Постанова № 8203138, 23.02.2010, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.02.2010
Номер справи
2а-44205/09/1670
Номер документу
8203138
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 лютого 2010 року <ЧАС >м.ПолтаваСправа № 2а-44205/09/1670 Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді –Єресько Л.О.,

при секретарі –Бредун М.В.,

за участю:

представника позивача - Бобрової Л.В.

представника відповідача - Касьянова С.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, представленого Кременчуцьким міськрайонним центром зайнятостідо Селянського (фермерського) господарства "Любава"про стягнення пені та донарахованих внесків, -

В С Т А Н О В И В:

23 березня 2009 року Фонд загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття представлений Кременчуцьким міськрайонним центром зайнятостізвернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Селянського (фермерського) господарства "Любава"про стягнення пені та донарахованих внесків.

В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що Кременчуцьким міськрайонним центром зайнятості було проведено позапланову перевірку СФГ "Любава" з питань дотримання вимог законодавства щодо правильності нарахування та своєчасності сплати внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття. З результатами перевірки виявлено порушення вимоги частини третьої статті 17 Закону України “Про загальнообов'язкове державне страхування на випадок безробіття” від 02.03.2000 №1533-IІІ.

Представник позивача у судовому засіданні позов підтримав та просив задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Представник відповідача проти позову заперечував, просив відмовити в задоволенні позовних вимог, посилаючись на незгоду із винесеним рішенням позивача, оскільки вважає, що СФГ "Любава" не повинно сплачувати страхові внески на випадок безробіття, оскільки на момент створення господарства не існувало Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, господарство не використовувало для здійснення господарської діяльності працю найманих працівників, не отримувало повідомлень про взяття на облік як платника страхових внесків, тому позовні вимоги відповідач вважає безпідставними.

Суд, заслухавши пояснення представника позивача, вивчивши та дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, приходить до наступних висновків.

Судом встановлено, що 10 лютого 2009 року Кременчуцьким міськрайонним центром зайнятості було проведено позапланову перевірку СФГ "Любава" з питань дотримання вимог законодавства щодо правильності нарахування та своєчасності сплати внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття за період з 01.01.1998 року по 10.02.2009 року.

Перевіркою встановлено та зафіксовано в акті № 41 від 10.02.2009 року виявлено несплату страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття.

11 лютого 2009 року директором Кременчуцького міськрайонного центру зайнятості винесено рішення про стягнення простроченої заборгованості зі сплати страхових внесків, у тому числі донарахованих сум страхових внесків (недоїмки), пені на загальну суму 669 грн 84 коп.

Згідно додатку № 1 до акта від 10.02.2009 року № 41 виплати на оплату заробітної плати здійснювались з січня 2002 року по останній перевіряємий період - лютий 2009 року. Відповідно до додатку позивачем були розраховані пеня - в розмірі 168 грн 31 коп. та сума донарахованих страхових внесків -501 грн 53 коп.

Відповідач не погодився з вищевказаним рішенням та оскаржив його до суду. Постановою Полтавського окружного адміністративного суду від 09.12.2009 року в задоволенні адміністративного позову СФГ "Любава" відмовлено. Відповідач не скористався своїм правом на апеляційне оскарження, постанова набрала законної сили 12.01.2010 року.

Надаючи оцінку позовним вимогам та запереченням проти них, суд виходить із наступного.

Відповідно до пункту 2 статті 28 Закону України "Про селянське (фермерське) господарство" (який діяв на момент реєстрації СФГ "Любава") селянське (фермерське) господарство реєструється як платник внесків на державне соціальне страхування в органах Пенсійного фонду України і Фонду соціального страхування України за своїм місцем розташування, у встановленому порядку сплачує внески на державне соціальне страхування на всі види заробітків за членів селянського (фермерського) господарства та осіб, які працюють в ньому за трудовим договором (контрактом, угодою).

З 2003 року вступив в дію Закон України "Про фермерське господарство", пунктом 2 статті 34 якого на фермерське господарство покладено обов'язок у встановленому законом порядку зареєструватися як платник внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в органах Пенсійного фонду України і Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України.

Абзацом 3 частини 2 статті 4 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" страхувальники, на яких не поширюється дія Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", повинні подати заяву про взяття їх на облік як платників страхових внесків до робочих органів виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття у порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики. Зазначені страхувальники беруться на облік не пізніше наступного робочого дня з моменту отримання такої заяви.

Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про зайнятість населення" від 21.11.1997, № 665/97-ВР частину 4 статті 20 Закону України "Про зайнятість населення" викладено у такій редакції: підприємства, установи і організації, незалежно від форм власності, повинні зареєструватися у місцевих центрах зайнятості за місцезнаходженням як платники зборів до державного фонду сприяння зайнятості населення, щомісяця у повному обсязі надавати їм інформацію про наявність вільних робочих місць (вакантних посад) та дані про працівників, які працюють неповний робочий день (тиждень), якщо це не передбачено трудовим договором, або не працюють у зв'язку з простоєм виробництва з не залежних від них причин, і в десятиденний строк - про всіх прийнятих працівників згідно з формами державної статистичної звітності та первинного обліку, затвердженими Державним комітетом статистики України. Несвоєчасна реєстрація або відмова від неї, неподання статистичних даних або подання їх недостовірними чи із запізненням тягнуть за собою накладення на службових осіб штрафу у розмірі, передбаченому законодавством України.

На момент прийняття Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" в редакції від 02.03.2000, № 1533-III пунктом 1 частини 2 статті 35 цього Закону на роботодавця покладався обов'язок зареєструватися у виконавчій дирекції Фонду за місцем свого знаходження як платник страхових внесків у 10-денний строк з дня отримання ним свідоцтва про державну реєстрацію суб'єкта підприємницької діяльності або з дня укладення трудового договору з найманим працівником.

З аналізу вищевикладеного, суд приходить до висновку, що СФГ "Любава" не виконало покладений на нього законом обов"язок реєстрації як платника страхових внесків на випадок безробіття.

Відповідно до статті 34 Закон України "Про фермерське господарство" члени фермерського господарства і особи, які працюють у ньому за трудовим договором (контрактом), підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню і пенсійному забезпеченню в порядку, встановленому законом. Час роботи у фермерському господарстві членів господарства та осіб, які працюють у ньому за трудовим договором (контрактом), зараховується до загального і безперервного стажу роботи на підставі записів у трудовій книжці і документів, що підтверджують сплату внесків на соціальне страхування.

Отже, СФГ "Любава" повинно було сплачувати страхові внески, незалежно від того, використовується для здійснення господарської діяльності наймана праця інших осіб, чи ні.

Як вбачається з пункту 8.1 статуту СФГ "Любава" (копія якого наявна в матеріалах справи), члени господарства підлягають державному соціальному страхуванню, пенсійному забезпеченню і сплачують відповідно внески у соціальний і пенсійний фонди.

Згідно із статтею 34 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" Фонд має право застосовувати фінансові санкції, передбачені законом, у разі порушення порядку сплати страхувальниками страхових внесків та зобов'язаний контролювати правильність нарахування, своєчасність сплати страхових внесків, а також витрат за страхуванням на випадок безробіття, передбачених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами з питань страхування на випадок безробіття.

Статтею 38 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" встановлено, що роботодавець несе відповідальність за несвоєчасність сплати та неповну сплату страхових внесків, у тому числі страхових внесків, що сплачують застраховані особи через рахунки роботодавців.

У разі несвоєчасної сплати страхових внесків страхувальниками або неповної їх сплати страхувальники сплачують суму донарахованих контролюючим органом страхових внесків (недоїмки), штраф та пеню.

Згідно з частиною 5 статті 17 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" страхові внески, які відповідно до цього Закону підлягають сплаті із сум виплат (доходу) за період з дня виникнення у страхувальника зобов'язання щодо взяття на облік як платника страхових внесків до дня його реєстрації в робочих органах виконавчої дирекції Фонду, сплачуються (стягуються) на загальних підставах відповідно до цього Закону за весь зазначений період.

Згідно статті 38 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" строк давності у разі стягнення страхових внесків, пені, та фінансових санкцій, передбачених цією статтею, не застосовується.

З аналізу вищевикладеного, суд приходить до висновку, що доводи представника відповідача стосовно того, що СФГ "Любава" не було зареєстровано в Кременчуцькому міськрайонному центрі зайнятості та, відповідно, не мало обов"язку щодо сплати таких внесків, судом оцінюється критично, оскільки обов"язок щодо їх сплати покладено на відповідача законом, а недотримання особою обов"язку щодо реєстрації у відповідних органах як платника страхових внесків, не звільняє його від обов"язку щодо сплати таких внесків.

Отже, Кременчуцьким міськрайонним центром зайнятості правомірно винесено рішення від 10.02.2009 року про стягнення простроченої заборгованості зі сплати страхових внесків, у тому числі донарахованих сум страхових внесків (недоїмки) та пені на загальну суму 669 грн 84 коп. (501 грн 53 коп. - донараховані страхові внески + 168 грн 31 коп. - пеня).

Крім того, судом взято до уваги, що відповідачем було оскаржено рішення про стягнення простроченої заборгованості зі сплати страхових внесків в судовому порядку. Постановою Полтавського окружного адміністративного суду від 09.12.2009 року було надано правову оцінку незгоді СФГ "Любава" з винесеним рішенням від 10.02.2009 року про стягнення простроченої заборгованості зі сплати страхових внесків, якою в задоволенні адміністративного позову СФГ "Любава" відмовлено. Господарство не оскаржувало рішення, у зв"язку з чим постанова набрала чинності 12 січня 2010 року.

Відповідно до частини 1 статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа щодо якої встановлені ці обставини. Враховуючи викладене, суд вважає доводи позивача обґрунтованими та такими, що підтверджені відповідними доказами, у зв`язку з чим позов підлягає задоволенню.

Відповідно до пункту 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

На підставі викладеного, керуючись статтею 34 "Про фермерське господарство", статтею 28 Закону України "Про селянське (фермерське) господарство", статтями 4, 19, 35, 38 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 72, 94, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України,-

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття представленого Кременчуцьким міськрайонним центром зайнятості до Селянського (фермерського) господарства "Любава" про стягнення пені та донарахованих внесків задовольнити.

Стягнути із Селянського (фермерського) господарства "Любава" (ідентифікаційний код 22518022) на користь Кременчуцького міськрайонного центру зайнятості на р/р 3717197190008 банк ГУДК у Полтавській області, одержувач Кременчуцький МРЦЗ, МФО 831019 ЗКПО 22548262 донараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття в сумі 501 грн 53 коп. (п'ятсот одна гривня п'ятдесят три копійки) та пеню в сумі 168 грн 31 коп. (сто шістдесят вісім гривень тридцять одна копійка).

          Постанова відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений Кодексом адміністративного судочинства України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга може бути подана у 20-денний строк після подачі заяви про апеляційне оскарження в порядку, визначеному статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст постанови виготовлено 01 березня 2010 року.

          Суддя                                                                                Л.О. Єресько