Єдиний державний реєстр судових рішень ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА СЕВАСТОПОЛЯ
Іменем України
РІШЕННЯ
24.02.2010 справа № 5020-5/016 За позовом: Прокурора Ленінського району м. Севастополя (99011 м. Севастополь, вул. Вороніна, 11) в інтересах держави в особі Севастопольської міської Ради (99011 м. Севастополь, вул. Леніна, 3);
до Товариства з обмеженою відповідальністю „Союзстрой” (99008, м. Севастополь, вул. Ген. Крейзера, 5)
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на стороні позивача: Державна інспекція з контролю за використання і охороною земель в місті Севастополі (99045 м. Севастополь, вул. Д. Ульянова, 16);
про зобов’язання звільнення земельної ділянки, та стягнення 152,53 грн.
Суддя Євдокімов І.В.
Представники:
Прокурор (Пркуратура міста Севастополя) - Шульга Антон Миколайович, прокурор відділу прокуратури, посвідчення № 574 від 18.11.2008,
Позивач (СМР) - Рачинська Вікторія Вадимівна, головний спеціаліст відділу правового забезпечення, довіреність № 03-15/640 від 19.02.2010,
Відповідач (ТОВ "Союзстрой") - Сурошніков Олександр Юрійович, директор, паспорт серія ММ 297012, виданий МВМ Дзержинського РВХМУУМВС 06.11.1999, протокол № 6 від 16.08.2001,
Третя особа (Державна інспекція з контролю за використання і охороною земель в місті Севастополі) - Янчук Андрій Петрович, головний спеціаліст-юрисконсульт, довіреність № 1354 від 15.07.2009
Суть спору:
Позивач, Прокурор Ленінського району м. Севастополя в інтересах держави в особі Севастопольської міської Ради, звернувся до суду з позовом до відповідача, Товариства з обмеженою відповідальністю „Союзстрой”, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на стороні позивача: Державна інспекція з контролю за використанням і охороною земель в місті Севастополі, про зобов’язання звільнити земельну ділянку площею 20 кв.м, розташовану в районі перехрестя вул. Щорса та вул. Щербака у м. Севастополі, та повернути її власнику в стані, придатному для подальшого використання, а також стягнути з відповідача суму заподіяної шкоди в розмірі 152,53 грн.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач самовільно займає зазначену земельну ділянку, та використовує для комерційної діяльності, а неналежне і неправомірне використання земель завдає шкоди економічним інтересам держави.
Відповідач в судовому засіданні позовні вимоги визнав в повному обсязі.
Представникам сторін та прокурору в судовому засіданні роз'яснені їх процесуальні права і обов'язки, передбачені ст. ст. 20, 22 Господарського процесуального кодексу України.
Заслухавши представників сторін, прокурора, дослідивши надані докази, суд, -
в с т а н о в и в:
Відповідно до п. 2 ст. 121 Конституції України на органи прокуратури покладається представництво інтересів держави у випадках, передбачених законом.
Стаття 2 Господарського процесуального кодексу України передбачає право звернення прокурора в господарський суд в інтересах держави.
Згідно з пунктом 12 Перехідних положень Земельного кодексу України, до розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями (крім земель, переданих у приватну власність, та земель, зазначених в абзаці третьому цього пункту) в межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.
Відповідно до пункту 3 Положення „Про Державну інспекцію з контролю за використанням і охороною земель”, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 1958 від 25.12.2002, основними завданнями Держземінспекції є: участь у межах своєї компетенції в реалізації державної політики у сфері земельних відносин; організація та здійснення державного контролю за використанням і охороною земель; узагальнення практики застосування законодавства з питань, що належать до її компетенції, розроблення пропозицій щодо його вдосконалення.
29.09.2009 державним інспектором управління з контролю з використанням та охороною земель у м. Севастополі на підставі ст.ст. 16 і 19 Конституції України, ст.ст. 6 і 10 Закону України “Про державний контроль за використанням та охороною земель”, ст. 16 Закону України “Про охорону земель” та наказу управління з контролю з використанням та охороною земель у м. Севастополі проведена перевірка дотримання вимог діючого земельного законодавства Товариством з обмеженою відповідальністю „Союзстрой”.
За результатами перевірки був складений акт № 1102 від 29.09.2009 (а.с.11), яким встановлено, що на землях житлової та громадської забудови у Ленінському районі м. Севастополя по вул. Щорса,1 відповідно до розпорядження Севастопольської міської державної адміністрації №1278-р від 20.07.1999 переданий у постійне користування під будівництво житлового будинку з вбудованими офісними приміщеннями та виданий державний акт №8721 від 05.10.1999. В результаті перевірки встановлений факт самовільного займання земельної ділянки, який прилягає до вказаного земле відводу, орієнтованою площею 20 кв.м. з боку перехрестя вул. Щорса та вул. Щербака, шляхом огорожі бетонними плитами.
29.09.2009 Державною інспекцією по контролю за використання і охороною земель в місті Севастополі був виданий припис № 000651 у якому Товариству з обмеженою відповідальністю „Союзстрой” приписано усунути порушення вказані в акті від 29.09.2009 у відповідності з Земельним кодексом України (а.с. 14).
У зв’язку з невиконанням умов вищевказаного припису, Товариство з обмеженою відповідальністю „Союзстрой” притягнуто до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу, відповідно до ст. 53-1 КУоАП, ст. 211 Земельного кодексу України (а.с. 10)
Розглянувши матеріали справи, надані докази, заслухавши представників сторін та прокурора, вивчивши усі обставини справи, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі, при цьому суд виходить з наступного.
Земельні відносини в Україні регулюються Земельним кодексом України, Законом України “Про оренду землі”, і іншими актами законодавства України.
Відповідно до пункту 1 статті 123 Земельного кодексу України, надання земельних ділянок юридичним особам у постійне користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування за проектами відведення цих ділянок.
Згідно зі статтею 324 Цивільного кодексу України, земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, встановлених Конституцією України.
Відповідно до пункту 3 статті 123 Земельного кодексу України, юридична особа, зацікавлена в одержанні земельної ділянки у постійне користування із земель державної або комунальної власності, звертається з відповідним клопотанням до районної, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій або сільської, селищної, міської ради.
Відповідно до пункту 4 статті 123 Земельного кодексу України, до клопотання про відведення земельної ділянки додаються матеріали, передбачені частиною п’ятнадцятою статті 151 Земельного кодексу України.
Статтею 9 Земельного кодексу України, визначено, що до повноважень Севастопольської міської Ради належать, зокрема право розпорядження землями територіальної громади міста та здійснення контролю за використанням та охороною земель комунальної власності, додержанням земельного та екологічного законодавства.
Згідно з частиною першою статті 82 Земельного кодексу України, юридичні особи (засновані громадянами України або юридичними особами України) можуть набувати у власність земельні ділянки для здійснення підприємницької діяльності у разі придбання за договором купівлі-продажу, дарування, міни, іншими цивільно-правовими угодами.
Відповідно до пункту другому статті 116 Земельного кодексу України, набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Крім того, відповідно до пункту першому статті 125 Земельного кодексу України, право власності та право постійного користування на земельну ділянку виникає після одержання її власником або користувачем документа, що посвідчує право власності чи право постійного користування земельною ділянкою, та його державної реєстрації.
Відповідно до пункту третьому статті 125 Земельного кодексу України, приступати до використання земельної ділянки до встановлення її меж у натурі (на місцевості), одержання документа, що посвідчує право на неї, та державної реєстрації забороняється.
Згідно зі статтею 51 Цивільного кодексу України, до підприємницької діяльності фізичних осіб застосовуються нормативно-правові акти, що регулюють підприємницьку діяльність юридичних осіб, якщо інше не встановлено законом або не випливає із суті відносин.
Відповідно до статті 212 Земельного кодексу України, самовільно зайняті земельні ділянки підлягають поверненню власникам землі або землекористувачам без відшкодування витрат, понесених за час їх незаконного користування, за рішенням суду.
Приведення земельних ділянок у придатний для використання стан, включаючи знесення будинків, будівель і споруд, здійснюється за рахунок громадян або юридичних осіб, які самовільно зайняли земельні ділянки.
Крім того, згідно з Методикою визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України №963 від 25.07.2007 був розрахований розмір шкоди здійснений відповідачем по самовільному зайняттю земельної ділянки.
Сума збитків розрахована наступним чином:
Розмір шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки для земель житлової та громадської забудови за такою формулою:
Шс = Пс х (Нпз х Кн х Кк) х Кф х Кі
де Шс - розмір шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки, гривень;
Пс - площа самовільно зайнятої земельної ділянки, гектарів;
Нпз - середньорічний дохід, який можна отримати від використання земель житлової та громадської забудови за цільовим призначенням відповідно до групи населених пунктів за чисельністю населення, визначений у додатку 5;
Кн - коефіцієнт, що застосовується до населених пунктів обласного значення, мм. Києва та Севастополя, визначений у додатку 6;
Кк - коефіцієнт, що застосовується до населених пунктів, віднесених до курортних, визначений у додатку 7;
Кф - коефіцієнт функціонального використання земель, визначений у додатку 4.
Таким чином: 20 кв.м. х (32208х2)х1х1,184 = 152,53 грн.
При таких обставинах, суд вважає, позовні вимоги підлягаючими задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до ст. ст. 44, 49 Господарського процесуального кодексу України, суд покладає на відповідача витрати по сплаті державного мита в сумі 187,00 грн. та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в сумі 236,00 грн.
На підставі викладеного, керуючись статтями 22, 49, 82 –85, 115, 116 Господарського процесуального кодексу України, суд
Вирішив:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Зобов’язати Товариство з обмеженою відповідальністю „Союзстрой” (99008, м. Севастополь, вул. Ген. Крейзера, 5, код ЄДРПОУ 24501965, відомостей про наявність поточних рахунків в установах банків немає) повернути Севастопольської міської Раде (99011 м. Севастополь, вул. Леніна, 3, код ЄДРПОУ 24872845) земельну ділянку площею 20 кв.м., розташовану в районі перехрестя вул. Щорса та вул. Щербака у м. Севастополі, в стані придатному для подальшого використання.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю „Союзстрой” (99008, м. Севастополь, вул. Ген. Крейзера, 5, код ЄДРПОУ 24501965, відомостей про наявність поточних рахунків в установах банків немає) на користь держаного бюджету Ленінського району м. Севастополя на р/р 33110331700007, МФО 824509, ОКПО 24035598, код платежу 24062100, банк –УДКУ в м. Севастополі.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
4. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю „Союзстрой” (99008, м. Севастополь, вул. Ген. Крейзера, 5, код ЄДРПОУ 24501965, відомостей про наявність поточних рахунків в установах банків немає) в доход Державного бюджету України (р/р31113095700007 в ГУ ДКУ у м. Севастополь, код ЄДРПОУ 24035598, МФО 824509) державне мито в розмірі 187,00 грн.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
5. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю „Союзстрой” (99008, м. Севастополь, вул. Ген. Крейзера, 5, код ЄДРПОУ 24501965, відомостей про наявність поточних рахунків в установах банків немає) на користь Державного бюджету Ленінського району м.Севастополя (р/р 31216259700007, банк одержувача –ГУ ДКУ у м.Севастополь, код ЄДРПОУ 24035598, МФО 824509, код платежу за бюджетною класифікацією –22050000) витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в розмірі 236,00 грн.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Суддя І.В. Євдокімов
Рішення оформлено
згідно з вимогами
ст. 84 ГПК України
та підписано
25.02.2010