Постанова № 81291134, 18.04.2019, Прилуцький міськрайонний суд Чернігівської області

Дата ухвалення
18.04.2019
Номер справи
742/1117/19
Номер документу
81291134
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Провадження № 3/742/292/19

Єдиний унікальний № 742/1117/19

Постанова

Іменем України

18 квітня 2019 року м. Прилуки

Суддя Прилуцького міськрайонного суду Чернігівської області Коваленко А.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Прилуках матеріали, що надійшли від Прилуцького міськрайонного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, проживаючого за адресою : ІНФОРМАЦІЯ_2, зач.1 ст.183-1 КУпАП, -

В С Т А Н О В И В :

З протоколу про адміністративне правопорушення № 41370258 від 26.03.2019 року, складеного державним виконавцем Прилуцького МР ВДВС ГТУЮ у Чернігівській області ОСОБА_2 вбачається, що рішення про стягнення аліментів громадянином ОСОБА_1 не виконується з 25.12.2013 по 01.03.2019 року. Вчинено правопорушення, передбачене ч.1 ст.183-1 КУпАП, а саме: систематична несплата аліментів на утримання дитини, що призвела до заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців. Заборгованість на 01.03.2019 року складає 25775 грн. 60 коп.

Вивчивши протокол про адміністративне правопорушення, вважаю, що такий підлягає направленню на доопрацювання, з наступних підстав.

Відповідно дост.278 КУпАПорган /посадова особа/ при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення, чи витребувано необхідні додаткові матеріали.

За приписами ч.1ст.256 КУпАПу протоколі про адміністративне правопорушення, крім інших обовязкових реквізитів, зазначається, зокрема, місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення.

При цьому суть адміністративного правопорушення має бути конкретною за змістом, викладеною з урахуванням субєктивних та об»єктивних ознак складу адміністративного правопорушення, передбаченихч.1 ст.183-1 КУпАП.

Відповідно до ч.1 ст.183-1 КУпАП, особу може бути притягнуто до адміністративної відповідальності за несплату аліментів на утримання дитини, одного з подружжя, батьків або інших членів сімї, що призвела до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня предявлення виконавчого документа до примусового виконання.

Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення, ОСОБА_1 притягується до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.183-1 КУпАП. Однак диспозиція ст.183-1 КУпАП не передбачає відповідальності, за те що рішення про стягнення аліментів громадянином ОСОБА_1 не виконується з 25.12.2013 по 01.03.2019 року, сукупний розмір заборгованості на 01.03.2019 року складає 25775 грн. 60 коп., а саме: систематична несплата аліментів на утримання дитини, що призвела до заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців.

Адміністративна відповідальність за ч.1 ст.183-1 КУпАП настає за несплату аліментівнаутриманнядитини,щопризвеладо виникненнязаборгованості,

сукупнийрозмірякої перевищуєсумувідповіднихплатежівзашістьмісяцівз дняпредявленнявиконавчогодокументадопримусовоговиконання.

А отже суть правопорушення у вчиненні якого звинувачується ОСОБА_1 не відповідає диспозиції ч.1 ст.183-1 КУпАП, оскільки відповідальність настає не за наявність заборгованості та не виконання рішення суду, а за несплату боржником аліментів.

За таких обставин, прихожу до висновку, що в протоколі не викладено суть адміністративного правопорушення за ч.1 ст.183-1 КУпАП.

Так, відповідно до п."а" ч.3 ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожний обвинувачений у вчиненні кримінального правопорушення має щонайменше такі права: бути негайно і детально поінформованим зрозумілою для нього мовою про характер і причини обвинувачення, висунутого проти нього. Положення Конвенції стосуються й обвинувачення у вчиненні адміністративного правопорушення, що випливає з практики Європейського суду з прав людини, який приймає до свого провадження і заяви щодо рішень судів про накладення на осіб адміністративних стягнень, оскільки вважає, що в силу суворості санкцій такі справи за суттю є кримінальними, а адміністративні покарання фактично носять кримінальний характер з усіма гарантіями ст.6 Конвенції (п.55 рішення у справі "Гурепко проти України"; п.21 рішення у справі "Надточій проти України").

Відповідно до п.12 постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ «Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення» від 17 жовтня 2014 року № 11, нормиКУпАПне забороняють повернення протоколу про адміністративне правопорушення, складеного без додержання вимогст.256 цього Кодексувмотивованою постановою суду для належного оформлення.

Діючимкодексом України про адміністративні правопорушенняне передбачене право суду самостійно здійснювати кваліфікацію дій особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, а відтак вищезазначені обставини, в тому числі і не конкретизації суті вчиненого правопорушення, унеможливлюють повний, всебічний та об»єктивний розгляд справи в судовому засіданні, тому матеріали справи про адміністративне правопорушення підлягають поверненню до Прилуцького міськрайонного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області для доопрацювання.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.254-257,268,283 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя -

П О С Т А Н О В И В :

Направити адміністративний матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.1 ст.183-1 КУпАПна доопрацювання Прилуцькому міськрайонному відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області.

Постанова оскарженню не підлягає.

Суддя А.В. Коваленко