
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа №1340/6137/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 травня 2019 року м. Львів
16 год. 53 хв.
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Качур Р.П., за участю секретаря судового засідання Кушика Й.-Д.М., представника позивача Чернявського Р.І., представника відповідачів 1, 2 Гавриляка Р.А., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Фермерського господарства "Шпиколос" до Державної фіскальної служби, Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області про визнання протиправним і скасування рішення, зобов`язання вчинити дії, -
в с т а н о в и в:
Фермерське господарство «Шпиколос» звернулося до Львівського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Державної фіскальної служби України, Головного управління ДФС у Львівській області, у якій з врахуванням уточненої позовної заяви за вх. № 12320 від 11.04.2019, просить суд про визнання протиправним та скасування рішення ДФС України, комісії, яка приймає рішення про реєстрацію податкових накладних або відмову у реєстрації № 563525/34721445 від 18.01.2018 про відмову в реєстрації податкової накладної № 9 від 21.12.2017 в Єдиному реєстрі податкових накладних; зобов`язання ДФС України зареєструвати податкову накладну № 9 від 21.12.2018, подану ФГ «Шпиколос».
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив про протиправність рішень контролюючого органу про відмову в реєстрації податкової накладної. У квитанціях якими позивачу повідомлено про зупинення реєстрації податкових накладних відсутні покликання на відповідний пункт 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджених наказом Міністерства фінансів України № 567 від 13.06.2017 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 16.06.2018 за № 753/30621). Оскільки вказана інформація відсутня, податкові накладні зупинені безпідставно. У Рішеннях Комісії ДФС України, яка приймає рішення реєстрацію податкової накладної розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації, якими відмовлено у реєстрації податкових накладних позивачу, в якості законної підстави для відмови у реєстрації зазначено: "надання платником податку документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної". Інформація про те, які саме з наданих позивачем документів складені з порушенням законодавства, в чому полягають ці порушення, які критерії достатності документів для прийняття позитивного рішення використані, чим встановлені критерії, у Рішенні не зазначено, що свідчить про його безпідставність.
Вказане порушило права позивача, для відновлення яких шляхом зобов`язання зареєструвати відповідну податкову накладну, позивач звернувся із цим позовом до суду.
Ухвалою суду від 26.12.2018 позовну заяву залишено без руху.
Ухвалою суду від 17.01.2019 провадження у справі відкрито за правилами загального позовного провадження.
Ухвалою суду без виходу до нарадчої кімнати від 12.02.2019 відмовлено у задоволенні клопотання позивача про залучення у якості третьої особи Товариства з обмеженою відповідальністю «Терра-Агропартс» на стороні позивача без самостійних вимог.
Ухвалою суду без виходу до нарадчої кімнати від 07.03.2019 в якості співвідповідача до участі у справі залучено Головне управління ДФС у Львівській області.
Ухвалою суду від 11.04.2019 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.
Представник позивача позовні вимоги підтримав повністю, з підстав, що викладені у позовній заяві, просив позов задовольнити.
Представник відповідачів проти позову заперечив.
Позиція ДФС України викладена у відзиві на позовну заяву за вх. № 7722 від 07.03.2019 (а.с.76-78).
Зазначив, що як свідчать обставини справи, на електронну адресу позивача надійшла квитанція про призупинення реєстрації податкової накладної, у зв`язку з невідповідністю такої накладної відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України, оскільки відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, визначених п. 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення ПН/РК, затверджених наказом міністерства фінансів України № 567 «Про затвердження Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної (розрахунку коригування) в Єдиному реєстрі податкових накладних» та запропоновано позивачу надати пояснення та/або копії документів.
В подальшому, Комісією прийнято Рішення в Єдиному реєстрі податкових накладних, у зв`язку з наданням платником податків документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування.
Відповідач вважає, що вищевказаний факт зі сторони платника податку, що відображено в оскаржуваному Рішенні, був достатньою підставою для його прийняття, таке є правомірним, прийнятим у порядку та спосіб, що визначені чинним законодавством, а відтак, позов не підлягає задоволенню.
Суд заслухав вступне слово представників позивачів, з`ясував фактичні обставини та відповідні їм правовідносини та встановив таке.
20.10.2017 між Фермерським господарством «Шпиколос» (далі - ФГ «Шпиколос», постачальник) та товариством з обмеженою відповідальністю «Терра-Агропартс» (покупець) укладено договір постачання № 01/20.10.17 (а.с.30), відповідно до якого постачальник зобов`язується на умовах, визначених договором поставляти та передавати у власність покупця сою, що відповідає по якості вимогам відповідних ДСТУ, а покупець зобов`язується прийняти цей товар та оплатити його.
Ціна за одиницю (1 тонну) товару узгоджується сторонами та вказується у рахунках (специфікаціях), що постачальник пред`являє покупцеві. Загальна вартість цього договору коригується відповідно до залікової ваги поставленого товару.
Оплата за товар здійснюється у національній валюті України у безготівковій формі шляхом перерахування грошових коштів на розрахунковий рахунок постачальника. Оплата за замовлений товар здійснюється на протязі 3-ох банківських днів після отримання товару, накладну на товар, податкову накладну.
Приймання-передавання товару здійснюється шляхом підписання товаросупровідних документів в пункті поставки, проводиться за кількістю згідно з товаросупровідними документами, за якістю - згідно із сертифікатом якості або у відповідності з порядком, передбаченим чинним законодавством України.
Приймання товару за кількістю і якістю здійснюється уповноваженими представниками сторін згідно з вимогами інструкцій.
Датою поставки є дата підписання повноважним представником покупця товаросупровідних документів. Разом з товаром постачальник надає покупцю накладну на товар, податкову накладну.
У зв`язку з виконанням цього договору, позивачем 21.12.2017 складено податкову накладну № 9 на суму 351002,00 грн., в т.ч. ПДВ 58500,33 грн. (а.с.37) та скеровано таку для реєстрації.
Згідно з квитанцією № 9281684575 від 03.01.2018 з Автоматизованої системи „Єдине вікно подання електронних документів" ДФС України позивач отримав повідомлення про прийняття документу та зупинення його реєстрації. Так, у квитанції вказано, що відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування зупинена. Податкова накладна/розрахунок коригування відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, визначеним пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 13.06.2017 № 567. За результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товар згідно з УКТЗЕД:1201. Запропоновано надати пояснення та/або копії підтверджуючих документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних відповідно до п. «в» підпункту 201.16.1 п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України, вичерпний перелік яких встановлено наказом фінансів України від 13.06.2017 № 567 та/або таблицю даних платника податків, яка передбачена п. 4 цього наказу (а.с.31).
12.01.2018 позивачем скеровано до контролюючого органу повідомлення про надання пояснень № 3, з підтверджуючими документами. У вказаному повідомленні позивач вказав, що ним здійснено продаж зернових культур вирощених самостійно.
На підтвердження реальності господарських операцій позивачем скеровано контролюючому органу:
- договори оренди землі від 25.01.2017 про оренду земельних ділянок площею 111 гектарів, 5,0 гектарів, 25,04 гектари на території Княжівської сільської ради Сокальського району з розрахунками розміру орендної плати (а.с.38-52);
- платіжні доручення: № 36927 від 16.06.2017 на суму 110000,00 грн., оплата за насіння;№ 36914 від 07.06.2018 на суму 40000,00 грн., оплата за насіння;№ 36913 від 31.05.2017 на суму 80000,00 грн., оплата за насіння;№ 36907 від 31.05.2017 на суму 70000,00 грн., оплата за насіння; № 36887 від 19.05.2017 на суму 34248,94 грн., оплата за насіння; № 36883 від 17.05.2017 на суму 80000,00 грн., оплата за насіння (а.с.19-24);
- платіжне доручення №36721 від 15.12.2016 на суму 300000,00 грн., оплата за селітру (а.с.26);
- платіжне доручення № 36726 від 16.12.2016 на суму 400000,00 грн., оплата за добриво (а.с.27);
- свідоцтво про реєстрацію машини, трактора колісного марки МТЗ-52, 1992 року випуску за ФГ „Шпиколос" (а.с.28);
- платіжне доручення № 36788 від 16.02.2017 на суму 396000,00 грн., оплата за паливо (а.с.25);
- платіжне доручення № 46 від 05.01.2018 на суму 351002,00 грн. про оплату ТОВ „Терра-АП" на користь ФГ „Шпиколос", оплата за сою згідно з накладною № 80 від 21.12.2017, в т.ч. ПДВ 58500,00 грн. (а.с.18);
- накладну № 80 від 21.12.2017 на сою у кількості 31,48т на суму 351002,00 грн., в т.ч. ПДВ 58500,00 грн. (а.с.35);
- договір постачання від 20.10.2017 за № 01/20.10.2017 (а.с.30);
- товарно-транспортну накладну № 80 від 21.12.2017, про перевезення сої у кількості 31,48т, здійсненого перевізником ФОП ОСОБА_1 . (а.с.36).
Рішенням комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації від 18.01.2018 № 563525\34721445, відповідно до якої відмовлено у реєстрації податкової накладної № 9 від 21.12.2017, з підстав наданням платником податків копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування (а.с.32).
Позивач не погоджуючись із вказаним рішенням, вважаючи таке протиправним та таким, що підлягає скасуванню, звернувся до суду із цим позовом.
Вирішуючи справу, суд керується таким.
Податковий кодекс України (далі ПК України) є спеціальним законом з питань оподаткування та установлює порядок погашення зобов`язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов`язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків, визначені заходи, які вживаються контролюючим органом з метою погашення платниками податків податкового боргу.
Згідно з підпунктами «а», «б» пункту 185.1 статті 185 ПК України, об`єктом оподаткування податком на додану вартість є операції платників податку з постачання товарів та послуг місце постачання яких розташоване на митній території України.
Датою виникнення податкових зобов`язань з постачання товарів/послуг згідно приписів норми пункту 187.1 статті 187 ПК України вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
Складення та підписання ФГ «Шпиколос» та ТОВ «Терра-Агропартс» накладної № 80 від 21.12.2017 є першою подією, а отже, саме цей момент є датою виникнення податкових зобов`язань з постачання.
База оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (пункт 188.1 статті 188 ПК України).
Пунктом 201.10 статті 201 ПК України передбачено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.
Зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на контролюючі органи функцій та завдань, а також центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, для формування та реалізації єдиної державної податкової та митної політики (пункт 74.3 статті 74 ПК України).
В розумінні пункту 2 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету міністрів України № 1246 від 29.12.2010 (далі Порядок № 1246), податкова накладна електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України (далі Кодекс) в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.
Пунктом 12 Порядку № 1246 визначено, що після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов`язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення їх реєстрації відповідно до пункту 201.16 статті 201 Кодексу; дотримання вимог Законів України «Про електронний цифровий підпис», «;Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
Відповідно до пункту 13 Порядку № 1246, за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).
Аналогічні норми містить пункт 201.16 статті 201 ПК України, згідно з якими реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Таким чином, у разі відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, можливе зупинення їх реєстрації.
Зі змісту квитанції № 1 за податковою накладною № 9 від 21.12.2017 контролюючим органом сформовано висновок про відповідність податкової накладної критеріям оцінки ступеня ризиків, визначених пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної в ЄРПН, затверджених Наказом Міністерства фінансів України № 567 від 13.06.2017.
Зокрема, вказано, що за результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТ ЗЕД:1201, на підставі чого здійснено зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування.
Щодо вказаного, суд вважає за необхідне вказати на таке.
Пункт 6 наказу Міністерства фінансів України № 567 від 13.06.2017, яким затверджено Критерії оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та Вичерпного переліку документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі Критерії) (втратив чинність відповідно до наказу Міністерства фінансів України № 409 від 06.04.2018, Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27.04.2018 за № 536/31988), містить у собі визначення двох різних критеріїв.
Моніторинг податкової накладної/розрахунку коригування здійснюється ДФС за такими критеріями:
1) обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування, яка подана на реєстрацію в Реєстрі, у 1,5 рази більший за величину, що дорівнює залишку різниці обсягу придбання на митній території України такого товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 01 січня 2017 року в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих в Реєстрі, і митних деклараціях, та обсягу постачання відповідного товару/послуги, зазначеного у податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 01 січня 2017 року в Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 75% загального такого залишку) товарів з кодами згідно з УКТЗЕД, які визначаються ДФС, та відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, яка подана на реєстрацію в Реєстрі, в інформації, поданій платником податку за встановленою формою, як товару/послуги, що на постійній основі постачається (виготовляється);
2) відсутність (анулювання, призупинення) ліцензій, виданих органами ліцензування, які засвідчують право суб`єкта господарювання на виробництво, експорт, імпорт, оптову і роздрібну торгівлю підакцизними товарами (продукцією), визначеними підпунктами 215.3.1та 215.3.2 пункту 215.3 статті 215 розділу VI Податкового кодексу України (далі - Кодекс), стосовно товарів, які зазначені платником податку у податковій накладній, поданій на реєстрацію в Реєстрі.
У пункті 1 Вичерпного переліку документів достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі Перелік), наведено вичерпний перелік документів, у розрізі Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджених наказом Міністерства фінансів України № 567від 13.06.2017 (далі Критерії), а саме:
1) для критерію, зазначеного у підпункті 1 пункту 6 Критеріїв: договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками, листування з контрагентами; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для провадження господарської операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання й транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передавання товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством;
2) для критерію, зазначеного в підпункті 2 пункту 6 Критеріїв: договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками, листування з контрагентами; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для провадження господарської операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання й транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передавання товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством.
Разом з тим, відповідно до квитанції, якою зупинено реєстрацію податкової накладної, фіскальним органом запропоновано платнику податків надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних відповідно до пункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 ПК України, вичерпний перелік яких встановлено Наказом № 567 та/або Таблицю даних платника податків, яка передбачена пунктом 4 цього Наказу.
Суд звертає увагу, що підстави для прийняття комісією центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Як встановлено судом, позивачем виписано податкову накладну № 9 від 21.12.2017 у зв`язку з наданням послуг контрагенту ТОВ «Терра-Агропартс» та, на підтвердження реальності здійснення господарської операції та наявності підстав для складення податкової накладної № 9 від 21.12.2017 відповідачу скеровано документи, що підтверджують дану операцію. Факт одержання цих документів в судовому засідання не заперечувався.
Представником відповідача до матеріалів справи долучено витяг із бази ДФС України про скеровані документи на розгляд комісії, з яких встановлено скерування відповідних документів контролюючому органу (а.с.79)
Однак, комісія Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, незважаючи на надання відповідних документів та висновків, прийняла оскаржуване рішення, яким відмовила в реєстрації податкової накладної № 9 від 21.12.2017.
Щодо необхідності надання та/або Таблиці даних платника податків, яка передбачена п. 4 цього наказу № 567 від 13.06.2017, суд зазначає таке.
На переконання суду, формулювання фіскальним органом у Квитанції № 1 від 13.12.2017 реєстраційний номер документу: 9281684575 вимог про надання «та/або Таблицю даних платника податків, яка передбачена пунктом 4 цього наказу» (тобто Наказу № 567), є нечітким та незрозумілим, зокрема, для платника податків.
Наказ № 567 від 13.06.2017, на який покликається відповідач, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 16.06.2017 за № 753/30621 та містить у собі пункт 4 наступного змісту: «Державній фіскальній службі України: до 25 червня 2017 року здійснити аналіз ефективності застосування Критеріїв оцінки та у п`ятиденний строк надати пропозиції Міністерству фінансів України стосовно їх удосконалення; щокварталу до п`ятого числа першого місяця наступного кварталу надавати пропозиції Міністерству фінансів України для удосконалення Критеріїв оцінки».
Однак, Критерії оцінки ступеня ризиків Наказу № 567 містять пункт 4 наступного змісту: «Інформація за встановленою формою подається платником податку в електронному вигляді засобами електронного зв`язку, визначеними ДФС, з урахуванням вимог Законів України «Про електронний цифровий підпис», «;Про електронні документи та електронний документообіг» та нормативно-правового акта щодо порядку обміну електронними документами з контролюючими органами. ДФС постійно розміщує на офіційному веб-сайті відомості щодо засобів електронного зв`язку, якими може подаватися інформація за встановленою формою».
Разом з тим, Вичерпний перелік документів Наказу № 567 взагалі не містить пункту 4.
Тобто, наказ Міністерства фінансів України від 13.06.2017 №567 не містить п. 4, на зміст якого посилається відповідач - ДФС України, у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної із зазначенням надання «та/або Таблицю даних платника податків, яка передбачена пунктом 4 цього наказу».
Абзацом 1 Постанови Кабінету Міністрів України «Про встановлення підстав для прийняття рішення комісією Державної фіскальної служби про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації» № 190 від 29.03.2017 (далі Постанова № 190) (втратила чинність через набрання чинності Постановою Кабінету Міністрів України №117 «Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних» від 21.02.2018, з 21.03.2018), установлено, що комісія Державної фіскальної служби (далі комісія ДФС) приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації на підставі отриманих від платника податку на додану вартість відповідно до підпункту «в» підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України письмових пояснень щодо підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, та/або копій документів, які платник податку має право подати до органу Державної фіскальної служби протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов`язання, відображеного у податковій накладній/розрахунку коригування.
Абзацом 2 Постанови № 190 визначено, що підставами для прийняття комісією ДФС рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування є:
- ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, до якої/якого застосована процедура зупинення реєстрації згідно з пунктом 201.16 статті 201 Кодексу;
- ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту «в» підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 Кодексу;
- надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування.
Суд звертає увагу, що платником податку надано і письмові пояснення, і копії документів, відповідно до підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 Кодексу.
Окремо суд зазначає, що рішення відповідача про відмову у реєстрації податкової накладної не містить конкретних мотивів щодо причин та підстав прийняття такого, а лише містить загальну фразу про те, що причиною неприйняття є: наданням платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування.
Тобто, в рішенні не зазначено які саме документи складені з порушенням законодавства та/або яких саме документів не вистачає для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної. Не вказано яка саме з наведених причин стала підставою для прийняття оскаржуваної відмови.
Таким чином, суд дійшов висновку, що, зважаючи на наявність у позивача, передбачених чинним законодавством України, документів, які свідчать про проведення господарської операції між позивачем та його контрагентом та на те, що такі документи були надані контролюючому органу, останній не мав правових підстав для відмови позивачу у реєстрації податкової накладної № 9 від 21.12.2017.
Оцінюючи оскаржуване рішення від 18.01.2018, суд також керується нормами ч. 2 ст. 2 КАС України, в силу яких, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Оцінюючи оскаржуване рішення від 18.01.2019, суд вважає, що таке не відповідає цим критеріям, а отже є протиправним та підлягає скасуванню.
Щодо позовних вимог про необхідність реєстрації податкової накладної № 9 від 21.12.2017, суд зазначає таке.
Згідно з приписами ч.ч. 3,4 ст. 245 КАС України у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акту суд може зобов`язати суб`єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.
У випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов`язати відповідача суб`єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.
Пунктами 19, 20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1246 від 29.12.2010, визначено, що податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструються у день:
1) прийняття комісією рішення про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування;
2) набрання законної сили рішенням суду про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДФС відповідного рішення суду).
У разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.
За таких обставин, суд вважає необхідним зобов`язати відповідача ДФС України зареєструвати податкову накладну № 9 від 21.12.2017 в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Відповідно до ч.ч. 1-2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Всупереч наведеним вимогам відповідач, як суб`єкт владних повноважень, не довів правомірності винесення оскаржуваного рішення.
З врахуванням викладеного, суд системно проаналізував положення чинного законодавства України, оцінив подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, та дійшов висновку про те, що вимоги позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню повністю.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд вказує, що відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
За таких обставин, враховуючи, що позов до ДФС України підлягає задоволенню в повному обсязі судові витрати понесені позивачем у даній справі в вигляді судового збору в сумі 3524,00 грн., сплаченого відповідно до платіжного доручення № 37550 від 17.12.2018 в сумі 1762,00 грн. та відповідно до платіжного доручення № 37591 від 08.01.2019 на суму 1762,00 грн., підлягає відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань ДФС України.
Керуючись ст.ст. 19, 22, 25,72-77, 90, 139, 241-246, 250, пп. пп. 15.5 п. 15 розділу VІІ «Перехідні положення» КАС України, суд -
в и р і ш и в:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Визнати протиправним та скасувати рішення комісії ДФС України, яка приймає рішення про реєстрацію податкових накладних або відмову у реєстрації № 563525/34721445 від 18.01.2018 про відмову в реєстрації податкової накладної № 9 від 21.12.2017 в Єдиному реєстрі податкових накладних;
3. Зобов`язати Державну фіскальну службу України зареєструвати податкову накладну № 9 від 21.12.2017, подану Фермерським господарством «Шпиколос», датою її подання в Єдиному реєстрі податкових накладних.
4. Стягнути на користь Фермерського господарства «Шпиколос» (80039, Львівська область. Сокальський район, с. Шпиколос, код ЄДРПОУ 34721445) за рахунок бюджетних асигнувань Державної фіскальної служби України (04053, м. Київ, Львівська площа, 8; ідентифікаційний код юридичної особи: 39292197) судові витрати у вигляді судового збору у сумі 3524 (одна тисяча сімсот шістдесят дві) грн. 00 коп.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення через Львівський окружний адміністративний суд до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
В судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Повний текст судового рішення складено та підписано 31.05.2019.
Суддя Качур Р.П.