Окрема думка судді № 82991809, 10.06.2019, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.06.2019
Номер справи
804/3198/18
Номер документу
82991809
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ОКРЕМА ДУМКА

судді Олійника В.М. щодо розгляду заяви ОСОБА_1 про перегляд за виключними обставинами рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01 червня 2018 року за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії

10 червня 2019 року Справа №804/3198/18

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку у Головному управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1-ї категорії, інвалідом II групи захворювання, пов`язаного з участю в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

28 березня 2018 року ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою про перерахунок та виплату пенсії з 01 жовтня року, що минув, обчисленої з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня відповідного року, на підставі припису ч.3 ст.59 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

25 квітня 2018 року Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області прийняло рішення про відмову у задоволенні заяви про перерахунок пенсії.

У вказаній відмові відповідач зазначає, що дія норми права поширюється лише на військовослужбовців, які визнані особами з інвалідністю внаслідок захворювання, пов`язаного з виконанням робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС під час проходження дійсної строкової служби. Позивач ліквідовував наслідки аварії на ЧАЕС, набувши захворювання, яке призвело до інвалідності, під час проходження військових зборів у складі військової частини.

На час прийняття Головним управлінням Пенсійного фонду у Дніпропетровській області рішення, норма права, якою регулювались спірні правовідносини, передбачала наступне:

«Особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» або за бажанням таких осіб з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року».

Норма Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» застосовується з 01 жовтня 2017 року відповідно до припису пункту 1 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03 жовтня того ж року.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01 червня 2018 року у справі №804/3198/18, у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії відмовлено.

Суд зробив висновок, що Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області правильно трактує вимогу Закону.

Рішенням Конституційного Суду України від 25 квітня 2019 року визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), словосполучення «дійсної строкової», яке міститься у положеннях ч.3 ст. 59 Закону.

У рішенні зазначено, що неконституційна частина норми права втрачає чинність з дня ухвалення рішення.

Після прийняття рішення Конституційним Судом України норма права, якою регулюються спірні правовідносини, передбачає наступне:

«Особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року».

21 травня 2019 року позивач подав заяву про перегляд у зв`язку з виключними обставинами рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01 червня 2018 року.

10 червня 2019 року колегією суддів Дніпропетровського окружного адміністративного суду у складі головуючого судді Олійника В.М., суддів Жукової Є.О., Конєвої С.О постановлено рішення щодо задоволення заяви ОСОБА_1 про перегляд за виключними обставинами рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01 червня 2018 року в адміністративній справі № 804/3198/18 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії.

За результатами розгляду вказаної заяви рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01 червня 2018 року у справі №804/3198/18 скасовано.

Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії задоволено частково та вирішено:

Визнати відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 протиправною.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести перерахунок та виплатити пенсію ОСОБА_1 з 25.04.2019 року п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня відповідного року, відповідно до ч.3 ст. 59 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.

В іншій частині позовних вимог відмовлено.

Не погоджуюсь з рішенням суду та заявляю окрему думку з таких підстав.

Враховуючи вищезазначене рішення Конституційного Суду України, вважаю, що позивач має право на перерахунок пенсії відповідно до вимог частини 3 статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.

У відповідності до ст. 151-1 Конституції України Конституційний Суд України вирішує питання про відповідність Конституції України (конституційність) закону України за конституційною скаргою особи, яка вважає, що застосований в остаточному судовому рішенні в її справі закон України суперечить Конституції України. Конституційна скарга може бути подана в разі, якщо всі інші національні засоби юридичного захисту вичерпано.

Згідно зі статтею 151-2 Конституції України рішення та висновки, ухвалені Конституційним Судом України, є обов`язковими, остаточними і не можуть бути оскаржені.

Однак, вважаю, що рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01.06.2018 року у справі № 804/3198/18 не підлягає скасуванню, з огляду на те, що згідно з положеннями частини 2 статті 152 Конституції України закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.

Виходячи з приписів вказаної норми наведене рішення Конституційного Суду України від 25.04.2019 у справі № 1-р(II)/2019 не підлягає застосуванню до правовідносин, що виникли до його ухвалення, оскільки не має зворотної дії в часі.

Таким чином, перерахунок та виплата пенсії по інвалідності у відповідності до частини 3 статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» може бути здійснено позивачу лише з моменту ухвалення рішення Конституційним Судом України у справі № 1-р(II)/2019, а саме: починаючи з 25.04.2019.

Отже, позивач не позбавлений права звернутися до Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області для здійснення перерахунку його пенсії (починаючи з 25.04.2019) відповідно до вимог частини 3 статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати на підставі рішення Конституційного Суду України від 25.04.2019 у справі № 1-р(II)/2019.

У разі ж невиконання такого обов`язку Головним управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області позивач має право звернутися до суду з відповідним позовом та ініціювати питання про притягнення винних осіб до відповідальності за невиконання рішення суду.

За наведених обставин у суду були відсутні підстави для перегляду за виключними обставинами рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01.06.2018 року у справі № 804/3198/18 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області про зобов`язання вчинити дії.

Враховуючи викладене вище вважаю, що у задоволенні заяви позивача суду належало відмовити, роз`яснивши усі правові наслідки рішення Конституційного Суду України стосовно спірних правовідносин до і після 25 квітня 2019 року.

Суддя В.М. Олійник