
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"05" червня 2019 р. справа № 809/697/17
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
судді Могили А.Б.
за участі:
секретаря судового засідання Маслій У.В.,
представника відповідача Маліновської М.В.
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Приватного акціонерного товариства "Івано-Франківський арматурний завод" до Головного управління ДФС в Івано-Франківській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0003041405 від 25.04.2017,-
ВСТАНОВИВ:
Публічне акціонерне товариство "Івано-Франківський арматурний завод" звернулося в суд із позовом до Головного управління ДФС в Івано-Франківській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0003041405 від 25.04.2017.
Позовні вимоги мотивовані тим, що Головним управлінням ДФС в Івано-Франківській області на підставі наказу №401 від 24.03.2017 безпідставно проведено документальну позапланову перевірку Публічного акціонерного товариства "Івано-Франківський арматурний завод" та протиправно винесено податкове повідомлення-рішення №0003041405 від 25.04.2017, яке підлягає до скасування.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду 10.05.2017 відкрито провадження по даній справі.
Постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 22.05.2017, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 31.08.2017, в задоволенні позову відмовлено.
Постановою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 12.03.2019 постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 22.05.2017 та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 31.08.2017 скасовано. Справу направлено на новий розгляд до Івано-Франківського окружного адміністративного суду.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 15.04.2019 дану справу призначено до судового розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.
Згідно ухвали Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 02.05.2019 судом замінено позивача - Публічне акціонерне товариство "Івано-Франківський арматурний завод" правонаступником - Приватним акціонерним товариством "Івано-Франківський арматурний завод".
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідно до наказу Головного управління ДФС в Івано-Франківській області № 401 від 24.03.2017 проведено документальну позапланову перевірку Публічного акціонерного товариства "Івано-Франківський арматурний завод" з питань дотримання вимог валютного законодавства при здійсненні зовнішньоекономічної діяльності по контракту №212/21/2013 від 22.08.2013 укладеного з нерезидентом ОАО "Атоменергомаш" та контракту №02-314 від 09.04.2014 з нерезидентом ООО "Арматом-М". За результатами перевірки складено акт №234/09-19-14-05/00218271 від 05.04.2017, яким встановлено порушення позивачем вимог ст. 1 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті", а саме прострочення по валютних операціях із фірмою ОАО "Атоменергомаш" та із фірмою ООО "Арматом-М" . Як наслідок винесено податкове повідомлення-рішення №0003041405 від 25.04.2017. Однак, контролюючим органом вже було проведено перевірку щодо вищевказаного порушення, складено акт 21.10.2015 за №4021/09-15-22-05-01/00218271 та винесено податкове повідомлення-рішення форми "У" за №0003762205 від 06.11.2015, яке за наслідками судового розгляду скасоване. Відповідачем неправомірно винесено наказ № 401 від 24.03.2017, оскільки пунктом 78.2 статті 78 Податкового кодексу України встановлено, що контролюючим органам забороняється проводити документальні позапланові перевірки, які передбачені підпунктами 78.1.1, 78.1.4, 78.1.8 пункту 78.1 статті 78 цього Кодексу, у разі, якщо питання, що є предметом такої перевірки, були охоплені під час попередніх перевірок платника податків. Частиною 1 статті 250 Господарського кодексу України передбачено, що адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб`єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік з дня порушення цим суб`єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом. Таким чином, оскільки з моменту вчинення порушення вимог ст. 1 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті" пройшло більше одного року, нарахування пені згідно податкового повідомлення-рішення №0003041405 від 25.04.2017 є протиправним.
Відповідач подав суду заперечення (18.05.2017), письмові пояснення (19.05.2015) та відзив на позовну заяву (23.04.2019) відповідно до яких проти позову заперечив. У вказаних заявах по суті справи вказав, що згідно статті 4 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті" порушення резидентами, крім суб`єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції на період її проведення, строків, передбачених статтями 1 і 2 цього Закону або встановлених Національним банком України відповідно до статей 1 і 2 цього Закону, тягне за собою стягнення пені за кожний день прострочення у розмірі 0,3 відсотка суми неодержаної виручки (вартості недопоставленого товару) в іноземній валюті, перерахованої у грошову одиницю України за валютним курсом Національного банку України на день виникнення заборгованості. Загальний розмір нарахованої пені не може перевищувати суми неодержаної виручки (вартості недопоставленого товару). Позивачем укладено договори на експорт товару з нерезидентами ОАО "Атоменергомаш" та ООО "Арматом-М". На день закінчення граничних термінів поступлення валютної виручки, кошти в повному розмірі за поставлений товар на валютні рахунки Публічного акціонерного товариства "Івано-Франківський арматурний завод" в кредитних установах не надійшли. З цього приводу, в провадженні Івано-Франківського окружного адміністративного суду перебувала справа №809/4442/15 за позовом Публічного акціонерного товариства "Івано-Франківський арматурний завод" про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 06.11.2015 №0003762205, яке складено на підставі акту перевірки №4021/09-15-22-05/00218271 від 21.10.2015. За наслідками судового розгляду, рішенням Львівського апеляційного адміністративного суду від 16.05.2016 по справі № 809/4442/15 податкове повідомлення-рішення від 06.11.2015 №0003762205 скасоване, оскільки контролюючим органом невірно обраховано кількість днів прострочення заборгованості. Дане прострочення законодавчо встановлених строків розрахунків за зовнішньоекономічними операціями згідно валютних операцій Товариства з ОАО "Атоменергомаш" становить з 13.10.2014 до 30.10.2014, з ТзОВ "Арматом - М" - з 16.10.2014 по 21.10.2014, з 27.05.2015 до 29.05.2015 року. З метою реалізації права контролюючого органу розрахувати суму пені за зовнішньоекономічними операціями з вказаними контрагентами видано наказ № 401 від 24.03.2017, після чого 05.04.2017 проведено перевірку позивача, за наслідками якої складено акт № 234/09-19-14-05/00218271. З урахування кількості прострочених днів визначених судовим рішенням від 16.05.2016 по справі 876/1840/16, прийнято податкове повідомлення - рішення №0003041405 від 25.04.2017 про нарахування позивачу пені. Крім цього, позивач безпідставно посилається на висновок Верховного суду України, викладений у постанові від 15.01.2015 у справі №3-204 гс14, оскільки такий висновок Верховний Суд України висловив щодо факту нарахування пені згідно вимог господарського та цивільного законодавства, а не з питань оподаткування.
Позивач в судове засідання не з`явився, подав суду заяву про розгляд справи за відсутності його представника.
Представник відповідача просила відмовити в задоволенні позовних вимог Публічного акціонерного товариства "Івано-Франківський арматурний завод", як безпідставних.
Суд, у відповідності до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, заслухавши усні пояснення представника відповідача, дослідивши письмові докази, письмові пояснення викладені у заявах по суті справи, зазначає наступне.
Судом встановлено, що ДПІ в м. Івано-Франківську Головного управління ДФС в Івано-Франківській області проведено документальну перевірку Публічного акціонерного товариства "Івано-Франківський арматурний завод" щодо дотримання вимог валютного законодавства України при здійсненні зовнішньоекономічної діяльності та оподаткування у сфері ЗЕД за період з 01.10.2014 по 31.08.2015.
За наслідками проведеної перевірки складено акт від 21.10.2015 за №4021/09-15-22-05-01/00218271, яким встановлено порушення Публічним акціонерним товариством "Івано-Франківський арматурний завод" вимог статті 1 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті" при здійснення імпортних операцій з нерезидентами ОАО "Атоменергомаш" та ООО "Арматом - М" (т. 1 а.с. 7 - 24).
На підставі наведеного контролюючим органом прийнято податкове повідомлення-рішення форми "У" за №0003762205 від 06.11.2015, яким позивачу нараховано пеню в розмірі 458 710,05 грн. (т. 1 а.с. 6).
Не погодившись з вказаним рішення, Публічне акціонерне товариство "Івано-Франківський арматурний завод" звернулося до суду. Рішенням Львівського апеляційного адміністративного суду України від 16.05.2016, залишеного без змін ухвалою Вищого адміністративного суду України від 07.03.2017, скасовано судове рішення від 19.02.2016 у справі № 809/4442/15, визнано протиправним і скасовано податкове повідомлення - рішення ДПІ у м. Івано-Франківську від 06.11.2015 № 0003762205.
При цьому, судом апеляційної інстанції зазначено, що прострочення законодавчо встановлених строків розрахунків за зовнішньоекономічними операціями згідно валютних операціях товариства з ОАО "Атоменергомаш" становить з 13.10.2014 до 30.10.2014, з ООО "Арматом - М" - з 16.10.2014 по 21.10.2014, з 27.05.2015 до 29.05.2015. ДПІ в м. Івано-Франківську не вірно обраховано кількість днів прострочення заборгованості. Суд не може підміняти інший орган державної влади та перебирати на себе повноваження щодо вирішення питань, які законодавством віднесені до компетенції цього органу державної влади, а тому податкове повідомлення-рішення форми "У" за №0003762205 від 06.11.2015 було скасоване. При цьому, зазначено, що вказані обставини не позбавляють права відповідача розрахувати суму грошового зобов`язання за платежем пеня за порушення термінів розрахунку у сфері ЗЕД відповідно до вимог законодавства.
Як наслідок, 05.04.2017 Головним управлінням ДФС в Івано-Франківській області проведено документальну позапланову невиїзну перевірку Публічного акціонерного товариства "Івано-Франківський арматурний завод" з питань дотримання вимог валютного законодавства України при здійсненні імпортних операцій з нерезидентами - фірмою ОАО "Атоменергомаш" по контракту № 212/21/2013 від 22.08.2013 та ООО "Арматом - М" по контракту № 02-314 від 09.04.2014 за період з 01.10.2014 по 31.08.2015, про що складено акт № 234/09-19-14-05/00218271 від 05.04.2017 (т. 1 а.с. 27 - 41, 219 - 233).
Вказана перевірка проведена згідно направлення від 30.03.2017 № 545 та на підставі наказу Головного управління ДФС в Івано-Франківській області від 24.03.2017 № 401, відомості про який зазначенено у вступній частині акту № 234/09-19-14-05/00218271 від 05.04.2017 (т. 1 а.с. 27, 219, 238 240).
Пунктом 3 наказу № 401 від 24.03.2017 встановлено початок проведення перевірки - 30.03.2017, її тривалість 3 дні. В розділі "Загальні положення" акту № 234/09-19-14-05/00218271 від 05.04.2017 зазначено, що перевірка проводилась з 30.03.2017 по 01.04.2016. Представник позивача пояснила, що у даному випадку здійснено механічну описку, оскільки перевірка завершена 01.06.2017.
Перевіркою встановлено порушення Публічним акціонерним товариством "Івано-Франківський арматурний завод" ст. 1 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті". Зокрема вказано, що між позивачем та нерезидентом ОАО "Атоменергомаш" укладено контракт за №212/21/2013 від 22.08.2013. Предметом контракту є поставка засувок та затворів на загальну суму 124 430 565 російських рублів. На виконання умов контракту №212/21/2013 від 22.08.2013 Публічним акціонерним товариством "Івано-Франківський арматурний завод" було здійснено експорт товару згідно ВМД № 4712 від 15.07.2014 на загальну суму 26 028 080 російських рублів (граничний термін поступлення валютної виручки 13.10.2014). Валютна виручка в сумі 12 985 330 російських рублів поступила на поточний валютний рахунок, відкритий у відділенні AT "Банк Фінанси та Кредит", без порушення законодавчо встановлених термінів розрахунків (банківська виписка б/н від 10.07.2014 на суму 10 411 232 російських рублів, банківська виписка б/н від 15.08.2014 на суму 2 574 098 російських рублів). Станом на 31.08.2015 валютна виручка сумі 13 042 750 російських рублів від нерезидента за поставлений товар не поступила.
За результатами перевірки ДПІ у м. Івано-Франківську (акт від №4021/09-15-22-05- 01/00218271 від 21.10.2015) повідомлення уповноваженого банку про порушення строків розрахунків по контракту № 212/21/2013 від 22.08.2013 підтверджено. Крім цього, на підставі цього ж договору ПАТ "Івано-Франківський арматурний завод" було здійснено експорт товару згідно ВМД 5686 від 19.07.2014 на загальну суму 6 435 245 російських рублів (граничний термін поступлення валютної виручки 17.11.2014). Станом на 31.08.2015 валютна виручки в вищевказаній сумі від нерезидента за поставлений товар не поступила.
Висновок центрального органу виконавчої влади з питань економічної політики на перевищення строків по контракту укладеного з ОАО "Атоменергомаш" в Публічного акціонерного товариства "Івано-Франківський арматурний завод" відсутній.
В акті зазначено, що Публічним акціонерним товариством "Івано-Франківський арматурний завод" укладено контракт № 02-314 від 09.04.2014 з нерезидентом ООО "Арматом-М" на суму 7 999 400 російських рублів. На виконання вказаного контракту ПАТ "Івано-Франківський арматурний завод" було здійснено експорт товару згідно ВМД №1144 від 26.02.2015 на загальну суму 3 065 000 російських рублів (граничний термін поступлення валютної виручки 27.05.2015). Валютна виручка в сумі 1 000 000 російських рублів поступила на поточний валютний рахунок відкритий у відділенні ПАТ "Діамантбанк" без порушення законодавчо встановлених термінів розрахунків (банківська виписка б/н від 23.04.2015 на суму 1 000 000 російських рублів). Станом на 31.08.2015 валютна виручка сумі 2 065 000 російських рублів від нерезидента за поставлений товар не поступила. За результатами перевірки ДПІ у м. Івано-Франківську (акт №4021/ 09-15-22-05-01 /00218271 від 21.10.2015) повідомлення уповноваженого банку про порушення строків розрахунків по контракту № 02-314 від 09.04.2014 підтверджено.
Крім того, в ході перевірки встановлено, що на виконання умов контракту № 02-314 від 09.04.2014 Публічним акціонерним товариством "Івано-Франківський арматурний завод" було здійснено експорт товару згідно ВМД № 4840 від 18.07.2014 на загальну суму 204 000 російських рублів (граничний термін поступлення валютної виручки 16.10.2014). Розрахунки проведені шляхом поступлення валютної виручки в сумі 204 000 російських рублів з порушенням законодавчо встановлених строків розрахунків (банківська виписка б/н від 21.10.2014) на поточний валютний рахунок підприємства відкритий у відділенні AT "Банк Фінанси та Кредит".
Суд зазначає, що позивач не з`явився для підписання акту № 234/09-19-14-05/00218271 від 05.04.2017, а тому його примірник направлено позивачу листом № 1327/10/09-19-14-05-18 від 06.04.2017 та отримано ним 10.04.2017, про що свідчить підпис посадової особи Товариства на рекомендованому повідомленні про вручення поштового відправлення (т.1 а.с. 217, 218 )
Тобто, з вказаного акту вбачається, що валютна виручка в розмірі 13 042 750 російських рублів, 6 435 245 російських рублів від нерезидента ОАО "Атоменергомаш" та 2 065 000 російських рублів від нерезидента ООО "Арматом - М" станом на 31.08.2015 не надходили, а сума в розмірі 204000 російських рублів надійшла з порушенням законодавчо встановлених строків розрахунків.
Публічним акціонерним товариством "Івано-Франківський арматурний завод" подано заперечення на акт перевірки № 234/09-19-14-05/00218271 від 05.04.2017. Відповідачем листом № 1720/10/09-19-14-05-18 від 25.04.017 повідомлено позивачу, що проведеною перевіркою встановлено порушення ст. ст. 1,4 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті" та такі висновки відповідають дійсності. Аналогічні відомості зазначені у висновку № 14/09-19-14-02/00218271 від 24.04.2017 про результати розгляду заперечення (т. 1 а.с. 206 -207, 208 - 211, 212 - 213).
На підставі наведеного, враховуючи правову позиції судового рішення від 16.05.2016 відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення №0003041405 від 25.04.2017, яким Публічному акціонерному товариству "Івано-Франківський арматурний завод" за порушення строків розрахунку у сфері зовнішньоекономічної діяльності, нараховано пеню в розмірі 219 725, 22 грн. (т. 1 а.с.26, 205).
Вказане рішення Головним управлінням ДФС в Івано-Франківській області направлено Публічному акціонерному товариству "Івано-Франківський арматурний завод" листом № 1721/10/09-14-05-18 від 25.04.2017 та отримано Товариством, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення (т.1 а.с. 203, 204).
Спірні правовідносини, що виникли між сторонами, регулюються Законом України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті" (чинного на момент виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до ст.1 вказаного Закону виручка резидентів у іноземній валюті підлягає зарахуванню на їх валютні рахунки в уповноважених банках у строки виплати заборгованостей, зазначені в контрактах, але не пізніше 180 календарних днів з дати митного оформлення (виписки вивізної вантажної митної декларації) продукції, що експортується. Національний банк України має право запроваджувати на строк до шести місяців інші строки розрахунків, ніж ті, що визначені частиною першою цієї статті. Пунктами 1 Постанов Правління Національного банку України від 12.05.2014 за №270, від 20.08.2014 за №515, від 01.12.2014 за №758, від 03.03.2015 за №160 "Про зміну строків розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів і запровадження обов`язкового продажу надходжень в іноземній валюті", розрахунки з експорту та імпорту товарів, передбачені в статтях 1 та 2 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті", повинні здійснюватися у строк, що не перевищує 90 календарних днів.
Згідно з частиною 1 статті 4 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті" порушення резидентами, крім суб`єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції на період її проведення, строків, передбачених статтями 1 і 2 цього Закону або встановлених Національним банком України відповідно до статей 1 і 2 цього Закону, тягне за собою стягнення пені за кожний день прострочення у розмірі 0,3 відсотка суми неодержаної виручки (вартості недопоставленого товару) в іноземній валюті, перерахованої у грошову одиницю України за валютним курсом Національного банку України на день виникнення заборгованості. Загальний розмір нарахованої пені не може перевищувати суми неодержаної виручки (вартості недопоставленого товару).
Судом встановлено, що з дати митного оформлення товару, що експортувався, сума виручки частково не зарахована на валютні рахунки відповідача у строки зазначені в контрактах та в строк, передбачений статтею 1 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті", а тому даний факт є порушенням резидентом строку, передбаченого статтею 1 зазначеного Закону та тягне за собою наслідки у вигляді стягнення пені за кожний день прострочення у розмірі 0,3 відсотка суми неодержаної виручки в іноземній валюті, перерахованої у грошову одиницю України за валютним курсом Національного банку України на день виникнення заборгованості.
Згідно з частиною 2 статті 4 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті" у разі прийняття до розгляду судом, Міжнародним комерційним арбітражним судом чи Морською арбітражною комісією при Торгово-промисловій палаті України позовної заяви резидента про стягнення з нерезидента заборгованості, яка виникла внаслідок недотримання нерезидентом строків, передбачених експортно-імпортними контрактами, строки, передбачені статтями 1 і 2 цього Закону або встановлені Національним банком України відповідно до статей 1 і 2 цього Закону, зупиняються і пеня за їх порушення в цей період не сплачується.
Відповідно до частини 4 статті 4 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті" у разі прийняття судом рішення про задоволення позову пеня за порушення строків, передбачених статтями 1 і 2 цього Закону або встановлених Національним банком України відповідно до статей 1 і 2 цього Закону, не сплачується з дати прийняття позову до розгляду судом.
Органи доходів і зборів вправі за наслідками документальних перевірок безпосередньо стягувати з резидентів пеню, передбачену цією статтею (частина 5 статті 4 вказаного Закону).
Судом з`ясовано, що 30.10.2014 позивач звернувся з позовною заявою до Арбітражного суду м. Москви щодо стягнення заборгованості в сумі 21 912 946,01 російських рублів з нерезидента ОАО "Атоменергомаш".
Арбітражним судом м. Москви 17.11.2014 винесена ухвала про прийняття вищевказаної позовної заяви до розгляду. В свою чергу ОАО "Атоменергомаш" 12.02.2015 подано зустрічний позов про стягнення неустойки та штрафних санкцій з Публічного акціонерного товариства "Івано-Франківський арматурний завод" в сумі 356 699 723,60 російських рублів.
Рішенням Арбітражного суду м. Москви від 25.09.2015, яке залишено без змін постановою Дев`ятого Арбітражного апеляційного суду від 07.12.2015 вирішено стягнути з ОАО "Атоменергомаш" 19 477 995 російських рублів заборгованості, провести зарахування сум по початковому та зустрічному позовах, за результатами зарахування стягнути з ОАО "Атоменергомаш" на користь Публічного акціонерного товариства "Івано-Франківський арматурний завод" 4 852 371,69 російських рублів.
Як зазначено в акті № 234/09-19-14-05/00218271 від 05.04.2017 за матеріалами перевірки та згідно даних бухгалтерського обліку станом на 30.09.2015 по балансовому рахунку 362 "Розрахунки з іноземними покупцями" обліковується прострочена дебіторська заборгованість в сумі 19 477 995 російських рублів по розрахунках з нерезидентом ОАО "Атоменергомаш" по контракту за №212/21/2013 від 22.08.2013, яка виникла внаслідок експорту товару, згідно ВМД №206050000/2014/4712 від 15.07.2014 та ВМД №206050000/2014/5686 від 19.08.2014 року, граничний термін поступлення валютної виручки по яких - 13.10.2014 та 17.11.2014 відповідно.
Публічне акціонерне товариство "Івано-Франківський арматурний завод" 29.05.2015 звернулося до Господарського суду Івано-Франківської області з позовною заявою про стягнення заборгованості в сумі 2 085 650 російських рублів з нерезидента ООО "Арматом - М".
Ухвалою Господарського суду Івано-Франківської області від 03.06.2015 прийнято вказану позовну заяву до розгляду та порушено провадження у справі.
Відповідно до частини 4 статті 51 Господарського процесуального кодексу України (у редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) процесуальна дія, для якої встановлено строк, може бути вчинена до 24-ї години останнього дня строку. Якщо позовну заяву, відзив на позовну заяву, заяву про перегляд рішення та інші документи здано на пошту чи телеграф до 24-ї години останнього дня строку, строк не вважається пропущеним.
З урахуванням положення частини 4 статті 51 Господарського процесуального кодексу України днем подання позову слід вважати дату поштового штемпеля підприємства зв`язку, через яке надсилається позовна заява, а в разі подання її безпосередньо до господарського суду - дату реєстрації цієї заяви в канцелярії суду.
На підставі вказаного суд дійшов до висновку, що дата звернення позивача із позовом до Арбітражного суду м. Москви та Господарського суду Івано-Франківської області щодо стягнення заборгованості за експортно-імпортним операціями з ООО "Арматом-М" та ОАО "Атоменергомаш" є датою прийняття позовної заяви судами, внаслідок чого зупиняється нарахування пені за порушення строків здійснення розрахунків у іноземній валюті, встановлених статтями 1, 2 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті".
Сам факт порушення встановлених строків надходження валютної виручки підтверджуються, крім іншого, листами ПАТ "Діамантбанк" від 02.06.2014 за №67/46 та ПАТ "Банк "Фінанси та кредит" від 02.12.2014 за №9-003318/321520, витягами з інтегрованих карток платника про зарахування коштів, а розмір нарахованої пені за прострочення законодавчо встановлених строків розрахунків за зовнішньоекономічними операціями згідно валютних операцій Товариства за період з 01.10.2014 по 31.08.2015 наведений у відповідному розрахунку (т. 1 а.с. 83, 84, 234 -235, т 2 а.с. 12, 13).
Частиною 4 статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Порушення позивачем ст. 1 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті", а саме при здійсненні імпортних операцій з нерезидентами - фірмою ОАО "Атоменергомаш" по контракту № 212/21/2013 від 22.08.2013 та ООО "Арматом - М" по контракту № 02-314 від 09.04.2014 підтверджується постановою Львівського апеляційного адміністративного суду України від 16.05.2016 по справі №809/4442/15 (№ 876/1840/16), яка набрала законної сили 16.05.2016.
Таким чином, прострочення по валютних операціях Товариства з ОАО "Атоменергомаш" становить з 13.10.2014 до 30.10.2014, з ТзОВ "Арматом-М" - з 16.10.2014 по 21.10.2014, з 27.05.2015 до 29.05.2015.
Судом встановлено, що рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 03.05.2017 по справі № 809/456/17 в задоволенні позову Публічного акціонерного товариства "Івано-Франківський арматурний завод" до Головного управління ДФС в Івано-Франківській області про визнання незаконним та скасування наказу №401 від 24.03.2017 відмовлено. Дане рішення набрало законної сили 29.06.2017. Таким чином, з урахуванням частини 4 статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України, посилання позивача про порушення контролюючим органом приписів ст. 78 Податкового кодексу України щодо правомірності винесення наказу №401 від 24.03.2017 та повторної перевірки не знайшли свого підтвердження.
Необґрунтованими є доводи позивача щодо постанови Верховного Суду України у від 15.01.2015 по справі №3-204гс14, оскільки висловлений висновок суду касаційної інстанції стосується факту нарахування пені згідно вимог господарського та цивільного законодавства. У відповідності до ч.2 ст.1 Цивільного кодексу України (у редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) до майнових відносин, заснованих на адміністративному або іншому владному підпорядкуванні однієї сторони другій стороні, а також до податкових, бюджетних відносин цивільне законодавство не застосовується, якщо інше не встановлено законом. Згідно ч.1 статті 4 Господарського кодексу України не є предметом регулювання цього Кодексу фінансові відносини за участі суб`єктів господарювання, що виникають у процесі формування та контролю виконання бюджетів усіх рівнів.
Суд вважає, що санкції застосовані відповідно до спірного податкового повідомлення-рішенням не є адміністративно-господарськими, в розумінні положень статті 250 Господарського кодексу України.
В частині 1 статті 250 Господарського кодексу України (у редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) встановлено, що адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб`єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік з дня порушення цим суб`єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.
Дія цієї статті не поширюється на штрафні санкції, розмір і порядок стягнення яких визначені Податковим кодексом України та іншими законами, контроль за дотриманням яких покладено на органи доходів і зборів (частина 2 статті 250 Господарського кодексу України).
У відповідності до пп. 14.1.39 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України (у редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) грошове зобов`язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов`язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв`язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Згідно з пп. 14.1.265 п.14.1 ст. 14 Податкового кодексу України штрафна санкція (фінансова санкція, штраф) - плата у вигляді фіксованої суми та/або відсотків, що справляється з платника податків у зв`язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи, а також штрафні санкції за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Пунктом 58.2 ст. 58 Податкового кодексу України податкове повідомлення-рішення надсилається (вручається) за кожним окремим податком, збором та/або разом із штрафними санкціями, передбаченими цим Кодексом, а також за кожною штрафною (фінансовою) санкцією за порушення норм іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на такий контролюючий орган, та/або пенею за порушення строків розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Як наслідок суд зазначає, що з 01.01.2011 (часу набрання Податковим кодексом України) санкції за порушення законодавства, яке не є законодавством з питань оподаткування, належали до грошових зобов`язань, застосування яких є можливим лише в межах строків, встановлених Податковим кодексом України, єдиним органом на який покладено обов`язок застосування таких санкцій є органи ДФС.
У відповідності до п. 102.1 ст. 102 Податкового кодексу України контролюючий орган, крім випадків, визначених пунктом 102.2 цієї статті, має право самостійно визначити суму грошових зобов`язань платника податків у випадках, визначених цим Кодексом, не пізніше закінчення 1095 дня, що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації та/або граничного строку сплати грошових зобов`язань, нарахованих контролюючим органом, а якщо така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання. Якщо протягом зазначеного строку контролюючий орган не визначає суму грошових зобов`язань, платник податків вважається вільним від такого грошового зобов`язання, а спір стосовно такої декларації та/або податкового повідомлення не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку.
За таких обставин суд дійшов до висновку, що відповідачем правомірно нараховано пеню за прострочення Публічним акціонерним товариством "Івано-Франківський арматурний завод" законодавчо встановлених строків розрахунків за зовнішньоекономічними операціями згідно валютних операціях за період з 01.10.2014 по 31.08.2015, а розмір застосованої пені визначений контролюючим органом у відповідності до вимог чинного законодавства.
Таким чином, позов Приватного акціонерного товариства "Івано-Франківський арматурний завод" до Головного управління ДФС в Івано-Франківській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0003041405 від 25.04.2017 до задоволення не підлягає.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
В задоволенні позову Приватного акціонерного товариства "Івано-Франківський арматурний завод" (код 00218271, вул.Коновальця, 229, м.Івано-Франківськ) до Головного управління ДФС в Івано-Франківській області (код 39394463, вул.Незалежності,20, м. Івано-Франківськ) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0003041405 від 25.04.2017, відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складання повного рішення суду.
Апеляційна скарга подається через Івано-Франківський окружний адміністративний суд або безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя /підпис/ Могила А.Б.
Рішення складене в повному обсязі 10 червня 2019 р.