
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 квітня 2019 р. Справа№200/3920/19-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Кошкош О.О., розглянувши в письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення військово-цивільної адміністрації міста Торецька Донецької області про визнання незаконним та скасування рішення про відмову у призначенні допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до трьох років, зобов’язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач, ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1, 85200, АДРЕСА_1) звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Управління соціального захисту населення військово-цивільної адміністрації міста Торецька Донецької області (ідентифікаційний код 26000411, 85200, Донецька обл., місто Торецьк, вулиця Євгена Седнєва, будинок 1). Позовні вимоги вмотивовані тим, що проживаючи в Німеччині у позивача була відсутня можливість своєчасно звернутися до управління за допомогою при народжені дитини, у зв’язку з чим вважає, що 12-місячний строк, який встановлено для подання заяви на отримання допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до трьох років пропущений з поважних підстав. Просить визнати незаконним та скасувати рішення про відмову у призначенні допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до трьох років; визнати протиправною відмову у нарахуванні та виплати допомоги при народженні доньки ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2; зобов’язати призначити та здійснити виплату при народженні дитини, допомоги по догляду за дитиною до трьох років за заявою від 05.02.2019.
25 березня 2019 року ухвалою суду відкрито провадження у справі та призначено розгляд справи в порядку спрощеного провадження без виклику сторін.
Відповідачем надано відзив, в якому зазначено про правомірність дій управління, з огляду на те, що допомога при народженні дитини призначається за умови, що звернення за її призначенням надійшло не пізніше, ніж через 12 місяців після народження дитини, цей строк поновленню не підлягає. Зауважив, що позивач зареєстрований в ІНФОРМАЦІЯ_3 з квітня 2018 року, що спростовує його твердження про повернення на територію України в лютому 2019 року.
Позивачем додатково додана заява від 01.04.2019 (без номеру) в якій зазначено, що прибуття в Німеччину 13.05.2015 та вибуття з неї 18.12.2017 підтверджується відтисками печаток в паспорті.
Суд дослідивши подані матеріали справи встановив наступне.
2 липня 2015 року ОСОБА_1 народила дитину ОСОБА_2, про що свідчить свідоцтво про народження від 27.07.2015, отримане в Ерленбах-на-Майні.
28 листопада 2017 року Генеральним консульством України в Мюнхені видана довідка про підтвердження реєстрації ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2 громадянкою України.
У період з 13.05.2015 по 18.12.2017 позивач перебувала за межами України, на території Німеччини.
5 лютого 2019 року позивач звернулась до Управління соціального захисту населення військово-цивільної адміністрації міста Торецька Донецької області із заявою про призначення допомоги при народженні дитини.
12 лютого 2019 року Управлінням соціального захисту населення військово-цивільної адміністрації міста Торецька Донецької області прийнято розпорядження про відмову в призначені допомоги.
12 лютого 2019 року складено повідомлення (№08/3-00470) про відмову в наданні державної допомоги сім’ям з дітьми, з огляду на те, що ОСОБА_1 пропустила дванадцятимісячний строк для звернення з заявою про призначення допомоги при народженні дитини.
Вказана відмова є підставою для звернення до суду з даним позовом.
Згідно зіст.1 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» від 21.11.1992р. № 2811(далі - Закон) громадяни України, в сім'ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.
Відповідно до п. 2 ч. 1статті 3 цього Закону призначається державна допомога при народженні дитини.
Згідно із ч. 1ст. 10 Закону, допомога при народженні дитини за цим Законом надається одному з батьків дитини (опікуну), який постійно проживає разом з дитиною.
При цьому, статтею 11 Закону установлено, що допомога при народженні дитини призначається на підставі свідоцтва про народження дитини, за умови, якщо звернення за її призначенням надійшло не пізніше дванадцяти місяців з дня народження дитини.
Аналогічні положення містяться в п. 12 Постанови КМУ «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми» від 27.12.2001 року № 1751(далі - Порядок).
В даному випадку несвоєчасне звернення батьків до органу, який здійснює призначення допомоги при народженні дитини, обумовлено проживанням на території Німеччини під час народження дитини (02.07.2015) та повернення до України в грудні 2017 року.
Разом з цим, твердження позивача у позовній заяві про неможливість виїхати з території Німеччини до лютого 2019 року судом не приймаються до уваги, оскільки ОСОБА_1 разом із донькою та чоловіком повернулись на територію України в грудні 2017 року, а 26.04.2018 зареєструвалися в місті Торецьку, що підтверджується відтисками печаток в паспорті громадянина України для виїзду за кордон та паспорті громадянина України.
Суд враховує, що звернення позивача ОСОБА_1 за допомогою при народжені дитини ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2 здійснено лише в лютому 2019 року, при цьому повернення на територію України відбулося у грудні 2017 року, тобто станом на час звернення із заявою про призначення державної допомоги закінчився законодавчо установлений для цього строк.
Щодо призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку суд зазначає, що розділ IV «Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку» Закону № 2811-XII виключено Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» від 27.03.2014 р. № 1166-VII.
Зазначені зміни, згідно з п. 2 Прикінцевих положень Закону України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» набрали чинності з 01.07.2014 р.
Кабінет Міністрів України постановою від 25.06.2014 р. № 208 затвердив зміни, що вносяться до Порядку № 1751, зокрема розділ «Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку» Порядку № 1751 виключено.
Отже, враховуючи те, що дитина у позивача народилася 02.07.2015, а згідно з прийнятими Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» та постановою Кабінету Міністрів України від 25.06.2014 р. № 208 «Про внесення змін до Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми» призначення державної допомоги на догляд за дитиною, віком до 3-х років, з 1 липня 2014 року припинено, відсутні підстави для виплати такої допомоги.
Відповідно до ч.2 ст.2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з ч.ч.1,2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З огляду на встановлені у справі фактичні обставини та досліджені докази, суд вважає, що відповідач, приймаючи рішення про відмову у призначенні та виплаті допомоги при народженні дитини, діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені відповідним законодавством України, підстави для визнання незаконним та скасування рішення управління відсутні, а тому позовні вимоги задоволенню не підлягають.
При розподілі судових витрат, суд враховує, що у задоволені позовних вимог відмовлено в повному обсязі, а ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 25.03.2019 відстрочено сплату судового збору до ухвалення рішення у справі, таким чином, суд дійшов висновку щодо стягнення з позивача судових витрат у розмірі 768,40 грн.
Керуючись статтями 2, 9, 139, 241-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
У задоволені позовних вимог ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1, 85200, АДРЕСА_1) до Управління соціального захисту населення військово-цивільної адміністрації міста Торецька Донецької області (ідентифікаційний код 26000411, 85200, Донецька обл., місто Торецьк, вулиця Євгена Седнєва, будинок 1) про визнання незаконним та скасування рішення про відмову у призначенні допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до трьох років, зобов’язання вчинити певні дії відмовити.
Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1, 85200, АДРЕСА_1) судовий збір у розмірі 768 (сімсот шістдесят вісім) грн. 40 коп. на користь спеціального фонду Державного бюджету України.
Рішення може бути оскаржено протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду, з урахуванням підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 розділу VII Перехідні положення КАС України.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Кошкош О.О.