Рішення № 8240167, 27.01.2010, Господарський суд Запорізької області

Дата ухвалення
27.01.2010
Номер справи
17/305/09
Номер документу
8240167
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

Запорізької області

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27.01.10 Справа № 17/305/09

Суддя

За позовною заявою: Кам`янсько-Дніпровської міської ради Кам`янсько-Дніпровського району Запорізької області, 71304, Запорізька область, м. Камянка-Дніпровська, вул. Усачова, буд. 98

до відповідача: Кам`янсько-Дніпровської районної державної адміністрації Запорізької області, 71304, Запорізька область, м. Камянка-Дніпровська, вул. Набережна, буд. 87

третя особа-1, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: фізична особа ОСОБА_1, АДРЕСА_3

третя особа-2, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: фізична особа ОСОБА_2, АДРЕСА_3

третя особа-3, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: фізична особа ОСОБА_4, АДРЕСА_4

третя особа-4, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: фізична особа ОСОБА_4, АДРЕСА_5

третя особа-5, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: фізична особа ОСОБА_5, АДРЕСА_6

третя особа-6, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: фізична особа ОСОБА_6, АДРЕСА_7

третя особа-7, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: фізична особа ОСОБА_7, АДРЕСА_8

третя особа-8, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: фізична особа ОСОБА_8, АДРЕСА_9

третя особа-9, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: фізична особа ОСОБА_9, АДРЕСА_10

третя особа-10, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: фізична особа ОСОБА_10, АДРЕСА_10

про визнання незаконними та скасування розпоряджень, державних актів на право власності на земельні ділянки

Суддя Корсун В.Л.

Представники:

від позивача: Дунаєв О.Е., паспорт від 13.01.98 серія НОМЕР_1

Курлапова С.В., довіреність від 06.11.09 № 1307

Тягун Д.Л., довіреність від 06.11.09 № 01-26/1306

від відповідача: Крайова Ю.В., довіреність від 04.09.09 № 01-33/3853

від третьої особи-1: не прибув

від третьої особи-2: не прибув

від третьої особи-3: не прибув

від третьої особи-4: не прибув

від третьої особи-5: не прибув

від третьої особи-6: не прибув

від третьої особи-7: не прибув

від третьої особи-8: не прибув

від третьої особи-9: не прибув

від третьої особи-10: не прибув

СУТЬ СПОРУ:

30.09.09 до господарського суду Запорізької області звернулась Кам`янсько-Дніпровська міська рада К-Дніпровського району Запорізької області (надалі К-Дніпровська МР) з позовною заявою до Кам`янсько-Дніпровської районної державної адміністрації Запорізької області (надалі К-Дніпровська РДА) про визнання незаконними та скасування розпоряджень голови К-Дніпровської РДА, а саме:

- від 30.05.08 № 245 “Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для передачі її у власність” та

- від 11.02.09 № 74 “Про затвердження проекту землеустрою та надання земельних ділянок у власність громадянам”, а також

- у якості повороту виконання оскаржуваних розпоряджень від 30.05.08 № 245 та від 11.02.09 № 74 голови К-Дніпровської РДА Запорізької області визнати незаконними та скасувати державні акти на право власності на земельні ділянки серії ЯЗ, які видані 01.04.09: у т.ч.: № 223798 (видано на імя ОСОБА_1; № 223799 (видано на імя ОСОБА_2); № 223800 (видано на імя ОСОБА_3); № 223801 (видано на імя ОСОБА_4); № 223802 (видано на імя ОСОБА_5); № 223803 (видано на імя ОСОБА_6); № 223804 (видано на імя ОСОБА_15); № 223805 (видано на імя ОСОБА_8); № 223806 та № 223807 (видані на імя ОСОБА_9 та ОСОБА_10) як такі, що видані на підставі незаконного розпорядження голови К-Дніпровської РДА від 11.02.09 № 74 “Про затвердження проекту землеустрою та надання земельних ділянок у власність громадянам”.

Ухвалою від 30.09.09 судом порушено провадження у справі № 17/305/09, судове засідання призначено на 27.10.09.

Ухвалою від 05.10.09 заяву позивача про вжиття заходів щодо забезпечення позову шляхом заборони будь-яким особам вчиняти будь-які дії відносно земельних ділянок відповідно до державних актів серії ЯЗ № 223798, який видано ОСОБА_1 від 01.04.09, серії ЯЗ № 223799, який видано на імя ОСОБА_2 01.04.09, серії ЯЗ № 223800, який видано на імя ОСОБА_3 01.04.09, серії ЯЗ № 223801, який видано на імя ОСОБА_4 01.04.09, серії ЯЗ № 223802, який видано на імя ОСОБА_5 01.04.09, серії ЯЗ № 223803, який видано на імя ОСОБА_6 01.04.09, серії ЯЗ № 223804, який видано на імя ОСОБА_15 01.04.09, серії ЯЗ № 223805, який видано на імя ОСОБА_8 01.04.09, серії ЯЗ № 223806, який видано на імя ОСОБА_9 01.04.09, серії ЯЗ № 223807, який видано на імя ОСОБА_10 01.04.09 судом, через необґрунтованість, залишено без задоволення.

Ухвалою від 27.10.09 строк вирішення спору за клопотання представників сторін на підставі ч. 4 ст. 69 ГПК України судом продовжено, розгляд справи відкладено на 16.11.09. Цією ж ухвалою судом залучено до участі у справі у якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача фізичних осіб: 1 - ОСОБА_1 (АДРЕСА_3), 2 - ОСОБА_2 (АДРЕСА_3), 3 - ОСОБА_3 (АДРЕСА_4), 4 - ОСОБА_4 (АДРЕСА_5), 5 - ОСОБА_5 (АДРЕСА_6), 6 - ОСОБА_6 (АДРЕСА_7), 7 - ОСОБА_7 (АДРЕСА_8), 8 - ОСОБА_8 (АДРЕСА_9), 9 - ОСОБА_9 (АДРЕСА_15), 10 - ОСОБА_10 (АДРЕСА_15).

Ухвалою від 16.11.09 розгляд справи відкладено до 22.12.09. Цією ж ухвалою судом, відповідно до положень ч. ч. 1, 2 ст. 30 ГПК України, було визнано обовязковою особисту явку в судове засідання 22.12.09 начальника відділу Держкомзему у К-Дніпровському районі Запорізької області ОСОБА_5 для надання пояснень з питань щодо суті спору оскільки в ході розгляду справи № 17/305/09 позивач в особі уповноважених представників вказував на ту обставину, що голова К-Дніпровської РДА видав розпорядження, які оскаржуються у зазначеній справі, відносно земель, які згідно з Генеральним планом м. К-Дніпровська ... ще із 1972 року відносяться до земель власником яких фактично є територіальна громада м. К-Дніпровська в особі К-Дніпровської міської ради, та, у звязку з цим, не відносяться до земель повноваження щодо розпорядження яких належить до компетенції відповідного органу виконавчої влади, а саме К-Дніпровської райдержадміністрації.

Відповідно до вимог ч. 3 ст. 69 ГПК України ухвалою в. о. голови господарського суду Запорізької області від 22.12.09 розгляд справи продовжено на 1 місяць.

З метою надання додаткових доказів у справі ухвалою від 22.12.09 розгляд справи відкладався на 27.01.10.

Розгляд справи здійснювався за допомогою технічних засобів фіксації судового процесу, а саме: програмно-апаратного комплексу “Оберіг”.

У судовому засіданні 27.01.10 судом проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Позивач у справі підтримав позовні вимоги у повному обсязі з підстав, викладених у позовній заяві за вих. від 29.09.09 № 01-26/1119 та письмових поясненнях до неї від 09.11.09 б/н зазначивши наступне. Розпорядженням голови К-Дніпровської РДА від 30.05.08 № 245 «Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для передачі її у власність»надано дозвіл громадянам на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 20, 0000 га із земель резерву Кам 'янсько-Дніпровської міської ради К-Дніпровського району Запорізької області для передачі її у власність для ведення особистого селянського господарства. Розпорядженням голови К-Дніпровської РДА від 11.02.09 № 74 “Про затвердження проекту землеустрою та надання земельних ділянок у власність громадянам” затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 20,0000 га ріллі, яка знаходиться за межами м. К-Дніпровська Запорізької області, для надання у власність громадянам. Другим пунктом вказаного розпорядження є вилучення із земель резерву за межами м. К-Дніпровська Запорізької області земельної ділянки площею 20,0000 га ріллі. Пунктом третім вказаного розпорядження були вилучені із земель резерву земельні ділянки загальною площею 20,0000 га у власність громадянам, згідно додатку до розпорядження, для ведення особистого селянського господарства. На думку позивача, як випливає з аналізу розпоряджень № 245 та № 74, мова йде про одну й ту ж земельну ділянку розміром 20,0000 га. Відповідно до п. 12 Перехідних положень Земельного кодексу України, до розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів, крім земель, переданих у приватну власність, та земель, на яких розташовані державні, в т.ч. казенні, підприємства, господарські товариства, у статутних фондах яких державі належать частки (акції, паї), здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади. Відповідно до п 10. Перехідних положень Земельного кодексу України, рішення про розмежування земель державної і комунальної власності в межах населених пунктів приймають відповідні сільські, селищні, міські ради за погодженням з органами виконавчої влади, а за межами населених пунктів - органи виконавчої влади за погодженням з відповідними органами місцевого самоврядування. Відповідно до рішення виконкому Запорізької обласної ради депутатів № 14 від 12.01.72 “Про затвердження планів розташування зовнішніх меж земель селищ міського типу Веселе, Михайлівка, міста Кам'янка-Дніпровська та про відвід земель несільгоспризначення” (з додатком мапи) затверджено межі міста Кам'янка-Дніпровська. Відповідно до рішення К-Дніпровської міської ради № 19 від 16.09.08 “Про затвердження Генерального плану міста Кам'янка-Дніпровська Кам'янсько-Дніпровського району Запорізької області”, затверджено Генеральний план міста Кам'янка-Дніпровська. З аналізу нормативної бази вбачається (рішення № 14 від 12.01.72 та Генерального плану) земельна ділянка загальною площею 20,0000 га, яка розпорядженням голови РДА передана у приватну власність громадянам під особисті селянські господарства, розташована на території міста Кам'янка-Дніпровська і запланована, згідно до Генерального плану міста, під розташування міського кладовища. Таким чином, на думку позивача, голова К-Дніпровської РДА Запорізької області перевищив свої повноваження та видав розпорядження відносно земель, які не відносяться до компетенції К-Дніпровської РДА Запорізької області. На думку позивача, протиправні дії голови К-Дніпровської РДА, які полягають у передачі вказаної земельної ділянки загальною площею 20,0000 га, поставили громаду міста Кам'янка-Дніпровська перед необхідністю викупу земель для суспільних потреб, тому, що іншої землі під розташування нового цвинтаря на території міста нема. Цвинтарі, які на час подачі позову до суду існують у місті, для нових поховань закриті у зв'язку з відсутністю вільного місця. На підставі викладеного, керуючись ст. 13 Конституції України, п. п. 10, 12 Перехідних положень ЗК України, ст.ст. 6, 39, 41, 43, 50 Закону України “Про місцеві державні адміністрації”, ст. 12 ГПК, просить суд позов задовольнити.

Відповідач проти позову заперечив з підстав, викладених у письмовому відзиві за вих. від 27.10.09 № 01-11/4747 та письмових поясненнях по справі за вих. від 16.11.09 № 01-25/5105. Вважає вимоги, викладені у позові, такими, що не підлягають задоволенню, виходячи з наступного. Розпорядженням голови К-Дніпровської РДА № 245 від 30.05.08 “Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для передачі її у власність” надано дозвіл громадянам на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 20,0000 га із земель резерву К-Дніпровської міської ради К-Дніпровського району Запорізької області для передачі її у власність для ведення особистого селянського господарства відповідно до поданих заяв. Згідно поданих заяв громадян ОСОБА_2, ОСОБА_1, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_15, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10 від 16.05.08, вони просили надати дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства із земель резерву К-Дніпровської міської ради за межами населеного пункту з подальшою передачею у власність. Розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки загальною площею 20,0000 га для ведення особистого селянського господарства, яка розташована за адресою: Запорізька обл., К-Дніпровський район, К-Дніпровська міська рада за межами м. Кам'янка-Дніпровська проводив К-Дніпровський районний відділ Запорізької регіональної філії Державного підприємства “Центр Державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах”, який має відповідні ліцензії на проведення землевпорядних та земле оціночних робіт, а також виконання топографо-геодезичних, картографічних робіт. У процесі розробки проекту землеустрою щодо відведення були отримані висновки відділу Держкомзему у К-Дніпровському районі (№ 563 від 12.11.08) та відділу містобудування і архітектури рай держадміністрації (№ 599 від 03.11.08) в яких вказується, що земельна ділянка, площею 20,0000 га, яка надається громадянам згідно списку (10 осіб) для ведення особистого селянського господарства знаходиться за межами міста Кам'янка-Дніпровська. Крім того, на думку відповідача, кадастрові довідки № 2669-2678 від 30.07.08 К-Дніпровського РВ ЗРФ ДП “Центр державного земельного кадастру” також підтверджують, що земельні ділянки, площею по 2,0000 га, надані громадянам ОСОБА_2, ОСОБА_1, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_15, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10 для ведення особистого селянського господарства, знаходиться за межами міста Кам'янка-Дніпровська. Керуючись ст. 6 Закону України “Про місцеві державні адміністрації”, ст.ст. 17, 81, 116, 118, 121 та Перехідними положеннями Земельного кодексу України, розглянувши заяви громадян ОСОБА_2А, ОСОБА_1, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_15, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10 від 03.02.2009 та розроблений згідно чинного законодавства проект землеустрою, Кам'янсько-Дніпровська РДА розпорядженням № 74 від 11.02.09 “Про затвердження проекту землеустрою та надання земельних ділянок у власність громадянам” затвердила проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 20,0000 га ріллі, яка знаходиться за межами м. Кам'янка-Дніпровська та надала цю земельну ділянку у власність громадянам (згідно додатку) для ведення особистого селянського господарства. На підставі викладеного, відповідно до ст.ст. 17, 81, 116, 118, 121 та п. 12 Перехідних положень Земельного кодексу України, ст. ст. 82, 83 ГПК України просить суд відмовити позивачу у задоволені позовної заяви про визнання дій голови РДА противоправними, скасування розпоряджень голови К-Дніпровської РДА № 245 від 30.05.08, № 74 від 11.02.09 та визнання недійсними державних актів на право власності на землю. Крім того, у своїх поясненнях у справі відповідач зазначав, що рішення про встановлення меж Кам'янсько-Дніпровського району Запорізької області та м. Кам'янка-Дніпровська прийняте Верховною Радою України за поданням Запорізької обласної ради, державний акт України яким посвідчено межі К-Дніпровського району Запорізької області та м. К-Дніпровська в розумінні ст. 176 Земельного кодексу України, рішення К-Дніпровської міської ради від 18.11.71 № 299 та від 16.09.08 № 19 (з планом меж міста), рішення виконавчого комітету Запорізької обласної ради від 12.01.72 № 14 та план міста затверджений таким рішенням в Кам'янсько-Дніпровській райдержадміністрації, відділі Держкомзему в К-Дніпровському районі та відділі регіонального розвитку, містобудування та архітектури відсутні. Відповідно до відповіді відділу Держкомзему в К-Дніпровському районі від 02.11.09 № 01-14/280-1, державний акт, яким посвідчено межі міста Кам'янка-Дніпровська Запорізької області відповідно до ст. ст. 173-176 ЗК України не виготовлявся і роботи по його виготовленню не замовлялись. Розпорядженням голови К-Дніпровської РДА № 245 від 30.05.08 надано дозвіл громадянам на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею по 2,0000 га із земель резерву К-Дніпровської міської ради К-Дніпровського району Запорізької області. Віднесення до земель резерву міської ради не є встановленням того, що розпорядником є К-Дніпровська міська рада, а тільки визначають територію находження спірної земельної ділянки. Тому що відповідно до ст. ст. 83, 84, п. 12 Перехідних положень Земельного кодексу України у власності територіальних громад (комунальної власності) можуть перебувати тільки землі в межах населених пунктів, крім земель приватної та державної власності, а також земельні ділянки за їх межами, на яких розташовані об'єкти комунальної власності. У державній власності перебувають усі землі України, крім земель комунальної та приватної власності. До розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади. Тому, на думку відповідача, оспорюване розпорядження № 245 від 30.05.08 прийнято в межах компетенції К-Дніпровської РДА. Згідно із нормами ст. 118 ЗК України, проект відведення земельної ділянки погоджується з органом по земельних ресурсах, природоохоронними і санітарно-епідеміологічним органом, органом архітектури і охорони культурної спадщини. Інших вимог щодо обов'язковості будь-яких погоджень або експертиз ЗК України не містить. К-Дніпровська РДА приймаючи оспорюване розпорядження від 11.02.09 № 74 затвердила проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок громадянам, який в свою чергу було погоджено усіма органами, що згідно з положеннями ЗК України були зобов'язані подати свої висновки. Таким чином, оспорюване розпорядження К-Дніпровської РДА від 11.02.09 № 74 було прийнято, зокрема, на підставі позитивних висновків та погоджень тих органів, які за колом своїх повноважень та функціональним призначенням зобов'язані надати відповідні висновки про наявність або відсутність можливості для передачі земельних ділянок. Генеральний план міста Кам'янка-Дніпровська Запорізької області, затверджений рішенням К-Дніпровської міської ради від 16.09.08 № 19, не встановлює меж міста в порядку ст.ст. 173, 174 ЗК України. Відповідно до ст. 173 ЗК України, Законів України “Про землеустрій”, “Про розмежування земель державної та комунальної власності”, затверджено Генеральний план міста є підставою розроблення проекту землеустрою щодо встановлення і зміни меж міста. Тобто, відповідно до ст. 10 ЗУ “Про планування та забудову території” міська рада мала право прийняти рішення від 16.09.08 № 19, але відповідно до ст. 12 ЗУ “Про планування та забудову території”, ст. ст. 173-176 ЗК України, межі міста не встановлені, а містобудівна документація потребує до оформлення. Відповідно до ст. 48 ЗУ “Про землеустрій”, з метою врахування громадських інтересів при здійсненні землеустрою К-Дніпровська міська рада відповідно до своїх повноважень повинна була внести пропозиції щодо врахування інтересів територіальної громади при здійсненні землеустрою, а саме про необхідність розташування нового цвинтаря. К-Дніпровська РДА не отримувала від К-Дніпровської міської ради будь-яких пропозицій щодо врахування інтересів територіальної громади по розташуванню нового цвинтаря. Беручи до уваги вищевикладене, К-Дніпровська РДА видаючи розпорядження № 245 від 30.05.08 та № 74 від 11.02.09 діяла в межах діючого законодавства та встановлених повноважень, тому позов К-Дніпровської міської ради задоволенню не підлягає.

Жоден із третіх осіб 1-10 у засідання суду по справі № 17/305/09 ні разу не зявились. Про причини неявки суд не повідомили. Разом з тим, до суду надано спільну заяву без номеру від 21.12.09, яка підписана всіма 10 третіми особами, в якій вони (треті особи) зазначили наступне. Згідно поданих третіми особами заяв від 16.05.08, треті особи просили надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства із земель К-Дніпровської міської ради за межами населеного пункту з подальшою передачею у власність. До заяв були надані схеми розміщення земельних ділянок які були підписані начальником відділу Держкомзему у К-Дніпровському районі. На даних схемах земельні ділянки розташовані за межами міста К-Дніпровська. У процесі розробки проекту землеустрою щодо відведення були отримані висновки відділу Держкомзему у К-Дніпровському районі (від 12.11.08 № 563) та відділу містобудування і архітектури райдержадміністрації (від 03.11.08 № 599) в яких зазначалось, що земельна ділянка площею 20,0000 га, яка надається третім особам для ведення особистого селянського господарства, знаходиться за межами міста К-Дніпровська. Розглянувши заяви третіх осіб та розроблений проект землеустрою, К-Дніпровська РДА розпорядженням від 11.02.09 № 74 затвердила проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 20,0000 га ріллі, яка знаходиться за межами м. К-Дніпровська та надала третім особам земельні ділянки у власність для ведення селянського господарства. Вважають оскаржувані розпорядження такими, що відповідають нормам чинного законодавства та, у звязку з чим, просять суд:

- не визнавати не законними розпорядження голови К-Дніпровської РДА від 30.05.08 № 245 та від 11.02.09 № 74;

- залишити земельні ділянки у їх власності. Крім того, у разі задоволення позовних вимог К-Дніпровської МР зобовязати відповідача надати третім особам у власність рівноцінні земельні ділянки для ведення особистого селянського господарства у межах К-Дніпровської МР за межами міста, а виготовлення проекту землеустрою та державних актів провести за рахунок винних осіб.

Начальник відділу Держкомзему у Кам'янсько-Дніпровському районі Запорізької області ОСОБА_5 будучи викликаним для дачі пояснень з питань щодо суті спору між сторонами у справі № 17/305/09, а саме: на підставі яких документів він, як начальник відділу Держкомзему у К-Дніпровському районі Запорізької області погоджував проекти розпоряджень голови К-Дніпровської РДА від 30.05.08 № 245 “Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для передачі її у власність” та від 11.02.09 № 74 “Про затвердження проекту землеустрою та надання земельних ділянок у власність громадянам”, згідно з якими було передано у приватну власність земельна ділянка резервного фонду площею 20,0 га на території К- Дніпровської міської ради надав суду письмові поясненнях за вих. від 25.01.10 № 01-14/13 в яких пояснив наступне. Першим таким документом був - формування територій та встановлення меж міської і сільських рад народних депутатів Кам'янсько - Дніпровського району в 1993 році (додаток № 1); другий документ - матеріали по передачі земель в колективну власність КСП “Кам'янка” в 1995 році (додаток № 2); третій документ - технічна документація зі складання Схеми поділу земель колективної власності на земельні частки (паї) колишнього КСП “Кам'янка” в 2001 році (додаток № 3); четвертий документ - технічна документація зі складання державних актів на право приватної власності на земельні частки (паї) власникам сертифікат атів колишнього КСП “Кам'янка” в 2002 році (додаток № 4). У вищевказаної землевпорядної документації невід'ємною частиною є картографічні матеріали з яких на його (ОСОБА_5) думку видно, що спірна земельна ділянка розташована на території Кам'янсько-Дніпровської міської ради за межами м. Кам'янка - Дніпровська і що дана земельна ділянка відноситься до земель резервного фонду. На картографічному матеріалі додатку № 1 видно, що дані матеріали погоджені представником Кам'янсько - Дніпровської міської ради, а саме є підпис, яка скріплена печаткою К-Дніпровської міської ради, тобто на той період претензій відносно межі м Кам'янка - Дніпровська, яка проходить поряд спірної земельної ділянки, у представників Кам'янсько - Дніпровської міської ради не виникало. Відповідно додатку № 2, а саме відповідно до розпорядження голови К-Дніпровської РДА від 20.09.95 № 13 “Про створення комісії по визначенню земель, які підлягають передачі в колективну власність колективним сільськогосподарським підприємствам і акціонерним товариствам”, в якому вказано, що до роботи комісії залучається в т.ч. і голова міської ради, а відповідно Плану зовнішніх меж земель, переданих у колективну власність Державного акту на право колективної власності на землю серія ЗП № 00451, видано КСП “Кам'янка” спірна земельна ділянка знаходиться за межами м. Кам'янка - Дніпровська і відноситься до земель резервного фонду. Тобто і на цей період питання меж головою Кам'янсько-Дніпровської міської ради не піднімалось. Рішенням 24 сесії 23 скликання К-Дніпровської міської ради від 25.06.01 № 6 “Про затвердження схеми поділу земель колективної власності (ріллі) на земельні паї членам КСП “Кам'янка” було погоджено Схему поділу земель колективної власності на земельні паї членам КСП “Кам'янка”. На думку начальника відділу Держкомзему у К-Дніпровському районі Запорізької області, у погодженій Схемі поділу земель колективної власності на земельні паї членам КСП “Кам'янка” чітко вказані межі міста Кам'янка - Дніпровська і спірна земельна ділянка знову знаходиться за межами м. Кам'янка - Дніпровська і відноситься до земель резервного фонду. Тобто і на цей раз знову не виникло питання відносно межі міста в районі розташування спірної земельної ділянки. Відповідно до додатку № 4 також видно, і в цьому випадку представники Кам'янсько- Дніпровської міської ради працювали з картографічним матеріалом, а саме своїми рішеннями К-Дніпровська міська рада визначала поля першочергового розпаювання відповідно до розподілу контурів, які погоджувались підписом голови К-Дніпровської міської ради та печаткою виконавчого комітету К-Дніпровської міської ради. І в той період також не виникало питання межі м. Кам'янка - Дніпровська в районі спірної земельної ділянки. Матеріали по встановленню межі м. Кам'янка-Дніпровська в відділі Держкомзему відсутні. Тому у нього, як начальника відділу Держкомзему у К-Дніпровському районі Запорізької області, не було підстав не погоджувати проекти розпоряджень голови Кам'янсько-Дніпровської РДА від 30.05.08 № 245 “Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для передачі її у власність” та від 11.02.09 № 74 “Про затвердження проекту землеустрою та надання земельних ділянок у власність громадянам”, згідно з якими було передано у приватну власність земельна ділянка резервного фонду площею 20,0 га на території К-Дніпровської міської ради. У своїх письмових поясненнях також звернув увагу господарського суду на те, що технічна документація із землеустрою щодо встановлення межі м. Кам'янка - Дніпровська, яка затверджена рішенням виконкому Запорізької обласної ради від 12 січня 1972 р. № 14, на момент погодження документів про виділення спірної земельної ділянки у архівах відділу не знаходилась. Про наявність такої документації щодо встановлення межі м. К-Дніпровська, яка затверджена рішенням виконкому Запорізької обласної ради від 12.01.72 № 14, він вперше почув в судових засіданнях під час розгляду цієї господарської справи, а саме справи № 17/305/09.

Розглянувши наявні матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, начальника відділу Держкормзему у К-Дніпровському районі Запорізької області суд

ВСТАНОВИВ:

Розпорядженням голови К-Дніпровської РДА від 30.05.08 № 245 “Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для передачі її у власність”, яке було підписано першим заступником голови К-Дніпровської районної державної адміністрації Фоміною Л.М., на підставі ст. 6 Закону України “Про місцеві державні адміністрації”, ст. ст. 17, 81, 116, 118, 121, 126 та Перехідних положень Земельного кодексу України (ЗК України), десяти громадянам, вказаним у додатку до вказаного розпорядження, було надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 20,0000 га із земель резерву К-Дніпровської міської ради К-Дніпровського району Запорізької області для передачі її у власність для ведення особистого селянського господарства відповідно до поданих заяв (п. 1); громадянам, згідно Додатку, замовити розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для передачі її у власність в землевпорядній документації, яка має відповідний дозвіл (ліцензію) на виконання таких робіт (п. 2); проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погодити із відділом земресурсів у К-Дніпровському районі Запорізької області, органом культурної спадщини, природоохоронним і санітарно-епідеміологічним органами, органом архітектури та в 4-х місячний термін з дня реєстрації даного розпорядження подати на розгляд до К-Дніпровської РДА (п. 3) (…).

Розпорядженням голови К-Дніпровської РДА від 11.02.09 № 74 “Про затвердження проекту землеустрою та надання земельних ділянок у власність громадянам”, яке було підписано головою К-Дніпровської районної державної адміністрації ОСОБА_18, останнім, на підставі ст. 6 Закону України “Про місцеві державні адміністрації”, ст. ст. 17, 81, 116, 118, 121, 126 та Перехідних положень Земельного кодексу України, було затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 20,0000 га ріллі, яка знаходиться за межами м. К-Дніпровська К-Дніпровського району Запорізької області, для надання у власність громадянам (п. 1); вилучено із земель резерву за межами м. К-Дніпровська К-Дніпровського району Запорізької області земельну ділянку площею 20,0000 га ріллі (п. 2) та надано вилучені із земель резерву, земе6льні ділянки площею 20, 0000 га ріллі, які знаходяться за межами м. К-Дніпровська К-Дніпровського району Запорізької області, у власність громадянам (згідно додатку) для ведення особистого селянського господарства (п. 3).

Додатком до розпорядження голови К-Дніпровської РДА від 11.02.09 № 74 є Список із 10 громадян кожному із числа яких, а саме: ОСОБА_2, ОСОБА_1, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_15, ОСОБА_8, ОСОБА_9 та ОСОБА_10, надано земельні ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства (площею земельної ділянки - по 2 га кожному).

Згідно із змістом Державних актів на право власності на земельну ділянку серії ЯЗ №№ 223798, 223799, 223800, 223801, 223802, 223803, 223804, 223805, 223806, 223807, які 01.04.09 були видані відповідно ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_15, ОСОБА_8, ОСОБА_9 та ОСОБА_10 на підставі розпорядження голови К-Дніпровської РДА від 11.02.09 № 74, вказані громадяни є власниками земельних ділянок (кожен) площею по 2 га у межах згідно із планом. Земельна ділянка (ділянки) розташовані за адресою: К-Дніпровська міська рада К-Дніпровського району Запорізької області. Цільове використання земельних ділянок - для ведення особистого селянського господарства. Всі зазначені вище 10 державних актів зареєстровані у Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею (…).

Не погоджуючись із такими розпорядженнями відповідача позивач 30.09.09 звернувся до господарського суду з цим позовом про визнання незаконними та скасування вказаних розпоряджень голови К-Дніпровської РДА від 30.05.08 № 245 “Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для передачі її у власність” та від 11.02.09 № 74 “Про затвердження проекту землеустрою та надання земельних ділянок у власність громадянам”, а також у якості повороту виконання оскаржуваних розпоряджень від 30.05.08 № 245 та від 11.02.09 № 74, просить суд визнати незаконними та скасувати державні акти на право власності на земельні ділянки серії, які видані 01.04.09: у т.ч.: ЯЗ № 223798 (видано на імя ОСОБА_1; ЯЗ № 223799 (видано на імя ОСОБА_2); ЯЗ № 223800 (видано на імя ОСОБА_3); ЯЗ № 223801 (видано на імя ОСОБА_4); ЯЗ № 223802 (видано на імя ОСОБА_5); ЯЗ № 223803 (видано на імя ОСОБА_6); ЯЗ № 223804 (видано на імя ОСОБА_15); ЯЗ № 223805 (видано на імя ОСОБА_8); ЯЗ № 223806 та ЯЗ № 223807 (видані на імя ОСОБА_9 та ОСОБА_10) як такі, що видані на підставі незаконного розпорядження голови К-Дніпровської РДА від 11.02.09 № 74 “Про затвердження проекту землеустрою та надання земельних ділянок у власність громадянам”.

Оцінивши та дослідивши надані сторонами, третіми особами та начальником відділу Держкомзему у К-Дніпровському районі Запорізької області докази в їх сукупності суд вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.

Вирішуючи справу по суті спору суд виходить з того, що даний спір не має встановлених КАС України ознак справи адміністративної юрисдикції та не повинен вирішуватись судом за нормами КАС України оскільки у спірних правовідносинах К-Дніпровська районна державна адміністрація виконувала правомочності власника земельної ділянки площею 20,0000 га, яка була передана 10 громадянам у власність для ведення особистого селянського господарства, з приводу якої виник спір. А наявність спору про право виключає його розгляд в порядку адміністративного судочинства. Крім того, судом враховано, що в порядку господарського судочинства підлягають розгляду категорії спорів щодо визнання незаконними рішень органів державної влади та органів місцевого самоврядування з питань передачі земельних ділянок у власність чи надання у користування. У звязку з чим спірні правовідносини у справі № 17/305/09 підлягають розгляду та розглядаються в порядку господарського судочинства.

Статтею 118 Конституції України визначено, що виконавчу владу в областях і районах, містах Києві та Севастополі здійснюють місцеві державні адміністрації.

Виходячи з положень ст. 1 Закону України “Про місцеві державні адміністрації” від 09.04.99 № 586 (надалі Закон № 586), виконавчу владу в областях, районах, районах АР Крим, у містах Києві та Севастополі здійснюють обласні, районні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації. Місцева державна адміністрація є місцевим органом виконавчої влади і входить до системи органів виконавчої влади. Місцева державна адміністрація, в межах своїх повноважень, здійснює виконавчу владу на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці.

Із вказаного вбачається, що К-Дніпровська районна державна адміністрація, в межах своїх повноважень, здійснює виконавчу владу на території К-Дніпровського району Запорізької області.

Згідно з нормами ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У відповідності із ст. ст. 6, 41 Закону № 586, актами місцевої державної адміністрації є розпорядження голови місцевої державної адміністрації, видані в межах своїх повноважень, накази керівників управлінь, відділів та інших структурних підрозділів (ст. 6). Голови місцевих державних адміністрацій видають розпорядження одноособово і несуть за них відповідальність згідно із законодавством (ст. 41).

А згідно з вимогами ст. ст. 13, 21 Закону № 586, ст. 17 Земельного кодексу України (ЗК України), до повноважень місцевих державних адміністрацій в галузі земельних відносин належить (...) розпорядження землями державної власності відповідно до Закону.

Зазначені вище положення норм законодавства, які у т.ч. регламентують повноваження голів місцевих державних адміністрацій, свідчать, що голова К-Дніпровської РДА, в межах наданих законодавством повноважень, вправі розпоряджатись землями державної власності відповідно до закону і таке розпорядження голови, прийняте в межах компетенції, є обовязковим для виконання на відповідній території.

Відповідно до ст. 78 Земельного кодексу України, право власності на землю - це право володіти, користуватись і розпоряджатись земельними ділянками (ч. 1). Право власності на землю набувається та реалізується на підставі Конституції України, цього Кодексу, а також інших законів, що видаються відповідно до них (ч. 2). Земля в Україні може перебувати у приватній, комунальній та державній власності.

Згідно з нормами ст. 80 ЗК України, суб'єктами права власності на землю є: громадяни та юридичні особи - на землі приватної власності; територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування, - на землі комунальної власності; держава, яка реалізує це право через відповідні органи державної влади, - на землі державної власності.

При цьому, у відповідності до ст. 81 ЗК України, громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі (…) у т.ч. безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності.

Відповідно до п. 2 ст. 84 Земельного кодексу України, право державної власності на землю набувається і реалізується державою в особі Кабінету Міністрів України, Ради Міністрів АР Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських, районних державних адміністрацій, державних органів приватизації, центрального органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів, відповідно до закону.

Таким чином, вбачається, що місцеві державні адміністрації у встановлених законом випадках можуть виступати субєктами права власності на землі державної форми власності. Розпорядження такими землями здійснюється у формі продажу земельної ділянки новому власнику, безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності, передачі її в оренду чи постійне користування.

Згідно з вимогами частин 1-4 ст. 116 ЗК України, громадяни набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування. Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі (…) одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом. Передача земельних ділянок безоплатно у власність громадян у межах норм, визначених цим Кодексом, провадиться один раз по кожному виду використання.

Статтею 118 ЗК України, на яку у т.ч. є посилання відповідача в оскаржуваних розпорядженнях від 30.05.08 № 245 та від 11.02.09 № 74, визначено порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами.

Так, зокрема, згідно із частинами 6, 7 ст. 118 ЗК України, громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідної районної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради за місцезнаходженням земельної ділянки. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (ч. 6). Районна, Київська чи Севастопольська міська державна адміністрація або сільська, селищна, міська рада розглядає клопотання (…) і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних утворень, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку. Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян особами, які мають відповідні дозволи (ліцензії) на виконання цих видів робіт, у строки, що обумовлюються угодою сторін (ч. 7).

Згідно з ч. 8 ст. 118 ЗК України, розроблений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки подається Комісії з розгляду питань, пов'язаних з погодженням документації із землеустрою. Комісія (…) надає відповідному органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування свій висновок щодо погодження проекту або відмови у його погодженні. У разі відмови у погодженні проект повертається заявнику у зазначений у цій частині строк. Підставою відмови у погодженні проекту може бути лише невідповідність його положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів. У разі якщо проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки підлягає обов'язковій державній експертизі землевпорядної документації, погоджений проект подається Комісією до відповідного органу земельних ресурсів для здійснення такої експертизи.

Частинами 9, 10, 11 ст. 118 ЗК України передбачено, що районна, Київська чи Севастопольська міська державна адміністрація (...) у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність. Відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду. У разі відмови органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення заяви без розгляду питання вирішується в судовому порядку.

Відповідно до вимог ст. 121 ЗК України, норми безоплатної передачі земельних ділянок

Громадянам (...) для ведення особистого селянського господарства становлять не більше 2,0 гектара.

Голова (перший заступник) К-Дніпровської РДА керуючись ст. 6 Закону України “Про місцеві державні адміністрації”, ст. ст. 17, 81, 116, 118, 121, 126 та Перехідними положеннями ЗК України видав розпорядження від 30.05.08 № 245 яким: надав дозвіл 10 громадянам, згідно з Додатком до вказаного розпорядження, на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2,0000 га із земель резерву К-Дніпровської міської ради К-Дніпровського району Запорізької області для передачі її у власність для ведення особистого селянського господарства відповідно до поданих заяв (п. 1); громадянам, згідно з Додатком, було доручено замовити розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для передачі її у власність в землевпорядній організації, яка має відповідний дозвіл (ліцензію) на виконання цих видів робіт (п. 2); проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погодити з відділом земельних ресурсів у К-Дніпровському районі Запорізької області, органом культурної спадщини, природоохоронним і санітарно-епідеміологічним органами (...) та в 4-х місячний термін з дня реєстрації вказаного розпорядження подати на розгляд до К-Дніпровської РДА (п. 3).

Додатком до розпорядження голови К-Дніпровської РДА від 30.05.08 № 245 є список громадян в кількості 10 осіб, яким було надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для передачі її у власність. Згідно із вказаним списком громадянам: ОСОБА_2, ОСОБА_1, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_15, ОСОБА_8, ОСОБА_9 та ОСОБА_10 надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для передачі її у власність (площа земельної ділянки - по 2 га кожному).

Як свідчить довідка (за підписом начальника, станом на 28.05.08, відділу земельних ресурсів у К-Дніпровському районі Запорізької області ОСОБА_5 та начальника юридичного відділу апарату райдержадміністрації ОСОБА_3) про погодження проекту розпорядження голови К-Дніпровської РДА “Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для передачі її у власність”, оригінал якої був досліджений під час розгляду цієї справи, проект розпорядження розроблено юридичним відділом апарату К-Дніпровської РДА на підставі ст. ст. 17, 81, 116, 118, 121, 126 та Перехідних положень ЗК України та розгляду заяв громадян відносно надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для надання її у власність та погоджено без зауважень.

А згідно із розпорядженням голови К-Дніпровської РДА від 11.02.09 № 74 останній, керуючись ст. 6 Закону України “Про місцеві державні адміністрації”, ст. ст. 17, 81, 116, 118, 121, 126 та Перехідними положеннями ЗК України, розглянувши заяви громадян про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок та передачу їх у власність видав розпорядження яким:

- затвердив проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 20,0000 га ріллі, яка знаходиться за межами м. К-Дніпровська К-Дніпровського району Запорізької області для надання у власність громадянам (п. 1);

- вилучив із земель резерву за межами м. К-Дніпровська К-Дніпровського району Запорізької області земельну ділянку площею 20,0000 га ріллі (п. 2);

- надав, вилучені із земель резерву, земельні ділянки загальною площею 20, 0000 га ріллі, які знаходяться за межами м. К-Дніпровська К-Дніпровського району Запорізької області у власність громадянам (згідно додатку) для ведення особистого селянського господарства (п.3).

На підставі розпорядження К-Дніпровської районної державної адміністрації від 11.02.09 № 74, зазначеного вище, 10 громадянам, а саме: ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_15, ОСОБА_8, ОСОБА_9 та ОСОБА_10 01.04.09 видано Державні акти на право власності на земельну ділянку серії ЯЗ №№ 223798, 223799, 223800, 223801, 223802, 223803, 223804, 223805, 223806, 223807 які зареєстровані в Книзі записів державної реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі.

Відповідно до вимог ст. 42 Закону України “Про місцеві державні адміністрації”, розпорядження голови відповідної державної адміністрації, що суперечать Конституції України, законам України, рішенням Конституційного Суду України, іншим актам законодавства скасовуються Президентом України, Кабінетом Міністрів України, головою місцевої державної адміністрації вищого рівня або в судовому порядку.

Вирішуючи спір по суті суд виходить з того, що акт державного чи іншого органу - це юридична форма рішень цих органів, тобто офіційний письмовий документ, який породжує певні правові наслідки, спрямовані на регулювання тих чи інших суспільних відносин і має обовязковий характер для субєктів цих відносин. Залежно від компетенції органу, який прийняв такий документ і характеру та обсягу відносин, що врегульовано ним, акти поділяються на нормативні і такі, що не мають нормативного характеру, тобто індивідуальні. Нормативний акт - це прийнятий уповноваженим державним чи ін. органом у межах його компетенції офіційний письмовий документ, який встановлює, змінює чи скасовує норми права, носить загальний чи локальний характер та застосовується неодноразово. Що стосується актів ненормативного характеру (індивідуальних актів), то вони породжують права і обовязки тільки у того субєкта (чи визначеного ними певного кола субєктів), якому вони адресовані.

Таким чином, оспорювані позивачем розпорядження голови К-Дніпровської РДА від 30.05.08 № 245 та від 11.02.09 № 74 є актами ненормативного характеру (індивідуальними актами).

При прийнятті актів як нормативного, так і ненормативного (індивідуального характеру) державний чи інший орган повинен бути на це уповноваженим.

Норми ст. 19 Конституції України, а також ст. ст. 6, 13, 21, 41, 43 Закону України “Про місцеві державні адміністрації” свідчать, що органи державної влади, до кола яких відноситься і К-Дніпровська РДА, відповідач у цій справі, та її посадові особи, зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Пунктом 2 роз'яснень Президії Вищого арбітражного суду України від 26.01.00 № 02-5/35 “Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних з визнанням актів державних чи інших органів” визначено, що підставами для визнання незаконними (недійсними) актів у судовому порядку є невідповідність їх вимогам чинного законодавства або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт. Обов'язковою умовою визнання акта недійсним є також порушення у зв'язку з прийняттям відповідного акта прав та охоронюваних законом інтересів підприємства чи організації - позивача у справі.

Згідно з п. 12 Перехідних положень Земельного кодексу України в редакції чинній на час спірних правовідносин у цій справі, (…) до моменту розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями за межами населених пунктів здійснюють відповідні органи виконавчої влади. До вказаних органів, стосовно спірних правовідносин, належить К-Дніпровська міська рада, тобто позивач у справі № 17/305/09.

Системний аналіз статей 19 Конституції України, ст. ст. 6, 13, 21, 41, 43 Закону України “Про місцеві державні адміністрації”, ст. ст. 17, 78, 80, 81, 84, 116, 118, 121, 126 ЗК України свідчить, що оскаржувані позивачем у справі № 17/305/09 розпорядження голови К-Дніпровської РДА від 30.05.08 № 245 та від 11.02.09 № 74 прийняті в межах наданої Законом голові місцевої державної адміністрації компетенції та в межах вимог ЗК України.

Разом з тим, при винесенні вказаних розпоряджень з боку відповідача мало місце допущення порушень вимог п. 12 (розділ Х) Перехідних положень ЗК України в частині фактичного розпорядження відповідачем земельною ділянкою із земель резерву К-Дніпровської міської ради площею 20 га ріллі в межах населеного пункту, а саме м. К-Дніпровська Запорізької області повноваження на розпорядження якими належить виключно територіальній громаді в особі К-Дніпровської міської ради, а не К-Дніпровській РДА.

Підставою для такого висновку є наступне.

Як свідчить витребувана із Державного архіву Запорізької області та надана суду позивачем належним чином засвідчена копія рішення виконавчого комітету Запорізької обласної ради від 12.01.72 № 14 “Про затвердження планів розташування зовнішніх меж земель селищ міського типу Веселе, Михайлівка, міста Кам'янка-Дніпровська та про відвід земель несільськогосподарського призначення”, пунктом 1 вказаного рішення було затверджено розташування зовнішніх меж селищ міського типу Веселе, Михайлівка та м. К-Дніпровська згідно із доданими планами. Як вбачається із доданого до вказаного рішення Плану розташування встановлених меж земель м. К-Дніпровська, спірна земельна ділянка площею 20 га знаходиться на території К-Дніпровської міської ради.

Проти вказаного факту не заперечував і присутній будучи викликаним на вимогу суду для надання відповідних пояснень щодо суті спору начальник відділу Держкомзему у К-Дніпровському районі Запорізької області ОСОБА_5

При цьому, ОСОБА_5 звернув увагу суду на те, що технічна документація із землеустрою щодо відведення меж м. К-Дніпровська, яка затверджена рішенням виконавчого комітету Запорізької обласної ради від 12.01.72 № 14, на момент погодження документів про виділення спірної земельної ділянки у архівах відділу земельних ресурсів у К-Дніпровському районі Запорізької області (2008 рік), керівником якого він був, не знаходилась. А тому він 28.05.08 підписував довідку про погодження проекту розпорядження голови К-Дніпровської РДА про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для передачі її у власність не знаючи про існування рішення виконавчого комітету Запорізької обласної ради від 12.01.72 № 14. Крім того, зазначив, що його попередники на посаді начальника відділу земельних ресурсів у К-Дніпровському районі передаючи після призначення його, ОСОБА_5, на посаду начальника вказаного відділу землевпорядну документацію та картографічні матеріали щодо земель К-Дніпровської міської ради не передавали та не повідомили його про наявність рішення виконавчого комітету Запорізької обласної ради від 12.01.72 № 14 про існування якого він вперше почув в судових засіданнях в ході розгляду господарської справи № 17/305/09.

З огляду на викладене, а також враховуючи, що відповідно до вимог ч. 1 ст. 33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача по справі № 17/305/09 в частині визнання незаконними та скасування оскаржуваних розпоряджень відповідача від 30.05.08 № 245 та від 11.02.09 № 74 є обґрунтованими, заснованими на нормах чинного законодавства, яке було чинним на час спірних правовідносин за цим позовом, підтвердженими зібраними у справі доказами, а тому є такими, що підлягають задоволенню в цій частині.

Що стосується іншої позовної вимоги, то суд вважає за необхідне зазначити наступне.

Згідно з нормами ст. 122 ГПК України, якщо виконані рішення або постанова змінені чи скасовані і прийнято нове рішення про повну або часткову відмову в позові, або провадження у справі припинено, або позов залишено без розгляду, боржникові повертається все те, що з нього стягнуто на користь стягувача за зміненим чи скасованим у відповідній частині рішенням, постановою (...).

При цьому, оскільки ніякими нормами чинного ГПК України не передбачено можливості здійснення повороту виконання не судових рішень, а, зокрема, оскаржуваних розпоряджень голови тієї чи іншої місцевої державної адміністрації, судом визнаються необґрунтованими, безпідставними, а тому, у задоволенні таких позовних вимог в частині “ ... в якості повороту виконання оскаржуваних розпоряджень від 30.05.08 № 245 та від 11.02.09 № 74 визнати незаконними та скасувати державні акти на право власності на земельні ділянки серії, які видані 01.04.09: у т.ч.: ЯЗ № 223798 (видано на імя ОСОБА_1; ЯЗ № 223799 (видано на імя ОСОБА_2); ЯЗ № 223800 (видано на імя ОСОБА_3); ЯЗ № 223801 (видано на імя ОСОБА_4); ЯЗ № 223802 (видано на імя ОСОБА_5); ЯЗ № 223803 (видано на імя ОСОБА_6); ЯЗ № 223804 (видано на імя ОСОБА_15); ЯЗ № 223805 (видано на імя ОСОБА_8); ЯЗ № 223806 та ЯЗ № 223807 (видані на імя ОСОБА_9 та ОСОБА_30) як такі, що видані на підставі незаконного розпорядження голови К-Дніпровської РДА від 11.02.09 № 74 “Про затвердження проекту землеустрою та надання земельних ділянок у власність громадянам” відмовляється.

Доводи відповідача спростовуються вищевикладеними обставинами.

При цьому, оскільки як вбачається із матеріалів цієї господарської справи, головою (першим заступником) К-Дніпровської РДА приймались оскаржувані розпорядження на підставі довідки (до розпорядження № 245 від 30.05.08), пояснювальної записки (до розпорядження від 11.02.09) в якій обґрунтовувалась необхідність прийняття розпорядження та інших наявних документів, у т.ч. відповідних висновків контролюючих органів (зокрема комісії по відводу земельних ділянок відділу культури і туризму К-Дніпровської РДА від 04.11.08, державної санітарно-епідеміологічної експертизи від 31.10.08 № 132, відділу містобудування і архітектури від 03.11.08 № 599), а також наданої ОСОБА_5 іншої землевпорядної документації та картографічних матеріалів зазначених у тексті цього рішення, судом визнаються необґрунтованими твердженнями позивача в частині перевищень головою К-Дніпровської РДА своїх повноважень при видачі оскаржуваних у цій справі двох розпоряджень.

Суд також вважає за необхідне зазначити наступне.

Оскільки треті особи у цій справі мають процесуальний статус третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, а не статус позивача чи третіх осіб, які заявляють самостійні вимоги на предмет спору, доводи третіх осіб в частині зобовязання відповідача, у випадку задоволення позову К-Дніпровської міської ради, надати третім особам рівноцінні земельні ділянки для ведення особистого підсобного господарства у межах К-Дніпровської міської ради за межами міста, а виготовлення проекту землеустрою та державних актів провести за рахунок винних осіб, судом, через необґрунтованість, залишені поза увагою.

Згідно з положеннями ст. 49 Господарського процесуального кодексу України, судові витрати судом покладаються на сторін пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

На підставі викладеного, керуючись ст. 4-5, ст. ст. 22, 49, 69, 75, 82, 84, 85 Господарського процесуальногокодексуУкраїни, суд

В И Р І Ш И В:

Позов задовольнити частково.

Визнати незаконними та скасувати розпорядження голови Камянсько-Дніпровської районної державної адміністрації від 30.05.08 № 245 “Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для передачі її у власність” та від 11.02.09 № 74 “Про затвердження проекту землеустрою та надання земельних ділянок у власність громадянам”.

Стягнути з Кам`янсько-Дніпровської районної державної адміністрації Запорізької області (71304, Запорізька область, м. Камянка-Дніпровська, вул. Набережна, буд. 87, код ЄДРПОУ 02140900, р/р 35217001000592 в ГУДКУ у Запорізькій області, МФО 813015) на користь Кам`янсько-Дніпровської міської ради Кам`янсько-Дніпровського району Запорізької області (71304, Запорізька область, м. Камянка-Дніпровська, вул. Усачова, буд. 98, код ЄДРПОУ 04526928, р/р 31422000700143 в ГУДКУ у Запорізькій області, МФО 813015) - 42 (сорок дві) грн. 50 коп. державного мита та 118 (сто вісімнадцять) горн. 00 коп. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

В іншій частині позову відмовити.

Суддя В.Л. Корсун

Рішення суду набирає чинності протягом 10 днів із дня його підписання.

Рішення оформлено і підписано згідно з вимогами ст. 84 ГПК України 26.02.2010