Рішення № 82105145, 31.05.2019, Тернопільський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
31.05.2019
Номер справи
819/843/17
Номер документу
82105145
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 819/843/17

31 травня 2019 рокум. ТернопільТернопільський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Мартиць О.І. розглянувши в письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Тернопільського обласного управління лісового та мисливського господарства про зобов`язання здійснити перерахунок та виплату заробітної плати, -

ВСТАНОВИВ:

31 травня 2017 року до Тернопільського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Тернопільського обласного управління лісового та мисливського господарства, в якій позивач просила:

- визнати незаконним та скасувати накази Тернопільського обласного управління лісового та мисливського господарства: № 23-К від 11.05.2017 "Про звільнення з роботи ОСОБА_1 ."; № 22-К від 11.05.2017 "Про скасування наказу №18-К", №18-К від 03.04.2017 "Про переведення ОСОБА_1 ,

- поновити ОСОБА_1 , на посаді головного спеціаліста з персоналу сектора бухгалтерського обліку Тернопільського обласного управління лісового та мисливського господарства з 11.05.2017,

- зобов`язати Тернопільське обласне управління лісового та мисливського господарства внести зміни у штатний розпис на 2017 рік шляхом включення посади повного спеціаліста з персоналу сектора бухгалтерського обліку,

- зобов`язати Тернопільське обласне управління лісового та мисливського господарства здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 заробітної плати з урахуванням розмірів посадових окладів, встановлених постановою Кабінету Міністрів України №15 "Питання оплати праці працівників державних органів" від 18.01.2017.

Постановою Тернопільського окружного адміністративного суду від 17.08.2017, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 30.11.2017, у задоволенні адміністративного позову відмовлено.

Постановою Верховного суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 13.02.2019 скасовано постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 17.08.2017 та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 30.11.2017 в частині відмови у задоволенні позовних вимог про зобов`язання Тернопільського обласного управління лісового та мисливського господарства здійснити ОСОБА_1 перерахунок і виплату заробітної плати з урахуванням розмірів посадових окладів, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 18 січня 2017 року №15 "Питання оплати праці працівників державних органів", а справу в цій частині направлено на новий судовий розгляд до суду першої інстанції. В решті судові рішення залишено без змін.

Скасовуючи вказані рішення у цій частині, Верховний Суд вказав, що вирішуючи таку вимогу, суд не визначився із предметом та підставою даної позовної вимоги, не встановив обставин, які належить дослідити для ухвалення законного й обґрунтованого судового рішення у справі в цій частині, не зібрав необхідних доказів, не встановив, чи повинен був застосовуватися вказаний підзаконний нормативно-правовий акт при нарахуванні позивачу заробітної плати, а якщо так, то чи застосовувався.

Cправа надійшла до Тернопільського окружного адміністративного суду 23.04.2019.

Згідно витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями адміністративну справу №819/843/17 передано на розгляд судді Тернопільського окружного адміністративного суду Мартиць О.І.

Ухвалою суду від 26.04.2019 адміністративну справу №819/843/17 прийнято до провадження, визначено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін та призначено судове засідання у справі на 24.05.2019. 24.05.2019 розгляд справи відкладено на 27.05.2019.

20.05.2019 Тернопільським обласним управлінням лісового та мисливського господарства через відділ документального забезпечення суду подано відзив на позовну заяву Вх. №6780/19 (арк.спр.90-92), у якому відповідач зазначив, що Тернопільським обласним управлінням лісового та мисливського господарства виконано припис управління Держпраці у Тернопільській області та проведено донарахування і виплачено ОСОБА_1 заробітну плату згідно з вимогами чинного законодавства, а саме статтею 98 Кодексу законів про працю України та частиною першою статті 13 Закону України "Про оплату праці" у сумі 1678,09 грн. відповідно до платіжного доручення №198 від 20.11.2017. У зв`язку з наведеними обставинами відповідач вважає вимогу позивача про зобов`язання Тернопільського обласного управління лісового та мисливського господарства здійснити ОСОБА_1 перерахунок і виплату заробітної плати з урахуванням розмірів посадових окладів, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 18 січня 2017 року №15 "Питання оплати праці працівників державних органів" безпідставною, необґрунтованою та такою, що не підлягає задоволенню.

27.05.2019 позивач повторно в судове засідання не прибула, через відділ документального забезпечення суду подала заяву про розгляд справи без її участі, позов підтримує та наполягає на його задоволенні.

Представник відповідача в судове засідання 27.05.2019 не з`явився, через відділ документального забезпечення суду подав заяву, у якій просить проводити розгляд справи в порядку письмового провадження.

Враховуючи вказані обставини, 27.05.2019 суд постановив ухвалу про перехід до розгляду справи №819/843/17 за позовною заявою ОСОБА_1 до Тернопільського обласного управління лісового та мисливського господарства про зобов`язання здійснити перерахунок та виплату заробітної плати в порядку письмового провадження.

Дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд встановив наступне.

Позивач з 04.01.2005 працювала в Тернопільському обласному управлінні лісового та мисливського господарства на посадах державної служби, зокрема, з 01.06.2015 на посаді головного спеціаліста з персоналу сектору бухгалтерського обліку.

03.02.2017 позивача повідомлено, що у зв`язку з введенням в дію наказом Тернопільського обласного управління лісового та мисливського господарства від 30.01.2017 №5 штатного розпису на 2017 рік та зміною істотних умов праці, посада, яку вона обіймає, в новому штатному розписі відсутня, істотні умови не може бути збережено. Одночасно їй було запропоновано посаду провідного документознавця сектору бухгалтерського обліку та повідомлено, що у разі незгоди із запропонованою посадою її буде вивільнено із займаної посади по закінченню 60-денного строку з моменту такого попередження.

Згідно з наказом начальника Тернопільського обласного управління лісового та мисливського господарства від 03.04.2017 №18-К "Про переведення ОСОБА_1 " позивача було переведено з 04.04.2017 з посади головного спеціаліста з персоналу сектору бухгалтерського обліку на посаду провідного документознавця цього ж сектору з посадовим окладом 2689,00 грн.

04.04.2017 ОСОБА_1 подала начальнику Тернопільського обласного управління лісового та мисливського господарства заяву про відмову від переведення на посаду провідного документознавця, яка не відноситься до посад державної служби.

11.05.2017 наказом начальника Тернопільського обласного управління лісового та мисливського господарства №22-К "Про скасування наказу № 18-К" скасовано згаданий вище наказ та зобов`язано внести відповідні зміни до особової справи і трудової книжки ОСОБА_1 , а також провести виплату.

Наказом начальника Тернопільського обласного управління лісового та мисливського господарства від 11.05.2017 №23-К "Про звільнення з роботи ОСОБА_1 " позивача звільнено з роботи на підставі пункту 1 частини першої статті 87 Закону України "Про державну службу".

ОСОБА_1 стверджує, що у 2017 році її оплата праці відбувалася за штатним розписом та постановою Кабінету Міністрів України від 06.04.2016 №292 "Деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році", які діяли у 2016 році, хоча постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2017 №15 "Питання оплати праці працівників державних органів" встановлено вищий оклад і відповідно кращі умови оплати праці. Позивач вказує, що доводи щодо неправильного нарахування заробітної плати підтверджуються ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 18.10.2017 у справі №876/8229/17.

Визначаючись щодо вимоги позивача про зобов`язання Тернопільського обласного управління лісового та мисливського господарства здійснити ОСОБА_1 перерахунок і виплату заробітної плати з урахуванням розмірів посадових окладів, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 18 січня 2017 року №15 "Питання оплати праці працівників державних органів", суд виходить з таких міркувань.

Відповідно до статті 98 Кодексу законів про працю України, оплата праці працівників установ і організацій, що фінансуються з бюджету, здійснюється на підставі законів та інших нормативно-правових актів України, генеральної, галузевих, регіональних угод, колективних договорів, у межах бюджетних асигнувань та позабюджетних доходів.

Так, з метою упорядкування умов оплати праці працівників державних органів постановою Кабінету Міністрів України "Питання оплати праці працівників державних органів" від 18.01.2017 №15 (надалі - Постанова №15) затверджено Схему посадових окладів на посадах державної служби за групами оплати праці з урахуванням юрисдикції державних органів у 2017 році, відповідно до якої оклад головного спеціаліста державного органу, юрисдикція якого поширюється на територію однієї або кількох областей, м. Києва або м. Севастополя, встановлюється у розмірі 3801,00 грн.

Отже, у зв`язку з введенням в дію Постановою №15 нових схем посадових окладів державних службовців, з 01.01.2017 заробітна плата державного службовця повинна нараховуватися відповідно до нових схем посадових окладів та враховувати надбавки за ранги, а також інші виплати, які передбачені діючими нормативно-правовими актами.

При цьому, попередження 03.02.2017 Прокіпчук ОСОБА_2 . про зміну істотних умов праці відповідно до вимог статті 43 Закону України "Про державну службу" не звільнило відповідача від обов`язку виконання приписів Постанови №15 та проведення нарахування та виплати їй заробітної плати з 01.01.2017, виходячи з окладу у 3801 грн.

Як встановлено судом, на підставі наказу про проведення перевірки від 05.04.2017 №250, направлення на проведення перевірки №120 від 05.04.2017, проведено позапланову перевірку дотримання законодавства з питань праці Тернопільським обласним управлінням лісового та мисливського господарства. Підставою для проведення перевірки стало звернення ОСОБА_1 , зареєстроване в управлінні Держпраці у Тернопільській області від 17.03.2017 за №П-205. За результатами проведеної перевірки складено акт та винесено припис №19-01-61/163-161 від 10.04.2017.

Контролюючий орган під час перевірки встановив, що згідно із заявою ОСОБА_1 від 04.01.2005 наказом відповідача №7-К від 04.01.2005 її прийнято на посаду головного спеціаліста з кадрової роботи.

Постановою №15 затверджено Схему посадових окладів на посадах державної служби за групами оплати праці з урахуванням юрисдикції державних органів у 2017 році, відповідно до якої оклад головного спеціаліста державного органу, юрисдикція якого поширюється на територію однієї або кількох областей, м. Києва або м. Севастополя, встановлюється у розмірі 3801 грн.

Разом із тим, згідно із відомостями нарахування заробітної плати працівникам Тернопільського обласного управління лісового та мисливського господарства, за січень-березень 2017 року нарахування заробітної плати ОСОБА_1 здійснювалось з окладу 3274 грн. Таким чином, не дотримано вимог Постанови №15.

Вимогами припису управління Держпраці у Тернопільській області від 10.04.2017 за №19-01-61/163-161 зобов`язано відповідача здійснювати оплату праці відповідно до вимог чинного законодавства, а саме статті 98 Кодексу Законів про працю України та частини першої статті 13 Закону України "Про оплату праці".

Не погоджуючись з вказаним приписом відповідач оскаржив його до адміністративного суду. Так, постановою Тернопільського окружного адміністративного суду від 29.06.2017 у справі №819/766/17 в позові Тернопільського обласного управління лісового та мисливського господарства до управління Держпраці у Тернопільській області про визнання протиправним та скасування припису №19-01-61/163-161 від 10 квітня 2017 року відмовлено. Вказане судове рішення залишено без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 18.10.2017 у справі №876/8229/17.

На виконання вказаної ухвали Львівського апеляційного адміністративного суду від 18.10.2017 та припису управління Держпраці у Тернопільській області від 10.04.2017 за №19-01-61/163-161 Тернопільським обласним управлінням лісового та мисливського господарства складено довідку про розмір виплат, донараховано ОСОБА_1 в листопаді 2017 року за січень-травень 2017 року та включено у розрахунково-платіжну відомість за листопад 2017 року 2084,58 грн., сума, яка підлягає виплаті позивачу склала 1678,09 грн. Крім того, відповідачем складено бухгалтерську довідку від 20.11.2017, у якій відображено детальний розрахунок усіх донарахованих сум, які належали до виплати позивачу.

Відповідно до платіжного доручення №198 від 20.11.2017 Тернопільським обласним управлінням лісового та мисливського господарства було перераховано ОСОБА_1 грошові кошти в сумі 1678,09 грн. з призначенням платежу "Донарахування заробітної плати згідно припису управління Держпраці у Тернопільській області №19-01-61/163-161 від 10.04.2017".

З огляду на вказані обставини, станом на час розгляду даної справи, порушення прав позивача у вигляді неправильного нарахування заробітної плати, які стали підставою для звернення ОСОБА_1 з даним позовом про зобов`язання Тернопільського обласного управління лісового та мисливського господарства здійснити ОСОБА_1 перерахунок і виплату заробітної плати з урахуванням розмірів посадових окладів, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 18 січня 2017 року №15 "Питання оплати праці працівників державних органів", Тернопільське обласне управління лісового та мисливського господарства усунуло в повному обсязі, виконавши вимоги ухвали Львівського апеляційного адміністративного суду від 18.10.2017 та припису управління Держпраці у Тернопільській області від 10.04.2017 за №19-01-61/163-161.

В силу положень частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

За змістом частини першої статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до частини другої статті 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Статтею 90 КАС України передбачено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

З огляду на викладене, перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, суд дійшов висновку, що позов не підлягає задоволенню.

Відповідно до положень статті 139 КАС України судові витрати з відповідача не стягуються.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 до Тернопільського обласного управління лісового та мисливського господарства про зобов`язання Тернопільського обласного управління лісового та мисливського господарства здійснити ОСОБА_1 перерахунок і виплату заробітної плати з урахуванням розмірів посадових окладів, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 18 січня 2017 року №15 "Питання оплати праці працівників державних органів" - відмовити повністю.

Реквізити учасників справи:

позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ,

відповідач Тернопільське обласне управління лісового та мисливського господарства (місцезнаходження: вул. Багата, 5 м. Тернопіль, 46008, код ЄДРПОУ 35219145

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 31 травня 2019 року.

Головуючий суддя Мартиць О.І.

копія вірна:

Суддя Мартиць О.І.