Рішення № 82853782, 05.07.2019, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.07.2019
Номер справи
140/1507/19
Номер документу
82853782
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 липня 2019 року ЛуцькСправа № 140/1507/19

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Димарчук Т.М.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції у Волинській області про визнання дій неправомірними та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся з позовом до Головного управління Національної поліції у Волинській області (далі - ГУ НП у Волинській області, відповідач) про визнання неправомірними дій щодо відмови у нарахуванні грошового забезпечення понад рекомендовані граничні розміри за грудень 2018 року на підставі листа Національної поліції України від 28.12.2018 №16008/09/29-2018 та зобов`язання провести перерахунок заробітної плати ОСОБА_1 за грудень 2018 року з урахування преміювання поліцейських понад рекомендовані граничні розміри грошового забезпечення, встановленого керівництвом Національної поліції України відповідними наказами.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що з 30.07.2003 по 31.12.2018 позивач проходив службу в органах внутрішніх справ України та в Національній поліції України.

Наказом ГУ НП у Волинській області №357 о/с від 11.12.2018 був звільнений з органів національної поліції на підставі пункту 7 частини 1 статті 77 Закону України "Про Національну поліцію".

Отримавши 22.12.2018 заробітну плату за грудень 2018 року, аналогічну грошовому забезпеченню, яке він отримував раніше, в межах передбачених для займаної ним посади, позивач дізнався, що іншим працівникам ГУ НП у Волинській області заробітна плата виплачена у більшому розмірі. Керівництвом Національної поліції України у грудні 2018 року було прийнято рішення про преміювання поліцейських понад установлені рекомендовані граничні розміри грошового забезпечення за винятком осіб, які звільняються зі служби в поліції.

29.12.2018 позивач звернувся з заявою до ГУ НП у Волинській області з проханням провести перерахунок виплаченого грошового забезпечення за грудень 2018 року та надати належним чином завірені копії документів, на підставі яких проводилось нарахування заробітної плати в грудні 2018 року.

24.01.2019 ГУ НП у Волинській області листом повідомило позивача про те, що нарахування його грошового забезпечення відбувалось на підставі наказу МВС України №260 від 06.04.2016, відповідно до якого розмір премії встановлюється за рішенням керівника органу поліції в межах рекомендованих граничних розмірів грошового забезпечення, доведених до територіальних органів поліції листом Національної поліції України від 09.07.2018 №7882/09/29-2018. Відповідно до вказаного листа рекомендований граничний розмір грошового забезпечення за займаною посадою становив 12,5 тис. грн. (до виплати).

01.02.2019 позивач повторно звернувся з заявою до ГУ НП у Волинській області з проханням надати копії документів, на підставі яких проводилось нарахування заробітної плати в грудні 2018 року та рішення про преміювання поліцейських понад установлені рекомендовані граничні розміри грошового забезпечення.

19.02.2019 ГУ НП у Волинській області листом повідомило позивача про те, рішення про нарахування грошового забезпечення понад установлені рекомендовані граничні розміри грошового забезпечення у грудні 2018 року приймалися на підставі листа Національної поліції України від 28.12.2018 №16008/09/29-2018, яким заборонено збільшення розмірів грошового забезпечення поліцейським, які виявили бажання припинити службу в поліції.

Позивач вважає, що зменшення його грошового забезпечення у грудні відбулося протиправно, у зв`язку з чим просить зобов`язати відповідача провести перерахунок його заробітної плати за грудень 2018 року з урахування преміювання поліцейських понад рекомендовані граничні розміри грошового забезпечення, встановленого керівництвом Національної поліції України відповідними наказами.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 11.05.2019 прийнято дану позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та на підставі статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України ухвалено судовий розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін (а. с.1).

Представник відповідача у відзиві на позовну заяву від 28.05.2019 №237/01/26-2019 (а.с.25-26) позовні вимоги ОСОБА_1 не визнала та просила відмовити в їх задоволенні з тих підстав, що відповідно до підпункту 2 пункту 4 Постанови КМУ від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" надано право керівникам органів закладів та установ Національної поліції в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення здійснювати преміювання поліцейських відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби. Згідно з пунктом 12 частини ІІ Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, затвердженого наказом МВС України від 06.04.2016 №260 керівники органів поліції мають право преміювати поліцейських відповідно до особливостей проходження служби та особистого внеску поліцейського в загальні результати служби з урахуванням специфіки і особливостей виконання покладених на нього завдань та у межах асигнувань, затверджених на грошове забезпечення для утримання Національної поліції.

Таким чином, рішення ГУ НП у Волинській області про нарахування грошового забезпечення понад установлені рекомендовані граничні розміри грошового забезпечення у грудні 2018 року приймалось на підставі Закону України "Про Національну поліцію", Постанови КМУ №988, Порядку №260, листів Національної поліції України від 09.07.2018 №7882/09/29-2018 та від 28.12.2018 №16008/09/29-2018, відповідно до яких, враховуючи наявні асигнування на оплату праці керівництвом Національної поліції України прийнято рішення про преміювання поліцейських понад установлені рекомендовані граничні розміри грошового забезпечення за винятком осіб, які виявили бажання звільнитися зі служби в поліції. Керуючись наданим правом, у грудні 2018 року ОСОБА_1 встановлено премію у розмірі 68,08 %, при цьому, загальний розмір грошового забезпечення позивача становив 12 509,19 грн.

Враховуючи вищевикладене, ГУ НП у Волинській області вважає, що діяло на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України, не порушивши права та інтереси позивача, у зв`язку з чим у задоволенні позову просить відмовити в повному обсязі.

Дослідивши матеріали справи, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи, суд приходить до висновку, що позов не підлягає до задоволення з таких мотивів та підстав.

Судом встановлено, що з 30.07.2003 по 31.12.2018 позивач проходив службу в органах внутрішніх справ України та Національної поліції України.

Наказом ГУ НП у Волинській області №1 о/с від 07.11.2015 ОСОБА_1 призначено на посаду заступника начальника слідчого відділу Луцького відділу поліції ГУ НП у Волинській області, присвоївши йому спеціальне звання майор міліції (а.с.27).

Наказом ГУ НП у Волинській області №357 о/с від 11.12.2018 майора поліції ОСОБА_1., заступника начальника слідчого відділу Луцького відділу поліції ГУ НП у Волинській області звільнено зі служби в поліції за пунктом 7 частини 1 статті 77 Закону України "Про Національну поліцію" (за власним бажанням) з 31.12.2108 (а.с. 12).

Наказом ГУ НП у Волинській області №368 о/с від 19.12.2018 «Про виплату грошового забезпечення та заробітної плати», враховуючи наявні асигнування з 01.12.2018 по 31.12.2018 ОСОБА_1 встановлено премію у розмірі 68,08 % (а.с.28-29).

Загальний розмір грошового забезпечення до виплати в грудні 2018 року становив 12 509,19 грн.

29.12.2018 позивач звернувся з заявою до ГУ НП у Волинській області у якій просив дорахувати йому безпідставно невиплачену суму грошового забезпечення за грудень 2018 року у відсотковому співвідношенні на рівні всіх інших працівників ГУ НП у Волинській області та надати належним чином завірені копії документів, на підставі яких проводилось нарахування заробітної плати в грудні 2018 року (а.с.15).

Листом від 24.01.2019 №113/01/29-2019 ГУ НП у Волинській області повідомило позивача, що нарахування його грошового забезпечення відбувалось на підставі наказу МВС України №260 від 06.04.2016. Відповідно до вказаного наказу розмір премії встановлюється за рішенням керівника органу поліції в межах рекомендованих граничних розмірів грошового забезпечення, доведених до територіальних органів поліції листом Національної поліції України від 09.07.2018 №7882/09/29-2018. Відповідно до вказаного листа рекомендований граничний розмір грошового забезпечення за займаною посадою становив 12,5 тис. грн (до виплати). Керуючись наданим правом, наказом ГУ НП у Волинській області №368 о/с від 19.12.2018 у грудні 2018 року ОСОБА_1 встановлено премію у розмірі 68,08 %, при цьому, загальний розмір грошового забезпечення становив 12 509,19 грн. (а.с.17,30-31).

01.02.2019 позивач повторно звернувся з заявою до ГУ НП у Волинській області з проханням надати копії документів, на підставі яких проводилось нарахування заробітної плати в грудні 2018 року та рішення про преміювання поліцейських понад установлені рекомендовані граничні розміри грошового забезпечення (а.с.16).

Листом від 19.02.2019 №230/01/29-2019 ГУ НП у Волинській області повідомило позивача про те, рішення про нарахування грошового забезпечення понад установлені рекомендовані граничні розміри грошового забезпечення у грудні 2018 року приймалися на підставі листа Національної поліції України від 28.12.2018 №16008/09/29-2018. Цим же листом заборонено збільшення розмірів грошового забезпечення поліцейським, які виявили бажання припинити службу в поліції. До листа надано витяг наказу ГУ НП у Волинській області №368 о/с від 19.12.2018 про встановлення премії. У листі також зазначено, що вказані документи належать до номенклатури справ Національної поліції України, тому ГУ НП у Волинській області не має права здійснювати їх копіювання (а.с.18,32).

Позивач, не погодившись з діями відповідача про відмову у нарахуванні грошового забезпечення понад рекомендовані граничні розміри за грудень 2018 року, звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Спірні правовідносини регулюються Конституцією України, Законом України "Про Національну поліцію" від 02.07.2015 №580-VIII (далі - Закон №580-VIII, Постановою КМУ від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (далі - Постанова №988), наказом МВС України від 06.04.2016 №260 «Про затвердження Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання» (далі - Наказ №260).

В силу вимог частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 94 Закону №580-VIII поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання. Порядок виплати грошового забезпечення визначає Міністр внутрішніх справ України.

Відповідно до статті 1 Закону України "Про оплату праці" від 24.03.1995 №108/95-ВР заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Розмір заробітної плати залежить від складності та умов виконуваної роботи, професійно-ділових якостей працівника, результатів його праці та господарської діяльності підприємства.

Частиною третьою статті 2 Закону України "Про оплату праці" передбачено, що до інших заохочувальних та компенсаційних виплат належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, виплати в рамках грантів, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Порядок виплати грошового забезпечення визначає Міністр внутрішніх справ України (частина друга статті 94 Закону України "Про Національну поліцію" ).

Відповідно до вимог пункту 1 Постанови №988 грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Виплата грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання здійснюється в порядку, що затверджується Міністерством внутрішніх справ (пункт 2 Постанови №988).

Відповідно до підпункту 2 пункту 4 Постанови №988 керівникам органів, закладів та установ Національної поліції в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення: надано право здійснювати преміювання поліцейських відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби.

Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 №260 затверджено Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання.

Пунктом 3 частини І Порядку №260 передбачено, що грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання. До складу грошового забезпечення входять: 1) посадовий оклад; 2) оклад за спеціальним званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); 4) премії; 5) одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Відповідно до пункту 12 частини ІІ Порядку №260 керівники органів поліції мають право преміювати поліцейських відповідно до особливостей проходження служби та особистого внеску поліцейського в загальні результати служби з урахуванням специфіки і особливостей виконання покладених на нього завдань та у межах асигнувань, затверджених на грошове забезпечення для утримання Національної поліції.

Розміри премії встановлюються за рішенням керівників органів поліції відповідно до затверджених ними положень про преміювання та наявного фонду грошового забезпечення.

Виплата премій поліцейським здійснюється за наказами керівників органів поліції.

Накази про преміювання поліцейських видаються до 25 числа кожного місяця на підставі списків начальників структурних підрозділів органу поліції, погоджених з фінансовим підрозділом у частині розміру фонду преміювання.

Виплата премії проводиться щомісяця в останній день місяця за поточний місяць разом з виплатою грошового забезпечення.

Аналізуючи наведені норми Порядку №260, суд зазначає, що розмір премії встановлюється за рішенням керівника органу поліції та виплачується згідно наказу, отже розмір премії прямо залежить від рішення керівника органів поліції, наявного фонду грошового забезпечення та встановлюється відповідно до затверджених ним положень про преміювання.

За такого правового регулювання та обставин справи, суд дійшов переконливого висновку, що встановлення премії є правом, а не обов`язком керівника, і її розмір залежить від особистого внеску поліцейського в загальний результат служби та виплачується у межах асигнувань, затверджених на грошове забезпечення для утримання Національної поліції.

Даний висновок узгоджується з правовою позицією викладеною у постанові Верховного суду від 04.07.2018 при розгляді справи №805/1182/17-а.

Наказом ГУ НП у Волинській області №368 о/с від 19.12.2018 «Про виплату грошового забезпечення та заробітної плати», враховуючи наявні асигнування з 01.12.2018 по 31.12.2018 ОСОБА_1 правомірно встановлено премію у розмірі 68,08 % (а.с.28-29).

Також слід зазначити, що визначення розміру премії працівника у межах наявного фонду грошового забезпечення є по своїй суті дискреційним повноваженням керівника ГУ НП у Волинській області.

Згідно Рекомендацій Комітету Міністрів Ради Європи №R(80)2 стосовно здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятої Комітетом Міністрів 11 березня 1980 року на 316-й нараді, під дискреційними повноваженнями слід розуміти повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.

Дискреційні повноваження - це сукупність прав та обов`язків органів державної влади та місцевого самоврядування, осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, що надають можливість на власний розсуд визначити повністю або частково вид і зміст управлінського рішення, яке приймається, або можливість вибору на власний розсуд одного з декількох варіантів управлінських рішень, передбачених нормативно-правовим актом, проектом нормативно-правового акта.

У разі наявності у суб`єкта владних повноважень законодавчо закріпленого права адміністративного розсуду при вчиненні дій/прийнятті рішення, та встановлення у судовому порядку факту протиправної поведінки відповідача, зобов`язання судом суб`єкта прийняти рішення конкретного змісту є втручанням у дискреційні повноваження.

Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи вищевикладене суд дійшов висновку, що ГУ НП у Волинській області призначаючи та виплачуючи у спірному періоді премію ОСОБА_1 діяло на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачений законом а тому позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Керуючись статтями 243-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції у Волинській області про визнання дій неправомірними та зобов`язання вчинити дії, відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, встановленого статтею 295 КАС України, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення судового рішення.

Головуючий-суддя Т.М. Димарчук