Рішення № 81532644, 25.04.2019, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.04.2019
Номер справи
580/184/19
Номер документу
81532644
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 квітня 2019 року справа № 580/184/19

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Гараня С.М.,

за участю:

секретаря - Гордієнка Ю.П.,

представника позивача ТОВ "Люкс-Альянс" - Малихіної О.Б. (за посадою),

представника відповідача ГУ ДФС у Черкаській області - Савенко Ю.Н. (за довіреністю),

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Люкс-Альянс" до Головного управління ДФС у Черкаській області про визнання протиправним та скасування рішення,

ВСТАНОВИВ:

17.01.2019 до Черкаського окружного адміністративного суду звернулось ТОВ "Люкс-Альянс" з адміністративним позовом до Головного управління ДФС у Черкаській області, в якому просить:

- визнати протиправним та скасувати ППР відповідача № 0080751202 від 28.09.2018;

- стягнути з Головного управління ДФС у Черкаській області пеню в сумі 66252,87 грн.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що відповідач при винесенні податкового повідомлення-рішення № 0080751202 від 28.09.2018 не врахував, що податкову декларацію ТОВ "Люкс-Альянс" з податку на додану вартість - нову звітну за січень 2018 року контролюючий орган прийняв 09.02.2018 з надсиланням позивачу квитанції № 2, що свідчить про прийняття податкової декларації з ПДВ контролюючим органом. Позивач на момент подання вказаної декларації за січень 2018 року не мав відомостей про те, що його свідоцтво платника ПДВ анульовано податковим органом, а тому правомірно подав податкову декларацію та задекларував відповідну суму в розмірі 604981,00 грн. з ПДВ до відшкодування. При цьому, позивач вказує, що у відповідача не було підстав (причин) для анулювання свідоцтва платника ПДВ.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала та просила задовольнити позов у повному обсязі.

Представник відповідача проти задоволення позовних вимог заперечила з підстав викладених у відзиві на позовну заяву, в якому зазначила, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення прийнято на підставі акта перевірки від 31.08.2018 № 342/23-00-12-0208/38215787 «Про результати документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «ЛЮКС- АЛЬЯНС» з питань дотримання вимог податкового законодавства по податку на додану вартість щодо повноти та правомірності декларування від'ємного значення з податку на додану вартість понад 100 тис гривень та достовірності нарахування сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість на поточний рахунок платника податку за січень 2018 року». У відповідності до висновків Акта перевірки документальною позаплановою виїзною перевіркою встановлено порушення товариством з обмеженою відповідальністю «ЛЮКС- АЛЬЯНС» вимог п. 184.7, п. 184.8 ст.184, п.200.1 ст. 200 Податкового кодексу України, в результаті чого завищено суму від'ємного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду за січень 2018 року на 604 981,00 грн. та суму бюджетного відшкодування податку на додану вартість на поточний рахунок платника податку за січень 2018 року на 604 981,00 грн. Крім того, підставою прийняття рішення №26/23-00-12-0125 від 31.01.2018 про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість стало те, що ТОВ «ЛЮКС-АЛЬЯНС» самостійно за 12 послідовних податкових місяців (січень-грудень 2017 року) були подані податкові декларації з ПДВ з обсягом постачання - « 0», обсягом придбання « 0», що свідчить про відсутність постачання/придбання товарів/послуг.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає наступне.

Судом встановлено, що 08.10.2018 позивачем отримано податкове повідомлення-рішення ГУ ДФС у Черкаській області від 28.09.2018 № 0080751202, яким зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість на 604981,00 грн. та нараховано суму штрафних (фінансових) санкцій по податку на додану вартість в розмірі 151245,00 грн.

Оскаржуване податкове повідомлення-рішення від 28.09.2018 № 0080751202 прийнято на підставі акта перевірки Головного управління ДФС у Черкаській області від 31.08.2018 № 342/23-00-12-0208/38215787 «Про результати документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «ЛЮКС-АЛЬЯНС» з питань дотримання вимог податкового законодавства по податку на додану вартість щодо повноти та правомірності декларування від'ємного значення з податку на додану вартість понад 100 тис гривень та достовірності нарахування сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість на поточний рахунок платника податку за січень 2018 року» (далі - Акт перевірки).

У відповідності до висновків Акта перевірки документальною позаплановою виїзною перевіркою встановлено порушення товариством з обмеженою відповідальністю «ЛЮКС- АЛЬЯНС» вимог п. 184.7, п. 184.8 ст.184, п.200.1 ст. 200 Податкового кодексу України (далі - ПКУ), в результаті чого завищено суму від'ємного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду за січень 2018 року на 604 981,00 грн. та суму бюджетного відшкодування податку на додану вартість на поточний рахунок платника податку за січень 2018 року на 604 981,00 грн.

Позивач не погоджуючись з вказаним вище податковим повідомленням-рішенням звернувся до суду за його скасуванням.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд виходить з наступного.

Частиною першою статті 67 Конституції України (№ 254к/96-ВР) закріплено обов'язок кожного сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України від 02.12.2010 № 2755-VI (далі - ПКУ).

Обгрунтовуючи свої позовні вимоги, ТОВ «ЛЮКС-АЛЬЯНС» зазначає, що у податкового органу не було підстав (причин) для анулювання свідоцтва платника ПДВ останнього, оскільки в Єдиному реєстрі податкових накладних були відомості про наявність реєстрації податкових накладних на придбання будівельних матеріалів, що виключає факт відсутності постачання/придбання товарів/послуг.

Відповідно до підпункту г). 184.1 пункту 184.1 статті 184 ПКУ реєстрація діє до дати анулювання реєстрації платника податку, яка проводиться шляхом виключення з реєстру платників податку і відбувається у разі якщо:

г) особа, зареєстрована як платник податку, протягом 12 послідовних податкових місяців не подає контролюючому органу декларації з податку на додану вартість та/або подає таку декларацію (податковий розрахунок), яка (який) свідчить про відсутність постачання/придбання товарів/послуг, здійснених з метою формування податкового зобов'язання чи податкового кредиту.

Відповідно до пункту 184.2 статті 184 ПКУ анулювання реєстрації на підставі, визначеній у підпункті "а" пункту 184.1 цієї статті, здійснюється за заявою платника податку, а на підставах, визначених у підпунктах "б"-"з" пункту 184.1 цієї статті, може здійснюватися за заявою платника податку або за самостійним рішенням відповідного контролюючого органу.

Так, ТОВ «ЛЮКС-АЛЬЯНС» самостійно за 12 послідовних податкових місяців (січень-грудень 2017 року) були подані податкові декларації з ПДВ з обсягом постачання - « 0», обсягом придбання « 0», що свідчить про відсутність постачання/придбання товарів/послуг.

Тому, на виконання п.п. г) п. 184.1 ст. 184 ПКУ ГУ ДФС у Черкаській області було прийнято рішення №26/23-00-12-0125 від 31.01.2018 про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість ТОВ «ЛЮКС-АЛЬЯНС», яке 02.02.2018 направлено на податкову адресу позивача поштовим відправленням з повідомленням про вручення та 05.03.2018 було повернуто Укрпоштою на адресу ГУ ДФС у Черкаській області в зв'язку із закінченням терміну зберігання.

Відповідно до пункту 42.2 статті 42 ПКУ документи вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків (його представнику).

Згідно пункту 42.4 статті 42 ПКУ у разі якщо пошта не може вручити платнику податків документ через відсутність за місцезнаходженням посадових осіб платника податків, їх відмову прийняти документ, незнаходженням фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, документ вважається врученим платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причини невручення.

Зазначене рішення про анулювання реєстрації платника ПДВ від 31.01.2018 №26/23-00-12-0125 ТОВ «ЛЮКС-АЛЬЯНС» не оскаржено ні в адміністративному, ні в судовому порядку.

Стосовно посилання позивача на статтю 200 ПКУ, якою передбачено порядок визначення суми податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або відшкодуванню з Державного бюджету України (бюджетному відшкодуванню), та строки проведення розрахунків та твердження щодо узгодженості суми бюджетного відшкодування і повернення суми бюджетного відшкодування в автоматичному режимі, суд зазначає наступне.

09 лютого 2018 року ТОВ «ЛЮКС-АЛЬЯНС» подало податкову декларацію з податку на додану вартість за вх.№9016516314 разом з заявою на повернення суми бюджетного відшкодування в розмірі 604 981,00 грн. за січень 2018 року.

14 лютого 2018 року ГУ ДФС у Черкаській області було прийнято рішення (лист) за № 6606/23-00-12-0213 про відмову у прийнятті податкової декларації з ПДВ за січень 2018 у зв'язку з відсутністю обов'язкових реквізитів.

Рішенням про результати розгляду скарги від 12.03.2018 № 8481/6/99-99-12-03-01-15 ДФС України скасувало лист (рішення) ГУ ДФС у Черкаській області від 14.02.2018 № 6606/23-00-12-0213 про відмову у прийнятті податкової декларації з ПДВ за січень 2018 року.

Водночас до ГУ ДФС у Черкаській області надійшов лист ДФС України від 20.08.2018 №25677/7/99-99-12-03-02-17, яким ДФС України доручає розглянути звернення ТОВ «ЛЮКС-АЛЬЯНС» від 23.07.2018 № 05 і здійснити заходи відповідно до вимог ст. 200 ПКУ.

Як встановлено з матеріалів справи, на виконання даного листа ДФС України від 20.08.2018 відповідачем були проведені наступні заходи:

- на виконання рішення ДФС України про результати розгляду скарги №8481/6/99-99-12-03-01-15 від 12.03.2018 було скасовано лист ГУ ДФС у Черкаській області від 14.02.2018 №6606/23-00-12-0213 про відмову у прийнятті декларації з податку на додану вартість за січень 2018 року ТОВ «ЛЮКС - АЛЬЯНС», а саме знято статус «Не визнано як податкова декларація»;

- оскільки вийшли терміни, передбачені ст. 76 ПКУ для проведення камеральної перевірки вказаної декларації з ПДВ, на підставі пп. 20.1.4 п.20.1 ст.20, пп. 78.1.8 п.78.1 ст.78 ПКУ проведено документальну позапланову виїзну перевірку за період діяльності з 01.01.2017 по 01.02.2018 щодо дотримання вимог податкового законодавства по податку на додану вартість щодо повноти та правомірності декларування від'ємного значення з податку на додану вартість понад 100 000 гривень.

Згідно підпункту 78.1.8 пункту 78.1 статті 78 ПКУ документальна позапланова перевірка здійснюється за наявності хоча б однієї з таких підстав: платником подано декларацію, в якій заявлено до відшкодування з бюджету податок на додану вартість, за наявності підстав для перевірки, визначених у розділі V ПКУ, та/або з від'ємним значенням з податку на додану вартість, яке становить більше 100 тис. гривень.

Таким чином, у відповідності до норм Податкового кодексу України посадовою особою відповідача в межах функцій і повноважень було проведено позапланову документальну перевірку, за результатами якої встановлено завищення суми від'ємного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду за січень 2018 року на 604 981,00 грн. та суму бюджетного відшкодування податку на додану вартість на поточний рахунок платника податку за січень 2018 року на 604 981,00грн.

Щодо порушень встановлених в ході проведення перевірки, суд вказує на наступне.

Згідно рішення № 26/23-00-12-0125 від 31.01.2018 року, прийнятого ГУ ДФС у Черкаській області, було анульовано реєстрацію платника податку на додану вартість ТОВ «ЛЮКС-АЛЬЯНС» (причина анулювання: - відсутність постачання/придбання протягом 12 послідовних податкових місяців).

Відповідно до п. 184.7 ст.184 ПКУ якщо товари/послуги, необоротні активи, суми податку по яких були включені до складу податкового кредиту, не були використані в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності, такий платник податку в останньому звітному (податковому) періоді не пізніше дати анулювання його реєстрації як платника податку зобов'язаний визначити податкові зобов'язання по таких товарах/послугах, необоротних активах виходячи із звичайної ціни відповідних товарів/послуг чи необоротних активів, крім випадків анулювання реєстрації як платника податку внаслідок реорганізації платника податку шляхом приєднання, злиття, перетворення, поділу та виділення відповідно до закону.

В порушення вказаного п.184.7 ст.184 ПКУ ТОВ «ЛЮКС-АЛЬЯНС» в останньому звітному (податковому) періоді, не пізніше дати анулювання його реєстрації як платника податку, (січень 2018 року) не визначило податкові зобов'язання по товарах/послугах, необоротних активах, суми податку по яких були включені до складу податкового кредиту січня 2018 року, та не були використані в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності на суму - 3 024 908,0 грн., на суму ПДВ - 604 981,00 грн. (перелік постачальників, номенклатура ТМЦ та суми ПДВ зазначені на стор. 7-9 Акта перевірки).

При цьому, відповідно до п.184.8 ст. 184 ПКУ у разі якщо платник податку, реєстрація якого анулюється, має податкові зобов'язання за результатами останнього податкового періоду, така сума податку враховується в суму зменшення бюджетного відшкодування.

Таким чином, оскільки за результатами перевірки встановлено відсутність у ТОВ «ЛЮКС-АЛЬЯНС» права на бюджетне відшкодування, відповідно, відсутні підстави для нарахування і стягнення з відповідача пені в сумі 66 252,87 грн., передбаченої п. 23 ст. 200 ПКУ України, (за несвоєчасне повернення суми бюджетного відшкодування).

Що стосується посилання позивача на положення ст. 198 ПКУ, які дають визначення податкового кредиту; можливості нарахування податкового кредиту незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні фонди почали використовуватись в оподаткованих операціях, а також право платників податків відносити до складу податкового кредиту відповідні суми протягом 1095 календарних днів з дати складання податкових накладних, необхідно зазначити наступне.

В даному випадку, ГУ ДФС у Черкаській області не спростовує права позивача на формування податкового кредиту по податковим накладним попередніх звітних періодів, не позбавляє позивача права на податковий кредит по товарам/послугам і основним фондам, які не почали використосуватись в оподаткованих операціях. Однак, в зв'язку з тим, що на порушення п.184.7 ст.184 ПКУ ТОВ «ЛЮКС-АЛЬЯН» самостійно не визначено податкові зобов'язання, по товарах/послугах, необоротних активах, суми податку по яких були включені до складу податкового кредиту січня 2018 року, та сума яких впливає на розмір бюджетного відшкодування, як то передбачено п.1 ст.200 ПКУ, при цьому перевіркою і було встановлено саме завищення від'ємного значення з ПДВ та бюджетного відшкодування.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.1 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно з ч.2 ст.77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що відповідач довів, що під час вчинення дій з приводу яких подано позов, він діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України, а тому вимоги ТОВ «ЛЮКС-АЛЬЯНС» є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 6, 9, 14, 241-246, 255, 295, 371 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову відмовити - повністю.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення суду. Якщо в судовому засіданні оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя С.М. Гарань

Повний текст рішення виготовлено 06.05.2019