Рішення № 8248333, 11.02.2010, Господарський суд Кіровоградської області

Дата ухвалення
11.02.2010
Номер справи
16/190
Номер документу
8248333
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

Кіровоградської області

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"11" лютого 2010 р.Справа № 16/190 Господарський суд Кіровоградської області в складі судді Коротченко Л.С. розглянув у відкритому судовому засіданні справу № 16/190

за позовом: приватного підприємства "Оріон-Сервіс", м. Олександрія Кіровоградської області

до відповідача: виконавчого комітету Олександрійської міської ради, м. Олександрія Кіровоградської області

про визнання недійсним рішення,

представники сторін:

від позивача - участі не брав;

від відповідача - участі не брав.

Приватне підприємство "Оріон-Сервіс" звернулось до господарського суду з позовною заявою про визнання недійсним п. 4 рішення виконавчого комітету Олександрійської міської ради "Про особливості надання в оренду приміщень, що використовуються підприємствами - виконавцями послуг з утримання будинків та прибудинкових територій" № 579 від 03.09.09 р., яким визнано таким, що втратило чинність, рішення виконавчого комітету від 27.08.09 р. № 557 в частині укладення договору оренди нерухомого майна з приватним підприємством "Оріон-Сервіс".

Обґрунтовуючи свої позовні вимоги, з посиланням на ст.ст. 26, 29, 60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", Закон України "Про оренду державного та комунального майна", Порядок проведення конкурсу на право укладення договору оренди комунального майна територіальної громади м. Олександрії позивач зазначає, що спірне рішення прийняте з порушенням діючого законодавства України, порушує права та охоронювані законом інтереси приватного підприємства "Оріон-Сервіс".

В наданому до суду відзиві відповідач позовні вимоги визнав повністю.

Дослідивши матеріали справи, надані сторонами докази у справі, господарський суд встановив наступне.

Керуючись ст. 30 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", ст. 9 Закону України "Про оренду державного та комунального майна", Порядком проведення конкурсу на право укладення договору оренди комунального майна територіальної громади міста Олександрії, затвердженого рішенням виконавчого комітету міської ради від 29.03.07 р. № 325, рішеннями виконавчого комітету міської ради від 15.01.09 р. № 10 "Про затвердження складу конкурсної комісії по наданню в оренду майна комунальної власності територіальної громади міста Олександрії та умов проведення конкурсу на 2009 рік" та від 24.06.09 р. № 374 "Про затвердження складу конкурсної комісії по наданню в оренду майна комунальної власності територіальної громади м. Олександрії", 27.08.09 р. виконавчим комітетом Олександрійської міської ради Кіровоградської області прийнято рішення № 557 "Про затвердження протоколу засідання конкурсної комісії по наданню в оренду нежитлових приміщень від 18.08.09 р. № 8" (а.с. 11).

Пунктом 1 вказаного рішення затверджено протокол від 18.08.09 р. № 8 засідання конкурсної комісії по наданню в оренду нежитлових приміщень по вул. Шевченка, 74 площею 14,2 кв. м. - ТОВ "Арсенал-Кемі"; по вул. Діброви, 77 площею 22,0 кв. м. - ПП Глод Р.А.; по вул. Шевченка, 86 площею 242,7 кв.м. - ПП "Оріон-Сервіс"; по вул. Червоноармійська, 44 площею 248,0 кв. м. та по вул. Калініна, 67 площею 67,8 кв.м. - ПП Литвинович В.В.

Відповідно до пп. 2.3. рішення від 27.08.09 р. № 557 зобов'язано управління приватизації, оренди майна та землі міської ради укласти договори оренди на вищевказані нежитлові приміщення з переможцями конкурсу відповідно до протоколу від 18.08.09 р. № 8 засідання конкурсної комісії по наданню в оренду нежитлових приміщень.

03.09.09 р. виконавчим комітетом Олександрійської міської ради з посиланням на ст.ст. 29, 30, 60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", ст.ст. 5, 10 Закону України "Про оренду державного та комунального майна", враховуючи рішення виконавчого комітету від 19.03.09 р. № 188 "Про визначення виконавців послуг з утримання будинків та прибудинкових територій" прийнято рішення № 579 "Про особливості надання в оренду приміщень, що використовуються підприємствами - виконавцями послуг з утримання будинків та при будинкових територій" (далі - Рішення, а.с. 12).

Пунктом 1 Рішення виконавчий комітет міської ради встановив, що договори оренди нежитлових приміщень можуть укладатися виключно з підприємствами, що є виконавцями послуг з утримання будинків та прибудинкових територій.

Відповідно до п. 4 Рішення визнано таким, що втратило чинність, рішення виконавчого комітету від 27.08.09 р. № 557 в частині укладення договору оренди нерухомого майна з ПП "Оріон-Сервіс".

Управлінню приватизації, оренди майна та землі міської ради доручено вити заходи для вивільнення нежитлового приміщення за адресою вул. Шевченка, 86 (п. 5 Рішення).

Додатком до рішення є Перелік об'єктів нежитлових приміщень комунальної власності, що надаються в оренду виключно підприємствам по утриманню будинків та прибудинкових територій, до пункту 1 якого включено приміщення по вул. Шевченка, 86, що передано в оренду ПП "Оріон-сервіс" на підставі рішення виконкому Олександрійської міської ради від 27.08.09 р. № 557 (а.с. 12 зв. бік).

Господарський суд дійшов висновку про обґрунтованість вимог позивача, з урахуванням наступного.

Згідно з ч. 3 ст. 24 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.

Відповідно до п. 1 ст. 29 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" (далі - Закон) до повноважень виконавчих органів міських рад належать повноваження щодо управління в межах, визначених радою, майном, що належить до комунальної власності відповідних територіальних громад.

Відповідно до вимог ч. 5 ст. 60 цього Закону органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об'єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об'єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду.

Статтею 1 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" визначено, що цей Закон регулює: організаційні відносини, пов'язані з передачею в оренду майна державних підприємств та організацій, підприємств, заснованих на майні, що належить Автономній Республіці Крим або перебуває у комунальній власності (далі - підприємства), їх структурних підрозділів; майнові відносини між орендодавцями та орендарями щодо господарського використання державного майна, майна, що належить Автономній Республіці Крим або перебуває у комунальній власності.

Таким чином, вимоги Закону України "Про оренду державного та комунального майна" є обов'язковими для органів місцевого самоврядування щодо визначення порядку надання в оренду майна, що належить до комунальної власності.

Згідно ст. 5 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" орендодавцями майна, що знаходиться в комунальній власності є органи, уповноважені органами місцевого самоврядування щодо цілісних майнових комплексів підприємств, їх структурних підрозділів та нерухомого майна, яке відповідно належить Автономній Республіці Крим або перебуває у комунальній власності.

Виключний перелік випадків, за умови існування яких у передачі в оренду об'єктів може бути відмовлено викладено в ч. 4 ст. 9 Закону України "Про оренду державного та комунального майна", а саме якщо:

- було прийнято рішення про приватизацію або передприватизаційну підготовку цих об'єктів;

- об'єкт включено до переліку підприємств, що потребують залучення іноземних інвестицій згідно з рішенням Кабінету Міністрів України чи місцевих органів влади;

- орган Антимонопольного комітету України не дає згоди з підстав, перелічених у абзацах другому-четвертому частини другої цієї статті;

- орган, уповноважений управляти майном, не дає згоди на виділення структурного підрозділу підприємства;

- з інших підстав, передбачених законами;

- орендодавець, зазначений в абзаці другому та третьому статті 5 цього Закону, прийняв рішення про укладення договору оренди нерухомого майна з бюджетною установою, організацією.

Статтею 78 Закону України «Про державний бюджет України на 2009 рік» передбачено, що у 2009 році передача в оренду державного та комунального майна здійснюється виключно на конкурсних засадах.

Порядок проведення конкурсу на право укладення договору оренди комунального майна територіальної громади м. Олександрії урегульовано рішенням Олександрійської міської ради № 325 від 29.03.07 р., яким затверджено зазначений порядок (а.с. 13-14).

Частиною 1 Порядку визначено, що цей порядок розроблено відповідно до ч. 1 ст.7 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" з метою визначення порядку проведення конкурсу на право оренди комунального майна у випадках, передбачених законодавством України.

Відповідно до п. 3 Порядку конкурс на право оренди об'єкта полягає у визначенні орендаря, який запропонував найкращі умови подальшої експлуатації об'єкта.

Пунктом 13 Порядку визначено, що комісія визначає переможця за критеріями, встановленими умовами конкурсу, відповідно до цього Порядку.

Згідно з п. 23 Порядку Протокол про результати конкурсу в 15-ти денний термін затверджує виконавчий комітет (своїм рішенням).

Відповідно до зазначених норм, 18.08.09 р. відбулось засідання конкурсної комісії по наданню в оренду нежитлових приміщень, за результатами якого ПП «Оріон-Сервіс» визначено переможцем конкурсу щодо надання в оренду нежитлового приміщення загальною площею 242.7 кв.м., розташованого по вул. Шевченка, 86 в м. Олександрії, що відображено в протоколі засідання.

Зазначений протокол затверджено рішенням виконавчого комітету Олександрійської міської ради № 557 від 27.08.09 р. відповідно до п. 24 Порядку та в межах повноважень, наданих ст.ст. 29, 60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".

Встановивши, що договори оренди нежитлових приміщень можуть укладатись виключно з підприємствами, що є виконавцями послуг з утримання будинків та прибудинкових територій виконавчий комітет Олександрійської міської ради порушив вимоги ч. 7 ст. 9 Закону України "Про оренду державного та комунального майна", згідно з якою за наявності заяв про оренду нерухомого майна (за умови відсутності заяви бюджетної установи, організації) від двох або більше фізичних чи юридичних осіб орендар визначається орендодавцем на конкурсних засадах.

Визначення поняття бюджетна установа наведено в п. 6 ст. 2 Бюджетного кодексу України, згідно з якою бюджетна установа - це орган, установа чи організація, визначена Конституцією України, а також установа чи організація, створена у встановленому порядку органами державної влади, органами влади Автономної Республіки Крим чи органами місцевого самоврядування, яка повністю утримується за рахунок відповідно державного бюджету чи місцевих бюджетів.

Таким чином, законодавчо визначено в імперативному порядку право на надання пріоритету під час отримання приміщення в оренду тільки бюджетним установам та організаціям.

Враховуючи те, що виконавці послуг з утримання будинків та прибудинкових територій є підприємствами, які не підпадають під визначення п. 6 ст. 2 Бюджетного кодексу України, п. 1 оскаржуваного Рішення прийнято в супереч вимог ч.7 ст. 9 Закону України "Про оренду державного та комунального майна", ст.78 Закону України "Про державний бюджет України на 2009 рік".

Фактично скасувавши рішення виконавчого комітету Олександрійської міської ради № 557 від 27.08.09 р., яке відповідало вимогам Закону України "Про оренду державного та комунального майна", Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", ст.78 Закону України "Про державний бюджет України на 2009ік", виконком відмовив ПП «Оріон-Сервіс» в наданні в оренду нежитлового приміщення.

Враховуючи те, що ПП "Оріон-Сервіс" є переможцем конкурсу, та те, що на момент прийняття оскаржуваного Рішення не існувало жодної з підстав відмови щодо передачі нежитлового приміщення, що належить до комунальної власності в оренду та не зважаючи на законність рішення щодо надання в оренду нежитлового приміщення, п. 4 оскаржуємого Рішення винесено в порушення ст. 9 Закону України "Про оренду державного та комунального майна", ст. 78 Закону України "Про державний бюджет України на 2009 рік", п. 23 Порядку проведення конкурсу на право укладення договору оренди комунального майна територіальної громади м. Олександрії, затвердженого рішенням Олександрійської міської ради № 325 від 29.03.07 р.

Згідно абзацу 7 п. 4.1 Рішення Конституційного суду України у справі за конституційним поданням Харківської міської ради щодо офіційного тлумачення положень частини другої статті 19, статті 144 Конституції України, статті 25, частини чотирнадцятої статті 46, частин першої, десятої статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні "(справа про скасування актів органів місцевого самоврядування) від 16 квітня 2009 року Конституційний Суд України дійшов висновку, що органи місцевого самоврядування мають право приймати рішення, вносити до них зміни та скасовувати їх на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією і законами України, керуючись у своїй діяльності ними та актами Президента України, Кабінету Міністрів України.

В абзацах 5-6 п. 5 цього Рішення Конституційний Суд України зазначив, що в Конституції України закріплено принцип, за яким права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, яка відповідає перед людиною за свою діяльність (ст. 3). Органи місцевого самоврядування є відповідальними за свою діяльність перед юридичними і фізичними особами (ст. 74 Закону).

Таким чином, органи місцевого самоврядування не можуть скасовувати свої попередні рішення, вносити до них зміни, якщо відповідно до приписів цих рішень виникли правовідносини, пов'язані з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, і суб'єкти цих правовідносин заперечують проти їх зміни чи припинення.

Пунктом 15 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначено виключну компетенцію міських рад щодо скасування актів виконавчих органів ради, які не відповідають Конституції чи законам України, іншим актам законодавства, рішенням відповідної ради, прийнятим у межах її повноважень.

Враховуючи те, що виконавчий комітет Олександрійської міської ради не наділений повноваженнями щодо скасування власних нормативних актів та те, що рішення № 557 від 27.08.2009 року відповідає вимогам законодавства України, спірне Рішення прийнято в супереч вимог Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".

Відповідно до п. 10 ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.

Враховуючи викладені порушення чинного законодавства та те, що в результаті прийняття оскаржуваного Рішення порушено право ПП «Оріон-Сервіс» на отримання в оренду нежитлового приміщення, розташованого в м. Олександрії, за адресою вул. Шевченко, 86, господарський суд вважає вимогу позивача щодо визнання недійсним п. 4 Рішення обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню.

На підставі ст. 49 Господарського процесуального кодексу України, судові витрати у справі покладаються на відповідача.

Керуючись ст.ст. 49, 82-85, 116, 117 Господарського-процесуального кодексу України, господарський суд, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги задовольнити повністю.

Визнати недійсним пункт 4 рішення виконавчого комітету Олександрійської міської ради "Про особливості надання в оренду приміщень, що використовуються підприємствами - виконавцями послуг з утримання будинків та прибудинкових територій" № 579 від 03.09.2009 року.

Стягнути з виконавчого комітету Олександрійської міської ради (28000, Кіровоградська область, м. Олександрія, пр. Леніна, 59, код 04055209) на користь приватного підприємства "Оріон-Сервіс" (28000, Кіровоградська область, м. Олександрія, вул. Шевченка, 86, р/р 26006300000497 в Олександрійському відділені Кіровоградської філії АКБ "Форум", МФО 383051, код 31850978) витрати по сплаті державного мита в сумі 85,00 грн. та на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в сумі 236,00 грн.

Наказ видати стягувачу після набрання рішенням законної сили.

Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його прийняття, а у разі, якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення, воно набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня підписання рішення, оформленого відповідно до статті 84 цього Кодексу.

Суддя Л.С. Коротченко