкриттям статей витрат).
Згідно з тендерною пропозицією переможця торгів ТОВ «Укррослізинг» від 30.04.2009 № 23, ціна тендерної пропозиції включає: вартість предмета лізингу - 800000,0 тис. грн. з ПДВ; розмір та склад платежу у відсотках річних за надання послуг фінансового лізингу (винагорода, комісія за послуги): щомісячні платежі методом ануїтету за ставкою 27% річних, сума винагороди за весь період лізингу (60 місяців) складає 590804,9 тис. грн.; інші витрати, що безпосередньо пов`язані з наданням послуг фінансового лізингу (розкрити склад витрат, якщо такі мають місце).
Таким чином, тендерною пропозицією ТОВ «Укррослізинг» будь-яких інших витрат, що безпосередньо пов`язані з наданням послуг фінансового лізингу, окрім відшкодування вартості предмета лізингу та сум винагороди, комісії за послуги, не передбачено.
Крім цього, тендерною пропозицією ТОВ «Укррослізинг» не передбачено також і можливість застосування грошового еквіваленту зобов`язання в іноземній валюті.
Відповідно до абз. 2 п. 84 Положення про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2008 № 921, умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від умов тендерної (цінової) пропозиції учасника - переможця процедури закупівлі.
Досудовим розслідуванням встановлено, що між ТОВ «Укррослізинг» (лізингодавець), в особі директора ОСОБА_2 , та КП «Київський метрополітен» (лізингоодержувач), в особі першого заступника начальника ОСОБА_3 , на підставі рішення Київської міської ради від 28.05.2009 № 546/1602 та розпорядження КМДА від 25.06.2009 № 713, укладено договір на фінансові лізингові послуги (вагони метрополітену) від 16.07.2009 № 16-Упр-09 (надалі Договір), предметом якого є надання Лізингодавцем Лізингоодержувачу фінансових лізингових послуг (вагонів метрополітену).
Разом із цим, встановлено, що відповідно до п.1.7 Договору, лізинговий платіж - сума грошових коштів, що підлягають перерахуванню Лізингодавцю в день розрахунку, відповідно до графіку нарахування лізингових платежів, за користування предметом лізингу.
При цьому, в лізинговий платіж входять суми, що відшкодовують вартість предмета лізингу, скориговані на коефіцієнт коригування KNBU - коефіцієнт, що розраховується за фактом зміни офіційного курсу НБ України грн./дол. США між датою укладання Договору та датою, що передує даті сплати лізингового платежу, а також винагороди лізингодавця, включаючи відсотки за користування позиковими коштами з метою придбання предмету лізингу, податків, сплачувані відносно предмета лізингу лізингодавцем, інші витрати тощо.
Як зазначено вище, умовами тендерної пропозиції ТОВ «Укррослізинг», відшкодування витрат, пов`язаних із коригуванням вартості предмету лізингу на коефіцієнт коригування KNBU, не передбачено.
Крім цього, Договором також не визначено грошового еквіваленту вартості фінансових лізингових послуг (вагони метрополітену) в іноземній валюті.
Проте досудовим розслідуванням встановлено, що між ТОВ «Укррослізинг» (лізингодавець), в особі директора ОСОБА_2 , та КП «Київський метрополітен» (лізингоодержувач), в особі першого заступника начальника ОСОБА_3 , укладено додаткову угоду від 15.10.2009 № 3-1 до Договору № 16-Упр-09 (надалі Додаткова угода), умовами якої, зокрема, змінено п.1.7 Договору та передбачено, що під час сплати, Лізинговий платіж підлягає коригуванню Лізингоодержувачем на коефіцієнт коригування KNBU шляхом множення цього коефіцієнту на відповідну поточну суму лізингового платежу, визначеного в графіку нарахування лізингових платежів, за користування предметом лізингу.
Також, Додатковою угодою передбачено, що лізингоодержувач при сплаті лізингових платежів зобов`язаний самостійно проводити коригування кожного поточного лізингового платежу згідно п.1.7 даного Договору. При цьому, застосування коефіцієнта коригування KNBU не змінює вартість предмета лізингу, а впливає лише на зміну розміру поточної винагороди Лізингодавця, який спрямовує кошти (різницю між фактично отриманими коштами та визначеною сумою в графіку нарахування лізингових платежів за користуванням предметом лізингу сумою поточного лізингового платежу) на відшкодування фінансових збитків, що виникають внаслідок зміни офіційного курсу НБ України української гривні до долару США між датою укладення цього договору та датою, що передує даті сплати поточного лізингового платежу.
Досудовим розслідуванням встановлено, що механізм здійснення закупівлі товарів, робіт і послуг за державні кошти на момент проведення закупівлі фінансових лізингових послуг (вагони метрополітену) та укладання Договору визначався Положенням № 921.
Відповідно до пп. 5 п. 2 Положення 921 договір про закупівлю - договір, який укладається між замовником і учасником за результатами процедури закупівлі та передбачає надання послуг, виконання робіт або набуття права власності на товари, в тому числі на умовах лізингу, за державні кошти.
Другим абзацом п. 84 Положення № 921 (в редакції постанови КМ України від 19.11.2008 №1017) передбачено, що умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від умов тендерної (цінової) пропозиції учасника - переможця процедури закупівлі. Істотні умови договору про закупівлю не повинні змінюватися після підписання договору, до повного виконання зобов`язань сторонами, крім випадків зменшення обсягів закупівлі залежно від реального фінансування видатків, зменшення сторонами ціни договору про закупівлю.
Крім цього, встановлено, що відповідно до абз. 1 п. 84 Положення №921, договір про закупівлю укладається у письмовій формі відповідно до положень Цивільного кодексу України та Господарського кодексу України.
Відповідно до ч. 2 ст. 180 Господарського кодексу України господарський договір вважається укладеним, якщо між сторонами у передбачених законом порядку та формі досягнуто згоди щодо усіх його істотних умов. Істотними є умови, визнані такими за законом чи необхідні для договорів даного виду, а також умови, щодо яких на вимогу однієї із сторін повинна бути досягнута згода.
Частиною 3 ст. 180 Господарського кодексу України передбачено, що при укладенні господарського договору сторони зобов`язані у будь-якому разі погодити предмет, ціну та строк дії договору.
Загальні правові та економічні засади фінансового лізингу визначені Законом України «Про фінансовий лізинг», ч. 2 ст. 6 якого передбачено, що істотними умовами договору лізингу є: предмет лізингу; строк, на який лізингоодержувачу надається право користування предметом лізингу (строк лізингу); розмір лізингових платежів; тощо.
Таким чином, лізинговий платіж - є істотною умовою договору фінансового лізингу.
Досудовим розслідуванням встановлено, що у Договорі сторонами не визначено грошовий еквівалент зобов`язання в іноземній валюті.
Натомість, при відсутності визначення сторонами грошового еквіваленту зобов`язання в іноземній валюті, умовами Договору та Додаткової угоди передбачено коригування лізингових платежів на коефіцієнт коригування KNBU, що не відповідає ч. 2 ст. 524, ч. 2 ст. 533 Цивільного кодексу України та не є видом фінансового лізингу і за своїм змістом зазначений коефіцієнт визначає вид та відповідно розмір ще одного платежу, який не передбачений тендерною пропозицією.
Враховуючи викладене, зважаючи на відсутність в ціні тендерної пропозиції переможця торгів ТОВ «Укррослізинг» інших витрат Лізингодавця, що безпосередньо пов`язані з наданням послуг фінансового лізингу (з розкриттям статей витрат), враховуючи відсутність в тендерній пропозиції та не визначення в Договорі грошового еквіваленту зобов`язання в іноземній валюті, а також відсутність на той час можливості змінювати істотні умови Договору в разі зміни курсу іноземної валюти, укладення Договору на фінансові лізингові послуги (вагони метрополітену) від 16.07.2009 № 16-Упр-09 та Додаткової угоди від 15.10.2009 № 3-1 на умовах коригування лізингових платежів на коефіцієнт коригування KNBU не відповідає ч. 2 ст. 524, ч. 2 ст. 533 Цивільного кодексу України та є порушенням абз. 2 п. 84 Положення про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти, в результаті чого КП «Київський метрополітен» та бюджету міста Києва заподіяно матеріальну шкоду, яка продовжує наставати і по цей час.
Сторона обвинувачення дійшла висновку, що починаючи з липня 2009 року по теперішній час, службові особи КП «Київський метрополітен», зокрема перший заступник начальника ОСОБА_3 , та інші особи, які на даний час не встановлені, перебуваючи у місті Києві, діючи умисно, реалізуючи єдиний злочинний умисел, спрямований на вчинення умисних дій всупереч інтересам КП «Київський метрополітен» та територіальної громади міста Києва з метою створення штучної для подальшого перерахування на користь ТОВ «Укррослізинг» необґрунтованої заборгованості у вказаних Договорі та Додатковій угоді, в порушення вимог ч. 2 ст. 524, ч. 2 ст. 533 Цивільного кодексу України, абз. 2 п. 84 Положення про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти, зловживаючи у такий спосіб своїми повноваженнями, всупереч інтересам КП «Київський метрополітен» та територіальної громади міста Києва, уклав між КП «Київський метрополітен» та ТОВ «Укррослізинг» договір на фінансові лізингові послуги (вагони метрополітену) від 16.07.2009 № 16-Упр-09 та додаткову угоду від 15.10.2009 № 3-1 на умовах коригування лізингових платежів на коефіцієнт коригування KNBU, чим заподіяно матеріальну шкоду КП «Київський метрополітен» та територіальній громаді міста Києва на суму 105771, 1 тис. грн. та внаслідок чого продовжується по теперішній час настання збитків КП «Київський метрополітен» та територіальній громаді міста Києва шляхом необґрунтованого стягнення з рахунків КП «Київський метрополітен» коштів на користь ТОВ «Укррослізинг».
Так, за період 2017 - 2018 рр. КП «Київський метрополітен» на користь ТОВ «Укррослізинг» (перейменоване на ТОВ «Австро-Угорська Лізингова Компанія») необґрунтовано перераховано 304519986,34 гривень на погашення винагороди, комісії штрафів та коригуючого коефіцієнта.
При цьому, сума грошових коштів, які підлягають подальшому безпідставному стягненню з КП «Київський метрополітен» на користь ТОВ «Укррослізинг» станом на 15.07.2019 складає 629325878,61? гривень.
Досудовим розслідуванням встановлено, що вказані грошові кошти необґрунтовано стягуються із КП «Київський метрополітен» на користь ТОВ «Австро-Угорська Лізингова Компанія» (ТОВ «Укррослізинг») на рахунок № НОМЕР_1 , відкритий у ПАТ «Промiнвестбанк», МФО 300012.
Сторона обвинувачення вважає, що грошові кошти, які за вказаних вище обставин необґрунтовано стягуються з рахунків КП «Київський метрополітен» на користь ТОВ «Австро-Угорська Лізингова Компанія» (ТОВ «Укррослізинг») є предметом кримінального правопорушення, оскільки саме на них спрямовано злочинні дії та саме вони є об`єктом протиправних діянь.
Відповідно до ст. 98 КПК України, речовими доказами є матеріальні об`єкти, які були знаряддям вчинення кримінального правопорушення, зберегли на собі його сліди або містять інші відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, в тому числі предмети, що були об`єктом кримінально протиправних дій, гроші, цінності та інші речі, набуті кримінально протиправним шляхом або отримані юридичною особою внаслідок вчинення кримінального правопорушення.
З огляду на викладене, сторона обвинувачення приходить до висновку, що грошові кошти, які за вказаних вище обставин необґрунтовано стягуються з рахунків КП «Київський метрополітен» на користь ТОВ «Австро-Угорська Лізингова Компанія» (ТОВ «Укррослізинг»), є об`єктом кримінально протиправних дій.
З урахуванням обставин, що були встановлені в ході досудового розслідування, з метою збереження речового доказу, як об`єкту кримінально протиправних дій, виникла необхідність у накладенні арешту на банківські рахунки ТОВ «Австро-Угорська Лізингова Компанія» (ТОВ «Укррослізинг»), на яких знаходяться грошові кошти, які за вказаних вище обставин необґрунтовано стягуються з рахунків КП «Київський метрополітен» на користь ТОВ «Австро-Угорська Лізингова Компанія» (ТОВ «Укррослізинг»).
У судове засідання прокурор не з`явився, про місце і час розгляду клопотання повідомлений належним чином. Прокурор подав заяву про розгляд клопотання у його відсутність, вимоги клопотання підтримує та просить його задовольнити.
Вивчивши клопотання, слідчий суддя дійшов такого висновку.
Слідчим суддею встановлено: з матеріалів клопотання вбачається, що управлінням поліції в метрополітені ГУ НП у м. Києві здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 12015100120001603 від 20.08.2015 за підозрою головного бухгалтера - начальника управління бухгалтерського обліку та фінансів КП «Київський Метрополітен» ОСОБА_1 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України, та за фактом вчинення службовими особами КП «Київський Метрополітен» кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 364, ч. 2 ст. 364 КК України.
Досудовим розслідуванням серед іншого встановлено, що відповідно до протоколу від 06.04.2009 № 158 тендерним комітетом КП «Київський Метрополітен» прийнято рішення затвердити тендерну документацію на закупівлю фінансових лізингових послуг (вагони метрополітену).
Відповідно до п.7.1 розділу 7 «Ціни пропозиції», затвердженої тендерної документації на закупівлю фінансових лізингових послуг (вагони метрополітену) учасник визначає ціни, в які має включити всі свої витрати, сплату податків та інших зборів і обов`язкових платежів, що сплачуються або мають бути сплачені згідно з чинним законодавством України.
Ціна тендерної пропозиції учасника повинна включати та окремо зазначати: вартість предмету фінансового лізингу (в т.ч. ПДВ); розмірі та склад платежу у відсотках річних за надання послуг фінансового лізингу (винагорода (комісія) учасника за надання послуг); інші витрати учасника, що безпосередньо пов`язані з наданням послуг фінансового лізингу (з розкриттям статей витрат).
Згідно з тендерною пропозицією переможця торгів ТОВ «Укррослізинг» від 30.04.2009 № 23, ціна тендерної пропозиції включає: вартість предмета лізингу - 800000,0 тис. грн. з ПДВ; розмір та склад платежу у відсотках річних за надання послуг фінансового лізингу (винагорода, комісія за послуги): щомісячні платежі методом ануїтету за ставкою 27% річних, сума винагороди за весь період лізингу (60 місяців) складає 590804,9 тис. грн.; інші витрати, що безпосередньо пов`язані з наданням послуг фінансового лізингу (розкрити склад витрат, якщо такі мають місце).
Таким чином, тендерною пропозицією ТОВ «Укррослізинг» будь-яких інших витрат, що безпосередньо пов`язані з наданням послуг фінансового лізингу, окрім відшкодування вартості предмета лізингу та сум винагороди, комісії за послуги, не передбачено.
Крім цього, тендерною пропозицією ТОВ «Укррослізинг» не передбачено також і можливість застосування грошового еквіваленту зобов`язання в іноземній валюті.
Відповідно до абз. 2 п. 84 Положення про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2008 № 921, умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від умов тендерної (цінової) пропозиції учасника - переможця процедури закупівлі.
Досудовим розслідуванням встановлено, що між ТОВ «Укррослізинг» (лізингодавець), в особі директора ОСОБА_2 , та КП «Київський метрополітен» (лізингоодержувач), в особі першого заступника начальника ОСОБА_3 , на підставі рішення Київської міської ради від 28.05.2009 № 546/1602 та розпорядження КМДА від 25.06.2009 № 713, укладено договір на фінансові лізингові послуги (вагони метрополітену) від 16.07.2009 № 16-Упр-09 (надалі Договір), предметом якого є надання Лізингодавцем Лізингоодержувачу фінансових лізингових послуг (вагонів метрополітену).
Разом із цим, встановлено, що відповідно до п.1.7 Договору, лізинговий платіж - сума грошових коштів, що підлягають перерахуванню Лізингодавцю в день розрахунку, відповідно до графіку нарахування лізингових платежів, за користування предметом лізингу.
При цьому, в лізинговий платіж входять суми, що відшкодовують вартість предмета лізингу, скориговані на коефіцієнт коригування KNBU - коефіцієнт, що розраховується за фактом зміни офіційного курсу НБ України грн./дол. США між датою укладання Договору та датою, що передує даті сплати лізингового платежу, а також винагороди лізингодавця, включаючи відсотки за користування позиковими коштами з метою придбання предмету лізингу, податків, сплачувані відносно предмета лізингу лізингодавцем, інші витрати тощо.
Як зазначено вище, умовами тендерної пропозиції ТОВ «Укррослізинг», відшкодування витрат, пов`язаних із коригуванням вартості предмету лізингу на коефіцієнт коригування KNBU, не передбачено.
Крім цього, Договором також не визначено грошового еквіваленту вартості фінансових лізингових послуг (вагони метрополітену) в іноземній валюті.
Проте досудовим розслідуванням встановлено, що між ТОВ «Укррослізинг» (лізингодавець), в особі директора ОСОБА_2 , та КП «Київський метрополітен» (лізингоодержувач), в особі першого заступника начальника ОСОБА_3 , укладено додаткову угоду від 15.10.2009 № 3-1 до Договору № 16-Упр-09 (надалі Додаткова угода), умовами якої, зокрема, змінено п.1.7 Договору та передбачено, що під час сплати, Лізинговий платіж підлягає коригуванню Лізингоодержувачем на коефіцієнт коригування KNBU шляхом множення цього коефіцієнту на відповідну поточну суму лізингового платежу, визначеного в графіку нарахування лізингових платежів, за користування предметом лізингу.
Також, Додатковою угодою передбачено, що лізингоодержувач при сплаті лізингових платежів зобов`язаний самостійно проводити коригування кожного поточного лізингового платежу згідно п.1.7 даного Договору. При цьому, застосування коефіцієнта коригування KNBU не змінює вартість предмета лізингу, а впливає лише на зміну розміру поточної винагороди Лізингодавця, який спрямовує кошти (різницю між фактично отриманими коштами та визначеною сумою в графіку нарахування лізингових платежів за користуванням предметом лізингу сумою поточного лізингового платежу) на відшкодування фінансових збитків, що виникають внаслідок зміни офіційного курсу НБ України української гривні до долару США між датою укладення цього договору та датою, що передує даті сплати поточного лізингового платежу.
Досудовим розслідуванням встановлено, що механізм здійснення закупівлі товарів, робіт і послуг за державні кошти на момент проведення закупівлі фінансових лізингових послуг (вагони метрополітену) та укладання Договору визначався Положенням № 921.
Відповідно до пп. 5 п. 2 Положення 921 договір про закупівлю - договір, який укладається між замовником і учасником за результатами процедури закупівлі та передбачає надання послуг, виконання робіт або набуття права власності на товари, в тому числі на умовах лізингу, за державні кошти.
Другим абзацом п. 84 Положення № 921 (в редакції постанови КМ України від 19.11.2008 №1017) передбачено, що умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від умов тендерної (цінової) пропозиції учасника - переможця процедури закупівлі. Істотні умови договору про закупівлю не повинні змінюватися після підписання договору, до повного виконання зобов`язань сторонами, крім випадків зменшення обсягів закупівлі залежно від реального фінансування видатків, зменшення сторонами ціни договору про закупівлю.
Крім цього, встановлено, що відповідно до абз. 1 п. 84 Положення №921, договір про закупівлю укладається у письмовій формі відповідно до положень Цивільного кодексу України та Господарського кодексу України.
Відповідно до ч. 2 ст. 180 Господарського кодексу України господарський договір вважається укладеним, якщо між сторонами у передбачених законом порядку та формі досягнуто згоди щодо усіх його істотних умов. Істотними є умови, визнані такими за законом чи необхідні для договорів даного виду, а також умови, щодо яких на вимогу однієї із сторін повинна бути досягнута згода.
Частиною 3 ст. 180 Господарського кодексу України передбачено, що при укладенні господарського договору сторони зобов`язані у будь-якому разі погодити предмет, ціну та строк дії договору.
Загальні правові та економічні засади фінансового лізингу визначені Законом України «Про фінансовий лізинг», ч. 2 ст. 6 якого передбачено, що істотними умовами договору лізингу є: предмет лізингу; строк, на який лізингоодержувачу надається право користування предметом лізингу (строк лізингу); розмір лізингових платежів; тощо.
Таким чином, лізинговий платіж - є істотною умовою договору фінансового лізингу.
Досудовим розслідуванням встановлено, що у Договорі сторонами не визначено грошовий еквівалент зобов`язання в іноземній валюті.
Натомість, при відсутності визначення сторонами грошового еквіваленту зобов`язання в іноземній валюті, умовами Договору та Додаткової угоди передбачено коригування лізингових платежів на коефіцієнт коригування KNBU, що не відповідає ч. 2 ст. 524, ч. 2 ст. 533 Цивільного кодексу України та не є видом фінансового лізингу і за своїм змістом зазначений коефіцієнт визначає вид та відповідно розмір ще одного платежу, який не передбачений тендерною пропозицією.
Враховуючи викладене, зважаючи на відсутність в ціні тендерної пропозиції переможця торгів ТОВ «Укррослізинг» інших витрат Лізингодавця, що безпосередньо пов`язані з наданням послуг фінансового лізингу (з розкриттям статей витрат), враховуючи відсутність в тендерній пропозиції та не визначення в Договорі грошового еквіваленту зобов`язання в іноземній валюті, а також відсутність на той час можливості змінювати істотні умови Договору в разі зміни курсу іноземної валюти, укладення Договору на фінансові лізингові послуги (вагони метрополітену) від 16.07.2009 № 16-Упр-09 та Додаткової угоди від 15.10.2009 № 3-1 на умовах коригування лізингових платежів на коефіцієнт коригування KNBU не відповідає ч. 2 ст. 524, ч. 2 ст. 533 Цивільного кодексу України та є порушенням абз. 2 п. 84 Положення про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти, в результаті чого КП «Київський метрополітен» та бюджету міста Києва заподіяно матеріальну шкоду, яка продовжує наставати і по цей час.
Сторона обвинувачення дійшла висновку, що починаючи з липня 2009 року по теперішній час, службові особи КП «Київський метрополітен», зокрема перший заступник начальника ОСОБА_3 , та інші особи, які на даний час не встановлені, перебуваючи у місті Києві, діючи умисно, реалізуючи єдиний злочинний умисел, спрямований на вчинення умисних дій всупереч інтересам КП «Київський метрополітен» та територіальної громади міста Києва з метою створення штучної для подальшого перерахування на користь ТОВ «Укррослізинг» необґрунтованої заборгованості у вказаних Договорі та Додатковій угоді, в порушення вимог ч. 2 ст. 524, ч. 2 ст. 533 Цивільного кодексу України, абз. 2 п. 84 Положення про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти, зловживаючи у такий спосіб своїми повноваженнями, всупереч інтересам КП «Київський метрополітен» та територіальної громади міста Києва, уклав між КП «Київський метрополітен» та ТОВ «Укррослізинг» договір на фінансові лізингові послуги (вагони метрополітену) від 16.07.2009 № 16-Упр-09 та додаткову угоду від 15.10.2009 № 3-1 на умовах коригування лізингових платежів на коефіцієнт коригування KNBU, чим заподіяно матеріальну шкоду КП «Київський метрополітен» та територіальній громаді міста Києва на суму 105771, 1 тис. грн. та внаслідок чого продовжується по теперішній час настання збитків КП «Київський метрополітен» та територіальній громаді міста Києва шляхом необґрунтованого стягнення з рахунків КП «Київський метрополітен» коштів на користь ТОВ «Укррослізинг».
Так, за період 2017 - 2018 рр. КП «Київський метрополітен» на користь ТОВ «Укррослізинг» (перейменоване на ТОВ «Австро-Угорська Лізингова Компанія») необґрунтовано перераховано 304519986,34 гривень на погашення винагороди, комісії штрафів та коригуючого коефіцієнта.
При цьому, сума грошових коштів, які підлягають подальшому безпідставному стягненню з КП «Київський метрополітен» на користь ТОВ «Укррослізинг» станом на 15.07.2019 складає 629325878,61? гривень.
Досудовим розслідуванням встановлено, що вказані грошові кошти необґрунтовано стягуються із КП «Київський метрополітен» на користь ТОВ «Австро-Угорська Лізингова Компанія» (ТОВ «Укррослізинг») на рахунок № НОМЕР_1 , відкритий у ПАТ «Промiнвестбанк», МФО 300012.
Сторона обвинувачення вважає, що грошові кошти, які за вказаних вище обставин необґрунтовано стягуються з рахунків КП «Київський метрополітен» на користь ТОВ «Австро-Угорська Лізингова Компанія» (ТОВ «Укррослізинг») є предметом кримінального правопорушення, оскільки саме на них спрямовано злочинні дії та саме вони є об`єктом протиправних діянь.
Відповідно до ст. 98 КПК України, речовими доказами є матеріальні об`єкти, які були знаряддям вчинення кримінального правопорушення, зберегли на собі його сліди або містять інші відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, в тому числі предмети, що були об`єктом кримінально протиправних дій, гроші, цінності та інші речі, набуті кримінально протиправним шляхом або отримані юридичною особою внаслідок вчинення кримінального правопорушення.
З огляду на викладене, сторона обвинувачення приходить до висновку, що грошові кошти, які за вказаних вище обставин необґрунтовано стягуються з рахунків КП «Київський метрополітен» на користь ТОВ «Австро-Угорська Лізингова Компанія» (ТОВ «Укррослізинг»), є об`єктом кримінально протиправних дій.
Відповідно до ст. 98 КПК України, речовими доказами є матеріальні об`єкти, які були знаряддям вчинення кримінального правопорушення, зберегли на собі його сліди або містять інші відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, в тому числі предмети, що були об`єктом кримінально протиправних дій, гроші, цінності та інші речі, набуті кримінально протиправним шляхом або отримані юридичною особою внаслідок вчинення кримінального правопорушення.
З урахуванням обставин, що були встановлені в ході досудового розслідування, з метою збереження речового доказу, як об`єкту кримінально протиправних дій, виникла необхідність у накладенні арешту на банківські рахунки ТОВ «Австро-Угорська Лізингова Компанія» (ТОВ «Укррослізинг»), на яких знаходяться грошові кошти, які за вказаних вище обставин необґрунтовано стягуються з рахунків КП «Київський метрополітен» на користь ТОВ «Австро-Угорська Лізингова Компанія» (ТОВ «Укррослізинг»).
З урахуванням обставин, що були встановлені в ході досудового розслідування, з метою збереження речового доказу, як об`єкта кримінально протиправних дій, виникла необхідність у накладенні арешту на майно, а саме на грошові кошти ТОВ «Австро-Угорська Лізингова Компанія» (код ЄДРПОУ 36258787), які у безготівковому вигляді знаходяться на рахунку № НОМЕР_1 , відкритому у ПАТ «Промiнвестбанк», МФО 300012, на який надходять платежі щодо сплати заборгованості КП «Київський метрополітен» (код ЄДРПОУ 03328913) за договором від 16.07.2009 № 16-Упр-09 та додатковою угодою від 15.10.2009 № 3-1, а також з метою заборонити розпоряджатися та зупинити видаткові операцій з грошовими коштами, що надходять на зазначений рахунок та які вже знаходяться на такому рахунку щодо перерахування грошових коштів на користь ТОВ «Австро-Угорська Лізингова Компанія» (код ЄДРПОУ 36258787) за договором від 16.07.2009 № 16-Упр-09 та додатковою угодою від 15.10.2009 № 3-1, за винятком видаткових операцій підприємства щодо сплати заробітної плати, податків, зборів (обов`язкових платежів) до державного бюджету, державних цільових фондів та інших платежів, пов`язаних із господарською діяльністю підприємства.
Відповідно до ч. 5 ст. 9 КПК України кримінальне процесуальне законодавство України застосовується з урахуванням практики Європейського суду з прав людини, а саме у рішенні по справі «Жушман проти України» зазначається - «Кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності».
Європейський суд з прав людини через призму своїх рішень неодноразово акцентував увагу на тому, що володіння майном повинно бути законним (див. рішення у справі "Іатрідіс проти Греції" [ВП], заява N 31107/96, п. 58, ECHR 1999-ІІ). Вимога щодо законності у розумінні Конвенції вимагає дотримання відповідних положень національного законодавства та відповідності принципові верховенства права, що включає свободу від свавілля (див. рішення у справі "Антріш проти Франції", від 22.09.1994, Series А N 296-А, п. 42, та "Кушоглу проти Болгарії", заява N 48191/99, пп. 49 - 62, від 10.05.2007). Будь-яке втручання державного органу у право на мирне володіння майном повинно забезпечити "справедливий баланс" між загальним інтересом суспільства та вимогами захисту основоположних прав конкретної особи. Необхідність досягнення такого балансу відображена в цілому в структурі статті 1 Першого протоколу. Необхідного балансу не вдасться досягти, якщо на відповідну особу буде покладено індивідуальний та надмірний тягар (див., серед інших джерел, рішення від 23.09.1982 у справі "Спорронг та Льонрот проти Швеції", пп. 69 і 73, Series А N 52). Іншими словами, має існувати обґрунтоване пропорційне співвідношення між засобами, які застосовуються, та метою, яку прагнуть досягти (див., наприклад, рішення від 21.02.1986 у справі "Джеймс та інші проти Сполученого Королівства", п. 50, Series А N 98).
Відповідно до ч. 1 ст. 170 КПК України арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна. Арешт майна скасовується у встановленому цим Кодексом порядку.
Завданням арешту майна є запобігання можливості його приховування, пошкодження, псування, зникнення, втрати, знищення, використання, перетворення, пересування, передачі, відчуження. Слідчий, прокурор повинні вжити необхідних заходів з метою виявлення та розшуку майна, на яке може бути накладено арешт у кримінальному провадженні, зокрема шляхом витребування необхідної інформації у Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, інших державних органів та органів місцевого самоврядування, фізичних і юридичних осіб.
Частиною 2 ст. 170 КПК України передбачено, що арешт майна допускається з метою забезпечення: 1) збереження речових доказів; 2) спеціальної конфіскації; 3) конфіскації майна як виду покарання або заходу кримінально-правового характеру щодо юридичної особи; 4) відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільний позов), чи стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди.
У випадку, передбаченому пунктом 1 частини другої цієї статті, арешт накладається на майно будь-якої фізичної або юридичної особи за наявності достатніх підстав вважати, що воно відповідає критеріям, зазначеним у статті 98 цього Кодексу (ч. 3 ст. 170 КПК України).
Відповідно до ч. 1 ст. 98 КПК України речовими доказами є матеріальні об`єкти, які були знаряддям вчинення кримінального правопорушення, зберегли на собі його сліди або містять інші відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, в тому числі предмети, що були об`єктом кримінально протиправних дій, гроші, цінності та інші речі, набуті кримінально протиправним шляхом або отримані юридичною особою внаслідок вчинення кримінального правопорушення.
Клопотання щодо накладення арешту на вказане майно відповідає положенням ст.ст. 170-173 КПК України, тому слідчий суддя вбачає наявність правових підстав для задоволення клопотання прокурора Київської місцевої прокуратури № 7 Олексюка В.С. про арешт майна з метою забезпечення збереження речових доказів, та накласти арешт на майно - грошові кошти ТОВ «Австро-Угорська Лізингова Компанія» (код ЄДРПОУ 36258787), які у безготівковому вигляді знаходяться на рахунку № НОМЕР_1 , відкритому у ПАТ «Промiнвестбанк», МФО 300012, на який надходять платежі щодо сплати заборгованості КП «Київський метрополітен» (код ЄДРПОУ 03328913) за договором від 16.07.2009 № 16-Упр-09 та додатковою угодою від 15.10.2009 № 3-1, а також з метою заборонити розпоряджатися та зупинити видаткові операцій з грошовими коштами, що надходять на зазначений рахунок та які вже знаходяться на такому рахунку щодо перерахування грошових коштів на користь ТОВ «Австро-Угорська Лізингова Компанія» (код ЄДРПОУ 36258787) за договором від 16.07.2009 № 16-Упр-09 та додатковою угодою від 15.10.2009 № 3-1, за винятком видаткових операцій підприємства щодо сплати заробітної плати, податків, зборів (обов`язкових платежів) до державного бюджету, державних цільових фондів та інших платежів, пов`язаних із господарською діяльністю підприємства.
Керуючись ст. ст. 98, 131, 168, 170 - 173, 175 КПК України, слідчий суддя, -
П О С Т А Н О В И В :
Задовольнити клопотання прокурора Київської місцевої прокуратури № 7 Олексюка В.С. про арешт майна - грошових коштів ТОВ «Австро-Угорська Лізингова Компанія» (код ЄДРПОУ 36258787), які у безготівковому вигляді знаходяться на рахунку № НОМЕР_1 , відкритому у ПАТ «Промiнвестбанк», МФО 300012, на які надходять платежі щодо сплати заборгованості КП «Київський метрополітен» (код ЄДРПОУ 03328913) за договором від 16.07.2009 № 16-Упр-09 та додатковою угодою від 15.10.2009 № 3-1.
Накласти арешт на грошові кошти ТОВ «Австро-Угорська Лізингова Компанія» (код ЄДРПОУ 36258787), які у безготівковому вигляді знаходяться на рахунку № НОМЕР_1 , відкритому у ПАТ «Промiнвестбанк», МФО 300012, на які надходять платежі щодо сплати заборгованості КП «Київський метрополітен» (код ЄДРПОУ 03328913) за договором від 16.07.2009 № 16-Упр-09 та додатковою угодою від 15.10.2009 № 3-1.
Заборонити розпоряджатися грошовими коштами, що знаходяться на вказаному рахунку та грошовими коштами, які в подальшому надходитимуть на такий рахунок щодо перерахування грошових коштів на користь ТОВ «Австро-Угорська Лізингова Компанія» (код ЄДРПОУ 36258787) за договором від 16.07.2009 № 16-Упр-09 та додатковою угодою від 15.10.2009 № 3-1, за винятком видаткових операцій підприємства щодо сплати заробітної плати, податків, зборів (обов`язкових платежів) до державного бюджету, державних цільових фондів та інших платежів, пов`язаних із господарською діяльністю підприємства.
Зупинити видаткові операції з грошовими коштами, що надходять на зазначений рахунок та які вже знаходяться на такому рахунку щодо перерахування грошових коштів на користь ТОВ «Австро-Угорська Лізингова Компанія» (код ЄДРПОУ 36258787) за договором від 16.07.2009 № 16-Упр-09 та додатковою угодою від 15.10.2009 № 3-1, за винятком видаткових операцій підприємства щодо сплати заробітної плати, податків, зборів (обов`язкових платежів) до державного бюджету, державних цільових фондів та інших платежів, пов`язаних із господарською діяльністю підприємства.
Копію ухвали надіслати слідчому, прокурору, іншим заінтересованим особам не пізніше наступного робочого дня після її постановлення.
Ухвалу про арешт майна виконується негайно слідчим або прокурором
Ухвала може бути оскаржена до Київського апеляційного суду протягом 5 днів з дня її оголошення. Порядок оскарження ухвали визначено ст.ст. 392, 395 КПК України.
Cлідчий суддя Корнілова Ж.О.