ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА
01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98 УХВАЛА
Справа № 33/28421.12.09
Суддя Мудрий С.М., розглянувши скаргу відкритого акціонерного товариства комерційний банк "Надра" на дії державного виконавця відділу державної виконавчої служби Шевченківського районного управління юстиції у м. Києві Татарчука О.В.
стягувач фізична особа-підприємець ОСОБА_2
Представники сторін:
від скаржника : ОСОБА_3 - представник за довіреністю № 13-11-19974 від 08.10.2009;
від стягувача: не зявився;
від ВДВС: не зявився.
встановив :
Відкрите акціонерне товариство комерційний банк "Надра" звернулося до Господарського суду м. Києва зі скаргою на дії державного виконавця відділу державної виконавчої служби Шевченківського районного управління юстиції у м. Києві Татарчука О.В.
Згідно із поданою скаргою скаржник просить визнати незаконними дії державного виконавця Татарчука О.В. по винесенню постанови про відкриття виконавчого провадження від 22.09.2009 року та скасувати постанову про відкриття виконавчого провадження від 22.09.2009 року.
Ухвалою Господарського суду м. Києва від 03.12.2009 року розгляд скарги відкритого акціонерного товариства комерційний банк "Надра" на дії державного виконавця відділу державної виконавчої служби Шевченківського районного управління юстиції у м. Києві призначено на 21.12.09 о 11:30.
В судове засідання 21.12.2009 року представники стягувача та відділу Державної виконавчої служби Шевченківського районного управління юстиції у м. Києві не з'явилися, проте від стягувача до загального відділу діловодства надійшла телеграма про відкладення розгляду справи.
Розглянувши клопотання стягувача суд відхилив його у звязку із його необґрунтованістю.
Представник скаржника підтримав подану скаргу, просив суд її задовольнити.
Дослідивши доводи поданої скарги, заслухавши пояснення представника скаржника, Господарський суд м. Києва вважає подану скаргу відкритого акціонерного товариства комерційний банк "Надра" на дії відділу Державної виконавчої служби Шевченківського районного управління юстиції у м. Києві обґрунтованою з наступних підстав.
Відповідно до статті 115 ГПК України судові рішення ухвалюються іменем України і є обовязковими до виконання на всій території України.
Умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку визначаються Законом України “Про виконавче провадження”.
Відповідно до статті 1 Закону України “Про виконавче провадження” виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій органів і посадових осіб, зазначених у цьому Законі, спрямованих на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які здійснюються на підставах, у спосіб та в межах повноважень, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, виданими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Державний виконавець відкриває виконавче провадження на підставі виконавчого документа: за заявою стягувача або його представника про примусове виконання рішення, зазначеного в статті 3 цього Закону України “Про виконавче провадження”; за заявою прокурора у випадках представництва інтересів громадянина або держави в суді; в інших передбачених законом випадках (стаття 18 Закону).
Згідно з частиною 2 статті 24 Закону України “Про виконавче провадження” державний виконавець у 3-денний строк з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження. В постанові державний виконавець встановлює строк для добровільного виконання рішення, який не може перевищувати семи днів, а рішень про примусове виселення - п'ятнадцяти днів, та попереджає боржника про примусове виконання рішення після закінчення встановленого строку зі стягненням з нього виконавчого збору і витрат, пов'язаних з провадженням виконавчих дій, передбачених цим Законом.
22.09.2009 відділ Державної виконавчої служби Шевченківського районного управління юстиції у м. Києві, керуючись приписами статей 18 та 24 Закону України “Про виконавче провадження”, виніс Постанову, відповідно до якої зобовязав Банк добровільно її виконати, а саме добровільно сплатити борг в сумі 203,00 грн. на р/р 37316001004457, ЗКПО 34967593, МФО 820019, одержувач: УДК в Шевченківському районі в 7-денний строк з дня отримання постанови про відкриття виконавчого провадження та надати квитанцію до ВДВС Шевченківського РУЮ у м. Києві, за адресою: м. Київ, вул. Саксаганського, 110.
Разом з тим, при винесенні вказаної Постанови ВДВС не було враховано, що постановою Правління Національного банку України від 10.02.2009 № 59 "Про призначення тимчасової адміністрації у відкритому акціонерному товаристві комерційному банку "Надра" призначено тимчасову адміністрацію строком на 1 рік (10.02.2009-10.02.2010), мораторій на задоволення вимог кредиторів введено з 10.02.2009 до 10.08.2009, відповідно до постанови Правлінням Національного банку України від 05.08.2009 № 452 продовжений мораторій на задоволення вимог кредиторів з 11.08.2009 до 10.02.2010, крім зобовязань за договорами банківських вкладів (депозитів), договорами банківських рахунків, а також за зобовязаннями щодо переказу коштів у межах лімітів, установлених тимчасовим адміністратором банку та погоджених Національним банком України.
Мораторій на задоволення вимог кредиторів вводиться Національним банком України з метою створення сприятливих умов для відновлення фінансового стану банку, який відповідав би встановленим Законом України “Про банки і банківську діяльність” та нормативно-правовими актами Національного банку України вимогам.
Відповідно до визначення терміна мораторій, наведеного у статті 2 Закону України “Про банки і банківську діяльність” у редакції Закону України від 24.07.2009 № 1617-VI, під мораторієм розуміється зупинення виконання банком зобов'язань перед кредиторами та зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) та зупинення заходів, спрямованих на забезпечення виконання цих зобов'язань.
Відповідно до частини 3 статті 85 Закону України “Про банки і банківську діяльність” (у редакції Закону України від 24.07.2009 № 1617-VI) протягом дії мораторію: забороняється здійснювати стягнення на підставі виконавчих документів та інших документів, за якими здійснюється стягнення, та вжиття заходів, спрямованих на забезпечення такого стягнення відповідно до законодавства України; не нараховуються неустойка (штраф, пеня), інші фінансові (економічні) санкції за невиконання чи неналежне виконання зобов'язань перед кредиторами та зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів).
Аналіз зазначених та інших положень Закону України “Про банки і банківську діяльність” дають підстави для висновку, що положення про мораторій надають банкам можливість відстрочити виконання своїх прострочених зобовязань на час дії мораторію без застосування до банків відповідних санкцій, і забороняють на цей час застосування державного примусу щодо реалізації захисту прав та інтересів господарюючих субєктів (клієнтів чи інших контрагентів банку) шляхом звернення стягнення на підставі виконавчих документів (інших документів, за якими здійснюється стягнення відповідно до законодавства України).
Таким чином, зважаючи на положення пункту 1 частини 3 статті 85 Закону України “Про банки і банківську діяльність” протягом дії мораторію забороняється здійснювати стягнення на підставі виконавчих документів та інших документів, за якими здійснюється стягнення, та вжиття заходів, спрямованих на забезпечення такого стягнення відповідно до законодавства України.
Пунктом 7 частини 1 статті 26 Закону України “Про виконавче провадження” встановлено, що державний виконавець відмовляє у відкритті виконавчого провадження у разі наявності обставин, передбачених законом, які виключають здійснення виконавчого провадження.
До обставин, які виключають здійснення виконавчого провадження, належить й положення пункту 1 частини 3 статті 85 Закону України “Про банки і банківську діяльність”, протягом дії мораторію забороняється здійснювати стягнення на підставі виконавчих документів та інших документів, за якими здійснюється стягнення, та вжиття заходів, спрямованих на забезпечення такого стягнення відповідно до законодавства України.
За змістом статті 121-2 ГПК України скарги на дії чи бездіяльність органів державної виконавчої служби щодо виконання рішень, ухвал, постанов господарських судів розглядає виключно місцевий господарський суд, яким відповідну справу розглянуто у першій інстанції.
Враховуючи викладені обставини, доводи скаржника, викладені в скаргах, визнаються судом правомірними. Відділом Державної виконавчої служби Шевченківського районного управління юстиції у м. Києві не спростовано обставин, викладених Банком у скарзі.
Враховуючи викладене та керуючись Законом України “Про виконавче провадження”, статтями 86, 121-2 ГПК України, суд -
УХВАЛИВ:
1.Скаргу вих. № б/н від 05.11.2009 відкритого акціонерного товариства комерційний банк "Надра" задовольнити.
2.Визнати незаконними дії державного виконавця Татарчук О.В. по винесенню постанови про відкриття виконавчого провадження від 22.09.2009 року.
3.Постанову відділу Державної виконавчої служби Шевченківського районного управління юстиції у м. Києві про відкриття виконавчого провадження від 22.09.2009 року скасувати.
Суддя Мудрий С.М.