
04.07.2019 Справа № 756/15814/16-а
Унікальний 756/15814/16-а
Провадження №2-а/756/5/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
4 липня 2019 року Оболонський районний суд м. Києва
у складі головуючого судді - Шевчука А.В.
за участю секретаря - Мушкетик І.В.
представників: пенсійного фонду України - Новицької А.О., Кабінету Міністрів України - Фартушної В .Л.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Міністерства оборони України, Пенсійного фонду України, третя особа - Кабінет Міністрів України, про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
У грудні 2016 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просить визнати протиправною бездіяльність Міністерства оборони України та Пенсійного фонду України щодо не проведення перерахунку пенсії позивачу з 01.01.2016 року відповідно до п.6 Протоколу №3 засідання Кабінету Міністрів України від 20.01.2016 року «Про підвищення грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил, Національної поліції та Державної прикордонної служби», наказу Міністерства оборони України від 27.01.2016 року №44 «Про особливості виплати грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України в 2016 році», ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45; зобов`язати Міністерство оборони України та Пенсійний фонд України провести позивачу перерахунок та виплату пенсії відповідно до п.6 Протоколу №3 засідання Кабінету Міністрів України від 20.01.2016 року «Про підвищення грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил, Національної поліції та Державної прикордонної служби», наказу Міністерства оборони України від 27.01.2016 року №44 «Про особливості виплати грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України в 2016 році», ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45, з 01.01.2016 року; встановити судовий контроль за виконанням рішення суду шляхом зобов`язання Міністерства оборони України та Пенсійного фонду України подати до суду в місячний строк з моменту набрання рішенням законної сили звіту про виконання відповідного рішення суду.
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що він є підполковником, відповідно до ст. 26 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу», згідно з наказом начальника озброєння Збройних Сил України від 22.03.2002 року №024 звільнений в запас з посади помічника начальника (2 розряду) бази з матеріально-технічного забезпечення 1845 центральної артилерійської бази боєприпасів.
З 2002 року позивач перебуває на обліку в Оболонському районному в м. Києві військовому комісаріаті та Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві, та отримує пенсію за вислугу років в розмірі 1689 грн. 50 коп.
Позивач вважає, що у зв`язку з прийняттям нового законодавства відбулося нововведення та фактична зміна розмірів грошового забезпечення в порівнянні з тими, що застосовувалися при обчисленні пенсій нинішнім пенсіонерам, а саме: грошове забезпечення військовослужбовця, що перебуває на відповідній посаді, яку займав позивач перед звільненням в запас, зросло в першу чергу за рахунок підвищення щомісячної премії з 10 відсотків, що було у позивача на момент звільнення, до 420 відсотків, а тому призначена йому пенсія підлягала перерахунку та виплаті ще з 01.01.2016 року.
07 листопада 2016 року позивач звернувся з заявами до Міністерства оборони України та до Пенсійного фонду України про перерахунок пенсії в сторону її збільшення за рахунок зростання з 01.01.2016 року розміру щомісячного грошового забезпечення військовослужбовців на підставі підвищення щомісячної премії.
Листом від 17.11.2016 року №13075/В-11 Департаменту пенсійного забезпечення Пенсійного фонду України позивачу було відмовлено у задоволенні його заяви з посиланням н те, що Кабінетом Міністрів України рішення щодо зміни грошового забезпечення або введення нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення не приймались.
Позивач вважає вказану відмову неправомірною, а тому просить суд визнати протиправною бездіяльність Міністерства оборони України та Пенсійного фонду України щодо не проведення перерахунку пенсії позивачу з 01.01.2016 року відповідно до п.6 Протоколу №3 засідання Кабінету Міністрів України від 20.01.2016 року «Про підвищення грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил, Національної поліції та Державної прикордонної служби», наказу Міністерства оборони України від 27.01.2016 року №44 «Про особливості виплати грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України в 2016 році», ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45; зобов`язати Міністерство оборони України та Пенсійний фонд України провести позивачу перерахунок та виплату пенсії відповідно до п.6 Протоколу №3 засідання Кабінету Міністрів України від 20.01.2016 року «Про підвищення грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил, Національної поліції та Державної прикордонної служби», наказу Міністерства оборони України від 27.01.2016 року №44 «Про особливості виплати грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України в 2016 році», ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45, з 01.01.2016 року; встановити судовий контроль за виконанням рішення суду шляхом зобов`язання Міністерства оборони України та Пенсійного фонду України подати до суду в місячний строк з моменту набрання рішенням законної сили звіту про виконання відповідного рішення суду.
Позивач та його представник в судове засідання не з`явилися, про день, час та місце розгляду справи повідомлялись належним чином, представник позивача подав до суду заяву з проханням розглядати справу за його відсутності та за відсутності позивача, позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив їх задовольнити.
Представник відповідача Пенсійного фонду України в судовому засіданні просив відмовити в задоволенні позову з підстав його необґрунтованості, подав заперечення на позов, в яких посилався на те, що позивачем заявлені позовні вимоги одночасно до обох відповідачів, що суперечить вимогам КАС України. Також зазначив, що станом на 09.03.2017 року від Міністерства оборони України повідомлення про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій військовослужбовцям на підставі наказу Міністерства оборони України №44 від 27.01.2016 року до Пенсійного фонду України не надходили. Крім того, вказав, що наказ Міністерства оборони України №44 від 27.01.2016 року не тягне за собою підстав для перерахунку пенсій, оскільки він має індивідуальний та тимчасовий характер, а також його не було зареєстровано в Міністерстві юстиції України.
Представник відповідача Міністерства оборони України в судове засідання не з`явився, про день, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, подав до суду заперечення проти позову, в яких просив слухати справу за відсутності представника та відмовити в задоволенні позовних вимог, посилаючись на те, що законодавцем чітко визначено, що перерахунок пенсії військовослужбовця здійснюється не у зв`язку з фактичною зміною хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, а у порядку визначеному Кабінетом Міністрів України. Видання наказу Міністерства оборони України №44 від 27.01.2016 року «Про особливості виплати грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України в 2016 році» не є підставою для повідомлення Пенсійного фонду України та проведення перерахунку пенсій.
Представник третьої особи Кабінету Міністрів України в судовому засіданні просив залишити вирішення спору на розсуд суду. Додатково надав свої пояснення, в яких зазначив, що прийняття Міністерством оборони України наказу №44 від 27.01.2016 року «Про особливості виплати грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України в 2016 році» не є свідченням законодавчо мотивованого обов`язку Кабінету Міністрів України щодо внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів України №1294 від 07.11.2007 року «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб». Крім того, вказав, що зазначений наказ Міністерства оборони України є тимчасовим та розповсюджується тільки на 2016 рік та на військовослужбовців, які проходять військову службу за контрактом, а внесення змін до наказу не затверджені та не мають юридичної сили. Представник також зауважив, що згідно рішення Конституційного Суду України №4-рп/2015 від 13.05.2015 року до встановлених виключно законами України нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, на підставі введення яких усі призначені за цим законом пенсії підлягають перерахунку, належать лише надбавки, доплати та підвищення.
Дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що у 2002 році позивача звільнено у запас за станом здоров`я з посади помічника начальника (2 розряду) бази з матеріально-технічного забезпечення 1845 центральної артилерійської бази боєприпасів, що підтверджується витягом з наказу начальника озброєння Збройних Сил України №024 від 22.03.2002 року (а.с.13), та з того часу позивач перебуває на обліку в управлінні пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорій громадян Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
07 листопада 2016 року позивач звернувся з заявами до Міністерства оборони України та до Пенсійного фонду України про перерахунок пенсії в сторону її збільшення за рахунок зростання з 01.01.2016 року розміру щомісячного грошового забезпечення військовослужбовців на підставі підвищення щомісячної премії.
Листом від 17.11.2016 року №13075/В-11 Департаменту пенсійного забезпечення Пенсійного фонду України позивачу було відмовлено у задоволенні його заяви з посиланням н те, що Кабінетом Міністрів України рішення щодо зміни грошового забезпечення або введення нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення не приймались.
Згідно із ч.3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
У відповідності до ч. 16 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» здійснюється згідно Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджених постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2008 року.
За приписами п.2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2008 р., після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін`юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи).
Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Разом з тим, твердження позивача, що призначена йому пенсія підлягає перерахунку та виплаті за рахунок підвищення щомісячної премії дійсних військовослужбовців, не узгоджується з нормами чинного законодавства, оскільки до встановлених виключно законами України нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, на підставі введення яких усі призначені за цим законом пенсії підлягають перерахунку, належать лише надбавки, доплати та підвищення.
Таким чином, суд не вбачає підстав для задоволення позовних вимог в частині визнання протиправною бездіяльності Пенсійного фонду України щодо не проведення перерахунку пенсії позивачу з 01.01.2016 року відповідно до п.6 Протоколу №3 засідання Кабінету Міністрів України від 20.01.2016 року «Про підвищення грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил, Національної поліції та Державної прикордонної служби», наказу Міністерства оборони України від 27.01.2016 року №44 «Про особливості виплати грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України в 2016 році», ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45, та зобов`язання Пенсійного фонду України здійснити позивачу такий перерахунок.
Відповідно до ст. 10 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», обов`язок нарахування та виплату пенсій покладено на органи Пенсійного фонду України.
Суд встановлено, що Міністерство оборони України є неналежним відповідачем у вказаному спорі, оскільки не порушувало прав позивача та не наділено відповідними повноваженнями. Позивачем не зазначено якими діями чи бездіяльністю йому заподіяно шкоди Міністерством оборони України, позовні вимоги заявлені до Міністерства оборони України не підкріплені доказами.
За таких обставин, позовна заява задоволенню не підлягає.
Керуючись ст. 2, 4-15, 19, 22, 32, 44-47, 72-78, 90, 210, 211, 241-246, 250, 295 КАС України, Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», п.2. Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2008 р, суд -
УХВАЛИВ:
В задоволенні позову ОСОБА_2 до Міністерства оборони України, Пенсійного фонду України, третя особа - Кабінет Міністрів України, про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії, - відмовити;
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення через Оболонський районний суд м. Києва.
Суддя: А.В. Шевчук