
6.2.1
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
13 травня 2019 рокуСєвєродонецькСправа № 360/3739/18
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
судді: Кисельової Є.О.,
при секретарі: Шопіної А.М.,
за участю
позивача ОСОБА_1 ,
представника відповідача Ільмінської О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Троїцької селищної ради Троїцького району Луганської області про визнання рішення протиправним та зобов`язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
В листопаді 2018 року ОСОБА_1 (далі – ОСОБА_1 , позивач) звернулася до Луганського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Троїцької селищної ради Троїцького району Луганської області (селищна рада, відповідач) про визнання рішення протиправним та зобов`язання вчинити певні дії.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що рішенням 8 сесії VІІ скликання Воєводської сільської ради Троїцького району Луганської області від 11.04.2016 № 8/7 позивачу надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства. Розробка проекту була замовлена ТОВ “Сільськогосподарське підприємство “Землемер”, яке його і виготовило у відповідності до чинного законодавства України. 20.03.2018 позивачем подано до Троїцької селищної ради Троїцького району Луганської області заяву про погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства. 24 травня 2018 року позивачем отримано лист від відповідача з повідомленням, що ріщенням селищної ради відмовлено у погоджені проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства.
Вважає вказане рішення відповідача протиправними, оскільки воно суперечить нормам Земельного кодексу України, у зв`язку з чим просить суд:
-визнати протиправним рішення сесії Троїцької селищної ради 7 скликання від 24.05.2018 №19/7 19, яким позивачу відмовлено у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, кадастровий номер НОМЕР_1 у власність для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення, що перебувають у запасі у межах населеного пункту з місцем розташування: с.Воєводське, Троїцького АДРЕСА_1 , Луганської АДРЕСА_2 , вул.Сонячна, земельна ділянка 24, на території, яка за даними державного Земельного Кадастру враховується в Воєводській сільській раді Троїцького району Луганської області;
-зобов`язати відповідача прийняти у встановлений законом спосіб рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, кадастровий номер НОМЕР_1 у власність для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення, що перебувають у запасі у межах населеного пункту з місцем розташування: с.Воєводське, Троїцького району, Луганської області, вул.Сонячна, земельна ділянка 24, на території, яка за даними державного Земельного Кадастру враховується в Воєводській сільській раді Троїцького району Луганської області.
Позивач в судовому засідані позовні вимоги підтримала у повному обсязі, надала аналогічні пояснення, викладеним у адміністративному позові.
Представник відповідача в судовому засіданні заперечувала проти задоволення позовних вимог, про що подала письмовий відзив на позовну заяву (том 1 арк. спр. 117-122), в якому зазначено, що підставою відмови позивачу у наданні дозволу на виділення земельної ділянки у власніть для ведення особистого селянського господарства, розташованої за адресою: АДРЕСА_3 , є відсутність погодження відповідного пректу землеустрою з відділом містобудування, ахітектури та житлово-комунального господарства Троїцької районної державної адміністрації, що є порушенням вимог статті 186-1 Земельного кодексу України.
Із посиланням на державні будівельні норми «Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень ДБН 360-92», затверджених наказом Дежкоммістобудування від 17.04.1992 № 44, зазначає, що в проекті землеустрою, наданого позивачем, відсутні відомості про застосування таких будівельних норм. Крім того, зазначає, що позивачем порушено вимоги статті 121 Земельного кодексу України, оскільки згідно витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку НВ-4402337322018 від 15.03.2018, земельна ділянка з кадастровим номером: НОМЕР_1 , проект на яку розроблений за заявою позивача, має розмір 2,00 га, проте ОСОБА_1 вже має у власності земельну ділянку для ведення асобистого селянського господарства розміром 0,25 га.
Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 23.11.2018 залишено позовну заяву буз руху (том 1 арк. спр. 68-69).
Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 14.12.2018 прийнято позовну заяву до розгляду після усунення її недоліків та відкрито провадження у справі (том 1 арк. спр. 1-2).
Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 17.01.2019 зупинено провадження управі (том 1 арк. спр. 154, 205).
Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 12.02.2019 поновлено провадження у справі (том 1 арк. спр. 169, том 2 арк. спр. 1).
Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 12.02.2019 витребувано докази у справі (том 1 арк. спр. 175-176).
Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 27.02.2019 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті ( том 1 арк. спр. 182).
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.72-79, 90 КАС України, суд дійшов наступного.
Судом встановлено, що рішенням 8 сесії VІІ скликання Воєводської сільської ради Троїцького району Луганської області від 11.04.2016 № 8/7 «Про надання земельної ділянки та дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право власності на земельну ділянку, в межах населеного пункту» ОСОБА_1 надано дозвіл на розробку проекту відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства – 2,0 га для обслуговування житлового будинку в розмірі 0,25 га для ведення садівництва – 0,12 га у власність за адресою: (том 1 арк. спр. Луганська область, Троїцького району, село Воєводське, вулиця Сонячна,24, щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) організацією, яка має відповідний дозвіл на проведення цих робіт, цільове призначення земельної ділянки – «Для ведення особистого селянського господарства» (том 1 арк. спр. 20).
На підставі вказаного рішення, позивач звернувся до організації, яка має відповідний дозвіл на проведення робіт щодо розробки проекту землеустрою на відповідну земельну ділянку. Так, товариством з обмеженою відповідальністю «Сільськогосподарське підприємство «Землемер» підготовлено проект щодо відведення земельної ділянки у власність громадянину України ОСОБА_1 для ведення населеного пункту з місцем розташування: Луганська область, Троїцького району, село Воєводське, вулиця Сонячна,24 (том 1 арк. спр. 13-62).
20 березня 2018 року ОСОБА_1 звернулась до відповідача із заявою вх. № 241 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2,000 га, кадастровий номер: НОМЕР_1 , яка розташована в межах Луганська область, Троїцького району, село Воєводське, вулиця Сонячна,24 (том 1 арк. спр. 106).
Тобто, даною заявою підтверджується факт звернення позивача із заявою про надання земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства.
Рішенням дев`ятнадцятої сесії Троїцької селищної ради VII скликання від 24.05.2018 № 19/57 «Про передачу у власність земельної ділянки гр. ОСОБА_1 » відповідно до статей 12,79-1, 107, 118, 121, 125, 126 Перехідних положень Земельного кодексу України, статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», статті 25 Заокну України «Про землеустрій», статті 21 Закону України «Про державний земельний кадастр», Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», рішення Троїцької селищної ради VII скликання від 24.01.2017 № 17/1 «Про добровільне об`єднання територіальних громад», проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність гр. ОСОБА_1 для ведення особистого селянського господарства, яка розташована: АДРЕСА_3 , розробленого товариством з обмеженою відповідальністю «Сільськогосподарське підприємство «Землемер», заяви гр. ОСОБА_1 від 20.03.2018 (вх. № 241 від 20.03.2018), ідентифікаційний номер НОМЕР_2 , зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_4 , про розгляд та затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства та передачі у власність земельної ділянки площею 2,000 га, кадастровий номер: НОМЕР_1 , розташованої в межах Луганська область, Троїцького району, село Воєводське, враховуючи висловлену пропозицію голови постійної комісії з питань земельних відносин, містобудування та охорони навколишнього природного середовища щодо ненадання у власність земельних ділянок сільськогосподарського призначення в межах населених пунктів Троїцької селишної ради, з метою збереження таких земельних ділянок від продажу великим сільськогосподарським товаровиробникам, а надання таких земельних ділянок громадянам в оренду по договорам оренди, відмовлено позивачу у наданні вказаної земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства (том 1 арк. спр. 64).
Засідання дев`ятнадцятої сесії Троїцької селищної ради VII скликання від 24.05.2018 зафіксовано протоколом дев`ятнадцятої сесії Троїцької селищної ради VII скликання, оглядом якого встановлено, що розглядаючи питання про передачу у власність земельної ділянки гр. ОСОБА_1 , питань та бажаючих виступити на засіданні сесії не було, депутатами селищної ради за наслідками голосування прийнято рішення про відмову у наданні гр. ОСОБА_1 у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господраства (том 1 арк. спр. 194-196).
Також судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що 22.05.2019 на засіданні постійної комісії з питань земельних відносин, містобудування та охорони навколишнього середовища Троїцької селищної ради VII скликання розглядався проект рішення про відмову у наданні гр. ОСОБА_1 у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господраства, розташованої за адресою: АДРЕСА_3 . Вказане засідання зафіксовано протоколом № 15, оглядом якого встановлено, що членом комісії – Пономаренко В.В. оглошено зміст заяви позивача про надання земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства та заначено, що земельна ділянка за адресою: АДРЕСА_3 знаходиться у межах села і згідно проекту землеустрою розташована по лінії забудови, тобто на цих землях можливо виділити земельні ділянки для будівництва житлових будинків, у зв`язку з чим запропоновано не надавати у власність, а надати вказану земельну ділянку в оренду (том 1 арк. спр. 191-193).
Таким чином, з аналізу протоколу засідання постійної комісії з питань земельних відносин, містобудування та охорони навколишнього середовища від 22.05.2018 № 15 та рішення дев`ятнадцятої сесії Троїцької селищної ради від 24.05.2018 № 19/57 «Про передачу у власність земельної ділянки гр. ОСОБА_1 » вбачається, що підставою для відмови позивачу у передачі земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства, є пропозиція щодо ненадання даної земельної ділянки у власність, оскільки вона знаходиться в межах села і згідно проекту землеустрою розташована на лінії забудови, тому на цих землях можливо виділити земельні ділянки для будівництва житлових будинків.
Також у спірному рішенні у якості підстави для відмови позивачу у наданні вказаної вище земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства зазначено, що заявнику у задоволенні заяви відмовлено з метою збереження земельних ділянок від продажу великим сільськогосподарським товаровиробникам. Тобто, додатковою підставою для відмови позивачу у наданні спірної земельної ділянки у власність для ведення осбистго селянського господарства є мета збереження земельних ділянок від продажу великим сільськогосподарським товаровиробникам.
В судовому засіданні представником відповідача в підтвердження відсутності у проекті планування та забудови, а також у генеральному плані с. Воєводське Троїцького району Луганської області інформації щодо виділення земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства в межах вулиць між житловими будинками, зокрема, по вулиці Сонячній, надано відповіді відділу містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства на запити Троїцької селищної ради Троїцького району Луганської області; копію генерального плану с. Воєводське Троїцького району Луганської області; рішення виконавчого комітету Троїцької районної ради депутатів від 26.09.1966 № 268 «Про погодження проекта планування та забудови с. Воєводське Троїцького району Луганської області; рішення виконавчого комітету Троїцької районної ради депутатів від 29.11.1966 № 550 «Про затвердження проекту планування та забудови» с. Воєводське Троїцького району Луганської області; рішення Воєводської міської ради Троїцького раойну Луганської області від 17.05.2013 № 22/1 «Про визнання існуючих генеральних планів населених пунктів сільської ради придатними для подальшого використання» (том 2 арк. спр. 2-14), оглядом яких встановлено наступне.
Згідно відповіді на запит селищної ради від 20.04.2019 № 1065, наданої відділом містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства від 08.05.2019 за № 105, вбачається, що у розділі V «Архітектурно-планувальна організація території населеного пункта, пункт 4 – вулиці і проїзди» містобудівної документації «Проект планування та забудови с. Воєводське Троїцького району Луганської області» заплановані головна, житлові вулиці та внутрішньоквартальні проїзди і не зазначена інформація щодо виділення земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства в межах вулиць між житловими будинками (том 2 арк. спр. 8-9).
Згідно відповіді на запит селищної ради від 11.05.2019 № 1154, наданої відділом містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства від 11.05.2019 № 106, вбачається, що рішенням двадцять другої сесії Воєводської сільської ради Троїцького району Луганської області шостого скликання від 17.05.2013 № 22/1 «Про визнання існуючих генеральних планів населених пунктів сільської ради придатними для подальшого використання» визнано актуальним та придатним для подальшого використання Проект планування та забудови с. Воєводське Троїцького району Луганської області та Проект схеми генерального плана території Воєводської сільської ради Троїцького району Луганської області, затверджені рішенням виконавчого комітету Троїцької районної ради депутатів від 26.09.1966 № 268, рішенням виконавчого комітету Троїцької районної ради депутатів від 29.11.1966 № 550 (том 2 арк. спр. 2).
Проте, представником відповідача суду не надано жодних доказів в підтвердження звернення будь-якого громадянина України із заявою про надання спірної земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_3 . для будівництва житлового будинку. Також не надано жодних доказів щодо прийняття селищною радою рішення про надання вказаної земельної ділянки у власність чи оренду для забудови житлового будинку. Таким чином, починаючи з часу затвердження генерального плану забудови с. Воєводське Троїцького району Луганської області, до відповідача не надходило жодної заяви про надання у васність чи оренду земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_3 для забудови житлового будинку.
Крім того, як вже зазначалося судом раніше, рішенням 8 сесії VІІ скликання Воєводської сільської ради, Троїцького району, Луганської області від 11.04.2016 № 8/7 «Про надання земельної ділянки та дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право власності на земельну ділянку, в межах населеного пункту» ОСОБА_1 надано дозвіл на розробку проекту відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства – 2,0 га для обслуговування житлового будинку в розмірі 0,25 га для ведення садівництва – 0,12 га у власність за адресою: АДРЕСА_3 , щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) організацією, яка має відповідний дозвіл на проведення цих робіт, цільове призначення земельної ділянки – «Для ведення особистого селянського господарства» (том 1 арк. спр. 20).
На підставі вказаного рішення, позивач звернувся до організації, яка має відповідний дозвіл на проведення робіт щодо розробки проекту землеустрою на відповідну земельну ділянку, та після виготовлення відповідного проекту позивач звернувся до відповідача саме із заявою від 20 березня 2018 року вх. № 241 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2,000 га, кадастровий номер: НОМЕР_1 , яка розташована в межах Луганська область, Троїцького району, село Воєводське, вулиця АДРЕСА_3 24 (том 1 арк. спр. 106).
Факт щодо надання позивачу земельної ділянки та дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право власності на земельну ділянку, в межах населеного пункту, представником відповідача ані у відзиві на позовну заяву, ані у судовому засіданні не заперечувася.
Оскільки позивач звернувся до відповідача із відповідної заявою від 20.03.2018 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2,000 га, кадастровий номер: НОМЕР_1 , яка розташована в межах Луганської області, Троїцького району, села Воєводське, вулиця Сонячна,24, на яку рішенням 8 сесії VІІ скликання Воєводської сільської ради, Троїцького району, Луганської області від 11.04.2016 № 8/7 «Про надання земельної ділянки та дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право власності на земельну ділянку, в межах населеного пункту» ОСОБА_1 надано дозвіл на розробку проекту відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства – 2,0 га, та станом на час прийняття відповідачем вказаного рішення від 11.06.2016 № 8/7 і звернення позивача із відповідною заявою від 20.03.2018 земельна ділянка за адресою: АДРЕСА_3 не була передана у власність чи оренду для забудови чи ведення особистого селянського господарства будь-якій фізичній особі, тому посилання представника відповідача на те, що вказана земельна ділянка не може бути передана позивачу у власність для ведення особистого селянського господарства з підстав відсутності у генеральному плані с. Воєводське Троїцького району Луганської області інформації щодо виділення земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства в межах вулиць між житловими будинками визнаються судом незмістовними.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до вимог частини другої статті четвертої Земельного кодексу України (далі – ЗК України) завданням земельного законодавства є регулювання земельних відносин з метою забезпечення права на землю громадян, юридичних осіб, територіальних громад та держави, раціонального використання та охорони земель.
Частиною п`ятою статті 118 ЗК України передача земельних ділянок у власність громадянам - працівникам державних та комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій, а також пенсіонерам з їх числа провадиться після затвердження проекту приватизації земель у порядку, встановленому цим Кодексом.
Відповідно до частини шостої цієї статті громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Згідно частини сьомої статті 118 ЗК України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Частиною першою статті 122 цього Кодексу визначено, що сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
З аналізу наведених норм слідує, що громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення особистого селянського господарства подають клопотання до відповідного органу місцевого самоврядування, у якому зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри, до якого додаються, зокрема, графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки. При цьому, підставою для у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Таким чином, у разі невідповідності місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку органом місцевого самоврядування може бути прийнято рішення про відмову у наданні такого дозволу.
Представником відповідача в ході розгляду справи не надано суду жодних доказів в підтвердження подання позивачем документів для одержанння безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення особистого селянського господарства у порушення вимог частини першої статті 122 ЗК України в частині зміни цільвого призначення земельної ділянки, невідповідності орієнтованих розмірів земельної ділянки та графічних матеріалів, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки.
Крім того, ані на засіданні постійної комісії з питань земельних відносин, містобудування та охорони навколишнього середовища 22.05.2018, ані на засіданні дев`ятнадцятої сесії Троїцької селищної ради шостого скликання 24.05.2018 не розглядалося питання невідповідності вимогам статті 122 Земельного кодексу України проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність громадянину України ОСОБА_1 для ведення особистого селянського господарства в межах населеного пункту за місцем розташування: Луганська область, Троїцький район, село Воєводське, вулиця Сонячна, АДРЕСА_3 .
Також постійною комісією 22.05.2019 та сесією селишної ради 24.05.2019 не розглядолося питання щодо відмови позивачу у наданні відповідної земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства з метою збереження земельних ділянок від продажу великим сільськогосподарським товаровиробникам. Тобто, представником відповідача не надано жодних доказів для долучення до матеріалів справи в підтвердження звернення позивача із заявою про продаж відповідної земельної ділянки як великому сільськогосподарському товаровиробнику. Також не надано суду доказів, що на засіданні постійної комісії з питань земельних відносин, містобудування та охорони навколишнього середовища 22.05.2018 та на засіданні дев`ятнадцятої сесії 24.05.2018 розглядалося питання щодо надання дозволу або відмови у продажу земельної ділянки позивачу як великому сільськогосподарському товаровиробнику.
Частиною другою статті 186-1 ЗК визначено, що проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок усіх категорій та форм власності (крім земельних ділянок зони відчуження та зони безумовного (обов`язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи) підлягає обов`язковому погодженню з територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
Відповідно до частини шостої цієї статті підставою для відмови у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише невідповідність його положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівній документації.
З аналізу наведеної норми слідує, що проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок усіх категорій та форм власності підлягає обов`язковому погодженню з територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, та підставою для відмови у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише невідповідність його положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівній документації.
Таким чином, підставою для відмови у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише невідповідність його положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівній документації
Тобто, даною нормою чітко встановлені підстави для відмови у погодженні проекту землеустрою.
Посилання представника відповідача на те, що підставою відмови позивачу у наданні дозволу на виділення земельної ділянки у власніть для ведення особистого селянського господарства, розташованої за адресою: АДРЕСА_3 , є відсутність погодження відповідного проекту землеустрою з відділом містобудування, ахітектури та житлово-комунального господарства Троїцької районної державної адміністрації, що є порушенням вимог статті 186-1 Земельного кодексу України, судом визнаються незмістовними з огляду на таке.
Частиною другою статті 186-1 Земельного кодексу України визначено, що проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у межах населеного пункту або земельної ділянки за межами населеного пункту, на якій розташовано об`єкт будівництва або планується розташування такого об`єкта (крім проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки зони відчуження або зони безумовного (обов`язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи), подається також на погодження до структурних підрозділів районних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій у сфері містобудування та архітектури, а якщо місто не входить до території певного району, - до виконавчого органу міської ради у сфері містобудування та архітектури, а в разі, якщо такий орган не утворений, - до органу виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань містобудування та архітектури чи структурного підрозділу обласної державної адміністрації з питань містобудування та архітектури.
Як вже зазначалося судом раніше, на підставі рішення 8 сесії VІІ скликання Воєводської сільської ради, Троїцького району, Луганської області від 11.04.2016 № 8/7 «Про надання земельної ділянки та дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право власності на земельну ділянку, в межах населеного пункту», проекту щодо відведення земельної ділянки у власність громадянину України ОСОБА_1 для ведення особистого селянського господарства в межах населеного пункту з місцем розташування: Луганська область, Троїцького району, село Воєводське, вулиця АДРЕСА_3 , розробленого товариством з обмеженою відповідальністю «Сільськогосподарське підприємство «Землемер» та заяви від 20 березня 2018 року ОСОБА_1 звернулась до відповідача із заявою вх. № 241 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2,000 га, кадастровий номер: НОМЕР_1 , яка розташована в межах Луганська область, Троїцького району, село Воєводське, вулиця Сонячна,24 (том 1 арк. спр. 106).
Таким чином, вказаним рішенням 8 сесії VІІ скликання Воєводської сільської ради, Троїцького району, Луганської області від 11.04.2016 № 8/7 надано позивачу дозвіл саме на на розробку технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право власності на земельну ділянку, в межах населеного пункту для ведення особистого селянського господарства на земельній ділянці за адресою: АДРЕСА_3 , на виконання якого позивач і звернулась до відповідача із відповідною заявою від 20.03.2018.
Тобто, даним рішенням позивачу надано дозвіл саме на розробку технічної документації із землеустрою щодо передачі земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства та позивачем у відповідності до вказаного вище рішення позивачем до органу місцевого самоврядування подано заяву саме про надання у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, а не для забудови житлового будинку, тому посилання представника відповідача на порушення позивачем вимог статті 186-1 Земельного кодексу України в частині непогодження відповідного проекту землеустрою з відділом містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства Троїцької районної державної адміністрації, судом визнаються незмістовни, оскільки в даному випадку відповідачем надано позивачу дозвіл на розробку відповідного проекту землеустрою для ведення особистого селянського господарства, а не для забудови житлового будинку, тому погодження проекту землеустрою із відділом містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства Троїцької районної державної адміністрації не є обов`язковим.
Посилання преставника відовідача на те, що позивачем порушено вимоги статті 121 Земельного кодексу України, оскільки згідно витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку НВ-4402337322018 від 15.03.2018, земельна ділянка з кадастровим номером: НОМЕР_1 , проект на яку розроблений за заявою позивача, має розмір 2,00 га, проте ОСОБА_1 вже має у власності земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства розміром 0,25 га, що є також підставою для відмови у наданні дозволу про передачу земельної ділянки ОСОБА_1 у власність для ведення особистого селянського господарства, судом також визнаються незмістовними з огляду на наступне.
Згідно частини першої статті 121 Земельного кодексу України громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності, зокрема, для ведення особистого селянського господарства - не більше 2,0 гектара.
Як вже зазначалося судом раніше, 20 березня 2018 року ОСОБА_1 звернулась до відповідача із заявою вх. № 241 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2,000 га, кадастровий номер: НОМЕР_1 , яка розташована в межах Луганська область, Троїцького району, село Воєводське, вулиця Сонячна АДРЕСА_3 (том 1 арк. спр. 106).
Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що згідно інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборони відчуження об`єктів нерухомого майна щодо суб`єкта за позивачем – ОСОБА_1 зареєстровані такі земельні ділянки:
-земельна ділянка площею 0,12 га, кадастровий номер: НОМЕР_1 , розташована за адресою: АДРЕСА_3 , цільове призначення: для індивідуального садівництва;
-земельна ділянка площею 0,25 га, кадастровий номер: НОМЕР_1 , розташована за адресою: АДРЕСА_3 , цільове призначення: для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка);
-земельна ділянка площею 1,1342 га, кадастровий номер: НОМЕР_3 , розташована за адресою: Луганська область, Троїцький район, с АДРЕСА_5 рада Воєводська, цільове призначення: для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, підстава виникнення права власності: державний акт на право приватної власності на землю, серія та номер: НОМЕР_4 , виданий 30.09.2002, видавник: Воєводська сільська рада Троїцького району Луганської області;
-земельна ділянка площею 5,7061 га, кадастровий номер: 4425481500:12 НОМЕР_5 , розташована за адресою: Луганська область, Троїцький район, с/рада Воєводська, цільове призначення: для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, підстава виникнення права власності: державний акт на право приватної власності на землю, серія та номер: НОМЕР_4 , виданий 30.09.2002, видавник: Воєводська сільська рада Троїцького району Луганської області;
-земельна ділянка площею 5,0783 га, кадастровий номер: НОМЕР_6 , цільове призначення: для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, підстава виникнення права власності: державний акт на право приватної власності на землю, серія та номер: НОМЕР_7 , виданий 12.06.2012, видавник: відділ Держкомзему у Воєводська сільська рада Троїцького району Луганської області;
-земельна ділянка площею 1,3604 га, кадастровий номер: НОМЕР_8 , цільове призначення: для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, підстава виникнення права власності: державний акт на право приватної власності на землю, серія та номер: НОМЕР_9 , виданий 12.06.2012, видавник: відділ Держкомзему у Воєводська сільська рада Троїцького району Луганської області (том 1 арк. спр. 178-180).
Таким чином, згідно інформації, що міститься у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та Реєстрі прав власності на нерухоме майно, Державному реєстрі іпотек, Єдиному реєстрі заборони відчуження об`єктів нерухомого майна, ОСОБА_1 передано у власність земельні ділянки, а саме: для індивідуального садівництва; для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) та для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. При цьому, у вказаному реєстрі не міститься інформація щодо передачі позивачу у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, у зв`язку з чим посилання представника відповідача на порушення позивачем вимог статті 121 Земельного кодексу України в частині передачі у власність ОСОБА_1 земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства розміром 0,25 га судом визнаються незмістовними.
Крім того, судом встановлено, що вказана представником відповідача у відзиві на позовну заяву підстава у відмові позивачу у наданні дозволу на передачу земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, не розглядалася ані на засіданні постійної комісії з питань земельних відносин, містобудування та охорони навколишнього середовища 22.05.2018, ані на засіданні дев`ятнадцятої сесії Троїцької селищної ради VII скликання 24.05.2018.
Таким чином, судом достовірно встановлено та підтверджено матеріалами справи, що рішенням 8 сесії VІІ скликання Воєводської сільської ради Троїцького району Луганської області від 11.04.2016 № 8/7 ОСОБА_1 надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства, відповідно до якого позивач звернувся до відповідача із заявою про надання земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства, та проектом землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства ОСОБА_1 , розташованої за адресою: АДРЕСА_3 , проте відповідачем при прийнятті оскаржуваного рішення на засіданні дев`ятнадцятої сесії Троїцької селищної ради VII скликання не досліджувався вказаний вище проект землеустрою щодо відповідності його вимогам Земельного кодексу України, спірне рішення про відмову у наданні зазначеної земельної діянки принято з підстав, які не передбачені вимогами статті 122 Земельного кодексу України, у зв`язку з чим суд дійшов висновку, що рішення рішення дев`ятнадцятої сесії Троїцької селищної ради VII скликання «Про передачу у власність земельної ділянки гр. ОСОБА_1 » є протиправним та підлягає скасуванню, відтак позовні вимоги про визнання протиправним та скасування рішення дев`ятнадцятої сесії Троїцької селищної ради сьомого скликання від 24.05.2018 №19/57 “Про передачу у власність земельної ділянки гр. ОСОБА_1 ” слід задовольнити.
Вирішуючи позовні вимоги про зобов`язання відповідача прийняти у встановлений законом спосіб рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, кадастровий номер НОМЕР_1 у власність для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення, що перебувають у запасі у межах населеного пункту з місцем розташування: с.Воєводське, Троїцького АДРЕСА_1 , Луганської АДРЕСА_2 , вул.Сонячна, земельна ділянка 24, на території, яка за даними державного Земельного Кадастру враховується в Воєводській сільській раді Троїцького району Луганської області, суд виходить із наступного.
У рішеннях по справах Клас та інші проти Німеччини, Фадєєва проти Росії, Єрузалем проти Австрії Європейський суд з прав людини зазначив, що суд не повинен підміняти думку національних органів будь-якою своєю думкою. Згідно Рекомендації Комітету Ради Європи № R(80)2 стосовно здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятої Комітетом Ради Європи 11.03.1980 року на 316-й нараді, під дискреційним повноваженням слід розуміти повноваження, яке адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду - тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.
Адміністративний суд не наділений повноваженнями втручатися у вільний розсуд (дискрецію) суб`єкта владних повноважень поза межами перевірки за критеріями, визначеними статтею 2 КАС України.
Завдання правосуддя полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання вимог права, інакше порушується принцип розподілу влади. Принцип розподілу влади не допускає надання адміністративному суду адміністративно-дискреційних повноважень - єдиним критерієм здійснення правосуддя є право. Тому завданням адміністративного суду є контроль за легітимністю прийняття рішень.
Виходячи зі змісту положень КАС України щодо компетенції адміністративного суду, останній не може підміняти інший орган державної влади та перебирати на себе повноваження щодо вирішення питань, які законодавством віднесені до компетенції цього органу державної влади.
Оскільки в силу положень Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та Земельного кодексу України передбачений порядок прийняття про погодження дозволу надання земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства, суд вважає, що Троїцька селищна рада Троїцького району Луганської області має виключну компетенцію у прийнятті рішення по вказаному питанню. Отже, зазначене питання віднесено до дискреційних повноважень селищної ради.
З урахуванням встановлених порушень, допущених відповідачем при прийнятті рішення дев`ятнадцятої сесії Троїцької селищної ради VII скликання від 24.05.2018 № 19/57 «Про передачу у власність земельної ділянки гр. ОСОБА_1 », виключної компетенції відповідача у прийнятті рішення по по питанню передачі у власнітсь земельної ділянки позивачу для ведення особистого селянського господарства, з метою ефективного захисту прав позивача суд на підставі частини другої статті 9 КАС України вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог, самостійно обравши спосіб захисту, який відповідає об`єкту порушеного права, шляхом зобов`язання Троїцької селищної ради Троїцького району Луганської області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 20.03.2018 про надання у власність земельної ділянки площею 2,0000 га за адресою: АДРЕСА_3 , АДРЕСА_4 з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Відповідно до пункту 4 частини другої статті 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.
Згідно з частиною четвертою статті 245 КАС України у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов`язати відповідача - суб`єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.
У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов`язує суб`єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Згідно з частиною другою статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Таким чином, позов належить до часткового задоволення.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд виходить із наступного.
При вирішенні питання про розподіл судових витрат, суд виходить з того, що згідно із частиною 3 статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Оскільки позивачем при зверненні до суду з даним адміністративним позовом судовий збір сплачено у розмірі 1409,60 грн. та за наслідками розгляду справи позовні вимоги задоволено частково, суд дійшов висновку про стягнення з Троїцької селищної ради Троїцького району Луганської області за рахунок бюджетних асигнувань відповідача в дохід Державного бюджету України у розмірі 740,80 грн. згідно ч.1 ст.139 КАС України.
Керуючись статтями 2, 5, 77, 90, 139, 241-245, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Троїцької селищної ради Троїцького району Луганської області про визнання рішення протиправним та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення дев`ятнадцятої сесії Троїцької селищної ради сьомого скликання від 24.05.2018 №19/57 «Про передачу у власність земельної ділянки гр. ОСОБА_1 ».
Зобов`язати Троїцьку селищну раду Троїцького району Луганської області (код ЄДРПОУ: 04335772, 92100, Луганська область, Троїцький район, смт. Троїцьке вул. Центральна, буд.69) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_6 ) від 20.03.2018 про надання у власність земельної ділянки площею 2,0000 га за адресою: АДРЕСА_3 , Троїцького району Луганської області з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Троїцької селищної ради Троїцького району Луганської області (код ЄДРПОУ: 04335772, 92100, Луганська область, Троїцький район, смт. Троїцьке вул. Центральна, буд.69) на користь ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_6 ) судовий збір у розмірі 704 (сімсот чотири) гривні 80 копійок.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Текст повного судового рішення складено 23 травня 2019 року.
Суддя Є.О. Кисельова