
Дата документу 13.03.2019
Справа № 334/5927/18
Провадження № 2/334/920/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 березня 2019 року Ленінський районний суд м. Запоріжжя
у складі : головуючого – судді Гнатюка О.М.,
при секретарі Алєйніковій О.В.,
розглянув у відкритому судовому засіданні в м. Запоріжжі у порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району до ОСОБА_1 , про відшкодування надміру перерахованої державної допомоги, -
в с т а н о в и в :
УПСЗН Запорізької міської ради по Ленінському району звернулось до Ленінського районного суду м. Запоріжжя з позовом до ОСОБА_1 про відшкодування надміру перерахованої державної допомоги в розмірі 1462,30 грн.
В обґрунтування позову зазначено, що в УПСЗН Запорізької міської ради по Ленінському району на обліку знаходиться справа по призначенню державної допомоги на дитину одинокій матері ОСОБА_1 , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 .
На підставі заяви ОСОБА_1 від 24.03.2017 року та поданої декларації про доходи та майновий стан Управління, згідно рішення про призначення державної соціальної допомоги на дітей одинокій матері від 18.04.2017 року управління призначило та виплачувало відповідачу державну соціальну допомогу на дитину одинокій матері з 01.03.2017 по 31.08.2017 року у розмірі 1462,30 грн.
У заяві на призначення допомоги відповідач взяла на себе зобов`язання повідомити про всі зміни у сім`ї, ставила свій підпис і усвідомлювала, що надання неточних чи неповних відомостей тягне за собою відповідальність за законодавством України та одночасно давала згоду на отримання інформації відносно себе, та членів своєї сім`ї, пов`язаною з наданням допомоги, уповноваженими особами Управління. Законодавство України покладає на заявників відповідальність за надані відомості, або не надання інформації про зміну обставин, що впливають на виплату допомоги. Суми державної допомоги, виплачені внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім`ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з законом.
Згідно зі ст. 18-1 Закону «Про державну допомогу сім`ям з дітьми», п.33 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), якщо у свідоцтві про народження дитини відсутній запис про батька або запис про батька проведено в установленому порядку за вказівкою матері. Жінка, яка має дітей від особи, з якою вона не перебувала і не перебу4ває в зареєстрованому шлюбі, але з якою вона веде спільне господарство, разом проживає і виховує дітей, права на одержання допомоги, встановленої на дітей одиноким матерям, не має. При реєстрації жінкою шлюбу з особою, від якої вона має дітей, допомога на дітей, народжених від цієї особи, не призначається.
У зв`язку з тим, що Управлінням були з`ясовані обставини, які впливають на виплату допомоги на дітей одинокій матері, а саме було виявлено, що Шевченківським відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Запорізького міського управління юстиції № 1071.17.7-05.01-52 від 12.07.2017 року щодо актового запису про народження дитини, були внесені відомості про батька та визнання батьківства.
Управління 21.08.2017 року повідомило відповідача про необхідність у термін до 20.09.2017 року повернути надміру виплачені кошти за період з 01.08.2017 року по 31.08.2017 року в сумі 1462,30 грн., що підтверджується повідомленням.
Сума надміру виплаченої допомоги повертається отримувачем за вимогою органу, що призначив допомогу. У разі коли громадянин добровільно не повернув надміру перераховану (виплачену) суму допомоги, питання про її стягнення органи, що призначають допомогу, вирішують у судовому порядку. В зв`язку з чим, стягнення зазначеної суми повинно бути здійснено у примусовому порядку.
Просить стягнути з відповідача на користь Управління праці та соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району надміру перераховану допомогу в розмірі 1462,30 грн. та стягнути на користь держави в особі Управління праці та соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району понесені ними витрати по сплаті судового збору в розмірі 1762,00 грн., покласти на неї судові витрати, пов`язані з розглядом справи.
Представник позивача в судове засідання не з`явилась, надала суду заяву про розгляд справи без її участі, просила задовольнити позов.
Відповідач в судове засідання не з`явилась, про час та місце розгляду справи повідомлена належним чином. Відповідач відзиву на позов не надав.
На підставі ст. 280 ЦПК України суд вважає за можливе провести заочний розгляд справи на підставі наявних у справі доказів.
Дослідивши матеріали справи та надані суду докази, суд дійшов наступного висновку.
Відповідно до положень статті 12 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Частиною 1 статті 13 ЦПК України встановлено, що суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.
Судом встановлено, що в Управління праці та соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району перебуває на обліку ОСОБА_1 по призначенню державної допомоги на дітей одинокій матері, яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 .
На підставі заяви ОСОБА_1 від 24.03.2017 року та поданої декларації про доходи та майновий стан Управління, згідно рішення про призначення державної соціальної допомоги на дітей одинокій матері від 18.04.2017 року управління призначило та виплачувало відповідачу державну соціальну допомогу на дитину одинокій матері з 01.03.2017 по 31.08.2017 року у розмірі 1462,30 грн.
У заяві на призначення допомоги відповідач взяла на себе зобов`язання повідомити про всі зміни у сім`ї, ставила свій підпис і усвідомлювала, що надання неточних чи неповних відомостей тягне за собою відповідальність за законодавством України та одночасно давала згоду на отримання інформації відносно себе, та членів своєї сім`ї, пов`язаною з наданням допомоги, уповноваженими особами Управління. Законодавство України покладає на заявників відповідальність за надані відомості, або не надання інформації про зміну обставин, що впливають на виплату допомоги. Суми державної допомоги, виплачені внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім`ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з законом.
Згідно зі ст. 18-1 Закону «Про державну допомогу сім`ям з дітьми», п.33 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), якщо у свідоцтві про народження дитини відсутній запис про батька або запис про батька проведено в установленому порядку за вказівкою матері. Жінка, яка має дітей від особи, з якою вона не перебувала і не перебу4ває в зареєстрованому шлюбі, але з якою вона веде спільне господарство, разом проживає і виховує дітей, права на одержання допомоги, встановленої на дітей одиноким матерям, не має. При реєстрації жінкою шлюбу з особою, від якої вона має дітей, допомога на дітей, народжених від цієї особи, не призначається.
У зв`язку з тим, що Управлінням були з`ясовані обставини, які впливають на виплату допомоги на дітей одинокій матері, а саме було виявлено, що Шевченківським відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Запорізького міського управління юстиції № 1071.17.7-05.01-52 від 12.07.2017 року щодо актового запису про народження дитини, були внесені відомості про батька та визнання батьківства.
Управлінням був здійсненний розрахунок надмірно виплаченої допомоги за період з 01.08.2017 року по 31.08.2017 року, що становить 1462,30 грн.
21.08.2017 року Управління повідомило відповідача про необхідність у термін до 20.09.2017 року повернути надміру виплачені кошти в сумі 1462,30 грн.
Сума надміру виплаченої допомоги повертається отримувачем за вимогою органу, що призначив допомогу. У разі коли громадянин добровільно не повернув надміру перераховану (виплачену) суму допомоги, питання про її стягнення органи, що призначають допомогу, вирішують у судовому порядку. В зв`язку з чим, стягнення зазначеної суми повинно бути здійснено у примусовому порядку.
Втім, надміру виплачені кошти в добровільному порядку відповідач не сплатила.
Згідно з ч.1 ст.1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
З огляду на те, що з боку відповідача наявна недобросовісність набуття грошової допомоги, суд приходить до висновку, що з відповідача на користь позивача необхідно стягнути безпідставно отриману суму допомоги у розмірі 1462,30 грн.
Відповідно до ст.141 ЦПК України з відповідача на користь позивача підлягають стягненню витрати понесені по сплаті судового збору в розмірі 1762,00 грн.
Керуючись ст.ст. 9, 10, 12, 18, 76-79, 89, 258, 259, 263-265, 268, 280-284, 354 ЦПК України, ст.ст. 16, 1212, 1213 ЦК України,Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», суд -
в и р і ш и в:
позовну заяву Управління праці та соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району до ОСОБА_1 про відшкодування надміру перерахованої державної допомоги - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН - НОМЕР_1 на користь держави в особі Управління праці та соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району, ЄДРПОУ 37573796 надмірно виплачену державну допомогу в сумі 1462 (одна тисяча чотириста шістдесят дві) грн. 30 коп.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН - НОМЕР_1 на користь держави в особі Управління праці та соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району, ЄДРПОУ 37573796 судовий збір в розмірі 1762 (одна тисяча сімсот шістдесят дві) грн. 00 коп.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Запорізького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя О.М.Гнатюк