
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"21" травня 2019 р. справа № 300/521/19
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
судді Біньковської Н.В.,
за участю: секретаря судового засідання Хоми О.В.,
представника відповідача - Микитчина П.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Рогатинського бюро правової допомоги про визнання дій, бездіяльності протиправними та зобов`язання до вчинення дій,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Рогатинського бюро правової допомоги, відповідно до змісту якого просить: визнати факт порушення права на безкоштовну вторинну правову допомогу; визнати відмову від 06.02.2019 за №01-01/0210 начальника Рогатинського бюро правової допомоги Микитчин Петра Степановича у наданні безоплатної вторинної правової допомоги необґрунтованою; визнати протиправними дії та бездіяльність Рогатинського бюро правової допомоги щодо відмови у наданні безоплатної вторинної правової допомоги; зобов`язати призначити адвоката, який надає безоплатну вторинну правову допомогу на постійній основі за контрактом, у порядку, визначеному Законом України "Про безоплатну правову допомогу".
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем, в порушення вимог ст.59 Конституції України, ст.14, 19, 20 Закону України «Про безоплатну правову допомогу», протиправно відмовлено у наданні безоплатної правової допомоги, вчинено бездіяльність. Позивач зазначає, що за результатами розгляду його звернення про надання безоплатної правової допомоги та прохання призначити адвоката, з метою написання відповідного клопотання до відділу освіти та правильного математичного підрахунку втраченого заробітку, відповідач, проігнорувавши вимоги Закону України «Про безоплатну правову допомогу», за наявності письмових доказів що засвідчують реальну відсутність будь-яких доходів з будь-яких джерел, з порушенням строків надання відповіді, не роз`яснивши порядку оскарження прийнятого рішення, необґрунтовано листом - відповіддю від 06.02.2019 фактично відмовив в наданні безоплатної правової допомоги.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 15.04.2019 відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження та призначено судове засідання.
Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, в якому зазначив, що позивач хибно вважає лист - відповідь відмовою в отриманні вторинної правової допомоги, оскільки лист є роз`ясненням норм чинного законодавства щодо порядку отримання правової допомоги. Звернув увагу, що бюро правової допомоги не наділене повноваженнями стосовно прийняття рішення про надання вторинної правової допомоги або відмови у її наданні. Також зазначив, що працівники бюро всіма можливими способами та методами сприяли позивачу задовольнити його клопотання, зокрема, від позивача було прийнято заяву, незважаючи на відсутність всіх необхідних документів, звертались до заявника щодо необхідності їх долучення, враховуючи ігнорування позивача усних звернень та його прохання надати відповідь письмово, відповідачем надано таку відповідь-роз`яснення щодо переліку осіб, які мають право на вторинну правову допомогу і перелік документів, необхідних для прийняття рішення про надання безоплатної вторинної правової допомоги. Вважає, що в цьому випадку відсутній спір і позивач може вирішити питання в адміністративному порядку, позовні вимоги є надуманими та не відповідають обставинам справи.
Позивач у судове засідання не з`явився, на адресу суду надав клопотання про розгляд справи за його відсутності.
У судовому засіданні представник відповідача стосовно заявлених позовних вимог заперечив з підстав, наведених у відзиві на позов. Пояснив, що позивач неодноразово звертався до Рогатинського бюро правової допомоги за отриманням вторинної правової допомоги і тому обізнаний у процедурі та порядку її надання. 15.01.2019 ОСОБА_1 зайшов до Рогатинського бюро правової допомоги та подав заяву про надання правової допомоги. Позивачу працівником бюро було роз`яснено про необхідність донести додаткові документи та уточнити вимоги заяви, оскільки із її змісту не зрозуміло за якою правовою допомогою звернувся позивач - за первинною чи вторинною. Талон про прийняття звернення не видавався, заява про надання згоди на обробку персональних даних не відбиралась так як позивач поспішав і не хотів чекати. На вказане звернення позивачу 06.02.2019 надана письмова відповідь, яка не є рішення про відмову в наданні безоплатної вторинної правової допомоги. Зазначив, що бюро тільки приймає документи, заносить відповідні відомості у програму, а Калуський центр з надання безоплатної вторинної допомоги на підставі цих відомостей приймає відповідне рішення та призначає адвоката. Просив в задоволенні позову відмовити.
Суд, розглянувши матеріали адміністративної справи, дослідивши в сукупності подані докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги та заперечення на них, встановив наступне.
15.01.2019 ОСОБА_1 звернувся до Рогатинського бюро правової допомоги Калуського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги із заявою, якою просив Рогатинське бюро правової допомоги порахувати втрачений заробіток за період роботи у відділі освіти Рогатинської районної державної адміністрації, з 30.11.2015 по 25.05.2017, окремо за дипломом молодшого спеціаліста (вчителя початкових класів) та окремо за дипломом магістра (викладача історії), призначити адвоката для підготовки відповідного клопотання та фахового проведення математичного розрахунку ціни позову відповідно до вимог п.3 ч.3 ст.175 ЦПК України, із застосуванням ч.2 ст.235 КЗпП України, Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 100 від 08.02.1995.
До заяви позивачем надано додатки: копії паспорта, що посвідчує особу заявника, картки фізичної особи-платника податків з присвоєнням ідентифікаційного номера, та копії довідок щодо засвідчення відсутності отримання будь-яких доходів з будь-яких джерел, а саме: Управління соціального захисту населення Рогатинської районної державної адміністрації від 25.07.2017 №3/248, від 11.01.2019 №3/18, Рогатинської районної філії Івано-Франківського обласного центру зайнятості від 03.08.2017 №980 03/17-17, від 11.01.2019 №66-02/16-19, відомості з інформаційного фонду Державного реєстру фізичних осіб ДФС України від 03.07.2018, від 10.11.2017, від 12.03.2018, від 30.10.2018 (а.с.7).
Заяву від 15.01.2019 отримано працівником ОСОБА_3 , про що міститься відповідний підпис уповноваженої особи.
Рогатинським бюро правової допомоги Калуського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, за наслідками розгляду заяви, 06.02.2019 за вихідним номером 01-01/02 надано позивачу відповідь, якою повідомлено про види категорій осіб, які мають право на безоплатну правову допомогу, визначені ст.14 Закону України «Про безоплатну правову допомогу» та зазначено, що разом із зверненням про надання безоплатної вторинної правової допомоги особа або законний представник повинні подати документи, які підтверджують належність особи або осіб, стосовно яких звертається законний представник, до однієї з вразливих категорій осіб, передбачених ч.1 ст.14 цього Закону, а для оформлення належним чином та здійснення реєстрації звернення позивачу рекомендовано звернутися в Рогатинське бюро правової допомоги та надати: паспорт або інший документ, що посвідчує особу, реєстраційний номер облікової картки платника податків (крім фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номеру облікової картки платника податків та повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку у паспорті), звернення про надання безоплатної вторинної правової допомоги (додаток 3 Методичних рекомендацій щодо організації надання безоплатної вторинної правової допомоги місцевими центрами з надання безоплатної вторинної правової допомоги), згоду на оброблення персональних даних (додаток 2 Методичних рекомендацій щодо організації надання безоплатної вторинної правової допомоги місцевими центрами з надання безоплатної вторинної правової допомоги), та документи передбачені в талоні про прийняття звернення про надання безоплатної вторинної правової допомоги (додаток 4 Методичних рекомендацій щодо організації надання безоплатної вторинної правової допомоги місцевими центрами з надання безоплатної вторинної правової допомоги), які підтверджують належність особи до вразливої категорії осіб, передбачених ч.1 ст.14 Закону України «Про безоплатну правову допомогу» та надають право на отримання безоплатної вторинної правової допомоги (а.с.18).
Такі дії та бездіяльність відповідача позивач вважає протиправними, у зв`язку з чим звернувся до суду.
Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склались між сторонами, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 59 Конституції України кожен має право на правову допомогу. У випадках, передбачених законом, ця допомога надається безоплатно. Кожен є вільним у виборі захисника своїх прав. Для забезпечення права на захист від обвинувачення та надання правової допомоги при вирішенні справ у судах та інших державних органах в Україні діє адвокатура.
Згідно з частиною 1 статті 25 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» порядок та умови залучення адвокатів до надання безоплатної правової допомоги встановлюються законом.
Відповідно до частини 1 статті 1 Закону України «Про безоплатну правову допомогу» правова допомога - надання правових послуг, спрямованих на забезпечення реалізації прав і свобод людини і громадянина, захисту цих прав і свобод, їх відновлення у разі порушення. Правові послуги - надання правової інформації, консультацій і роз`яснень з правових питань; складення заяв, скарг, процесуальних та інших документів правового характеру; здійснення представництва інтересів особи в судах, інших державних органах, органах місцевого самоврядування, перед іншими особами; забезпечення захисту особи від обвинувачення; надання особі допомоги в забезпеченні доступу особи до вторинної правової допомоги та медіації. Безоплатна правова допомога - правова допомога, що гарантується державою та повністю або частково надається за рахунок коштів Державного бюджету України, місцевих бюджетів та інших джерел.
Статтею 3 вказаного Закону визначено, що право на безоплатну правову допомогу - гарантована Конституцією України можливість громадянина України, іноземця, особи без громадянства, у тому числі біженця чи особи, яка потребує додаткового захисту, отримати в повному обсязі безоплатну первинну правову допомогу, а також можливість певної категорії осіб отримати безоплатну вторинну правову допомогу у випадках, передбачених вказаним Законом.
Статтею 13 цього Закону визначено поняття безоплатної вторинної правової допомоги. Безоплатна вторинна правова допомога - вид державної гарантії, що полягає у створенні рівних можливостей для доступу осіб до правосуддя. Безоплатна вторинна правова допомога включає такі види правових послуг: захист; здійснення представництва інтересів осіб, що мають право на безоплатну вторинну правову допомогу, в судах, інших державних органах, органах місцевого самоврядування, перед іншими особами; складення документів процесуального характеру.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 14 Закону України «Про безоплатну правову допомогу» право на безоплатну вторинну правову допомогу згідно з цим Законом та іншими законами України мають особи, які перебувають під юрисдикцією України, якщо середньомісячний сукупний дохід їхньої сім`ї нижчий суми прожиткового мінімуму, розрахованого та затвердженого відповідно до Закону України «Про прожитковий мінімум» для осіб, які належать до основних соціальних і демографічних груп населення, інваліди, які отримують пенсію або допомогу, що призначається замість пенсії, у розмірі менше двох прожиткових мінімумів для непрацездатних осіб, - на всі види правових послуг, передбачені частиною другою статті 13 вказаного Закону.
Статтею 15 вказаного Закону визначено, що суб`єктами надання безоплатної вторинної правової допомоги в Україні є: центри з надання безоплатної вторинної правової допомоги та адвокати, включені до Реєстру адвокатів, які надають безоплатну вторинну правову допомогу.
Відповідно до частини 1 статті 19 Закону України «Про надання безоплатної вторинної правової допомоги» у разі звернення особи про надання одного з видів безоплатної вторинної правової допомоги Центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги зобов`язаний протягом десяти днів з дня надходження звернення прийняти рішення щодо надання безоплатної вторинної правової допомоги.
Згідно з частини 3 вказаної статті якщо особа належить до однієї з категорій осіб, передбачених частиною першою статті 14 вказаного Закону, Центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги приймає рішення про надання безоплатної вторинної правової допомоги і письмово повідомляє про це особу або її законного представника, а також суд, орган державної влади, орган місцевого самоврядування, в яких здійснюватиметься представництво інтересів особи.
Відповідно до частини 4 вказаної статті, якщо особа не має підстав для отримання безоплатної вторинної правової допомоги, Центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги приймає рішення про відмову в наданні безоплатної вторинної правової допомоги і надсилає копію цього рішення особі, яка звернулася про надання такої допомоги, з одночасним роз`ясненням порядку оскарження рішення про відмову в наданні безоплатної вторинної правової допомоги.
Статтею 17 Закону України «Про безоплатну правову допомогу» визначено перелік повноважень центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги. Так, центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги: 1) приймає рішення про надання безоплатної вторинної правової допомоги або про відмову в наданні безоплатної вторинної правової допомоги; 2) забезпечує складення процесуальних документів за зверненням суб`єктів права на безоплатну вторинну правову допомогу; 3) забезпечує участь захисника при здійсненні досудового розслідування та судового провадження у випадках, коли захисник відповідно до положень Кримінального процесуального кодексу України залучається слідчим, прокурором, слідчим суддею чи судом для здійснення захисту за призначенням або проведення окремої процесуальної дії; 4) забезпечує участь захисника у розгляді справи про адміністративне правопорушення; 5) забезпечує здійснення представництва інтересів суб`єктів права на безоплатну вторинну правову допомогу в судах, інших органах державної влади, органах місцевого самоврядування, перед іншими особами; 6) укладає контракти з адвокатами, включеними до Реєстру адвокатів, які надають безоплатну вторинну правову допомогу, для надання такої допомоги на постійній основі; 7) укладає договори з адвокатами, включеними до Реєстру адвокатів, які надають безоплатну вторинну правову допомогу, для надання такої допомоги на тимчасовій основі (на підставі окремих договорів про надання послуг); 8) видає доручення для підтвердження повноважень захисника або повноважень адвоката для здійснення представництва інтересів особи в судах, органах державної влади, органах місцевого самоврядування, перед іншими особами; 9) приймає рішення про заміну адвоката відповідно до статті 24 цього Закону; 10) подає клопотання до Координаційного центру з надання правової допомоги про виключення адвоката з Реєстру адвокатів, які надають безоплатну вторинну правову допомогу, у випадках, передбачених пунктами 2 і 3 частини першої статті 24 цього Закону; 11) приймає рішення про припинення надання безоплатної вторинної правової допомоги; 12) подає Координаційному центру з надання правової допомоги звіти про свою діяльність; 13) виконує інші функції, передбачені Положенням про центри з надання безоплатної вторинної правової допомоги.
Підстави для відмови у наданні безоплатної вторинної правової допомоги визначено статтею 20 Закону України «Про безоплатну правову допомогу». Особі може бути відмовлено в наданні безоплатної вторинної правової допомоги за наявності хоча б однієї з таких підстав: особа не належить до жодної з категорій осіб, передбачених частиною першою статті 14 вказаного Закону; особа подала неправдиві відомості або фальшиві документи з метою віднесення її до однієї категорій осіб, які мають право на безоплатну вторинну правову допомогу; вимоги особи про захист або відновлення її прав є неправомірними; особі раніше надавалася безоплатна вторинна правова допомога з одного і того ж питання; особа використала всі національні засоби правового захисту у справі, з якої звертається за наданням безоплатної вторинної правової допомоги.
Частиною 1 статті 21 передбачено, що після прийняття рішення про надання безоплатної вторинної правової допомоги Центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги призначає адвоката, який надає безоплатну вторинну правову допомогу на постійній основі за контрактом.
Згідно Типового положення про бюро правової допомоги місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, затвердженого наказом Координаційного центру з надання правової допомоги Міністерства юстиції України від 09.06.2017 №149, самостійним відділом місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги (далі - місцевий центр) є бюро правової допомоги (далі - Бюро). Діяльність Бюро спрямовується і координується: відділом організації надання безоплатної вторинної правової допомоги регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги (далі - регіональний центр) - в частині забезпечення доступу та надання безоплатної правової допомоги; відділом забезпечення якості правової допомоги та підвищення кваліфікації її надавачів регіонального центру - в частині забезпечення якості безоплатної правової допомоги.
Основними завданнями Бюро є, зокрема, забезпечення доступу до безоплатної вторинної правової допомоги; надання безоплатної вторинної правової допомоги (крім захисту) (п.5 Типового положення).
Бюро відповідно до покладених на нього завдань, серед іншого, здійснює прийом осіб, які звертаються до місцевого центру для отримання безоплатної первинної правової допомоги та безоплатної вторинної правової допомоги, роз`яснює положення законодавства у сфері надання безоплатної правової допомоги та порядок отримання такої допомоги; забезпечує реєстрацію звернень осіб про надання безоплатної правової допомоги у встановленому порядку; розглядає звернення суб`єктів права на безоплатну вторинну правову допомогу протягом десяти днів з дня надходження зазначеного звернення, у разі необхідності надає допомогу у складанні таких звернень; приймає всі необхідні документи, що підтверджують належність особи до однієї з вразливих категорій осіб, визначених пунктами 1-2-2, 8-12 частини першої та частиною другою статті 14 Закону та передає їх відділу організації надання безоплатної вторинної правової допомоги та роботи з адвокатами місцевого центру для здійснення у встановленому порядку перевірки їх належності до категорій осіб, які мають право на отримання такої допомоги, та прийняття рішення про надання або відмову в наданні безоплатної вторинної правової допомоги (п.6 Типового положення).
Працівники Бюро зобов`язані вчасно та якісно виконувати покладені на Бюро завдання (п.п.2 п.8 Типового положення).
Таким чином, бюро правової допомоги є самостійним відділом місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, який забезпечує реєстрацію звернень осіб про надання безоплатної правової допомоги у встановленому порядку, приймає всі необхідні документи, що підтверджують належність особи до однієї з вразливих категорій осіб, визначених пунктами 1-2-2, 8-12 частини першої та частиною другою статті 14 Закону та передає їх відділу організації надання безоплатної вторинної правової допомоги та роботи з адвокатами місцевого центру для здійснення у встановленому порядку перевірки їх належності до категорій осіб, які мають право на отримання такої допомоги, та прийняття рішення про надання або відмову в наданні безоплатної вторинної правової допомоги. Рішення про надання безоплатної вторинної правової допомоги або про відмову в наданні безоплатної вторинної правової допомоги приймає центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги.
Стаття 18 Закону України «Про безоплатну правову допомогу» визначає порядок подання звернень про надання безоплатної вторинної правової допомоги. Відповідно до частини 4 цієї статті разом із зверненням про надання безоплатної вторинної правової допомоги особа або законний представник особи повинні подати документи, що підтверджують належність особи або осіб, стосовно яких звертається законний представник, до однієї з вразливих категорій осіб, передбачених частиною першою статті 14 цього Закону.
Механізм організації надання безоплатної вторинної правової допомоги місцевими центрами з надання безоплатної вторинної правової допомоги суб`єктам права на таку допомогу, визначеним пунктами 1, 2, 8 - 12 Закону України "Про безоплатну правову допомогу" визначено Методичними рекомендаціями щодо організації надання безоплатної вторинної правової допомоги місцевими центрами з надання безоплатної вторинної правової допомоги, затвердженим спільним наказом Міністерства юстиції України та Координаційного центру з надання правової допомоги №160 від 26.06.2015 (надалі - також Методичні рекомендації).
Згідно пункту 2 вказаних Методичних рекомендацій, у разі звернення до місцевого центру особи, яка бажає отримати правову допомогу, працівник відділу попередньої роботи з клієнтами місцевого центру приймає клієнта, у разі необхідності роз`яснює йому загальний порядок подання звернення про надання безоплатної вторинної правової допомоги, його розгляду місцевим центром, прийняття рішення про надання безоплатної вторинної правової допомоги або про відмову у наданні такої допомоги, повідомлення клієнта про прийняте центром рішення та залучення адвоката. Відомості про кожного клієнта вносяться до реєстраційної картки клієнта (далі - РКК), форма якої наведена у додатку 1 до цих Методичних рекомендацій. Відмова у заповненні РКК у зв`язку з відсутністю у клієнта відомостей або документів, необхідних для отримання ним безоплатної правової допомоги, не допускається.
Пунктом 3 Методичних рекомендації передбачено, що перед внесенням відомостей до блоку I РКК працівник відділу попередньої роботи з клієнтами місцевого центру отримує підписану клієнтом або законним представником клієнта згоду на оброблення персональних даних, оформлену згідно з додатком 2 до цих Методичних рекомендацій. До блоку I РКК працівником відділу попередньої роботи з клієнтами місцевого центру вносяться відомості про кожного клієнта або законного представника клієнта, який відвідав місцевий центр.
Для заповнення блоку II РКК працівник відділу попередньої роботи з клієнтами місцевого центру: з`ясовує категорію питання, з яким звернулася особа, вносить відповідні відомості до пункту 1; з`ясовує мету візиту клієнта або законного представника клієнта та вносить відповідну інформацію до пункту 2. У разі, якщо метою візиту є отримання консультації, роз`яснення, - коротко зазначає суть порушеного клієнтом або законним представником клієнта питання. У разі, якщо метою візиту є надання безоплатної вторинної правової допомоги у формі складення процесуальних документів, - зазначає вид (-и) відповідного (-их) процесуального (-их) документу (-ів); з`ясовує, чи потребує питання, з яким звернувся клієнт або законний представник клієнта, надання безоплатної вторинної правової допомоги та за наслідками такого розгляду вносить інформацію про результати попереднього розгляду до пункту 3. У разі якщо зазначене питання не потребує надання безоплатної вторинної правової допомоги, працівник відділу попередньої роботи з клієнтами місцевого центру надає роз`яснення щодо способів отримання безоплатної первинної правової допомоги (юридичної консультації), спрямовує таку особу до суб`єкта (суб`єктів) надання безоплатної первинної правової допомоги, що здійснює свою діяльність на відповідній території, зазначає його (їх) найменування та видає талон для отримання безоплатної первинної правової допомоги (юридичної консультації) за формою, встановленою у додатку 4 до цих Методичних рекомендацій. Номер такого талону є ідентичним номеру звернення. Підписаний клієнтом або законним представником талон сканується, після чого повертається клієнту; з`ясовує зі слів клієнта або законного представника, до якої з вразливих категорій, визначених Законом, належить клієнт та вносить відповідну відмітку до пункту 4; зазначає у пункті 5 перелік документів, необхідних для підтвердження належності клієнта до зазначеної категорії, сканує надані клієнтом або законним представником клієнта документи та зазначає дату їх прийняття.
У разі якщо клієнтом або законним представником клієнта вже пред`явлено документ, що посвідчує особу, реєстраційний номер облікової картки платника податків та документ, що посвідчує повноваження законного представника, такі документи не включаються до переліку документів, необхідних для підтвердження належності клієнта до однієї з вразливих категорій осіб, визначених пунктами 1, 2, 8 - 12 частини першої статті 14 Закону.
Якщо клієнт або законний представник клієнта не склав звернення про надання безоплатної вторинної правової допомоги самостійно, допомагає йому у складенні такого звернення за формою, наведеною у додатку 3 до цих Методичних рекомендацій.
Відмова у прийнятті звернення про надання безоплатної вторинної правової допомоги через відсутність повного комплекту документів, що підтверджують належність особи до однієї з вразливих категорій осіб, визначених пунктами 1, 2, 8 - 12 частини першої статті 14 Закону забороняється.
Після сканування документів клієнту або законному представнику клієнта видається талон про прийняття звернення про надання безоплатної вторинної правової допомоги, форма якого наведена у додатку 5 до цих Методичних рекомендацій.
Під час видання талону клієнту або законному представнику клієнта роз`яснюється, що рішення про надання безоплатної вторинної правової допомоги або відмову у її наданні приймається місцевим центром протягом 10 днів з дня отримання звернення та всіх необхідних документів, про що його буде поінформовано додатково.
Після прийняття всіх необхідних документів, що підтверджують належність клієнта до однієї з вразливих категорій осіб, визначених пунктами 1, 2, 8 - 12 частини першої статті 14 Закону, перевіряє належність особи до такої категорії.
У відповідності до приписів пункту 4 Методичних рекомендацій у разі якщо питання, з яким звернувся клієнт або законний представник клієнта, не потребує надання безоплатної вторинної правової допомоги, працівник відділу попередньої роботи з клієнтами місцевого центру надає роз`яснення щодо способів отримання безоплатної первинної правової допомоги (юридичної консультації), спрямовує таку особу до суб`єкта (суб`єктів) надання безоплатної первинної правової допомоги, що здійснює свою діяльність на відповідній території, зазначає його (їх) найменування та видає талон для отримання безоплатної первинної правової допомоги (юридичної консультації) за формою, встановленою у додатку 4 до цих Методичних рекомендацій.
Пунктом 5 Методичних рекомендацій зазначено, що у разі звернення до місцевого центру: осіб, які перебувають під юрисдикцією України, середньомісячний сукупний дохід сім`ї яких нижчий суми прожиткового мінімуму, розрахованого та затвердженого відповідно до Закону України "Про прожитковий мінімум" для осіб, які належать до основних соціальних і демографічних груп населення, або їх законних представників, до звернення додаються: паспорт або інший документ, що посвідчує особу; реєстраційний номер облікової картки платника податків (крім фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку у паспорті); довідка про отримання (неотримання) соціальної допомоги за формою, встановленою у додатку 11 до Інструкції щодо порядку оформлення і ведення особових справ отримувачів усіх видів соціальної допомоги, затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 19 вересня 2006 року № 345, зареєстрованим у Мін`юсті б жовтня 2006 року за № 1098/12972. Зазначена довідка видається органами соціального захисту населення та підтверджує, що особа перебуває (не перебуває) на обліку в управлінні праці та соціального захисту населення, а також те, що така особа отримує чи не отримує соціальну допомогу, як малозабезпечена особа та розмір такої допомоги. Наявність такої довідки підтверджує, що особа, яка звернулася за правовою допомогою, є суб`єктом права на неї. Особа, яка звернулася за отриманням правової допомоги, має на неї право у разі, якщо середньомісячний сукупний дохід сім`ї такої особи є нижчим від суми прожиткового мінімуму сім`ї такої особи.
Згідно пункту 6 Методичних рекомендацій, якщо за результатами перевірки належності особи до однієї з вразливих категорій осіб, визначених пунктами 1, 2, 8 - 12 частини першої статті 14 Закону, встановлено, що особа: відповідає критеріям, встановленим пунктом 5 цих Методичних рекомендацій, працівник відділу попередньої роботи з клієнтами готує проект наказу місцевого центру про надання безоплатної вторинної правової допомоги за формою, встановленою у додатку 6 до цих Методичних рекомендацій; не відповідає критеріям, встановленим пунктом 5 цих Методичних рекомендацій, працівник відділу попередньої роботи з клієнтами готує проект наказу місцевого центру про відмову в наданні безоплатної вторинної правової допомоги за формою, встановленою у додатку 7 до цих Методичних рекомендацій, де зазначаються, зокрема, підстави такої відмови.
Про прийняте рішення клієнт або законний представник клієнта інформується шляхом повідомлення за формою, встановленою у додатку 8 до цих Методичних рекомендацій.
Таким чином, у разі звернення особи із заявою про отримання безоплатної вторинної правової допомоги, відповідний працівник відбирає у особи заяву про оброблення персональних даних, якщо звернення про отримання безоплатної правової допомоги не складене у письмовому виді - допомагає скласти відповідне звернення, вносить відомості про клієнта до реєстраційної картки клієнта, видає талон про прийняття звернення про надання безоплатної вторинної правової допомоги в якому зазначає перелік отриманих документів та перелік документів, які необхідно додати додатково, а також роз`яснює, що рішення про надання безоплатної вторинної правової допомоги або відмову у її наданні приймається місцевим центром протягом 10 днів з дня отримання звернення та всіх необхідних документів, про що буде поінформовано додатково. Якщо питання, з яким звернувся клієнт, не потребує надання безоплатної вторинної правової допомоги, працівник надає роз`яснення щодо способів отримання безоплатної первинної правової допомоги (юридичної консультації), спрямовує таку особу до суб`єкта (суб`єктів) надання безоплатної первинної правової допомоги, що здійснює свою діяльність на відповідній території, зазначає його (їх) найменування та видає талон для отримання безоплатної первинної правової допомоги (юридичної консультації).
Однак, як встановлено судом, відповідачем не дотримано вказаного порядку прийняття звернень про отримання безоплатної вторинної правової допомоги.
Представник відповідача в судовому засіданні зазначив, що заява про оброблення персональних даних, талон про прийняття звернення про надання безоплатної вторинної правової допомоги позивачу не видавались, оскільки ОСОБА_1 подавши відповідну заяву одразу пішов, тому позивачу і була надана 06.02.2019 письмова відповідь на вказане звернення.
Аналізуючи звернення позивача, та дії відповідача, суд звертає увагу на те, що у відповіді відповідача на звернення позивача від 15.01.2015 Рогатинським бюро правової допомоги рекомендовано позивачу повторно звернутися в Рогатинське бюро правової допомоги і надати: паспорт або інший документ, що посвідчує особу, реєстраційний номер облікової картки платника податків, документи, які підтверджують належність особи до вразливої категорії осіб, передбачених ч.1 ст.14 Закону України «Про безоплатну правову допомогу», які вже позивачем було додано до заяви про надання правової допомоги від 15.01.2019, а також рекомендував надати звернення про надання безоплатної вторинної правової допомоги та згоду на оброблення персональних даних, які відповідатимуть додаткам 2 та 3 Методичних рекомендацій щодо організації надання безоплатної вторинної правової допомоги місцевими центрами з надання безоплатної вторинної правової допомоги. При цьому будь-яких роз`яснень щодо неповноти наданих позивачем для отримання правової допомоги документів не наведено, не зазначено перелік документів, які необхідно додати додатково, а також не роз`яснено, що рішення про надання безоплатної вторинної правової допомоги або відмову у її наданні буде прийняте місцевим центром з надання безоплатної вторинної правової допомоги протягом 10 днів з дня отримання звернення та всіх необхідних документів, про що буде поінформовано додатково.
Стосовно тверджень відповідача про те, що із поданої позивачем заяви не зрозуміло про надання якої безоплатної правової допомоги звернувся позивач, то як слідує із змісту заяви ОСОБА_1 від 15.01.2019 у ній чітко зазначено про звернення за наданням безоплатної вторинної правової допомоги.
Враховуючи зазначене вище, суд приходить висновку про не дотримання відповідачем визначеного законодавством порядку прийняття звернень про отримання безоплатної вторинної правової допомоги та, як наслідок, неналежний розгляд відповідачем заяви позивача про надання безоплатної вторинної допомоги від 15.01.2019.
Разом з цим, суд погоджується із доводами позивача, що відповідь Рогатинського бюро правової допомоги від 06.02.2019 на звернення позивача від 15.01.2019 не є рішенням про відмову у наданні безоплатної вторинної допомоги.
За таких обставин, в даному випадку підстави для задоволення позовних вимог про визнання відмови у наданні безоплатної вторинної правової допомоги, визнання протиправними дій та бездіяльності щодо відмови у наданні безоплатної вторинної правової допомоги та зобов`язання відповідача призначити позивачу адвоката, відсутні.
Однак, суд вважає за необхідне, з метою повного захисту прав позивача, вийти за межі позовних вимог, відповідно до частини 2 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України.
Із врахуванням наведених вище підстав, суд вважає, що належним способом захисту прав позивача є визнання протиправними дій Рогатинського бюро правової допомоги щодо розгляду заяви позивача від 15.01.2019 про надання безоплатної вторинної правової допомоги та зобов`язання відповідача повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 15.01.2019 про надання безоплатної вторинної правової допомоги із врахуванням встановлених та викладених судом висновків у цій справі.
Відносно позовної вимоги позивача про визнання факту порушення відповідачем його права на безкоштовну вторинну правову допомогу, то зазначена вимога не підлягає задоволенню, оскільки відповідно до положень частини 2 статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України, встановлення фактів не є визначеним способом захисту порушеного права в адміністративному судочинстві. Вказана вимога фактично є доводом в підтвердження позиції позивача про незаконність дій відповідача.
Підсумовуючи наведене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги слід задовольнити частково.
Підстави для розподілу судових витрат, відповідно до статті 139 КАС України, відсутні.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Рогатинського бюро правової допомоги щодо розгляду заяви ОСОБА_1 від 15.01.2019 про надання безоплатної вторинної правової допомоги.
Зобов`язати Рогатинське бюро правової допомоги повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 15.01.2019 про надання безоплатної вторинної правової допомоги із врахуванням встановлених та викладених судом висновків у цій справі.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Відповідно до статей 255, 295, 297, підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до суду апеляційної інстанції через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Учасники справи:
ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 )
Рогатинське бюро правової допомоги (вул. Галицька 67, м.Рогатин, Івано-Франківська область,77000, ЄДРПОУ 3977336)
Суддя Біньковська Н.В.
У зв`язку з перебуванням судді 22.05.2019, з 28.05.2019 по 31.05.2018 включно у відпустці, та з 02.06.2019 по 04.06.2019 включно у відрядженні, рішення складене в повному обсязі 06.06.2019.