Рішення № 82536630, 21.06.2019, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.06.2019
Номер справи
420/1872/19
Номер документу
82536630
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 420/1872/19

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 червня 2019 року

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді - Токмілової Л.М.,

за участі:

секретаря судового засідання - Сидорівського С.А.,

представника позивача - ОСОБА_1

представника відповідача - Таранової Н.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Одеса за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Василівської сільської ради Болградського району Одеської області в особі голови сільської ради ОСОБА_3 Петра Дмитровича ( АДРЕСА_2 , Болградський район, с. Василівка, вул. Миру, 111, ідентифікаційний код юридичної особи 04378089), про визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

01.04.2019 року до Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_2 до Василівської сільської ради Болградського району Одеської області в особі голови сільської ради Бойчука Петра Дмитровича про визнання протиправною бездіяльність Василівської сільської ради Болградскього району Одеської області стосовно не затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) площею 12,7080 га за адресою: АДРЕСА_3 , кадастровий номер НОМЕР_2 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Василівської сільської ради Болградського району Одеської області та зобов`язання вчинити певні дії.

В обґрунтування позовних вимог, позивач зазначає, що 27.02.2019 року він звернувся до відповідача і заявою вх. № Т-17 про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Василівської сільської ради Болградського району Одеської області та передання вказаної земельної ділянки громадянам у спільну сумісну власність.

14 березня 2019 року позивач повторно звернувся до відповідача із заявою вх. № Т-36 із вимогами щодо розгляду першої заяви та надання відповіді по суті заяви. Однак, до теперішнього часу вказані заяви та клопотання, а також додана технічна документація з боку відповідача не розглянуті, а також не вчинено дій щодо її затвердження.

Позивач вважає вказану бездіяльність відповідач протиправною, так як відповідачем не здійснюються обов`язки, встановлені Законом стосовно реалізації повноважень сільської ради щодо виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв).

Ухвалою від 04 квітня 2019 року відкрито провадження за правилами загального позовного провадження.

Відповідач в обґрунтування своєї позиції, 15.05.2019 року надіслав до суду відзив на позовну заяву, в якому посилаючись на Регламент Василівської сільської ради Болградського району Одеської області, затвердженого рішенням другої сесії VII скликання Василівської сільради №8-VII від 30.11.2015 року, вказує, що вимоги позивача щодо визнання протиправною бездіяльність сільради щодо не розгляду заяви від 27.02.2019 року є передчасними, та не ґрунтуються на нормах закону.

15.05.2019 року закінчено підготовче провадження та суд перейшов до розгляду справи по суті.

12.06.2019 року, від представника позивача на адресу суду надійшла заява про зменшення розміру позовних вимог (вх. № 21161/19), у зв`язку з тим, що після подання адміністративного позову до суду, з боку відповідача надано копію Рішення 37-ї сесії 7-го скликання від 28.05.2019 року № 283-VIII, яким відмовлено в затвердженні спірної технічної документації, але позивач не був належним чином сповіщений про результати розгляду вказаних заяв, будь яких повідомлень зі вказаних питань не отримував.

У зв`язку з чим, просить суд визнати протиправною бездіяльність Василівської сільської ради Болградського району Одеської області в особі голови сільської ради Бойчева П.Д. стосовно не затвердження у передбачені законодавством строки технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) площею 12,7080 га за адресою: АДРЕСА_3 Василівська АДРЕСА_3 , кадастровий номер НОМЕР_2 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Василівської сільської ради Болградського району Одеської області.

Представником відповідача 12.06.2019 року, надіслано до суду заперечення на заяву про зменшення позовних вимог, в якому посилаючись на Закон України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власниками земельних часток (паїв)», вказує, що даним спеціальним законом не визначено конкретних строків для вирішення сільською радою питань, віднесених до її компетенції згідно із даним законом.

Таким чином, вирішення питання, зазначеного у заяві ОСОБА_2 повинно розглядатися у порядку, встановленому п. 4.2 Регламенту Василівської сільської ради Болградського району Одеської області, затвердженого рішенням другої сесії VII скликання Василівської сільради № 8-VII від 30.11.2015 року, тобто не рідше одного разу на квартал.

В судовому засіданні 12.06.2019 року представник позивача підтримав позовні вимоги та просив суд позов задовольнити, посилаючись на обставини, викладені в уточненій позовній заяві.

Представник відповідача в судовому засіданні, 12.06.2019 року, заперечувала проти задоволення позовних вимог, посилаючись на обставини, викладені у відзиві на позовну заяву та зважаючи на подані до суду докази.

Розглянувши матеріали справи, всебічно та повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, суд дійшов наступного.

Судом встановлено, що позивачем отримано сертифікат серія НОМЕР_3 на право на земельну частку (пай), як члену колишнього КСП «Василівське», згідно якого позивачу належить право на земельну частку (пай) у землі, яка перебуває у колективній власності розміром 3,204 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості).

Розпорядженням Болградської районної державної адміністрації Одеської області № 184 від 21.03.2006 року позивачу та іншим членам колишнього КСП «Василівське» надано згоду на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право власності позивача та інших громадян на земельні ділянки, виділивши їх із земель колективної власності колишнього КСП «Василівське», які знаходяться на території Василівської сільської ради Болградського району Одеської області за межами населеного пункту, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

На виконання зазначеного розпорядження позивачем було замовлено технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Василівської сільської ради Болградського району Одеської області (масив № 745).

Згідно Витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку № НВ-5107337052019 від 24.01.2019 року земельна ділянка площею 12,7080 га за адресою: АДРЕСА_3 , сформована та зареєстрована під кадастровим номером НОМЕР_2 .

Позивач вважає, що відповідачем не здійснюється обов`язки, встановлені Законом стосовно реалізації повноважень сільської ради щодо виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв), в тому числі і йому.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно статті 2 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об`єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.

Місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.

Згідно частини 1 статті 10 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Статтею 25 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні», встановлено, що сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.

Пунктом 34 частини 1 статті 26 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні», визначено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішується відповідно до закону питання регулювання земельних відносин.

Статтею 19 ЗУ «Про землеустрій» визначено, що до повноважень сільських, селищних, міських рад у сфері землеустрою на території сіл, селищ, міст належать: а) організація і здійснення землеустрою; д) вирішення інших питань у сфері землеустрою відповідно до закону.

Так, судом встановлено, що ОСОБА_2 звернувся на адресу сільради з заявами 27.02.2019 року та 14.03.2019 року щодо затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості).

Вказані заяви були зареєстровані в журналі вхідної кореспонденції, який ведеться у сільраді, що підтверджується копією журналу реєстрації письмових звернень, завіреною секретарем виконкому Василівської сільської ради Івановою Г.І.

Зі змісту листа-відповіді Василівського сільського голови Бойчева П.Д. від 22.03.2019 року № 12/02-17/149, який адресований ОСОБА_2 , вбачається, що у відповідь на заяву позивача, про розгляд клопотання з питання затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Василівської сільської ради, Василівська сільська рада повідомляє, що клопотання позивача буде розглянуто на сесії сільської ради.

Згідно п. 4.2 Регламенту Василівської сільської ради Болградського району Одеської області, затвердженого рішенням другої сесії VII скликання Василівської сільради № 8-VII від 30.11.2015 року, сесія сільради скликається по мірі необхідності, не рідше одного разу на квартал.

Розпорядження сільського голови доводиться до відома депутатів та населення не пізніше, ніж за 10 днів до її відкриття, із зазначенням питань, які пропонуються для розгляду радою, часом та місцем проведення.

Секретар Василівської сільської ради Іванова Г.І., листом від 25.04.2019 року № 04/02-17/202 повідомила Одеський окружний адміністративний суд, про те, що у 2019 році проведено лише одне засідання сесії сільської ради, яке відбулося 25 лютого 2019 року.

Організаційні та правові засади виділення власниками земельних часток (паїв) земельних ділянок у натурі (на місцевості) із земель, що належали колективним сільськогосподарським підприємствам, сільськогосподарським кооперативам, сільськогосподарським акціонерним товариствам на праві колективної власності, а також порядок обміну цими земельним ділянкам, особливості розпорядження землями та використання земель, що залишилися у колективній власності після розподілу земельних ділянок між власниками земельних часток (паїв) визначає Закон України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власниками земельних часток (паїв)», який є спеціальним для цих правовідносин.

На підставі статті 3 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власниками земельних часток (паїв)» (із змінами, внесеними згідно із Законом №1599-VI від 17.11.2009) підставами для виділення земельних ділянок у натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв) є рішення відповідної сільської, селищної, міської ради чи районної державної адміністрації.

Особи, власники сертифікатів на право на земельну частку (пай), які виявили бажання одержати належну їм земельну частку (пай) в натурі (на місцевості), подають до відповідної сільської, селищної, міської ради чи районної адміністрації заяву про виділення їм земельної частки (паю) в натурі (на місцевості).

У разі подання заяв про виділення земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості) більшістю власників земельних часток (паїв) у межах одного сільськогосподарського підприємства відповідна сільська, селищна, міська рада чи районна державна адміністрація приймає рішення про розробку проекту землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв).

За приписами статті 4 цього ж закону, особи, які мають право на виділення їм у натурі (на місцевості) двох чи більше земельних часток (паїв) із земель, що перебувають у користуванні одного сільськогосподарського підприємства, земельні ділянки за їх бажанням виділяються єдиним масивом.

Громадянам (подружжю) та іншим особам, які подали до відповідної, сільської, селищної, міської ради чи районної державної адміністрації спільну заяву чи клопотання, підписанні кожним із них, при виділенні в натурі (на місцевості) належних їм земельних часток (паїв єдиним масивом, виділяється одна земельна ділянка у спільну власність.

На підставі статті 5 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власниками земельних часток (паїв)» (із змінами, внесеними згідно із Законом № 2498-VІII від 10.07.2018) сільські, селищні, міські ради в межах їх повноважень щодо виділення земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості) розглядають заяви власників земельних часток (паїв) щодо виділення їм в натурі (на місцевості) земельних ділянок; приймають рішення щодо виділення земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості); уточняють списки осіб, які мають право на земельну частку пай); уточняють місце розташування, межі і площі сільськогосподарських угідь, які підлягають розподілу між власниками земельних часток (паїв); надають землевпорядним організаціям уточненні списки осіб, які мають право на земельну частку (пай); розглядають та погоджують проекти землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв); організовують проведення розподілу земельних ділянок між особами, які мають право на виділення їм земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості) та земель, що залишилися у колективній власності, в порядку, визначеному цим законом.

Згідно статті 7 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власниками земельних часток (паїв)» (із змінами, внесеними згідно із Законом № 2498-VІІІ від 10.07.2018) проект землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв) розробляється суб`єктами господарювання, які мають у своєму складі сертифікованих інженерів-землевпорядників, погоджується відповідною сільською, селищною, міською радою і затверджується на зборах більшістю власників земельних часток (паїв) у межах земель, що перебувають у користуванні одного сільськогосподарського підприємства, та оформляється відповідним протоколом.

Із площі земельних ділянок, що підлягають розподілу між власниками земельних часток (паїв), виключаються землі, що підлягають передачі у комунальну власність територіальної громади села, селища, міста, на території якої вони розташовані.

На підставі статті 9 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власниками земельних часток (паїв)» (із змінами, внесеними згідно із Законом №2498-VІІІ від 10.07.2018) розподіл земельних ділянок у межах одного сільськогосподарського підприємства між власниками земельних часток (паїв), які подали заяви про виділення належних їм земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості), проводиться відповідною сільською, селищною, міською радою за місцем розташування земельних ділянок на зборах власників земельних часток (паїв) згідно з проектом землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв).

Розподіл земельних ділянок між власниками земельних часток (паїв) у межах одного сільськогосподарського підприємства проводиться за згодою не менш як двох третин власників земельних часток (паїв), а за її відсутності - шляхом жеребкування.

Результат розподілу земельних ділянок між власниками земельних часток (паїв) у межах одного сільськогосподарського підприємства оформлюється відповідним протоколом, що підписується власниками земельних часток (паїв), які взяли участь у їх розподілі. До протоколу про розподіл земельних ділянок між власниками земельних часток (паїв) додаються проект землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв), список осіб, які взяли участь у їх розподілі.

Протокол про розподіл земельних ділянок між власниками земельних часток (паїв) затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою і є підставою для прийняття рішення щодо виділення земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості) та державної реєстрації права власності на земельну ділянку власникам земельних часток (паїв).

Даним спеціальним ЗУ «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власниками земельних часток (паїв)» не визначено конкретних строків для вирішення сільською радою питань, віднесених до її компетенції згідно із даним законом.

Таким чином судом встановлено, що вирішення питання зазначеного у заяві ОСОБА_2 розглядатиметься у порядку, встановленому п. 4.2 Регламенту Василівської сільської ради Болградського району Одеської області, затвердженого рішенням другої сесії VII скликання Василівської сільради № 8-VII від 30.11.2015 року, тобто не рідше одного разу на квартал.

Як вбачається з матеріалів справи, 28.05.2019 року Васильвська сільська рада Болградського району Одеської області, тридцять четверта сесія сьомого скликання, розглянувши клопотання позивача від 27.02.2019 року про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) гр. ОСОБА_2 та іншим (всього 71 особа) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Василівської сільської ради Болградського району Одеської області масив № 745 та передачі земельної ділянки у спільну сумісну власність та додані документи, враховуючи, що документація із землеустрою не відповідає ст. ст. 22, 29, 49-1 Закону України «Про землеустрій», та розподіл земельних ділянок між власниками земельних часток (паїв) проведено з порушенням вимог передбаченими ст. ст. 3, 4, 5, 7, 9 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних часток (паїв)» та Порядком організації робіт та методики розподілу земельних ділянок між власниками земельних часток (паїв), затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 04.02.2004 року № 122, враховуючи, що від імені 71 особи діє громадянин ОСОБА_4 , на ім`я якого не було оформлено довіреність в установленому порядку, керуючись п. 34 ч. 1 ст. 26 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні», ст. ст. 12, 122, ч. 5 ст. 186, п. п. 16, 17 розділу Х Земельного кодексу України, Василівська сільська рада Болградського району Одеської області вирішила – відмовити в затвердженні технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) гр. ОСОБА_2 та іншим (всього 71 особа) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Василівської сільської ради Болградського району Одеської області масив № 745 та передачі земельної ділянки у спільну сумісну власність.

Згідно статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.

Статтею 5 КАС України визначено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.

Так, судом встановлено, що дії сільради у даному випадку відповідають нормам чинного законодавства та не призводять до порушення прав та законних інтересів позивача.

Таким чином, посилання позивача щодо протиправної бездіяльності сільради щодо не розгляду заяви від 27.02.2019 року є передчасними та не ґрунтуються на нормах закону.

Оцінюючи правомірність дій та рішень органів владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у ст. 2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури.

Частиною 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Частиною 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно зі ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Відповідач як суб`єкт владних повноважень надав до суду достатні та беззаперечні докази, навів належні доводи, що підтверджують відсутність з його боку порушення чинного законодавства, в той час як доводи позивача не знайшли свого підтвердження під час судового розгляду.

Оцінивши кожен доказ, який є у справі щодо його належності, допустимості, достовірності та їх достатності і взаємного зв`язку у сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд вважає позов таким, що не підлягає задоволенню.

Керуючись ст. ст. 2, 6, 7, 8, 9, 10, 77, 90, 139, 205, 242-246, 250, 251, 255, 295, 297 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні позовної заяви ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Василівської сільської ради Болградського району Одеської області в особі голови сільської ради Бойчука Петра Дмитровича (68752, Одеська область, Болградський район, с. Василівка, вул. Миру, 111, ідентифікаційний код юридичної особи 04378089), про визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення може бути оскаржено безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів в порядку приписів ст. 295 КАС України.

Рішення набирає законної сили згідно з приписами ст. 255 КАС України.

Пунктом 15.5 розділу VII «Перехідні положення» КАС України від 03 жовтня 2017 року визначено, що до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи зберігаються порядок подачі апеляційних скарг та направлення їх до суду апеляційної інстанції, встановлені Кодексом адміністративного судочинства України від 06 липня 2005 року.

Суддя Л.М. Токмілова

.