Ухвала суду № 8297594, 28.01.2010, Касаційний адміністративний суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий адміністративний суд України)

Дата ухвалення
28.01.2010
Номер справи
2-а-992/07
Номер документу
8297594
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"28" січня 2010 р.                               м. Київ                                        К-3901/08

Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:

Головуючого                                                            Степашка О.І.

Суддів                                                                      Конюшка К.В.

Ланченко Л.В.

Нечитайла О.М.

Пилипчук Н.Г.

розглянувши в порядку попереднього провадження касаційну скаргу Відкритого акціонерного товариства “Донбасенерго”

на постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 15.02.2008

у справі №2-а-992/07

за позовом          Відкритого акціонерного товариства “Донбасенерго”

до          Слов’янської об’єднаної державної податкової інспекції Донецької області

про          визнання частково нечинним адміністративного договору

ВСТАНОВИВ:

Відкрите акціонерне товариство “Донбасенерго” (далі по тексту – позивач, ВАТ “Донбасенерго”) звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Слов’янської об’єднаної державної податкової інспекції Донецької області (далі по тексту–відповідач, Слов'янської ОДПІ Донецької області) про визнання частково нечинним додаткового договору від 17.11.2006 до договору про реструктуризацію податкових зобов’язань від 16.11.2006 між Слов'янською ОДПІ Донецької області та структурною одиницею “Слов'янська ТЕС” ВАТ “Донбасенерго” в частині нарахування та сплати відсотків на реструктуризоване податкове зобов’язання з податку на прибуток.

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 28.08.2007 позовні вимоги задоволено повністю.

Постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 15.02.2008 скасовано постанову Донецького окружного адміністративного суду від 28.08.2007 та прийнято нове рішення, яким у задоволенні позову відмовлено повністю.

В касаційній скарзі ВАТ “Донбасенерго” просить скасувати постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 15.02.2008 і залишити в силі постанову Донецького окружного адміністративного суду від 28.08.2007, посилаючись на порушення судом апеляційної інстанцій норм матеріального права.

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що касаційна скарга ВАТ “Донбасенерго” не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Позивач є юридичною особою, включений до ЄДРПОУ. Відповідно до довідки органу державної статистики основним видом діяльності є виробництво електроенергії тепловими електростанціями. Згідно з наказом Міністерства палива та енергетики “Про затвердження переліку підприємств” ВАТ “Донбасенерго” внесений до реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, що підтверджує участь підприємства у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України “Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу”.

Горлівською ОДПІ Донецької області прийнято рішення від 16.11.2006 №3/24/23343582 про реструктуризацію податкових зобов’язань позивача з податку на прибуток на загальну суму 21384205,00 грн, в тому числі по структурному підрозділу „Слов'янська ТЕС” на суму 7358123,00 грн., а також запропоновано структурним підрозділам ВАТ „Донбасенерго” укласти графіки сплати розстрочених сум та відповідні договори про реструктуризацію податкових зобов’язань у податкових інспекціях за місцем знаходження відповідно до умов зазначеного Закону.

16.11.2006 між відповідачем та позивачем укладено договір про реструктуризацію податкових зобов’язань ВАТ “Донбасенерго” з податку на прибуток на суму 7358123,00 грн. Зазначеним договором визначено, що погашення позивачем заборгованості здійснюватиметься відповідно до статті 10 Закону України “Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу”.

17.11.2006 між відповідачем та позивачем укладено додаткову угоду, в якій зазначені положення про нарахування та сплату позивачем відсотків на реструктуризоване податкове зобов'язання.

Преамбулою та статтею 2 Закону України “Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу” визначено комплекс заходів, спрямованих на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу, а також дія процедури погашення заборгованості підприємствами паливно-енергетичного комплексу.

Відповідно до статті 10 зазначеного Закону визначено, що реструктуризація основного податкового боргу, в тому числі боргу, який виник у зв'язку із застосуванням механізмів погашення заборгованості, визначених цим Законом (без пені та штрафних санкцій).

Підприємства паливно-енергетичного комплексу, які внесені до Реєстру та мають у складі заборгованості основний податковий борг (без пені та штрафних санкцій), що залишився непогашеним після застосування механізму взаєморозрахунків, передбаченого цим Законом, мають право на реструктуризацію основного податкового боргу шляхом розстрочення терміном на десять років з дати укладення відповідних договорів про реструктуризацію (розстрочення) заборгованості - основного податкового боргу (без пені та штрафних санкцій), з відстрочкою погашення на перші два роки дії таких договорів та сплатою протягом наступних років щомісячно рівними частками.

Органи державної податкової служби за зверненням учасників розрахунків - платників податків укладають договори про реструктуризацію основного податкового боргу, в тому числі боргу, який виник у зв'язку із застосуванням механізмів погашення заборгованості (без пені та штрафних санкцій), на умовах, визначених цим Законом.

Прикінцевими положеннями Закону України “Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу” були внесені зміни лише до підпункту 18.2.1 пункту 18.2 статті 18 та статті 19 Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, який відповідно до своєї преамбули є спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення.

Крім того, Закон України “Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу” надає додаткову підставу розстрочення податкового боргу як засобу, направленого на стале функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу, але механізм реалізації зазначеного засобу здійснюється за нормами Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”.

Відповідно до підпункту 14.1.1 пункту 14.1 статті 14 Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” розстроченням податкових зобов'язань є надання платнику податків бюджетного кредиту на основну суму його податкових зобов'язань без урахування сум пені під проценти, розмір яких дорівнює розміру пені, визначеної згідно з пунктом 16.4 статті 16 цього Закону.

Отже, колегія суддів погоджується з висновками суду апеляційної інстанцій, що Законом України “Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу” надається додаткова підстава розстрочення податкового боргу як засобу, направленого на стале функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу, але механізм реалізації зазначеного засобу здійснюється за нормами Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”.

Враховуючи викладене, Вищий адміністративний суд України дійшов висновку про те, що судом апеляційної інстанцій належним чином з’ясовано обставини справи та дано їм відповідну правову оцінку. Порушень норм матеріального чи процесуального права, які могли призвести до зміни чи скасування постанови Донецького апеляційного адміністративного суду від 15.02.2008 не встановлено.

На підставі викладеного, керуючись статтями 220-1, 223, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, суд –

УХВАЛИВ:

Касаційну скаргу Відкритого акціонерного товариства “Донбасенерго” відхилити.

Постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 15.02.2008 залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту підписання та не підлягає оскарженню, крім як з підстав, в порядку та строки, передбаченими статтею 237 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий(підпис)О.І. Степашко Судді(підпис)К.В. Конюшко (підпис)Л.В. Ланченко (підпис)О.М. Нечитайло (підпис)Н.Г. Пилипчук З оригіналом згідно Відповідальний секретар                                                            І.Ю. Гончарук