
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"17" квітня 2019 р. Справа № 414/1035/19
Провадження № 3/414/236/2019
місто Кремінна Луганської області
Суддя Кремінського районного суду Луганської області Безкровний І.Г., розглядаючи справу про адміністративне правопорушення про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 1631 Кодексу України про адміністративні правопорушення ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженки ІНФОРМАЦІЯ_2, яка проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_3,
ВСТАНОВИВ:
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення № 0025 від 03.04.2019 вбачається, що за результатами документальної позапланової невиїзної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «Татіус», що знаходиться за адресою: Луганська область, м. Кремінна, вул. Вокзальна, 10, було встановлено, що ОСОБА_1, яка є головою ліквідаційної комісії зазначеного товариства, до контролюючого органу були подані декларації з єдиного податку за І півріччя 2016 року (від 11.07.2016 № НОМЕР_1), три квартали 2016 року (від 09.10.2016 № НОМЕР_2) та за 2016 рік (від 18.01.2017 № НОМЕР_3) з неправильними показниками, що призвело до заниження єдиного податку у загальній сумі 159,57 грн, і що було виявлено 03.04.2019 згідно з актом перевірки від 03.04.2019 № 177/12-32-14-01/32341614. Таким чином, своїми діями ОСОБА_1 порушила вимоги абз. 2 п. 292.1 ст. 291, п. 300.1 ст. 300 Податкового кодексу України.
Суддя, дослідивши матеріали справи, дійшов наступних висновків.
Відповідно до ч. 2 ст. 38 КУпАП якщо справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу чи інших законів підвідомчі суду (судді), стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні – не пізніш як через три місяці з дня його виявлення, крім справ про адміністративні правопорушення, зазначені у частині третій цієї статті.
Згідно з п. 7 ч. 1 ст. 248 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у разі закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених статтею 38 цього Кодексу.
Так, з матеріалів справи вбачається, що вчинення вказаного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 1631 КУпАП, фактично завершене з моменту подання відповідних декларацій, а тому воно не є триваючим, оскільки характеризується вчиненням одноразової дії у певний час.
Зазначена правова позиція викладена у постанові Верховного Суду України від 09.04.2012 у справі № 21-260а11, яку суд враховує під час розгляду цієї справи.
В той же час, зазначена справа про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 надійшла до Кремінського районного суду Луганської області з ГУ ДФС у Луганській області лише 09.04.2019, тобто після спливу строків притягнення до адміністративної відповідальності.
За таких обставин, суддя вважає за необхідне закрити провадження у справі про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 1631 КУпАП, оскільки на момент розгляду зазначеної справи закінчилися строки накладення адміністративного стягнення.
Також відповідно до ст. 6 Конституції України органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених Конституцією межах і відповідно до законів України.
Пункт 7 частини першої статті 247 КУпАП не містить положень про наявність у суду повноважень щодо встановлення обставин вчинення адміністративного правопорушення, наявності вини особи у його вчиненні у разі закриття провадження про адміністративні правопорушення.
Крім того, логічне тлумачення абзацу першого статті 247 КУпАП дозволяє дійти висновку, що встановлення зазначених у цій статті юридичних фактів є єдиною необхідною підставою для припинення будь-яких дій щодо притягнення особи до адміністративної відповідальності незалежно від встановлених будь-яких інших обставин, що підлягають з'ясуванню при розгляді справи про адміністративне правопорушення (стаття 280 КУпАП), у тому числі й вини особи у його вчиненні.
Таким чином, поєднання закриття справи з одночасним визнанням вини особи у вчиненні адміністративного правопорушення є взаємовиключними рішеннями, і прийняття таких двох взаємовиключних рішень в одній постанові про закриття справи може вважатися порушенням права людини на справедливий суд, передбаченого статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод. За правилами статті 284 КУпАП рішенням, що доводить вину особи, є постанова про накладення адміністративного стягнення або застосування заходів впливу, умовою якої є визначення вини.
Отже, наявність або відсутність вини встановлюється саме під час здійснення провадження у справі про адміністративне правопорушення. За таких обставин, вина осіб, що притягуються до адміністративної відповідальності, не встановлюється у справах, у яких провадження закривається.
Тобто, обставини, що виключають провадження у справі про адміністративне правопорушення, визначені статтею 247 КУпАП. Дана норма є імперативною і по своїй суті є формою відмови держави від юридичного переслідування особи за вчинення адміністративного правопорушення.
У статті 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» від 23.02.2006 передбачено, що при розгляді справ суди застосовують Конвенцію та практику Суду як джерело права.
Європейський суд з прав людини поширює стандарти, які встановлює Конвенція для кримінального провадження, на провадження у справах про адміністративні правопорушення. Так, ЄСПЛ у своєму рішенні у справі «Надточий проти України» від 15.05.2008 зазначив, що український уряд визнав кримінально-правовий характер Кодексу України про адміністративні правопорушення.
В той же час, Верховий Суд у своїй постанові від 03.05.2018 у справі № 522/116/14-к (провадження № 51-2197км18) визнав правильною практику судів, коли останні у судовому рішенні про закриття кримінального провадження у зв’язку із закінченням строків давності не викладають висновків щодо винуватості особи у вчиненні кримінального правопорушення.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 38, 247, 283, 284 КУпАП, суддя,
ПОСТАНОВИВ:
Провадження у справі про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1за ч. 1 ст. 1631 КУпАП –закрити у зв’язку із закінченням строків накладення адміністративного стягнення.
Постанова може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги в десятиденний строк з дня її винесення до Апеляційного суду Луганської області через Кремінський районний суд Луганської області.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подачі апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подачі апеляційної скарги постанова суду, якщо її не було скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя І.Г. Безкровний