Єдиний державний реєстр судових рішень ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
29000, м. Хмельницький, Майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
_______________
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"10" березня 2010 р.Справа № 10/101-10 за позовом Хмельницького міжрайонного природоохоронного прокурора м. Нетішин в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Хмельницькій області м. Хмельницький
до Державного підприємства "Хмельницьке обласне спеціалізоване лісогосподарське агропромислове підприємство "Хмельницькоблагроліс" м. Хмельницький
про стягнення 6616,44 грн. шкоди завданої навколишньому середовищу
Суддя
Представники сторін
позивача : Сліпчук О.П. - за довіреністю від 16.10.2009р.
відповідача: Шаровецький Р.В. - за довіреністю від 04.11.2009р.
за участю прокурора відділу прокуратури Хмельницької області - Котика І.О.
Суть спору:
Хмельницький міжрайонний природоохоронний прокурор м. Нетішин звернувся до суду в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Хмельницькій області м. Хмельницький в якому просить стягнути 66160,44 грн. шкоди заподіяної навколишньому природному середовищу самовільною порубкою дерев. В обґрунтування вимог посилається на матеріали перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства (акт перевірки від 19.10.2009р., протокол про адмінправопорушення, постанову про накладення адмінстягнення, пояснення лісника, польову перелікову відомість, розрахунок розміру шкоди ), ст.ст. 68, 69 Законну України "Про охорону навколишнього природного середовища" .
Прокурор та повноважний представник позивача позовні вимоги підтримують просять позов задоволити.
Відповідач в письмовому відзиві на позов та в судовому засіданні позовні вимоги визнає частково. Зазначає, що лісником при проведені санітарної рубки з метою валки та трелювання дерев зрізано дерева різних діаметрів та різних порід без клейма, які в рубку не відводились, однак дані дерева були зрізанні для проходження транспорту і вивезення необхідної лісопродукції.
Крім того відповідачем подано заяву про відстрочку виконання рішення суду терміном на один рік в зв`язку з важким фінансовим станом.
Розглядом матеріалів справи встановлено наступне.
Державною екологічною інспекцією в Хмельницькій області проведено перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства Державним підприємством "Хмельницьке обласне спеціалізоване лісогосподарське агропромислове підприємство "Хмельницькоблагроліс", за результатами якої складено акт перевірки №191009/07 від 19.10.2009р. В акті перевірки зафіксовано, що службовими особами Державного підприємства "Хмельницьке обласне спеціалізоване лісогосподарське агропромислове підприємство "Хмельницькоблагроліс" без лісорубного квитка вирубано 16 дерев різних порід та стану (за польовою переліковую відомістю 16 порід граба, 9 порід ясену, 4 породи черешні, 1 порода осики), що є порушенням ст.69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища". До акту перевірки додано пояснення лісника Процюка Олега Дмитровича, який підтвердив вирубку дерев.
Відповідно до розрахунку, проведеного на підставі акту перевірки та згідно такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України „Про такси для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу” від 23.07.2008р. № 665 розмір шкоди, заподіяної самовільною порубкою дерев склав 6616,44 грн.
12.10.2009р. складено протокол №006316 про адміністративне правопорушення, на підставі якого винесено постанову від 19.10.2009р. №003873 про накладення адміністративного стягнення на Процюка О.Д. в сумі 102 грн. за заподіяну шкоду в кв. 33 вид. 19 пл. 7,3 га самовільним зрізанням 16 дерев різних порід без відповідного на те дозволу.
Оскільки Відповідач в добровільному порядку шкоду, заподіяну навколишньому природному середовищу самовільною порубкою дерев в сумі 6616,44 грн., не сплатив, Хмельницьким міжрайонним природоохоронним прокурором м. Нетішина в інтересах держави в особі позивача подано позов до суду.
Аналізуючи надані докази, оцінюючи їх у сукупності, судом приймається до уваги наступне.
Відповідно до ст.20 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища” до компетенції спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів і його органів на місцях належать державний контроль за використанням і охороною земель, надр, поверхневих і підземних вод, атмосферного повітря, лісів та іншої рослинності, тваринного світу, морського середовища та природних ресурсів територіальних вод, континентального шельфу і виключної (морської) економічної зони республіки, а також за додержанням норм екологічної безпеки.
Згідно п.5.5 Положення про Державну екологічну інспекцію, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №1520 від 17.11.2001р., Державна екологічна інспекція має право складати акти перевірки, протоколи про адміністративні правопорушення та розглядати справи про адміністративні правопорушення у межах повноважень, визначених законом.
Статтею 37 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища” встановлено, що нагляд за додержанням законодавства про охорону навколишнього природного середовища здійснює Генеральний прокурор України та підпорядковані йому органи прокуратури. При здійсненні нагляду органи прокуратури застосовують надані їм законодавством України права, включаючи звернення до судів з позовами про відшкодування шкоди, заподіяної в результаті порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, та про припинення екологічно небезпечної діяльності.
Відповідно до ст. 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно з законодавством України. Відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища несуть особи винні у самовільному спеціальному використанні природних ресурсів. Підприємства, установи, організації та громадяни України, а також іноземні юридичні та фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати шкоду, завдану внаслідок порушення вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України. Статтею 69 Лісового кодексу України визначено, що спеціальне використання лісових ресурсів на виділеній лісовій ділянці проводиться за спеціальним дозволом - лісорубний квиток або лісовий квиток, що видається безоплатно.
Відповідно до ст. 69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.
Згідно ст.ст. 105, 107 Лісового кодексу України відповідальність за порушення лісового законодавства несуть особи, винні у незаконному вирубуванні та пошкодженні дерев і чагарників. Підприємства, установи, організації і громадяни зобов'язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними лісу внаслідок порушення лісового законодавства, у розмірах і порядку, визначених законодавством України.
Постановою Кабінету Міністрів України №665 від 23.07.2008р. встановлено таксу обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу підприємствами, установами, організаціями та громадянами незаконним вирубуванням та пошкодженням дерев і чагарників до ступеня припинення росту.
Частиною 1 ст. 1172 ЦК України передбачено, що юридична особа відшкодовує шкоду, завдану їхнім працівником під час виконання ними своїх трудових (службових) обов'язків.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем зафіксовано факт незаконної, без спеціального дозволу порубки дерев, в результаті чого природному середовищу завдано шкоду в розмірі 6616,44 грн., розраховану відповідно до постанови Кабінету Міністрів України „Про такси для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу” від 23.07.2008р. № 665, що підтверджується актом перевірки природоохоронного законодавства, протоколом про адмінправопорушення, постановою про накладення адмінстягнення, поясненнями лісника, польовою переліковою відомістю, розрахунком розміру шкоди.
Пунктом 15 ст.48 Закону України „Про державний бюджет України на 2009р.” передбачено, що джерелами формування спеціального фонду місцевих бюджетів у 2009р. є 100 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності, що зараховуються до бюджетів місцевого самоврядування.
Враховуючи викладене, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими, підтвердженими матеріалами справи та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. 49 ГПК України судові витрати покладаються на відповідача.
Відповідачем подано заяву про відстрочку виконання рішення суду терміном на один рік в зв`язку з важким фінансовим станом Державного підприємства "Хмельницьке обласне спеціалізоване лісогосподарське агропромислове підприємство "Хмельницькоблагроліс" м. Хмельницький, наявністю заборгованості по заробітній платі, податках та зборах.
Розглянувши дану заяву, суд вважає за можливе задоволити дане клопотання частково, відстрочивши виконання рішення на три місяці .
Керуючись ст.ст. 1,12,33, 43, 82, п.6 ст. 83 , ст.ст. 84, 85 , 116 Господарського процесуального кодексу України, суд -
в и р і ш и в:
Позов Хмельницького міжрайонного природоохоронного прокурора м. Нетішин в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Хмельницькій області м. Хмельницький до Державного підприємства "Хмельницьке обласне спеціалізоване лісогосподарське агропромислове підприємство "Хмельницькоблагроліс" м. Хмельницький про стягнення 6616,44 грн. шкоди задоволити.
Стягнути з Державного підприємства "Хмельницьке обласне спеціалізоване лісогосподарське агропромислове підприємство "Хмельницькоблагроліс" м. Хмельницький (м. Хмельницький вул. Свободи, 70 код 35478680) на користь Державної екологічної інспекції в Хмельницькій області м. Хмельницький вул. І. Франка, 2/2 для зарахування в місцевий бюджет Печеськівської сільської ради с. Печеськи Хмельницького району (код класифікації бюджету 24062100, р/р 33111331700516 в УДК у Хмельницькому районі, МФО 815013, код 23565880) 6616,44грн. (шість тисяч шістсот шістнадцять гривень 44 коп.) шкоди заподіяної природному середовищу.
Видати наказ.
Стягнути з Державного підприємства "Хмельницьке обласне спеціалізоване лісогосподарське агропромислове підприємство "Хмельницькоблагроліс" м.Хмельницький (м. Хмельницький вул. Свободи, 70 код 35478680) в доход державного бюджету по коду бюджетної класифікації 22090200, символ звітності 095 через відділення державного казначейства на рахунок 31112095700002 УДК м.Хмельницького, банк отримувача ГУ ДКУ у Хмельницькій області, код 23565225, МФО 815013) державне мито в сумі 102 грн. (сто дві гривни) та в дохід державного бюджету по коду бюджетної класифікації 22050000, банк ГУ ДКУ у Хмельницькій області (на рахунок 31215259700002 УДК у м. Хмельницькому, код 23565225, УДК у Хмельницькій області, МФО 815013) 236,00грн. (двісті тридцять шість гривень 00коп.) витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Видати наказ.
Відстрочити виконання рішення на три місяці.
Суддя
Віддрук 5 прим:1-до справи:2-позивачу;3-відповідачу:4,5-прокуратурі