Рішення № 82146194, 31.05.2019, Охтирський міськрайонний суд Сумської області

Дата ухвалення
31.05.2019
Номер справи
583/518/19
Номер документу
82146194
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 583/518/19

2/583/363/19

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 травня 2019 року Охтирський міськрайонний суд Сумської області в складі:

головуючого - судді Сидоренка Р.В.,

за участю секретаря Шаміладзе В.В.,

представника позивача Сизоненка В.М. ,

представника відповідача ОСОБА_1 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду №5 в м. Охтирці цивільну справу за позовом Охтирської міської ради Сумської області до ОСОБА_3 про відшкодування збитків завданих використанням земельної ділянки без правовстановлюючих документів,

ВСТАНОВИВ:

20.02.2019 відкрито провадження в даній справі. Позивач свої вимоги мотивує тим, що відповідач без належного правового оформлення використовує земельну ділянку площею 0,0089 га (9/ 100 від земельної ділянки площею 0,0984 га.) за адресою : АДРЕСА_2 , орендну плату за використання не сплачує, в зв`язку з чим позивачу, як власнику землі, були заподіяні збитки у вигляді не отриманої орендної плати за користування земельною ділянкою. В зв`язку з цим позивач звернувся до суду з позовом та просить суд стягнути з ОСОБА_3 на користь Охтирської міської ради збитки, завдані використанням земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_2 , кадастровий номер НОМЕР_1 , площею 0,0089 га (9/100 від земельної ділянки площею 0,0984 га.) без правовстановлюючих документів (договору оренди), які полягають в неотриманні орендної плати за землю за період з 01.01.2017 року по 31.08.2018 р. в розмірі 3928,63 грн. та судові витрати по справі.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі, просить їх задовольнити, не заперечує проти заочного розгляду справи.

Відповідач у судове засідання не з`явився, будучи належним чином повідомленою про час та місце розгляду справи.

Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги не визнав з підстав викладених у відзиві.

У відзиві зазначили про те? що зазначена земельна ділянка є земельною ділянкою для обслуговування та розміщення багатоповерхового багатоквартирного житлового будинку. Категорія земель - землі житлової та громадської забудови. Зазначена земельна ділянка має передаватись у власність або у постійне користування співвласникам багатоквартирного будинку в порядку встановленому Кабінетом Міністрів України. Земельна ділянка під будинком та прибудинковою територією є неподільною. Отже, частина зазначеної земельної ділянки не може передаватись у оренду, оскільки вона є не сформованою. Також за назначену частину земельної ділянки не може нараховуватись орендна плата. Тож у діях відповідача відсутня протиправна поведінка, яка б стала підставою для нарахування збитків.

Проаналізувавши матеріали справи, вислухавши пояснення учасників справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, відповідач є власником нежилої будівлі загальною площею 53,9 м2 на 1 поверсі 2-х поверховго будинку у АДРЕСА_2 . (а.с. 10-12).

12 березня 2018 року комісією з питань самоврядного контролю за використанням та охороною земель та в галузі будівництва Охтирської міської ради складено акт № 02-09/29 обстеження земельної ділянки по АДРЕСА_2 , в результаті якого встановлено, що на земельній ділянці розміщене нежитлове приміщення, яке належить на праві власності відповідачу і не використовується для комерційної діяльності. Документи, які посвідчують право власності або користування земельною ділянкою площею 0,0089 га (9/ 100 від земельної ділянки площею 0,0984 га.) у ОСОБА_3 на дату проведення обстеження відсутні. Плата за користування земельною ділянкою ОСОБА_3 не здійснюється. (а.с. 17-18).

З матеріалів справи вбачається, що повідомленням від 12.10.2018 № 01-13/3229 за підписом голови комісії з визначення розміру збитків власникам землі та землекористувачам Охтирської міської ради Мартим`янова С . відповідач ОСОБА_3 повідомлялася, про необхідність добровільно відшкодувати збитки шляхом укладення відповідного договору у розмірі зазначеному у доданому Акті від 12.09.2018 (а.с. 41).

Крім того, листами Виконавчого комітету Охтирської міської ради, за підписом заступника міського голови від 03.05.2018, від 21.05.2018, від 24.05.2018, від 29.08.2018 відповідач неодноразово запрошувалася на засідання комісії з самоврядного контролю за використанням та охороною земель та в галузі будівництва в межах території Охтирської міської ради з питань дотримання вимог законодавства у сфері земельних відносин для надання пояснень щодо оформлення права землекористування. (а.с. 46-49).

Відповідно до статті 13 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об`єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.

Суб`єктами права на землі комунальної власності згідно статті 80 ЗК України, є територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування, незалежно від того, зареєстрована земельна ділянка за територіальною громадою, чи ні.

Статтями 125, 126 ЗК України передбачено, що право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав. Право оренди земельної ділянки посвідчується договором оренди землі, зареєстрованим відповідно до закону.

Статтею 206 ЗК України та статтею 2 Закону України «Про плату за землю» визначено, що використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель.

Відповідно до ст. 288 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.

Згідно ч. 4 ст. 2 Закону України «Про плату за землю» за земельні ділянки, надані в оренду, справляється орендна плата.

За приписами статті 1 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» самовільним зайняттям земельної ділянки є будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними.

Встановлено, що відповідач після закінчення строку дії договору оренди земельної ділянки площею 0,0089 га. по АДРЕСА_2 , укладеного на 10 років між ОСОБА_3 та Охтирською міською радою 23.08.2006 та зареєстрованого у Охтирському міському відділі сумської регіональної філії ДП «Центр ДЗК» при Держкомземі України, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 21.09.2006 р. за № 040661400143, з клопотанням до Охтирської міської ради про укладення договору оренди землі або про повернення земельної ділянки не зверталась, договору оренди вказаної земельної ділянки не укладала, орендної плати не сплачувала, хоча на земельній ділянці розміщене належне їй на праві власності нежитлове приміщення.

Згідно зі статтею 211 ЗК України громадяни та юридичні особи несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність відповідно до законодавства за самовільне зайняття земельних ділянок.

Статтею 22 Цивільного кодексу України передбачено, що особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування. Збитками є втрати, яких особа зазнала у зв`язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки); доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода).

За приписами статті 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.

ЗК України та інші нормативно-правові акти у галузі земельних відносин є спеціальними до правовідносин щодо відшкодування збитків землевласникам та землекористувачам, у тому числі у вигляді неодержаних ними доходів.

Відповідно до ч. 2 ст. 152 ЗК України власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов`язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.

Власникам землі та землекористувачам відшкодовуються збитки, заподіяні внаслідок неодержання доходів за час тимчасового невикористання земельної ділянки (пункт «д» частини першої статті 156 ЗК України).

За змістом статті 157 ЗК України відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам здійснюють органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, громадяни та юридичні особи, які використовують земельні ділянки, а також органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, громадяни та юридичні особи, діяльність яких обмежує права власників і землекористувачів або погіршує якість земель, розташованих у зоні їх впливу, в тому числі внаслідок хімічного і радіоактивного забруднення території, засмічення промисловими, побутовими та іншими відходами і стічними водами. Порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі і землекористувачам встановлюється Кабінетом Міністрів України.

З аналізу наведених норм вбачається, що користування земельною ділянкою без правовстановлюючих документів позбавляє орендодавця права одержати дохід у вигляді орендної плати за землю, який він міг би отримувати, якби його право не було порушено.

Згідно з пунктом 1 Порядку визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19 квітня 1993 року № 284 власникам землі та землекористувачам відшкодовуються збитки, заподіяні, зокрема, неодержанням доходів у зв`язку з тимчасовим невикористанням земельних ділянок.

Відповідно до пункту 3 Порядку відшкодуванню підлягають збитки власників землі і землекористувачів, у тому числі орендарів, включаючи і неодержані доходи, якщо вони обґрунтовані. При цьому неодержаний доход це доход, який міг би одержати власник землі, землекористувач, у тому числі орендар, із земельної ділянки і який він не одержав внаслідок її вилучення (викупу) або тимчасового зайняття, обмеження прав, погіршення якості землі або приведення її у непридатність для використання за цільовим призначенням у результаті негативного впливу, спричиненого діяльністю підприємств, установ, організацій та громадян.

Розміри збитків, у тому числі неодержані доходи згідно пунктом 2 Порядку, визначаються комісіями, створеними Київською та Севастопольською міськими, районними державними адміністраціями, виконавчими комітетами міських (міст обласного значення) рад.

Отже, системний аналіз зазначених норм матеріального права дозволяє зробити висновок, що у випадку не укладення договору оренди, суперфіцію або інших правочинів як правових підстав для користування земельною ділянкою з вини користувача настають правові наслідки, передбачені статтею 157 ЗК України та Порядком. (Правовий висновок Верховного Суду України від 14 вересня 2016 року у справі №6-2588цс15).

Рішенням Охтирської міської ради від 17.02.2016 № 30 затверджено порядок з визначення розміру та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам на території Охтирської міської ради. (а.с. 17).

Відповідно до п.п. 6.1., 6.2. Порядку визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам на території Охтирської міської ради, затвердженого рішенням виконавчого комітету Охтирської міської ради від 17.02.2016 № 30, у разі використання земельної ділянки без документів, що підтверджують право користування, збитки визначаються за фактичний період користування земельною ділянкою (починаючи з дати оформлення права власності на нерухоме майно, яке знаходиться на земельній ділянці комунальної власності). Відшкодування збитків проводиться за період використання землі з порушенням земельного законодавства у розмірі орендної плати за землю, яку власник землі (міська рада) міг би отримати при належному виконанні (дотриманні) землекористувачем вимог земельного законодавства. Збитки визначаються із застосуванням розміру ставок орендної плати за землю, затверджених рішенням Охтирської міської ради, які діяли на момент виникнення таких збитків (а.с. 19-26).

З наданих розрахунків розміру збитків вбачається, що розмір збитків завданих Охтирській міській раді внаслідок використання відповідачем земельної ділянки площею 0,0089 га. по АДРЕСА_2 без правовстановлюючих документів становить : за за 2017 рік - 2357,19 грн., за 8 місяців 2018 - 1571,44 грн. (а.с. 36, 37).

12.09.2018 рішенням виконавчого комітету Охтирської міської ради затверджено акт з визначення та відшкодування збитків, зобов`язано суб`єкта господарювання сплатити збитки визначені актом у місячний термін з дня прийняття рішення. (а.с. 38).

Відповідно до роз`яснень Пленуму Верховного Суду України у п. 16 постанови №7 від 16 квітня 2004 року «Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ», вирішуючи спори про відшкодування власникам землі й землекористувачам шкоди, заподіяної самовільним зайняттям або забрудненням земельних ділянок та іншими порушеннями земельного законодавства, суди мають виходити з того, що відповідно до статті 156 ЗК України, статті 1166 ЦК України така шкода відшкодовується у повному обсязі.

З аналізу наведених норм вбачається, що користування земельною ділянкою без правовстановлюючих документів позбавляє орендодавця права одержати дохід у вигляді орендної плати за землю, який він міг би отримувати, якби його право не було порушено.

Аналогічна позиція викладена у Постанові № 7 Пленуму Верховного суду України від 16.04.2004 «Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ» та постанові Верховного суду України від 14.09.2016 №703/5377/14-ц у справі №6-2588 цс15, якими, окрім вищевикладеного, встановлено, що власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його права, навіть якщо ці порушення не пов`язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою.

Доводи представника відповідача про те, що укладення договору оренди є неможливим оскільки земельна ділянка, якою користується відповідач окремо не сформована, суд не бере до уваги так як земельна ділянка в цілому під будинком є сформованою, а відповідач використовує під власною нерухомістю лише визначену її частину, щодо якої і звертається із вимогою позивач. Крім того, відповідач не зверталась до відповідача про переукладення договору оренди земельної ділянки під власною нерухомістю. Рішення про відмову в укладенні такого договору позивач не приймав, тому доводи відповідача про неможливість укладення такого договору суд вважає безпідставними. Також, оскільки ОСББ за даною адресою юридично не створене і земельна ділянка останньому у власність або у користування не передана, то позивач, якому належить земельна ділянка, має право вимоги до відповідача про відшкодування збитків завданих використанням земельної ділянки без правовстановлюючих документів.

Суд прийшов до висновку, що саме внаслідок бездіяльності відповідача, яка полягає в не укладення договору оренди земельної ділянки та його дій по її використанню без правовстановлюючих документів позивачу були заподіяні збитки, які підлягають нею відшкодуванню у повному обсязі.

У відповідності зі ст. 141 Цивільного процесуального кодексу України, судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються у разі задоволення позову на відповідача.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 11-13, 89, 133, 141, 258-259, 263-265, 267-268, 354 ЦПК України, суд -

УХВАЛИВ:

Позовні вимоги Охтирської міської ради Сумської області - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстрованої та проживаючої за адресою: АДРЕСА_3 , на користь Охтирської міської ради, юридична адреса: 42700, Сумська обл., м. Охтирка, вул. Незалежності, 11, код ЄДРПОУ 36467402, рахунок для зарахування коштів до місцевого бюджету № 31416611018006 в Охтирському УК/м. Охтирка/24062200, код ЄДРПОУ 37981563, банк Державна казначейська служба України, код банку 899998, збитки завдані використанням земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_2 , кадастровий № НОМЕР_1 , площею 0,0089 га. (9/100 від 0,0984 га) без правовстановлюючих документів (договору оренди), які полягають в неотриманні орендної плати за землю за період з 01.01.2017 р. по 31.08.2018 р. в розмірі 3928 (три тисячі дев`ятсот двадцять вісім) гривень 63 копійок.

Стягнути з ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстрованої та проживаючої за адресою: АДРЕСА_3 , на користь Охтирської міської ради юридична адреса: 42700, Сумська обл., м. Охтирка, вул. Незалежності, 11, р/р №35410018033528, код ЄДРПОУ 04058002, банк ГУ ДКСУ Сумської обл. МФО 837013, понесені судові витрати у вигляді судового збору у сумі 1921 гривню.

Рішення суду може бути оскаржене безпосередньо до Сумського апеляційного суду шляхом подачі в тридцяти денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги. В разі проголошення вступної та резолютивної частини або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, в той же строк з дня складання повного судового рішення.

До початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається учасниками справи через Охтирський міськрайонний суд Сумської області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Охтирського міськрайонного суду

Сумської області Р.В.Сидоренко