
Справа № 420/6146/18
УХВАЛА
21 червня 2019 року м.Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Потоцької Н.В.
розглянувши у спрощеному позовному провадженні (у письмовому проваджені) питання про зупинення провадження у справі,-
ВСТАНОВИВ:
В провадженні Одеського окружного адміністративного суду знаходиться справа за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якому позивач просить:
визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо:
неврахування при перерахунку з 01.01.2018 року пенсії ОСОБА_1 надбавки за роботу з таємними виробами, носіями, документами в розмірі 20% від посадового окладу; надбавки за виконання особливо важливих завдань в розмірі 95% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років; премії в розмірі 90% від посадового окладу; щомісячної додаткової грошової винагороди;
зменшення основного розміру пенсії з 80% на 70% грошового забезпечення;
визначення в перерахунку пенсії від 12.04.2018 року (Додаток 3), при зазначених підсумку пенсії (з надбавками) в розмірі 13899,35 грн. та попередньої суми пенсії в розмірі 8340,38 грн., суми підвищення в зв`язку з даним перерахунком пенсії в розмірі 5389,62 грн.;
обмеження максимального розміру пенсії сумою в 13730 грн.;
виплати пенсії з урахуванням лише 50% суми підвищення пенсії.
зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок ОСОБА_1 пенсії з 01.01.2018 року, виходячи з основного розміру пенсії 90% грошового забезпечення, з урахуванням: посадового окладу в розмірі 8740,00 грн.; окладу за військове звання в розмірі 1480,00 грн.; процентної надбавки за вислугу років (50%) в розмірі 5110,00 грн.; надбавки за роботу з таємними виробами, носіями, документами в розмірі 20% від посадового окладу; надбавки за виконання особливо важливих завдань в розмірі 95% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років; премії в розмірі 90% від посадового окладу; щомісячної додаткової грошової винагороди та здійснити виплату донарахованих сум з урахуванням 100% суми підвищення пенсії без обмеження її максимального розміру.
Ухвалою суду від 30.11.2018 року зупинено провадження по справі до набрання законної сили рішенням по справі № 826/3783/18.
Ухвалою суду від 21.06.2019 року провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій, зобовязаня здійснити перерахунок пенсії – поновлено.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про наявність підстав для зупинення провадження по справі до набрання чинності рішеннями Верховного Суду у зразкових справах №240/6263/18 (Пз/9901/1/19), №240/5401/18 (Пз/9901/58/18) та рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва у справі №826/3858/18 з огляду на наступне.
25.01.2019 року Верховним Судом відкрито провадження у зразковій адміністративній справі №240/6263/18 (провадження № Пз/9901/1/19) за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, третя особа - Житомирський обласний військовий комісаріат, про визнання дій неправомірними, зобов`язання провести перерахунок.
У вказаній ухвалі визначені ознаки типової справи, в якій може бути ухвалено рішення цієї зразкової справи:
- позивачами у них є особи, звільнені з військової служби, які отримують пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб";
- відповідачем у них є один і той самий суб`єкт владних повноважень (територіальний орган Пенсійного фонду України, на пенсійному обліку якого перебувають позивачі);
- спір виник з аналогічних підстав у відносинах, що регулюються одними нормами права (у зв`язку неперерахунком та невиплатою пенсії у повному обсязі з 01 січня 2018 року без урахування суми середньомісячних додаткових видів грошового забезпечення);
- позивачі заявили аналогічні позовні вимоги (по-різному висловлені, але однакові по суті: визнати протиправною бездіяльність та зобов`язати відповідача провести перерахунок та виплату пенсії з 01 січня 2018 року з урахуванням у складі грошового забезпечення для обчислення пенсії середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення).
13.03.2019 року рішенням Верховного Суду у складі колегії суддів Ксаційного адміністративного суду у зразковій справі №240/6263/18 (провадження №Пз/9901/1/19) відмовлено у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, третя особа - Житомирський обласний військовий комісаріат, про визнання дій неправомірними, зобов`язання провести перерахунок та виплату пенсії.
Відповідно до резулютивної частини, рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
Ухвалою від 22.04.2019 року Великою Палатою Верховного Суду у справі №240/6263/18 (провадження №Пз/9901/1/19) відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою ОСОБА_3 на рішення Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 13.03.2019 року.
Справа призначена до розгляду в порядку письмового провадження на 28.08.2019 року.
04.02.2019 року Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду прийняв рішення у зразковій справі №240/5401/18 за позовом ОСОБА_3 (позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (відповідач, Головне УПФ), в якому просив:
визнати протиправними дії Головного УПФ щодо зменшення основного розміру призначеної пенсії з 83% до 70% сум грошового забезпечення починаючи з 1 січня 2018 року;
зобов`язати відповідача здійснити перерахунок та виплату призначеної пенсії в основному розмірі 83% сум грошового забезпечення починаючи з 1 січня 2018 року відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 року №2262-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30 серпня 2017 року №704, з урахуванням проведених виплат.
Позиція Верховного Суду обґрунтована наступними положеннями нормативно-правових актів.
Стаття 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнений з військової служби та деяких інших осіб» від 09.04.1995 №2262-ХІІ (Закон №2262-ХІІ – далі) визначає як обов`язкову підставу для здійснення перерахунку пенсії - підвищення грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом. Ця норма також делегує Кабінету Міністрів України визначення умов, порядку та розмірів перерахунку пенсії за цим Законом.
27 березня 2014 року прийнято Закон №1166-VII «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» (Закон №1166-VII - далі), який набрав чинності з 1 квітня 2014 року, крім деяких положень, пунктом 23 Розділу ІІ якого внесено зміни до Закону №2262-ХІІ: у частині другій статті 13 цифри « 80» замінено цифрами « 70». Ці зміни набрали чинності з 1 травня 2014 року.
13 лютого 2008 року постановою Кабінету Міністрів України №45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (Постанова КМУ №45 – далі), який визначив, що перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права.
У зв`язку із прийняттям Кабінетом Міністрів України Постанови №704, якою з 1 березня 2018 року змінено грошове забезпечення, зокрема, військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу у позивача виникло право на перерахунок призначеної пенсії.
Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону №2262-ХІІ умови, порядок та розміри вказаного перерахунку визначені у Постанові КМУ від 21 лютого 2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (Постанова КМУ №103 – далі), якою постановлено здійснити перерахунок призначених до 1 березня 2018 року на підставі вказаного Закону пенсій з 1 січня 2018 року.
Стаття 13 Закону №2262-ХІІ регулює порядок призначення пенсій, а стаття 63 визначає підстави, умови і порядок їх перерахунку.
У вказаному рішенні визначені обставини зразкової справи, які обумовлюють типове застосування норм матеріального права:
- позивач є особою, якій призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнений з військової служби та деяких інших осіб» від 09.04.1995 №2262-ХІІ;
- відповідачем є відповідне Головне управління Пенсійного фонду України, на обліку в якому перебуває позивач;
предметом спору є зміна відсоткового значення розміру пенсії при здійсненні її перерахунку з 1 січня 2018 року на підставі Постанови КМУ №103 у зв`язку з підвищенням сум грошового забезпечення, що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до Постанови КМУ №704.
Рішенням Верховного Суду від 04.02.2019 року у справі №240/5401/18 позовні вимоги задоволено.
Рішення Верховного Суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Ухвалою від 13.03.2019 року Велика Палата Верховного Суду відкрила апеляційне провадження за апеляційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на рішення Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 04 лютого 2019 року у справі №240/5401/18.
Справу призначено до апеляційного розгляду в порядку письмового провадження без виклику учасників справи на 12 червня 2019 року.
Станом на 20.06.2019 року рішення по розгляду апеляційної скарги Великою Палатлю Верховного Суду не винесено.
Крім того, суд звертає увагу на Рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 року у справі №826/3858/18 за позовом ОСОБА_4 (позивач) до Кабінету Міністрів України щодо визнання протиправними та не чинними пунктів 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам звільнених з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».
Вказаним Рішенням позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено.
Визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
У пунктах 1, 2 Постанови №103 визначено:
перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб»;
виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 р. у таких розмірах:
з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків;
з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків;
з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.
Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.06.2019 року, рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18 залишено без змін.
Ухвалою від 23.04.2019 року Верховним Судом у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду відкрито касаційне провадження за скаргою Кабінету Міністрів України на рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 року та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 року у справі №826/3858/18.
Зазначена інформація міститься у вільному доступі у Єдиному державному реєстрі судових рішень за посиланням http://reyestr.court.gov.ua
А тому, враховуючи те, що предметом розгляду у справі №420/6146/18 є протиправні дії відповідача щодо невключення при перерахунку пенсії позивача з 01.01.2018 року додаткових видів грошового забезпечення та врахування при виплаті пенсії лише 50% суми підвищення, а також зміна відсоткового значення розміру пенсії при здійсненні її перерахунку з 01.01.2018 року у зв`язку з підвищенням сум грошового забезпечення, що визначені станом на 01.03.2018 року, суд доходить висновку, що справа №420/6146/18 має ознаки типових справ, що було предметом розгляду зразкової справи №240/6263/18 і №240/5401/18 та підпадає під дію пунків 1,2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» в частині сум підвищення пенсії.
Обов`язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмету спору.
Приписами ст. 9 КАС України визначено, що суд вживає визначені законом заходи, необхідні для зясування всіх обставин у справі.
Зупинення провадження в адміністративній справі - це тимчасове припинення вчинення у справі будь-яких процесуальних дій у зв`язку з обставинами, що перешкоджають розглядові справи, до моменту, коли ці обставини перестануть існувати або будуть вчинені необхідні дії.
З урахуванням того, що відповідно до ч.11 ст.290, ч. 4 ст. 291 КАС України рішення у зразковій справі перебуває на апеляційному розгляді Великої Палати Верховного Суду, судове засідання по розгляду апеляційної скарги призначено на 28.08.2019 року, відповідно правова позиція Верховного Суду викладена у рішенні від 13.03.2019 року не є остаточною, відповідно, суд вважає за необхідне зупинити провадження по справі з метою дотримання процесуальних прав осіб, що приймають участь у справі.
Приписами п. 9 ч. 2 ст. 236 КАС України встановлено, що суд має право зупинити провадження у справі в разі розгляду типової справи і оприлюднення повідомлення Верховного Суду про відкриття провадження у зразковій справі - до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі.
Враховуючи наведене та наявність підстав для зупинення провадження по справі, суд дійшов висновку про необхідність зупинення провадження в даній справі до набрання законної сили рішеннями Верховного Суду у зразковій справі №240/6263/18 (Пз/9901/1/19), №240/5401/18 (Пз/9901/58/18) та рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва у справі №826/3858/18.
Право на справедливий судовий розгляд, гарантоване пунктом 1 статті 6 Конвенції, слід тлумачити в контексті Преамбули Конвенції, яка, зокрема, проголошує верховенство права як складову частину спільної спадщини Договірних держав. Одним з основоположних аспектів верховенства права є принцип юридичної визначеності, згідно з яким у разі остаточного вирішення спору судами їхнє рішення, що набрало законної сили, не може ставитися під сумнів». «Принцип юридичної визначеності вимагає поваги до принципу res judicata, тобто поваги до остаточного рішення суду (рішенні ЄСПЛ у справі «Brumarescu v. Romania» від 28.11.1999 року).
Керуючись ст. 12, 236, 243, 256, 290, 294, 295, 297 КАС України, суд,
УХВАЛИВ:
Провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій, зобов`язання провести перерахунок пенсії - зупинити до набрання законної сили рішенням Верховного Суду у зразковій справі №240/6263/18 (Пз/9901/1/19), рішенням Верховного Суду у зразковій справі №240/5401/18 (Пз/9901/58/18) та рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва у справі №826/3858/18.
Ухвала набирає законної сили відповідно до вимог ст. 256 КАС України та може бути оскаржена у порядку та строки визначені статтею 295 КАС України.
Пунктом 15.5 розділу VII “Перехідні положення” КАС України від 03 жовтня 2017 року визначено, що до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи зберігаються порядок подачі апеляційних скарг та направлення їх до суду апеляційної інстанції, встановлені Кодексом адміністративного судочинства України від 06 липня 2005 року.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Головуючий суддя Потоцька Н.В.