Ухвала суду № 82727774, 26.06.2019, Мелітопольський міськрайонний суд Запорізької області

Дата ухвалення
26.06.2019
Номер справи
320/8024/16-ц
Номер документу
82727774
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Дата документу 26.06.2019

Справа N 320/8024/16-ц

Провадження 4-с/320/17/19

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 червня 2019 року Мелітопольський міськрайонний суд Запорізької області у складі:

головуючого - судді Урупи І.В.,

за участі:

секретаря судового засідання – Литвиненко В.Є.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Мелітополі скаргу ОСОБА_1 на дії державного виконавця Мелітопольського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області щодо розрахунку заборгованості по аліментам,

в с т а н о в и в:

Заявник, звернувся до суду зі скаргою на дії державного виконавця Мелітопольського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області Карпенка Е.Г., в якій просить визнати неправомірним та скасувати розрахунок заборгованості зі сплати аліментів від 10.05.2019 в сумі 15524,81 грн, зобов`язати здійснити новий розрахунок, відкликати постанову від 06.04.2019 про арешт коштів боржника та виключити його з єдиного реєстру боржників, посилаючись на те, що державний виконавець розраховував аліменти виходячи із 50% відсотків прожиткового мінімуму на дитину відповідного віку, але рішенням суду з нього було стягнуто аліменти в розмірі 1/3 частини заробітку, але не менше 30% прожиткового мінімуму на дитину відповідного віку, на кожну дитину. Але, судового рішення щодо стягнення аліментів у розмірі не менше 50% прожиткового мінімуму не було. Він є фізичною особою підприємцем, сплачує єдиний податок та має дохід, який підтверджується податковими деклараціями та книгою обліку доходів. А тому державний виконавець повинен нараховувати аліменти відповідно до фактичного доходу, а не з середньостатистичного розміру заробітної плати по м. Мелітополю. Крім того, державний виконавець невірно розрахував розмір аліментів за період з лютого 2017 по 10.01.2018 щодо сина ОСОБА_2 , виходячи з прожиткового мінімуму на дитину старше 6 років, між тим, дитині виповнилося 6 років лише 10.01.2018.

В судовому засіданні заявник доводи викладені в скарзі підтримав, при цьому пояснив, що він сплачує аліменти відповідно до рішення суду, здійснюючи розрахунок самостійно, а тому вважає, що заборгованості по аліментам не має. Державний виконавець незаконно нарахував заборгованість в розмірі 15524,81 грн. та безпідставно наклав арешт на його кошти та вніс в реєстр боржників, з складеним державним виконавцем новим розрахунком заборгованості він також не згодний.

В судовому засіданні державний виконавець Карпенко Д.А. проти задоволення скарги заперечував, при цьому пояснив, що у нього в провадженні знаходиться виконавче провадження з виконання виконавчого листа про стягнення з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_3 аліментів на неповнолітніх дітей в розмірі 1/3 частки заробітку доходу, але не менше 30% прожиткового мінімуму на дитину відповідного віку. Виконавче провадження було відкрито 10.04.2018. враховуючи, що з 08.07.2017 внесені зміни до ст. 182 ч.2 СК України та встановлено, що мінімальний розмір аліментів не може бути меншим ніж 50 % прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, нарахування аліментів здійснювалось саме в такому розмірі відповідно до закону, що не потребує додаткового судового розміру. Оскільки боржник являється ФОП та перебуває на спрощеній системі оподаткування відповідно до ст. 195 СК України розмір аліментів визначався виходячи із середньої заробітної плати працівників для даної місцевості. Отже, розрахунок заборгованості здійснено відповідно до норм діючого законодавства. У зв`язку з наявністю у боржника заборгованості по аліментам, сукупний розмір якої перевищує суму платежів за три місяці, відповідно до ст. 71 Закону України «Про виконавче провадження» було винесено постанову про арешт коштів боржника та відомості про ОСОБА_1 внесено до Єдиного реєстру боржників.

Суд, вислухавши боржника, державного виконавця, дослідивши матеріали справи, вважає, що скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Постановою державного виконавця Мелітопольського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області від 10.04.2018 було відкрито виконавче провадження за виконавчим листом № 320/8024/16-ц, виданого Мелітопольським міськрайонним судом Запорізької області 30.01.2017 про стягнення з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_4 аліментів на утримання дітей, ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , у розмірі 1/3 частини усіх видів заробітку, але не менше 30% встановленого законом прожиткового мінімуму для кожної дитини відповідного віку, щомісячно, починаючи з 25.01.2017 і до досягнення дітьми повноліття.

10.05.2019 в ході примусового виконання вказаного виконавчого листа зроблено розрахунок заборгованості боржника по аліментам, згідно якого, заборгованість ОСОБА_1 по аліментам станом на 01.03.2019 становить 15524,81 грн.

Постановою державного виконавця Мелітопольського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області Карпенком Е.Г. від 26.04.2019 для забезпечення реального виконання рішення суду накладено арешт на кошти боржника та у зв`язку наявною у боржника заборгованістю по аліментам станом на 09.04.2019, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за три місяці відомості про ОСОБА_1 внесено до Єдиного реєстру боржників.

У зв`язку з тим, що при здійсненні розрахунку заборгованості зі сплати аліментів було помилково нараховано прожитковий мінімум в розміні, що встановлено для дитини, що досягла 6 річного віку, в той час, як дитині ОСОБА_6 ІНФОРМАЦІЯ_1 не виповнилося 6 років державним виконавцем 18.06.2019 було винесено постанову про виправлення помилки в розрахунку заборгованості щодо прожиткового мінімум, який застосовується при визначенні розміру частки для розрахунку заборгованості зі сплати аліментів для дитини ОСОБА_2 .

З урахуванням вказаних виправлень заборгованість ОСОБА_1 згідно розрахунку станом на 01.03.2019 становить 14986,79 грн.

Таким чином, на час розгляду скарги державним виконавцем було виправлено допущену при розрахунку заборгованості помилку щодо прожиткового мінімум, який застосовується при визначенні розміру частки для розрахунку заборгованості зі сплати аліментів для дитини ОСОБА_2 .

Посилання заявника на те, що державний виконавець незаконно здійснював нарахування аліментів в розмірі 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, оскільки судовим рішенням встановлено, що розмір аліментів не може бути менше ніж 30% встановленого законом прожиткового мінімуму для кожної дитини відповідного віку, безпідставні.

Відповідно до ч. ч.1 3 ст. 71 Закону України «Про виконавче провадження» в редакції, що діяла на час відкриття виконавчого провадження, порядок стягнення аліментів визначається законом. Визначення суми заборгованості із сплати аліментів, присуджених як частка від заробітку (доходу), визначається виконавцем у порядку, встановленому Сімейним Кодексом України.

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту права дитини на належне утримання шляхом вдосконалення порядку примусового стягнення заборгованості зі сплати аліментів» № 2475-VIII від 03.07.2018 частину першу ст. 71 Закону України «Про виконавче провадження» доповнено абзацом другим та викладено у такій редакції: порядок стягнення аліментів визначається законом. Виконавець стягує з боржника аліменти у розмірі, визначеному виконавчим документом, але не менше мінімального гарантованого розміру, передбаченого Сімейним кодексом України.

На підставі Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту права дитини на належне утримання шляхом вдосконалення порядку стягнення аліментів» № 2037 – VIII від 17.05.2017 набрали чинності зміни до ч. 2 ст. 182 СК України відповідно до яких, розмір аліментів має бути необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини. Мінімальний розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

Крім того згідно роз`яснень, що містяться в п. 17 Постанови Пленуму Верховного суду України від 15.05.2006 N 3 «Про застосування судами окремих норм Сімейного Кодексу України при розгляд справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів» розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж зазначений у ч. 2 ст. 182 СК ( 2947-14 ). При цьому необхідно мати на увазі, що зміна законодавства в частині визначення мінімального розміру аліментів на одну дитину не є підставою для перегляду постановлених раніше судових рішень про їх стягнення.

Отже, дії державного виконавця щодо самостійного визначення суми аліментів, що підлягає стягненню за рішенням Мелітопольського міськрайонного суду від 30.01.2017 з урахуванням змін законодавства в частині визначення мінімального розміру аліментів на одну дитину та здійснення відповідного нарахування ґрунтуються на вимогах закону.

Посилання заявника на те, що державний виконавець незаконно визначав розмір аліментів виходячи із середньої заробітної плати працівника для даної місцевості, а не із фактичного заробітку, оскільки він є ФОП та отримує дохід, який зазначено в деклараціях та книгах обліку також безпідставні.

Відповідно до ст. 195 Сімейного кодексу України заборгованість за аліментами, присудженими у частці від заробітку (доходу), визначається виходячи з фактичного заробітку (доходу), який платник аліментів одержував за час, протягом якого не провадилося їх стягнення, незалежно від того, одержано такий заробіток (дохід) в Україні чи за кордоном.

Заборгованість за аліментами платника аліментів, який не працював на час виникнення заборгованості або є фізичною особою - підприємцем і перебуває на спрощеній системі оподаткування, або є громадянином України, який одержує заробіток (дохід) у державі, з якою Україна не має договору про правову допомогу, визначається виходячи із середньої заробітної плати працівника для даної місцевості.

У разі встановлення джерела і розміру заробітку (доходу) платника аліментів, який він одержав за кордоном, за заявою одержувача аліментів державний виконавець, приватний виконавець здійснює перерахунок заборгованості.

Розмір заборгованості за аліментами обчислюється державним виконавцем, приватним виконавцем, а в разі виникнення спору - судом.

Як встановлено в судовому засіданні та не спростовується заявником, ОСОБА_1 є фізичною особою - підприємцем і перебуває на спрощеній системі оподаткування, а тому державний виконавець визначав заборгованість по аліментам виходячи із середньої заробітної плати працівника для даної місцевості у відповідності з вимогами законодавства.

Отже, доводи заявника про незаконність розрахунку заборгованості по аліментам безпідставні.

Відповідно до ч.2 ст. 71 Закону України «Про виконавче провадження» за наявності заборгованості із сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму платежів за три місяці, стягнення може бути звернено на майно боржника. Звернення стягнення на заробітну плату не перешкоджає зверненню стягнення на майно боржника, якщо існує непогашена заборгованість, сукупний розмір якої перевищує суму платежів за три місяці.

Оскільки ОСОБА_1 має заборгованість по аліментам, сукупний розмір якої перевищує суму платежів за три місяці, а тому державний виконавець правомірно наклав арешт на кошти боржника.

Згідно ч.9 ст.71 Закону за наявності заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за чотири місяці, державний виконавець виносить вмотивовані постанови: про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві виїзду за межі України - до погашення заборгованості зі сплати аліментів у повному обсязі; про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві керування транспортними засобами - до погашення заборгованості зі сплати аліментів у повному обсязі; про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві користування вогнепальною мисливською, пневматичною та охолощеною зброєю, пристроями вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії, - до погашення заборгованості зі сплати аліментів у повному обсязі; про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві полювання - до погашення заборгованості зі сплати аліментів у повному обсязі.

Сукупний розмір заборгованості ОСОБА_1 перевищує суму відповідних платежів за чотири місяці, а тому державний виконавець правомірно вніс його до реєстру боржників.

Таким чином, дії державного виконавця щодо розрахунку заборгованості ОСОБА_1 ґрунтуються на вимогах Закону, а тому підстави для складання нового розрахунку відсутні.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 447-451, ЦПК України, Законом України “Про виконавче провадження”, ст. 182, 195 СК України,

У х в а л и в:

Скаргу ОСОБА_1 на дії державного виконавця на дії державного виконавця Мелітопольського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області щодо розрахунку заборгованості по аліментам, залишити без задоволення.

Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення.

На ухвалу може бути подана апеляційна скарга до Запорізького апеляційного суду протягом 15 днів з дня її проголошення.

Повний текст ухвали складено 01.07.2019.

Суддя: