Рішення № 8266649, 01.03.2010, Господарський суд Хмельницької області

Дата ухвалення
01.03.2010
Номер справи
16/2220
Номер документу
8266649
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29000, м. Хмельницький, Майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98

_______________

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"01" березня 2010 р.Справа № 16/2220 За позовом Хмельницького міжрайонного природоохоронного прокурора м. Нетішин в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Хмельницькій області, м. Хмельницький

до Державного підприємства „Маниковецький спиртовий завод”, с. Маниківці Деражнянський район

про стягнення 672 784,00 грн. збитків, заподіяних самовільним спеціальним водокористуванням

                                                                      Суддя

Представники сторін:

Від позивача: Сліпчук О.П. –за довіреністю від 16.10.09 р.;

Від відповідача: не з`явився;

Від прокуратури –Ільчук Ю.Ф. –прокурор відділу прокуратури області.

Суть спору: Прокурор в інтересах позивача звернувся до суду із позовом, згідно якого просить стягнути з відповідача – ДП „Маниковецький спиртовий завод”, с. Маниківці Деражнянського району 672 784,00 грн. збитків, заподіяних самовільним спеціальним водокористуванням.

Представник позивача в судове засідання 01.03.2010р. з’явився, позовні вимоги підтримав з підстав, викладених у позовній заяві.

Прокурор в судове засідання з’явився, позовні вимоги також підтримав. У направленому суду письмовому поясненні від 09.02.2010р., повідомив про те, що доводи відповідача щодо неправомірності застосування Методики розрахунків розміру шкоди відшкодування збитків, заподіяних державі самовільним спеціальним водокористуванням, вважає необгрунтованими та такими, що не підлягають прийняттю до уваги.

Прокурор вказує, що державні інспектори з дати встановлення факту порушення вимог законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів проводять збір і аналіз необхідних матеріалів і розраховують розмір відшкодування збитків, повинні керуватися лише Методикою розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженою наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 20.07.09р. №389.

Щодо посилання відповідача на ст.58 Конституції України про те, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи, прокурор повідомив, що відповідно до рішення Конституційного суду України по справі №1-7/99 за конституційним зверненням Національного банку України щодо офіційного тлумачення положення ч.1 ст.58 Конституції України від 09.02.99 р. положення ч.1 ст.58 Конституції України про те, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи, треба розуміти так, що воно стосується людини і громадянина (фізичної особи).

В даному випадку, шкода, заподіяна самовільним водокористуванням, зі слів прокурора, спричинена юридичною особою, а саме - ДП „Маниковецький спиртовий завод”.

У зв'язку із вищевикладеним, прокурор вважає, що державною екологічною інспекцією у Хмельницькій області вірно застосовано дану Методику, при розрахунку розмірів нарахування збитків, завданих внаслідок самовільного водокористування ДП „Маниковецький спиртовий завод”, оскільки відшкодування шкоди, згідно згаданої Методики, нараховується упродовж всього часу самовільного водокористування з моменту встановлення факту порушення вимог законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів.

Відповідач в засідання суду 01.03.2010р. не прибув, проте в письмовому запереченні повідомив про те, що збитки в розмірі 672784,00 грн. були обраховані позивачем згідно Методики, затвердженої наказом №389 Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 20.07.2009 р., який набрав чинності 25.08.2009 р.

Відповідач вказує, що водокористування без спеціального дозволу здійснювалось в період з 20.07.2009 р. по 27.09.2009 р., послався на ст.55 Конституції України, згідно якої закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

          

Розглядом наявних матеріалів справи встановлено наступне:

28.09.2009р. Державною екологічною інспекцією в Хмельницькій області було проведено перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства ДП „Маниковенцький спиртовий завод”, за результатами якої складено акт перевірки №186/08.

Вказаним актом перевірки встановлено, що ДП „Маниковецький спиртовий завод” в період з 20 липня 2009 р. по 27 вересня 2009 р. здійснювало спеціальне водокористування для забезпечення господарсько-побутових і виробничих потреб підприємства за відсутності дозволу спеціальне водокористування, чим порушено вимоги ст.ст.44,47,48 Водного кодексу України.

          За наслідками перевірки, керівника ДП „Маниковецький спиртовий завод” притягнуто до адміністративної відповідальністю за порушення вимог природоохоронного законодавства, про що винесено постанову про накладення адміністративного стягнення від 07.10.2009 р. №006195/08.

Довідку №487 від 28.09.2009 р. про використання води відповідачем за період, що перевірявся підписано директором підприємства. Відповідно до вказаної довідки, загальна кількість води, що була використана підприємством становить 47,6 тис. м куб.

07.10.2009р. держінспектором проведено розрахунок розміру відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок самовільного використання підземних вод без дозволу на спеціальне водокористування в розмірі 193 760 грн., та внаслідок самовільного використання поверхневих вод без спеціального дозволу на спеціальне водокористування в розмірі 479 024 грн., всього в розмірі 672 784,00грн. за період з 20.07.2009 р. по 27.09.2009 р.

          Розмір збитків, заподіяних навколишньому природному середовищу без дозволу на спеціальне водокористування розраховано на підставі Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженої Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища від 20.07.2009р. №389 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 14.08.2009р. №767/16783 (надалі- Методика).

У зв’язку із несплатою збитків в сумі 672 784,00 грн. в добровільному порядку, прокурор звернувся до суду з позовом про стягнення вказаної суми з відповідача.

Аналізуючи надані докази, оцінюючи їх у сукупності, судом враховується наступне:

          Відповідно до ст. 16 Конституції України забезпечення екологічної безпеки і підтримання екологічної рівноваги на території України, подолання наслідків Чорнобильської катастрофи-катастрофи планетарного масштабу, збереження генофонду Українського народу є обов'язком держави.

Відповідно до ст.46 Водного Кодексу України водокористування вод здійснюється в порядку загального і спеціального водокористування. Спеціальне водокористування (ст.48 Водного Кодексу України) - це забір води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв та скидання в них зворотних вод. Спеціальне водокористування здійснюються на підставі дозволу юридичними і фізичними особами насамперед для задоволення питних потреб населення, а також для господарсько-побутових, лікувальних, оздоровчих, сільськогосподарських, промислових, транспортних, енергетичних, рибогосподарських та інших державних і громадських потреб.

Відповідно до ст.68 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” від 25.06.1991р. (з наступними змінами і доповненнями), п.1 ст.111Водного Кодексу України - підприємства, установи організації та громадяни зобов'язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.

Згідно ст.69 вказаного Закону визначено, що шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів. Особи, яким завдано такої шкоди, мають право на відшкодування неодержаних прибутків за час, необхідний для відновлення здоров'я, якості навколишнього природного середовища, відтворення природних ресурсів до стану, придатного для використання за цільовим призначенням.

          Розмір заподіяної державі шкоди підтверджується актом перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства №186/08 від 28.09.2009р., довідкою відповідача № 487 від 28.09.2009р. про використання об’єму води з поверхневого та підземного водозабору, постановою про накладення адмінстягнення від 07.10.2009р. №006195/08, розрахунків збитків від 07.10.2009р.

          При цьому, встановлений перевіркою факт порушення (водокористування без спеціального дозволу), відповідачем не оспорюється.

          Доводи відповідача про неправомірність застосування до вказаного порушення Методики від 20.07.2009р. №389, на підставі якої проведено розрахунок розміру збитків, спростовується наступним.

Відповідно до п.2 Положення про державну екологічну інспекцію в областях, містах Києві та Севастополі затвердженого наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 19.12.06р. №548 , інспекція у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, а також указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, наказами Мінприроди та Держекоінспекції, а також цим Положенням.

Пунктом 1.2. наказу Міністерства охорони навколишнього природного середовища України „Про затвердження Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів” від 20.07.09р. №389 встановлено, що ця Методика застосовується державними інспекторами України з охорони навколишнього природного середовища та державними інспекторами з охорони навколишнього природного середовища відповідних територій при розрахунку розмірів збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, які виявлені за результатами державного контролю за додержанням вимог суб'єктами господарювання природоохоронного законодавства.

Державні інспектори з дати встановлення факту порушення вимог законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів проводять збір і аналіз необхідних матеріалів і, розраховують розмір відшкодування збитків.

Таким чином, державні інспектори з охорони навколишнього природного середовища з дати встановлення факту самовільного водокористування для нарахування збитків, завданих державі самовільним водокористуванням, повинні керуватися лише Методикою розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженою наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 20.07.09р. №389.

Щодо посилання відповідача на ст.58 Конституції України про те, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи, судом враховується, що відповідно до рішення Конституційного суду України по справі №1-7/99 за конституційним зверненням Національного банку України щодо офіційного тлумачення положення частини першої статті 58 Конституції України від 09.02.99р. положення частини першої ст.58 Конституції України про те, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи, треба розуміти так, що воно стосується людини і громадянина (фізичної особи).

Відповідно до ст. ст. 33,34 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Відповідачем доказів, що спростовують твердження позивача, не надано.

Враховуючи вищевикладені обставини, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими, підтвердженими матеріалами справи, такими що відповідають чинному законодавству та підлягають задоволенню.

Витрати по оплаті держмита та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу покладаються на відповідача відповідно до ст.ст. 44, 49 ГПК України, оскільки спір доведено до розгляду в суді з вини останнього.

          Керуючись ст. 1, 2, 4-5,4-7 12, 15, 22, 33, 44, 49, 82-85, 115, 116 Господарського процесуального кодексу України, СУД-

ВИРІШИВ:

          Позов Хмельницького міжрайонного природоохоронного прокурора м. Нетішин в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Хмельницькій області, м. Хмельницький до Державного підприємства „Маниковецький спиртовий завод”, с. Маниківці Деражнянський район про стягнення 672 784,00 грн. збитків, заподіяних самовільним спеціальним водокористуванням, задовольнити.

          Стягнути з Державного підприємства „Маниковецький спиртовий завод”, Деражнянський район с. Маниківці, вул. Кірова,17 (код ЗКПО 00374918) на користь Маниковецької сільської ради Деражнянського району с. Маниківці (р/рах. 31515921700148 в УДК Деражнянського району, код класифікації бюджету 24062100, МФО 815013, код отримувача –235655213) 672 784,00 грн. (шістсот сімдесят дві тисячі сімсот вісімдесят чотири гривні 00 коп.) збитків, заподіяних самовільним спеціальним водокористуванням.

          Видати наказ.

Стягнути з Державного підприємства „Маниковецький спиртовий завод”, Деражнянський район с. Маниківці, вул. Кірова,17 (код ЗКПО 00374918) в дохід державного бюджету України по коду бюджетної класифікації 22090200, символ звітності 095, на рахунок УДК у м. Хмельницькому №31112095700002 в ГУДК Хмельницької області, МФО 815013, ЗКПО 23565225 державне мито в розмірі 6727,84 грн. (шість тисяч сімсот двадцять сім гривень 84 коп.)

Видати наказ.

Стягнути з Державного підприємства „Маниковецький спиртовий завод”, Деражнянський район с. Маниківці, вул. Кірова,17 (код ЗКПО 00374918) в дохід державного бюджету України по коду бюджетної класифікації 22050000 на рахунок УДК у м. Хмельницькому р/р 31215259700002 в ГУ ДКУ у Хмельницької області, МФО 815013, код ЄДРПОУ 23565225, витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в розмірі 236,00 грн. (двісті тридцять шість гривень 00 коп).

Видати наказ.

          Суддя                                                                                                    

Віддрук. 5 прим.:

1 - до матеріалів справи;

2 - позивачу;

3 –відповідачу;

4-5-природоохоронному прокурору та в прокуратуру області.