Рішення № 82600583, 18.06.2019, Господарський суд Харківської області

Дата ухвалення
18.06.2019
Номер справи
922/1096/19
Номер документу
82600583
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,

тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41

________________

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"18" червня 2019 р.м. ХарківСправа № 922/1096/19

Господарський суд Харківської області у складі:

судді Аюпової Р.М.

при секретарі судового засідання Васильєві А.В.

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження справу

за позовом Харківської міської ради, м. Харків до Фізичної особи-підприємця Акелян Сєди Василівни, м. Харків про стягнення коштів в розмірі 24448,33 грн за участю представників сторін:

позивача - Волинська Я.І. довіреність № 08-21/3495/2-18 від 20.02.2018;

відповідача - не з'явився.

ВСТАНОВИВ:

Позивач - Харківська міська рада, м. Харків, звернувся до господарського суду Харківської області з позовом до відповідача - Фізичної особи-підприємця Акелян Сєди Василівни, м. Харків, про стягнення 24448,33 грн. заборгованості зі сплати орендної плати за користування земельною ділянкою площею 0,3247 га по вул. Велика Панасівська, 38/40 у м. Харкові, відповідно до договору оренди землі від 20.03.2006 № 840667100010.

Ухвалою господарського суду Харківської області від 15.04.2019 позовну заяву Харківської міської ради прийнято до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження у справі № 922/1096/19, з повідомленням сторін і призначено розгляд справи в судовому засіданні на 06.05.2019 о 12:30 год.

Протокольними ухвалами від 06.05.2019, 22.05.2019, 10.06.2019 у судових засіданнях оголошувалась перерва, в порядку ст. 216 ГПК України.

Представник позивача, який брав участь в судовому засіданні 18.06.2019, позовні вимоги підтримував в повному обсязі та просив суд їх задовольнити з підстав, викладених у позовній заяві.

Відповідач правом на участь представника у судовому засіданні не скористався, відзив на позовну заяву до суду не надав. При цьому суд зазначає, що відповідач про дату, час і місце судового засідання був повідомлений належним чином, оскільки згідно інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань місцезнаходженням відповідача є: 61017, м. Харків, вул. Ніжинська, 37, а з матеріалів справи вбачається, що ухвала суду від 15.04.2019 про відкриття провадження у справі була надіслана відповідачу за вищезазначеною адресою, але не була ним отримана та повернута Укрпоштою до суду за закінченням встановленого строку зберігання.

Враховуючи принцип диспозитивності та право сторін на власний розсуд розпоряджатись своїми правами, в тому числі брати участь в судовому засіданні; з огляду на те, що неявка учасників справи в судове засідання, відповідно до приписів частини першої статті 202 ГПК України, не перешкоджає розгляду справи по суті, а також приймаючи до уваги обмежені строки розгляду справи, визначені статтею 248 ГПК України, суд, вважає за можливе розглянути справу № 922/1096/19 за відсутності представника відповідача, за наявними матеріалами.

Всебічно та повно з'ясувавши обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, перевіривши відповідність доводів позивача, суд встановив наступне.

Рішенням XXХV сесії Харківської міської ради ІV скликання від 27.04.2005 № 78/05 "Про надання юридичним та фізичним особам земельних ділянок для будівництва (реконструкції) та подальшої експлуатації об'єктів" Фізичній особі-підприємцю Акелян Сєді Василівні було надано земельну ділянку за адресою: вул. Велика Панасівська, 38/40 м. Харкові, загальною площею 0,0155 га для будівництва магазину продовольчих товарів (але не пізніше прийняття об'єкту до експлуатації), строком до 01.06.2030.

На підставі вказаного рішення між Харківською міською радою (орендодавець) та ФОП Акелян С.В. (орендар) укладено Договір оренди землі, зареєстрований у Харківській регіональній філії Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах" в Державному реєстрі земель за № 540667100010 від 19.01.2006.

Відповідно до умов вказаного Договору орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку несільськогосподарського призначення - землі житлової та громадської забудови, яка знаходиться м. Харків, вул. Котлова, 38/40.

Пунктом 2 Договору сторони погодили, що в оренду передається земельна ділянка загальною площею 0,0155 га в тому числі: інших угідь 0,0155 га.

Нормативна грошова оцінка земельної ділянки згідно з довідкою № 3390/05 від 11.10.2005, на період будівництва становить 32394 грн., на період експлуатації, згідно з довідкою № 3391/05 від 11.10.2005 становить 161971 грн. (п. 5 Договору).

Орендна плата за земельну ділянку вноситься орендарем у грошовій формі на рахунок Державного казначейства у Харківській області. Інформація щодо реквізитів отримується у відповідному органі державної податкової служби за місцем знаходження земельної ділянки. Розмір орендної плати в місяць за земельну ділянку становить: на період експлуатації з 01.06.2007 - 702,28 грн. Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції (п. 10 Договору). Розмір орендної плати переглядається у разі, зокрема, зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів; внаслідок інфляції - щорічно (п. 13 Договору).

Відповідно до пункту 8 Договору, його укладено строком: на період експлуатації до 01.06.2030.

Рішенням Харківської міської ради від 03 липня 2013 року № 1209/13 затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013 та базову вартість одного квадратного метра земель міста Харкова у сумі 291,18 грн., яка отримана на підставі витрат на освоєння і облаштування території міста станом на 01січня 2013 року та підлягає в подальшому індексації в порядку, встановленому законодавством України (п.1.1 рішення). Пунктом 2 цього рішення передбачено, що це рішення вводиться в дію з моменту оприлюднення в установленому порядку, а нормативна грошова оцінка земель міста Харкова станом на 01 січня 2013 року застосовується з 01 січня 2014 року.

Рішенням Харківської міської ради від 25 вересня 2013 року № 1269/13 "Про затвердження "Порядку впровадження нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013" встановлено, що плата за землю на підставі даних "Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013" вводиться в дію з 01 січня 2014 року. Зміни до договорів оренди землі, пов'язані зі зміною розміру орендної плати, оформлюються додатковою угодою до договору оренди землі згідно з Порядком оформлення договорів оренди землі у місті Харкові (п. п. 2, 3 рішення).

Рішенням господарського суду Харківської області від 23.06.2015 у справі № 922/3869/14 внесено зміни до Договору оренди землі від 19.01.2006 № 540667100010, шляхом визнання укладеною додаткової угоди до вказаного договору землі, зокрема, в частині зміни розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки по вул. Велика Панасівська (колишня - Котлова), 38/40 у м. Харкові площею 0,0155 га. та розміру орендної плати.

Відповідно до вказаного рішення суду, розмір орендної плати за земельну ділянку згідно з розрахунком № 1133/14 від 09.12.2013 на рік становить 5,6 % від її нормативної грошової оцінки і складає 15468,71 грн., або в місяць - 10601,83 грн. Зазначене рішення господарського суду Харківської області набрало законної сили 11.08.2015 (дата постанови Харківського апеляційного господарського суду, якою рішення господарського суду залишено без змін).

Статтею 18 ГПК України визначено: судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.

Обґрунтовуючи позовні вимоги Харківська міська рада зазначає, що згідно Договору оренди землі від 19.01.2006 № 540667100010 та додаткової угоди до нього, визнаною укладеною рішенням господарського суду Харківської області від 23.06.2015 у справі № 922/3869/14, відповідач як сторона по Договору оренди землі повинна були сплатити орендну плату, Харківською міською радою за період з 15.04.2016 по 30.11.2018, що складається із 15 днів квітня та 8 місяців 2016 року, 2017 року та 11 місяців 2018 рок , розраховано загальний розмір плати за землю - 1153,54 грн. (за період 15.04.2016 - 30.04.2016), 18456,56 грн. (за період 01.05.2016 - 31.12.2016), 29347,33 грн. (за період 01.01.2017 - 31.12.2017), 26900,61 грн. (за період 01.01.2018 - 30.11.2018). А всього: 75858,04 грн.

Однак, згідно із листа Головного управління ДФС у Харківській області від 28.12.2018 за № 32122/9/20-40-12-03-19 ФОП Акелян С.В., як сторона по договору оренди землі фактично сплатила:

за 2016 рік - 18450,79 грн.;

за 2017 рік - 19959,40 грн.;

за 11 місяців 2018 року - 18381,00 грн.

Отже, заборгованість зі сплати орендної плати за Договором оренди землі, яка розташована за адресою: вул. Велика Панасівська, 38/40 у м. Харкові площею 0,0155 га, за період з 15.04.2016 по 30.11.2017 складає 24448,33 грн. (75858,04 грн. - сплачені 51409,71 грн.).

Стягнення вказаної заборгованості з ФОП Акелян С.В., як сторони по договору оренди землі від 19.01.2006 № 540667100010, стало підставою для звернення Харківської міської ради до суду із даним позовом.

Надаючи правову кваліфікацію відносинам, що стали предметом спору, суд виходить з наступного.

Статтею 12 ЗК України визначено, що до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить, зокрема, розпорядження землями територіальних громад.

Відповідно до статті 80 ЗК України суб'єктами права власності на землю, є громадяни та юридичні особи - на землі приватної власності; територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування, - на землі комунальної власності; держава, яка реалізує це право через відповідні органи державної влади, - на землі державної власності.

Згідно зі статтею 83 ЗК України землі, які належать на праві власності територіальним громадам сіл, селищ, міст, є комунальною власністю. У комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земель приватної та державної власності, а також земельні ділянки за їх межами, на яких розташовані об'єкти комунальної власності.

Відповідно до статей 122, 123, 124 ЗК України міські ради передають земельні ділянки у власність або користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб. Надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі - продажу права оренди земельної ділянки.

Пунктом 34 статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" також визначено, що виключною компетенцією сільських, селищних, міських рад є вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.

На підставі частини першої статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" Харківська міська рада, як орган місцевого самоврядування реалізує свої повноваження шляхом прийняття рішень. Також, виходячи із загальних вимог цивільного законодавства, рада може виступати як учасник цивільно-правових та господарських правовідносин при укладанні різного виду угод. Із зазначених норм законодавства України випливає, що питання оренди земельних ділянок вирішуються сільською, селищною, міською радою на пленарних засіданнях шляхом прийняття відповідних рішень.

Відповідно до частини першої 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.

Вирішення питань про передачу землі у користування є виключним правом ради - суб'єкта права власності на землю, і здійснюється з дотриманням загального порядку укладання господарських договорів, передбаченого статтями 179-181 ГК України, з урахуванням положень ЗК України.

За приписами статті 206 ЗК України використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.

Плата за землю - обов'язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності (підпункт 14.1.147 пункту 14.1 статті 14 ПК України). Орендною платою за земельні ділянки державної і комунальної власності є обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (підпункт 14.1.136 пункту 14.1 статті 14 ПК України).

У разі надання земельної ділянки в оренду укладається договір оренди земельної ділянки, яким, за положенням частини першої статті 21 Закону України "Про оренду землі", визначається орендна плата за землю як платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.

Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди (частина третя статті 21 Закону України "Про оренду землі").

Орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату є однією з істотних умов договору оренди землі (частина перша статті 15 Закону України "Про оренду землі").

Так, як вже було встановлено судом, рішенням господарського суду Харківської області від 23.06.2015 у справі № 922/3869/14 внесено зміни до Договору оренди землі від 19.01.2006 № 540667100010, шляхом визнання укладеною додаткової угоди до вказаного договору землі, зокрема, в частині зміни розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки по вул. Велика Панасівська (колишня - Котлова), 38/40 у м. Харкові площею 0,0155 га. та розміру орендної плати. Відповідно до вказаного рішення суду, розмір орендної плати за земельну ділянку згідно з розрахунком № 1133/14 від 09.12.2013 на рік становить 5,6 % від її нормативної грошової оцінки і складає 15468,71 грн., або в місяць - 10601,83 грн.

Крім того, за пунктами 10, 13 договору оренди, обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції. Розмір орендної плати переглядається у разі, зокрема, у разі зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів; внаслідок інфляції - щорічно.

Відповідно до статей 525, 526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином, відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно, ставляться, одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Підставою для виникнення зобов'язання є, зокрема, договори та інші правочини (статті 11, 509 ЦК України)

Згідно з статтею 632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.

Суд також зазначає, що відповідно до вимог статті 289 ПК України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин здійснює управління у сфері оцінки земель та земельних ділянок.

Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель, на який індексується нормативна грошова оцінка сільськогосподарських угідь, земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення за станом на 1 січня поточного року, що визначається за формулою: Кi = І:100, де І - індекс споживчих цін за попередній рік. У разі якщо індекс споживчих цін перевищує 115 відсотків, такий індекс застосовується із значенням 115.

Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель.

Перевіривши правильність нарахування Харківською міською радою орендної плати, суд також зазначає, що коефіцієнти індексації нормативної грошової оцінки земель становлять: 1996 рік - 1,703, 1997 рік - 1,059, 1998 рік - 1,006, 1999 рік - 1,127, 2000 рік- 1,182, 2001 рік- 1,02, 2005 рік- 1,035, 2007 рік- 1,028, 2008 рік- 1,152, 2009 рік - 1,059, 2010 рік - 1,0, 2011 рік - 1,0, 2012 рік - 1,0, 2013 рік - 1,0, 2014 рік - 1,249, 2015 рік - 1,433 (крім сільськогосподарських угідь) та 1,2 для сільськогосподарських угідь (рілля, перелоги, сіножаті, пасовища, багаторічні насадження), 2016 рік - для сільськогосподарських угідь (рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища та перелоги) - 1,0, для земель несільськогосподарського призначення - 1,06.

Нормативна грошова оцінка земель за 2002, 2003, 2004 та 2006 роки не індексувалася.

Нормативна грошова оцінка земель м. Харкова станом на 01.01.2013, на підставі якої судовим рішення було внесено зміни до Договору оренди землі від 20.03.2006 № 840667100025, вступила в дію 01.10.2014. Значення коефіцієнта індексації за певний рік застосовується в наступному році, яке йде за роком, за який його встановлено, шляхом помноження розміру орендної плати на його значення.

Враховуючи, те, що розрахунок розміру орендної плати здійснено позивачем на підставі Земельного кодексу України, Податкового кодексу України, з урахуванням умов додаткової угоди до договору оренди землі від 19.01.2006 № 540667100010, а за відрахуванням розміру сплаченої ФОП Акелян С.В. орендної плати (згідно листа ГУ ДФС у Харківській області), суд вважає позовні вимоги Харківської міської ради щодо стягнення з ФОП Акелян С.В. орендної плати в загальному розмірі 24448,33 грн. законними та обґрунтованими.

Відповідно статей 55 Конституції України, статей 15, 16 ЦК України кожна особа має право звернутись до суду за захистом свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Згідно статті 73 ГПК України: доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Відповідно до статті 74 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Згідно частини 1 статті 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Враховуючи зазначені обставини, суд вважає позовні вимоги Харківської міської ради щодо стягнення з ФОП Акелян С.В. 24448,33 грн. заборгованості з орендної плати за користування земельною ділянкою площею 0,0,0155 га, розташованою за адресою: місто Харків, вул. Панасівська, 38/40, відповідно до договору оренди землі від 19.01.2006 такими, що підлягають задоволенню повністю.

Вирішуючи питання розподілу судових витрат, суд керується статтею 129 ГПК України, відповідно до якої судовий збір у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підставі, покладається на сторони пропорційно розміру задоволених вимог.

Таким чином витрати по сплаті судового збору в розмірі 1921,00 грн. покладаються на відповідача та підлягають стягненню на користь позивача.

Керуючись статтями 1, 13, 73-80, 86, 123, 129, 233, 236-238, 240-241 ГПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги задовольнити повністю.

Стягнути з Фізичної особи-підприємця Акелян Сєди Василівни (61017, м. Харків, вул. Ніжинська, 37, код 2195127688, відомості про дату народження відсутні) на користь Харківської міської ради (61003, місто Харків, майдан Конституції, 7; код ЄДРПОУ 04059243) заборгованість з орендної плати в розмірі 24448,33 грн. (одержувач - УДКСУ у м. Харкові Харківської області; реєстраційний рахунок 31419611020002; код платежу 24062200, Казначейство України (ЕАП), МФО Банку 899998; код ЄДРПОУ 37999649) та судовий збір в розмірі 1921,00 грн. (одержувач - Харківська міська рада; рахунок 35417005032986, Банк - ГУ ДКСУ у Харківській області; МФО банку 851011; код ЄДРПОУ 04059243).

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення в порядку, передбаченому ст. 256 ГПК України та п. 17.5 Перехідних положень ГПК України.

Повне рішення складено 21.06.2019

Суддя Р.М. Аюпова

справа № 922/1096/19