
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 травня 2019 року Справа № 823/853/18
м. Черкаси
Суддя Черкаського окружного адміністративного суду Гаращенко В.В., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до УМВС у Черкаській області в особі ліквідаційної комісії УМВС у Черкаській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою до УМВС у Черкаській області в особі ліквідаційної комісії УМВС у Черкаській області, в якій просить:
- визнати бездіяльність ліквідаційної комісії УМВС України в Черкаській області щодо не виготовлення для перерахунку пенсії нової довідки про розмір грошового забезпечення, з врахуванням всіх складових грошового забезпечення передбачених чинним законодавством, за формою передбаченою Додатком 2 до постанови КМУ від 13.02.2008 №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови КМУ від 17.07.1992 №393», з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою КМУ від 11.11.2015 №988, та не направлення її до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, протиправною;
- зобов'язати ліквідаційну комісію УМВС України в Черкаській області, виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області нову довідку про розмір грошового забезпечення з повною реальною інформацією, за формою передбаченою Додатком 2 до постанови КМУ від 13.02.2008 №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови КМУ від 17.07.1992 №393», з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою КМУ від 11.11.2015 №988,постанови КМУ №1294-2007, із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий оклад (додаток 4 до постанови КМУ №988) - 2500 грн.; оклад за спеціальним званням, капітан міліції (додаток 1 до постанови КМУ №988) - 1800 грн.; надбавка за вислугу років, 40% (від посадового окладу + окладу за спеціальним званням, додаток 11 до постанови КМУ №988) - 1720 грн.; надбавка за виконання особливо важливих завдань, за розробку та експертизу нормативно-правових актів, за службу на посадах слідчих, дільничих 48% від посадового окладу + окладу за спеціальним званням + надбавки за вислугу років ( пункт 2,5 наказу МВС №499) - 2889 грн. 60 коп.; надбавка за службу в умовах обмежень, 10% (від посадового окладу) (пункт 2 постанови КМУ №414, пункт 2,9 наказу МВС №499) - 250 грн.; надбавка за оперативно-розшукову діяльність 28% (від посадового окладу) - 700 грн.; премія у розмірі 47.30% до грошового забезпечення (від усіх позицій нарахування, підпункт 2 пункту 4 постанови КМУ №988) - 4653 грн. 59 коп.; одноразова грошова допомога при звільненні (ч.2 ст. 9, ст. 15 Закону №2011-ХІІ і постанови КМУ від 11.11.2015 №988) - 5865 грн., всього 20378 грн. 19 коп., перерахувати з дати виконання права на перерахунок, тобто 01.01.2016;
- встановити судовий контроль за виконанням рішення суду.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на те, що він є пенсіонером ОВС України. На виконання вимог законодавства, якими встановлені підстави для перерахування пенсійного забезпечення, відповідач склав та подав до Головного управління Пенсійного фонду України у Черкаській області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії не включено всі види грошового забезпечення.
Відповідач до суду надав відзив, в якому заперечував щодо задоволення адміністративного позову, аргументуючи свою позицію тим, що при виготовленні довідки керувався вимогами Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393», яким визначено вичерпний перелік складових, які мають бути внесені до довідки про перерахунок пенсії.
Відповідач вказав, що складові грошового забезпечення, внесені до довідки, мають відповідати складовим грошового забезпечення поліцейських, що і було враховано відповідачем.
Позивач керуючись правом встановленим ст. 163 КАС України, подав відповідь на відзив, в якому не погодився з доводами відповідача та просив задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 10.04.2018 провадження у справі зупинено до набрання законної сили рішенням Верховного Суду у зразковій справі №802/2196/17-а (Пз/9901/1/18).
02.05.2019 ухвалою судді Черкаського окружного адміністративного суду поновлено провадження у справі.
Дослідивши письмові докази наявні в матеріалах справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.
Позивач є пенсіонером органів внутрішніх справ України та перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України у Черкаській області, отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
В січні 2018 позивач звернувся до відповідача із заявою.
31.01.2018 листом №Г-93 відповідач зазначив про відповідність довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії чинному законодавству.
Не погоджуючись з такою довідкою, позивач звернувся до суду.
Вирішуючи спір по суті, суд виходить наступного.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Частина 2 статті 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачає, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
Отже, з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (набрала чинності 02 грудня 2015 року), у позивача виникло право на перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року.
Відповідно до частини 3, 4 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (у редакції, чинній на момент виникнення права на перерахунок пенсії) перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 (далі - Порядок №45) в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Відповідно до абзацу 7 пункту 5 Порядку №45 додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
Як зазначено представником відповідача у відзиві на позовну заяву, постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», що набрала чинності 02.12.2015, визначені складові та розміри грошового забезпечення для поліцейських. Відповідно до цього перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), має здійснюватися з урахуванням грошового забезпечення, установленого для поліцейських. При цьому після 29.12.2015 постанови про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення поліцейських або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) і премій у розмірах, установлених законодавством, Кабінетом Міністрів України, не приймалися. Крім того, інші доплати, надбавки та підвищення у грудні 2015 року поліцейським не виплачувалися.
З урахуванням абзацу 7 пункту 5 Порядку №45, суд зазначає, що оскільки додаткові види грошового забезпечення, які отримував позивач, на момент виникнення у нього права на перерахунок пенсії вже не виплачуються, то ці види грошового забезпечення правомірно не вказані у довідці про розмір грошового забезпечення.
Також, суд не може погодитись із доводами позивача про неправомірність зазначення відповідчем у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії премії у меншому, ніж він отримував, а саме 2,73 % замість 47,30 %.
Відповідно до абзацу 5 пункту 5 Порядку перерахунку пенсій інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Судом встановлено, що відповідно до листа МВС України від 20.04.2017 №5551/05/22-2017 середній розмір премії, що фактично виплачений за відповідною посадою у грудні 2015 року складає 2,73 %, а отже суд зазначає, що відповідачем правомірно не включено до довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії премію у іншому розмірі.
Відповідно до частини 5 статті 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Суд при вирішенні даної справи врахував позицію Верховного Суду, що висловлена у рішенні від 12.03.2018 №Пз/9901/1/18, залишеного без змін рішенням Великої палати Верховного Суду від 12.12.2018.
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України приходить до висновку, що в задоволенні адміністративного позову слід відмовити.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись ст. 2, 5, 6, 14, 77, 241-246, 255, 263, 295 КАС України суд,-
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову відмовити повністю.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня підписання рішення.
Суддя В.В. Гаращенко