Єдиний державний реєстр судових рішень ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Шевченка 16, м. Івано-Франківськ, 76000, тел. 77-96-83
УХВАЛА
за результатами попереднього засідання
25 лютого 2010 р. Справа № Б-25/10 Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Валєєвої Т.Е.,
при секретарі судового засідання Максимів Н.Б., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за заявою боржника - комунального підприємства по експлуатації житла (м. Коломия, Івано-Франківська область)
про банкрутство в порядку ст. 53 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом",
за участю представників:
від кредиторів:
1) Коломийської ОДПІ: Тропець В.В. - нач. юрид. відділу (довіреність № б/н від 11.02.08);
2) ВАТ "Прикарпаттяобленерго": Оліградський М.В. - юрист (довіреність №56 від 06.08.09);
3) від кредитора - Івано-Франківського обласного центру зайнятості: не з’явилися;
від боржника: Орешко І.А. - юрист (доручення №339 від 25.06.09);
від трудового колективу боржника: Орешко І.А. - представник (протокол загальних зборів трудового колективу №1 від 14.04.08);
за участю розпорядника майна Рудика І.М.- арбітражний керуючий (ліцензія АВ №347237 від 05.10.07);
керуючий санацією: не з’явився,
ВСТАНОВИВ:
Ухвалою господарського суду Івано-Франківської області від 10.08.09 порушено провадження у справі про банкрутство комунального підприємства по експлуатації житла за ст. 53 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (далі - Закон про банкрутство) та введено мораторій на задоволення вимог кредиторів.
Ухвалою господарського суду Івано-Франківської області від 14.09.09 відкрито процедуру санації боржника строком на 6 місяців, до 14.03.10, призначено керуючим санацією керівника боржника МихайлищукаВ.М. та розпорядником майна боржника арбітражного керуючого Рудика І.М., зобов’язано керуючого санацією Михайлищука В.М. подати до офіційного друкованого органу оголошення про порушення справи про банкрутство боржника і відкриття процедури санації, а також зобов’язано керуючого санацією Михайлищука В.М. разом з розпорядником майна Рудиком І.М. відповідно до вимог Закону про банкрутство розглянути грошові вимоги кредиторів, скласти реєстр вимог кредиторів та направити його до розгляду суду.
Оголошення про порушення справи про банкрутство боржника і відкриття процедури санації опубліковано в газеті "Голос України" від 29.09.09 за №182.
27.10.09 до господарського суду Івано-Франківської області надійшла заява Коломийської ОДПІ від 22.10.09 №20275/10/10-014 (а.с. №№1-132 том ІІ) з грошовими вимогами до боржника на загальну суму 3 002 725,49 грн., з яких 2258596,77 грн. вимоги третьої черги та 744 128,72 грн. вимоги шостої черги.
27.10.09 до господарського суду Івано-Франківської області надійшла заява Івано-Франківського обласного центру зайнятості від 20.10.09 №ОЦЗ-3152-13/0/19-09 (а.с. №№134-136 том ІІ) про визнання грошових вимог до боржника на суму 3 780,70 грн.
28.10.09 до господарського суду Івано-Франківської області надійшла заява ВАТ "Прикарпаттяобленерго" в особі філії Коломийського МРЕМ від 23.10.09 №5001/13 (а.с. №№138-168 том ІІ) про визнання грошових вимог до боржника на суму 5726,13 грн.
На виконання вимог ухвали господарського суду Івано-Франківської області від 14.09.09 розпорядником майна Рудиком І.М. направлено до суду реєстр вимог кредиторів (а.с. №186 том ІІ), до якого включено грошові вимоги Коломийської ОДПІ на загальну суму 3 002 725,49 грн., з яких 2258596,77 грн. вимоги третьої черги та 744 128,72 грн. вимоги шостої черги.
Під час розгляду справи розпорядником майна Рудиком І.М. надано суду уточнений реєстр вимог кредиторів (а.с. №5 том ІІІ), до якого включено грошові вимоги:
- Коломийської ОДПІ на загальну суму 3 002 725,49 грн., з яких 2258596,77 грн. вимоги третьої черги та 744 128,72 грн. вимоги шостої черги;
- ВАТ "Прикарпаттяобленерго" в особі філії Коломийського МРЕМ на суму 4 285,64 грн. вимоги четвертої черги.
Заслухавши пояснення учасників справи, розглянувши заяви кредиторів про грошові вимоги до боржника та дослідивши фактичні обставини справи на підставі поданих доказів, судом встановлено наступне.
Грошові вимоги Коломийської ОДПІ до боржника на загальну суму 3 002 725,49 грн. складаються з податкового боргу:
- з податку на додану вартість у розмірі 2 906 678,44 грн., з них 2 171 205,00 грн. податку на додану вартість та 735 473,44 грн. штрафних санкцій, що підтверджуються податковими деклараціями з податку на додану вартість за липень-грудень 2007 р., за 2008р., за січень-червень 2009 р. (а.с. №№4-15, 17-52 том ІІ), податковими повідомленнями-рішеннями за листопад-грудень 2007 р., за лютий-грудень 2008 р. та за січень-березень, травень, червень 2009 р., прийнятими на підставі відповідних актів перевірок (а.с. №№53-119 том ІІ) та уточнюючим розрахунком податкових зобов’язань з податку на додану вартість за травень 2007 р. (а.с. №16 том ІІ).
- з податку на прибуток у розмірі 94 758,61 грн., з них 86 253,00 грн. податку на прибуток та 8 505,61 грн. штрафних санкцій, які підтверджуються уточнюючим розрахунком податкових зобов’язань за 2008 р. (а.с. №120 том ІІ), декларацією з податку на прибуток за перший квартал 2009 р. (а.с. №№121-122 том ІІ), податковими повідомленнями-рішеннями від 15.04.09 та від 23.07.09, прийнятими на підставі відповідних актів перевірок (а.с. №№123-129 том ІІ).
- з частини чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті до державного бюджету за результатами щоквартальної фінансово-господарської діяльності, у розмірі 1288,44 грн., з них 1138,77 грн. суми чистого прибутку та 149,67 грн. штрафних санкцій, що підтверджується розрахунком частини чистого прибутку (доходу) за перший квартал 2009р. (а.с. №130 том ІІ).
Також, грошові вимоги Коломийської ОДПІ до боржника на загальну суму 3002725,49 грн. підтверджуються актом взаємозвірки заборгованості від 02.02.10, складеним кредитором та боржником (а.с. №77 том ІІІ).
У судовому засіданні представник Коломийської ОДПІ підтримав заявлені грошові до боржника, а розпорядник майна, керуючий санацією та представник боржника визнали грошові вимоги в повному обсязі.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що грошові вимоги Коломийської ОДПІ до боржника підлягають визнанню у розмірі 3002725,49 грн. та включенню до реєстру вимог кредиторів.
Грошові вимоги Івано-Франківського обласного центру зайнятості до боржника на суму 3780,70 грн. становлять заборгованість зі сплати страхових внесків на загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття.
Відповідно до ч. 1 ст. 14 Закону про банкрутство разом з заявою про грошові вимоги до боржника кредитори зобов’язані подати документи, що їх підтверджують. Отже, грошові вимоги кредиторів до боржника повинні бути підтверджені відповідними доказами.
Як вбачається з матеріалів справи, грошові вимоги Івано-Франківського обласного центру зайнятості підтверджуються лише актом звірки нарахування та перерахування страхових внесків станом на 01.10.09, складеним кредитором та боржником (а.с. №136 том ІІ).
Згідно з цим актом заборгованість у розмірі 3780,70 грн. становить суму страхових внесків, строк сплати якої не настав, а прострочена заборгованість боржника відсутня.
За приписами ч. 1 ст. 14 Закону про банкрутство протягом тридцяти днів від дня опублікування в офіційному друкованому органі оголошення про порушення провадження у справі про банкрутство письмові заяви з вимогами до боржника зобов'язані подати до господарського суду конкурсні кредитори за вимогами, які виникли до дня порушення провадження у справі про банкрутство.
Відтак, в порядку ст. 14 Закону про банкрутство заявленню підлягають лише грошові вимоги, які виникли до дня порушення провадження у справі про банкрутство.
Таким чином, грошові вимоги Івано-Франківського обласного центру зайнятості до боржника виникли після порушення провадження у справі про банкрутство (10.08.09) та є поточними.
У зв'язку з чим, вказані вимоги не визнані розпорядником майна і керуючим санацією та сплачені боржником, про що свідчать відповідні платіжні доручення (а.с. №№175-181 том ІІ).
Також, у судовому засіданні 25.12.09 представник Івано-Франківського обласного центру зайнятості надав суду письмові пояснення (а.с. №202 том ІІ), згідно з якими кредитор не наполягає на визнанні його грошових вимог до боржника у зв'язку з їх оплатою боржником.
На підставі наведеного суд дійшов висновку, що грошові вимоги Івано-Франківського обласного центру зайнятості до боржника на суму 3 780,70 грн. визнанню не підлягають.
Грошові вимоги ВАТ "Прикарпаттяобленерго" в особі філії Коломийського МРЕМ до боржника на суму 5726,13 грн. складаються з 3 662,23 грн. втрат від інфляції, 623,41 грн. суми 3% річних, 83,15 грн. пені та 1 357,34 грн. заборгованості за недовраховану електроенергію.
Відповідно до п. 2.3.4 договору про постачання електричної енергії №90 від 28.09.05, укладеного між боржником та кредитором (а.с. №№141-144 том ІІ) боржник (споживач) зобов'язався оплачувати кредитору (постачальнику) вартість електричної енергії згідно з умовами додатку №2 "Порядок розрахунків" (а.с. №45 том ІІІ).
В порушення умов договору боржник несвоєчасно здійснював оплату вартості спожитої електричної енергії.
У зв'язку з чим, кредитор нарахував боржнику втрати від інфляції у розмірі 3 662,23 грн., а також суму 3% річних у розмірі 623,41 грн., які визнані розпорядником майна та керуючим санацією (а.с. №№2-4 том ІІІ).
Враховуючи несвоєчасне виконання грошових зобов'язань боржником, що не заперечується останнім, вказані грошові вимоги на підставі ст. 625 Цивільного кодексу України підлягають визнанню та включенню до реєстру вимог кредиторів.
Водночас, розпорядник майна та керуючий санацією заперечують щодо визнання пені у розмірі 83,15 грн., посилаючись на положення ст. 1 Закону України " Про тимчасову
заборону стягнення з громадян України пені за несвоєчасне внесення плати за житлово-комунальні послуги" від 03.11.96 N 486/96.
Відповідно до ст. 1 цього Закону у зв'язку з невиконанням державою зобов'язань по виплаті заробітної плати, пенсій, стипендій, інших грошових виплат населенню тимчасово забороняється нараховувати по розрахунках з 1 жовтня 1996 року та стягувати з громадян України пеню за несвоєчасне внесення квартирної плати та за житлово-комунальні послуги (водопостачання, газ, електрична енергія, теплова енергія, водовідведення, утримання і експлуатація житла та прибудинкових територій, сміттєзбирання, ліфтове господарство).
Отже, суб’єктами, з яких тимчасово заборонено нараховувати та стягувати пеню за несвоєчасне внесення квартирної плати та за житлово-комунальні послуги, зазначена норма закону визначає виключно громадян України.
Відтак, доводи розпорядника майна та керуючого санацією не можуть бути визнані судом обґрунтованими.
Разом з тим, суд враховує те, що відповідно до письмових пояснень представника боржника від 25.02.10 (а.с. №82 том ІІІ) протягом 2007-2008 р.р. боржником не укладалися договори на реструктуризацію заборгованості з населенням за спожиті житлово-комунальні послуги.
За таких обставин справи грошові вимоги у розмірі 83,15 грн. пені підлягають визнанню та включенню до реєстру вимог кредиторів.
Щодо грошових вимог у розмірі 1 357,34 грн. заборгованості за недовраховану електроенергію, суд вважає за необхідне зазначити наступне.
В обґрунтування грошових вимог в частині недоврахованої електроенергії кредитор посилається на те, що відповідно до актів про порушення Правил користування електричною енергією №073365Ю від 18.09.07, №073366Ю від 18.09.07 та №073463Ю від 25.10.07 (а.с. №№145-153 том ІІ) представниками кредитора виявлено порушення боржником Правил користування електричною енергією, а саме самовільне підключення струмоприймачів (електричних ламп) поза розрахунковими засобами обліку електричної енергії.
У зв'язку з чим, відповідно до Методики обчислення обсягу електричної енергії, недоврахованої унаслідок порушення споживачем - юридичною особою Правил користування електричною енергією, затвердженої постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України від 05.12.01 №1197 рішеннями комісії кредитора, оформленими відповідними протоколами, проведено нарахування боржнику недоврахованої електроенергії на загальну суму 1 357,34 грн. та направлено відповідні рахунки, які залишилися неоплаченими боржником.
Розпорядник майна та керуючий санацією проти визнання таких грошових вимог заперечують.
Відповідно до п. 6.40 Правил користування електричною енергією, затверджених постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України від 31.07.96 N 28, у редакції постанови Національної комісії регулювання електроенергетики України 22.11.06 N 1497 (чинної на час вчинення правопорушень), якщо у споживача електричної енергії виявлено підключену та/або приєднану поза розрахунковим засобом обліку приховану проводку пристрій, що занижує покази засобу обліку, порушення умов монтажу, виявити які представник постачальника електричної енергії при попередніх відвідуваннях не мав можливості, споживачу робиться перерахунок обсягу фактично спожитої електричної енергії з дати допуску електроустановок споживача в експлуатацію, але не більше трьох років.
Згідно з п. 6.42 вказаних Правил на підставі акта порушень (виявлених у споживача електричної енергії) уповноваженими представниками постачальника електричної енергії під час засідань з розгляду актів про порушення визначається обсяг недоврахованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків, рішення комісії оформлюється протоколом, який разом з іншими документами надається споживачу.
Виходячи з системного аналізу норм чинного законодавства, рішення комісії постачальника електричної енергії та протокол, яким воно оформлене, за своїми ознаками не
належить до актів господарських товариств, які відповідно до закону чи установчих документів мають обов'язковий характер для учасників відповідних правовідносин, натомість такі рішення та протокол є лише фіксацією порушення, яке було виявлено при проведенні перевірки дотримання Правил користування електричною енергією.
Відтак, спори про оскарження протоколу засідання комісії енергопостачальної компанії щодо визначення обсягу спожитої електроенергії не підлягають вирішенню в господарських судах.
Зазначені акти можуть бути використані як докази у разі звернення постачальника електричної енергії з позовом до суду і підлягають оцінці останнім згідно з вимогами ст. 43 ГПК України.
Відповідної правової позиції дотримується Верховний Суд України, зокрема у своїй постанові від 12.06.07 у справі N 3/576н.
Отже, вказані акти є одним із доказів, які оцінюються судом поряд з іншими доказами.
Як вбачається з матеріалів справи, акти про порушення Правил користування електричною енергією та протоколи комісії, на підставі яких заявлено грошові вимоги в частині 1 357,34 грн. недоврахованої електроенергії, складені представниками кредитора ще у 2007 році, однак кредитор за стягненням зазначеної заборгованості з боржника в установленому чинним законодавством порядку до суду не звертався.
В актах про порушення Правил користування електричною енергією №073365Ю від 18.09.07, №073366Ю від 18.09.07 та №073463Ю від 25.10.07 встановлено самовільне підключення струмоприймачів (електричних ламп) поза розрахунковими засобами обліку електричної енергії за адресами по вул. Яворницького, 20, вул. Яворницького, 26 та вул. Мазепи, 274 в м. Коломиї.
Відповідно до письмових пояснень інспекторів енергонагляду кредитора (а.с. №№54-56 том ІІІ) самовільне підключення ламп освітлення поза розрахунковими засобами обліку було вставлено шляхом включення освітлення на коридорних клітках при якому частина лампочок освітлювала клітки, а диск електролічильника не обертався, спожита електроенергія не обліковувалася, на підтвердження чого надано схему безоблікового підключення за адресами по вул. Яворницького, 20, вул. Яворницького, 26 та вул. Мазепи, 274 в м. Коломиї без зазначення дати її складання (а.с. №57 том ІІІ).
Отже, в актах не вказано конкретне місце вчинення порушень, а саме підключення струмоприймачів (електричних ламп) поза розрахунковими засобами обліку.
У зв’язку з чим, ухвалою господарського суду Івано-Франківської області від 18.02.10 зобов'язано кредитора надати суду докази в обґрунтування грошових вимог до боржника в частині вартості донарахованої електричної енергії, а саме докази про місце вчинення порушень Правил користування електричною енергією, вказані в спірних актах (будинок, під’їзд, поверх, номер кв., розташованої поруч).
Проте, таких доказів кредитором надано суду не було, що позбавляє суд можливості встановити факт дійсного вчинення порушення Правил користування електричною енергією.
Втім, відповідно до повідомлення розпорядника майна та керуючого санацією про результати розгляду грошових вимог кредитора (а.с. №183 том ІІ) у вказаних будинках є відповідно 72, 108 та понад 100 мешканців-споживачів електричної енергії, кожен з яких має свій прилад обліку електричної енергії, а в актах не зазначено спосіб скоєння порушення, зокрема, не встановлювалося джерело живлення конкретного споживача.
Отже, підключення струмоприймачів (електричних ламп) могло здійснюватися через засоби обліку споживачів електричної енергії –мешканців будинку.
Зокрема, відповідно до однолінійної схеми підключення коридорного освітлення через лічильник від 24.02.10 (а.с. №84 том ІІІ) за адресами по вул. Яворницького, 20 кв. №№46, 94 та вул. Яворницького, 26 кв. №№2, 8, 18, 19 електричні лампи в коридорах підключені через електоролічильники споживачів (власників квартир).
На підставі наведеного суд погоджується з доводами розпорядника майна та керуючого санацією про те, що вказані в актах порушення Правил користування електричною енергією є припущеннями та об’єктивно не встановлені.
Отже, кредитором не доведено належними засобами доказування факт того, що у 2007 році боржником вчинено порушення Правил користування електричною енергією.
За таких обставин справи грошові вимоги в частині вартості недоврахованої електроенергії у розмірі 1 357,34 грн. визнанню не підлягають.
Таким чином, грошові вимоги ВАТ "Прикарпаттяобленерго" в особі філії Коломийського МРЕМ до боржника підлягають визнання у розмірі 4 689,79 грн. та включенню до реєстру вимог кредиторів.
Враховуючи викладене та керуючись ст. ст. 5, 14, 15, 31, 53 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", ст. ст. 41, 33, 86 Господарського процесуального кодексу України, суд
УХВАЛИВ:
1. Визнати грошові вимоги кредиторів до боржника - комунального підприємства по експлуатації житла (вул. Івана Богуна, 42, м. Коломия, Івано-Франківська область, ідентифікаційний код 31692841):
- Коломийської ОДПІ у розмірі 3002725,49 грн., з яких 2 258 596,77 грн. вимоги третьої черги та 744 128,72 грн. вимоги шостої;
- ВАТ "Прикарпаттяобленерго" в особі філії Коломийського МРЕМ у розмірі 4689,79 грн., з яких 321,00 грн. вимоги першої черги, 4 285,64 грн. вимоги четвертої черги та 83,15 грн. вимоги шостої черги.
2. Затвердити реєстр вимог кредиторів комунального підприємства по експлуатації житла.
3. Відмовити у визнанні грошових вимог Івано-Франківського обласного центру зайнятості до боржника на суму 3 780,70 грн.
4. Відмовити у визнанні грошових вимог ВАТ "Прикарпаттяобленерго" в особі філії Коломийського МРЕМ до боржника на суму 1 357,34 грн.
5. Вимоги конкурсних кредиторів, що заявлені після закінчення строку, встановленого для їх подання, або не заявлені взагалі, - не розглядаються і вважаються погашеними.
6. Призначити проведення загальних зборів кредиторів на 10.03.10 о 10:00.
7. Зобов’язати розпорядника майна боржника Рудика І.М. (ліцензія АВ №347237 від 05.10.07) провести збори кредиторів, на яких обрати комітет кредиторів, рішення про що надати суду.
8. Зобов’язати комітет кредиторів в місячний строк з моменту його обрання, надати на розгляд суду план санації.
9. Видати ВАТ "Прикарпаттяобленерго" в особі філії Коломийського МРЕМ довідку про повернення з Державного бюджету України зайво сплачених витрат з інформаційно-технічного забезпечення судового процесу в сумі 76,50 грн.
10. Дану ухвалу направити:
- заявнику (боржнику) (вул. І.Богуна, 42, м. Коломия, Івано-Франківська область, 78200);
- Коломийській ОДПІ (вул. Хмельницького, 3, м. Коломия, Івано-Франківська область, 78200);
- ВАТ "Прикарпаттяобленерго" в особі філії Коломийського МРЕМ (вул. Індустріальна, 34, м. Івано-Франківськ, 76000; вул. Русина, 4, м. Коломия, Івано-Франківська область, 78200);
- Івано-Франківському обласному центру зайнятості (вул. Деповська, 89-А, м. Івано-Франківськ, 76007);
- представнику трудового колективу боржника Орешку І.А. (вул. І.Богуна, 42, м. Коломия, Івано-Франківська область, 78200);
- розпоряднику майна боржника Рудику І.М. (а/с 130, м. Івано-Франківськ, 76008).
- Івано-Франківському обласному відділу з питань банкрутства (вул. С. Стрільців, 15, м. Івано-Франківськ, 76000).
Суддя Т.Е. Валєєва
Виготовлено в АС "Діловодство суду"
_______