Рішення № 81214611, 16.04.2019, Чернівецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.04.2019
Номер справи
824/1222/18-а
Номер документу
81214611
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 квітня 2019 р. м. Чернівці Справа № 824/1222/18-а

Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кушнір В.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області, Центрально-Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії, -

В С Т А Н О В И В:

У поданому до суду адміністративному позові ОСОБА_1 (далі - позивач) просить суд:

1) зобов'язати Центрально-Західне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України (далі - відповідач-1) надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.03.2018р. у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017р. №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб";

2) визнати протиправною бездіяльність Головного Управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (далі - відповідач-2) щодо не проведення перерахунку призначеної ОСОБА_1 пенсії із розрахунку 80% суми грошового забезпечення з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення;

3) зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України провести нарахування та виплату ОСОБА_1 пенсії з 01.03.2018р. із розрахунку 80% суми грошового забезпечення у редакції ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" чинної станом на дату призначення пенсії, з урахуванням раніше виплачуваних сум, в тому числі додаткових видів грошового забезпечення.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що при перерахунку його пенсії у квітні 2018 року на підставі постанов КМУ від 21.02.2018р. № 103 та від 30.08.2017р. №704 з 01.01.2018р. ГУПФУ в Чернівецькій області зменшило розмір його пенсії з 80% на 70% грошового забезпечення. Крім того, при такому перерахунку не враховано додаткові види грошового забезпечення, а саме: надбавка за особливо важливі завдання в розмірі 40%; щомісячна премія в розмірі 10%; щомісячна надбавка та надбавка за безперервну службу, що підтверджується довідкою Державної кримінально-виконавчої служби України від 06.08.2018р. №67/41-1969.

Позивач вважає, що при перерахунку його пенсії повинна застосовуватися норма, що визначає розмір його грошового забезпечення у відсотках, що діяла на момент призначення йому пенсії (80%). У зв'язку з цим, звернувся до відповідача-2 із заявою, в якій просив перерахувати розмір його пенсії з розрахунку 80% грошового забезпечення та з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, - на що отримав відмову, з якою не погоджується. Вважає, що оскільки зазначені вище додаткові види грошового забезпечення йому виплачувались, не включення їх в довідку для перерахунку пенсії відповідачем-1 є протиправним.

Відповідач-1 подав до суду відзив на позовну заяву, відповідно до якого вважає позовні вимоги необґрунтованими та просить у задоволенні позовних вимог відмовити, оскільки на запит органу Пенсійного фонду було надано довідку для перерахунку пенсії позивача, форма якої затверджена Порядком від 13.02.2008р. №45 в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 р. № 103. Така довідка містить інформацію про наступні види грошового забезпечення: розмір посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною посадою за нормами, чинними на відповідну дату. Зазначення інших складових у формі довідки не передбачено. Відтак відповідач-1 вважає, що діяв правомірно, а довідка видана згідно діючого законодавства.

Відповідач-2 подав до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначає про безпідставність позовних вимог, оскільки органи Пенсійного фонду не уповноважені визначати розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивачу. Спірний перерахунок здійснено на підставі довідки, наданої Центрально-Західним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України, а іншої довідки - не надходило. Таким чином, наполягає на тому, що пенсійний орган при перерахунку пенсії позивачу діяв на підставі чинного законодавства.

У відповіді на відзив позивач зазначив, що обмеження пенсії максимальним розміром, встановленим Законом від 08.07.2011р. №3668 не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія призначена до набрання ним чинності. Крім того, посилаючись на положення ст.43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" вважає, що оскільки зазначені вище додаткові види грошового забезпечення виплачувались йому на момент призначення пенсії, не врахування їх у довідці відповідачем-2 є протиправним.

Ухвалою суду від 28.12.2018р. відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду в порядку загального позовного провадження.

У поданій 19.02.2019р. заяві позивач просив розглянути справу за його відсутності в порядку письмового провадження.

Представник відповідача-1 18.02.2019р. подав заяву аналогічного змісту.

Представник відповідача-2 у поданій до суду заяві 19.02.2019р. також просив розглянути справу в письмовому провадженні.

Враховуючи наведене, суд на підставі ч.3 ст.194 КАС України вважає за можливе продовжити розгляд справи в порядку письмового провадження.

Судом встановлені наступні обставини та відповідні їм правовідносини.

ОСОБА_1 проходив службу в Державній кримінально-виконавчій службі України.

З 01.02.2005р. позивачу призначена пенсія за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" від 09.04.1992р. №2262-ХІІ, яка розрахована в розмірі 80% грошового забезпечення, з врахуванням наступних видів забезпечення: посадовий оклад; оклад за військовим званням; надбавка за вислугу років; надбавка за виконання особливо важливих завдань; щомісячна премія; щомісячна надбавка та надбавка за безперервну службу.

14 квітня 2018 року на підставі довідки, яка надійшла з Центрально-Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України, у відповідності до постанов Уряду №704 від 30.08.2017р. та №103 від 21.02.2017р. відповідачем-2 здійснено перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018р. При цьому враховано наступні суми грошового забезпечення, зазначені у довідці: посадовий оклад - 2910,00грн., оклад за військове звання 1020,00грн., надбавка за вислугу років 45% - 1758,50грн. Крім того, при перерахунку пенсії з 01.01.2018р. розмір пенсії позивача обчислено, виходячи з 70% грошового забезпечення (а.с.16, 47).

Позивач звернувся до органу Пенсійного фонду з заявою, в якій, зокрема, просив здійснити перерахунок пенсії з 01.01.2018р., включивши до розміру пенсії додаткові види грошового забезпечення, при цьому виходячи з 80% грошового забезпечення (а.с.20-23).

Згідно відповіді пенсійного органу від 16.10.2018р. №26461/09 позивачу відмовлено у перерахунку пенсії та повідомлено, що перерахунок його пенсії здійснено на підставі довідки Центрально-Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України. Також зазначено, що при здійсненні такого перерахунку застосовано законодавство, що діяло на момент його проведення, зокрема, відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 21.02.2018р. №103 та від 30.08.2017р. №704, якими врахування інших видів і сум грошового забезпечення при перерахунку раніше призначених сум не передбачено (а.с.24).

Позивач вважає, що відповідачем-1 неправомірно не включено в довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії додаткові види грошового забезпечення, а також не погоджується з відмовою відповідача-2 щодо здійснення йому перерахунку пенсії з 01.01.2018р. з включенням до неї додаткових видів грошового забезпечення та з урахуванням 80% грошового забезпечення, у зв'язку з чим звернувся до суду з даним позовом.

До вказаних правовідносин суд застосовує наступні положення чинного законодавства та робить висновки по суті спору.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Державній кримінально-виконавчій службі України є Закон України від 09.04.1992р. "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон №2262-XII).

У відповідності до ч.1 ст.9 Закону України від 20 грудня 1991 року №2011-XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин; далі - Закон №2011-XII) встановлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Згідно з ч.2 та ч.3 ст.9 Закону №2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.

Таким чином, до складу грошового забезпечення військовослужбовців входять чотири види складових: 1) посадовий оклад; 2) оклад за військовим званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення; 4) одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Частиною 1 статті 15 Закону №2011-ХІІ визначено, що пенсійне забезпечення військовослужбовців після звільнення їх з військової служби провадиться відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

У відповідності до ч.3 ст.43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 20.12.1991р. № 2011-XII (Закон - №2262-ХІІ) пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 7 постанови Кабінетом Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей" пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Таким чином, Закон №2262-ХІІ передбачає включення до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, лише щомісячні основні види грошового забезпечення, до яких належать: посадовий оклад, оклад за військовим званням, процентна надбавка за вислугу років, а також щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.

Тобто при обчисленні пенсії не враховується такий складовий елемент грошового забезпечення як одноразові додаткові види грошового забезпечення, зокрема щорічні, щоквартальні, разові додаткові види грошового забезпечення, крім щомісячних, або тих, що виплачуються раз на місяць.

Факт сплати єдиного внеску не є безумовною підставою для включення виплати, з якої цей внесок утримано, до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, та має значення лише для включення до цього грошового забезпечення його видів з переліку, визначеного статтею 43 Закону № 2262-ХІІ, який є вичерпним.

З матеріалів справи, зокрема, довідки про додаткові види грошового забезпечення за лютий-січень 2003-2005 років від 06.08.2018р. №67/41-1969 слідує, що надбавка за виконання особливо важливих завдань виплачувалась позивачу відповідно до наказів про встановлення такої надбавки та не мала постійного розміру. Тобто, вказана виплата здійснювалася у визначеному в наказах відсотковому відношенні до окладу та мала разовий характер. Відтак, суд доходить висновку, що така виплата обґрунтовано не включена в оскаржувану позивачем довідку, оскільки відноситься до одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

З приводу щомісячної премії в розмірі 10% суд доходить аналогічного висновку, оскільки як слідує з довідки від 06.08.2018р. таку виплату позивач отримував лише за період липень 2004р., серпень 2004р., вересень 2004р. Також, з указаної довідки вбачається, що надбавка за безперервну службу виплачувалася лише в період з січня 2004р. по січень 2005р., а відтак така виплата також відноситься до одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

За таких обставин, суд вважає, що щомісячна премія в розмірі 10% та надбавка за безперервну службу також правомірно не враховано у довідку про розмір грошового забезпечення, видану відповідачем-1 для перерахунку пенсії ОСОБА_1.

З приводу щомісячної надбавки в розмірі 100%, яку позивач отримував протягом всього періоду перебування на службі (лютий 2003р. - січень 2005р.) та з якої щомісяця її виплати утримувався єдиний внесок, суд вважає, що її має бути включено відповідачем-1 до довідки грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача.

За таких обставин, суд вважає за необхідне задовольнити позов в частині зобов'язання Центрально-Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України надати до ГУПФУ в Чернівецькій області довідку про розмір грошового забезпечення позивач із зазначенням, крім інших складових грошового забезпечення, щомісячної надбавки в розмірі 100%, яку позивач отримував протягом всього періоду перебування на службі (лютий 2003р. - січень 2005р.).

Відповідно до ч.4 ст.63 Закону №2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008р. №45 (далі - Порядок № 45).

Згідно з пунктом 1 Порядку №45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

30 серпня 2017 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", якою збільшив розмір грошового забезпечення військовослужбовців. Указана постанова набрала чинності з 1 березня 2018 року (в силу п.10 Постанови №704).

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21 лютого 2018 року "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі - Постанова №103) встановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".

Виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 р. у таких розмірах: з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків; з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків; з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року (пункт 2 Постанови №103).

Отже, з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановами КМУ №103 від 21.02.2018р. та № 704 від 30.08.2017р., у позивача виникло право на перерахунок пенсії з 01 січня 2018 року.

Згідно з пунктом 2 Порядку № 45 Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи). Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком (пункт 3 Порядку № 45).

Таким чином, враховуючи наведені вище положення, чинним законодавством встановлена наступна послідовність дій: Мін'юст повідомляє Пенсійний фонд України про наявність рішення Кабінету Міністрів України про зміну розміру грошового забезпечення; Пенсійний фонд України повідомляє відповідні структурні підрозділи Пенсійного фонду про підстави проведення перерахунку пенсій та необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку Головним управлінням Пенсійного фонду України; Головні управління Пенсійного фонду України складають відповідні списки та передають їх органам, які уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій, які готують відповідні довідки. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені зі служби, якщо інше не передбачено чинним нормативно-правовими актами.

Водночас, з наведених положень чинного законодавства слідує, що органи Пенсійного фонду не наділені повноваженнями самостійно визначати складові грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій. До їх функцій належать виключно питання призначення (перерахунку) і виплати пенсій. Розмір складових грошового забезпечення визначається уповноваженим органом, в даному випадку Центрально-Західним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України.

За таких обставин, суд доходить висновку, що Головне управління як територіальний орган Пенсійного фонду України здійснює перерахунок та виплату пенсій особам, яким призначено пенсію згідно з Законом №2262 виключно на підставі документів, що надані уповноваженими структурними підрозділами де особа проходила службу та не наділений повноваженнями щодо визначення складових грошового забезпечення, які мають бути включені як складові в довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Таку ж правову позицію висловив Верховний Суд у справі К/9901/10401/18 у постанові від 26.06.2018р.

З матеріалів справи видно, що відповідачем-1 на адресу відповідача-2 надіслано довідку для здійснення перерахунку пенсії у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України №103 (а.с.47).

На підставі вказаної довідки органом Пенсійного фонду здійснено перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018р.

Зважаючи на те, що Порядком №45 чітко визначений алгоритм дій та повноваження відповідача при здійсненні перерахунку пенсій у разі зміни розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців або осіб, які мають право на пенсію за Законом №2262, суд доходить висновку, що відповідач-2 не уповноважений при здійсненні перерахунку пенсії позивача у відповідності до постанов Кабінету Міністрів України №103 та №704 самостійно визначати складові грошового забезпечення, в тому числі додаткові його види.

Враховуючи те, що орган Пенсійного фонду не мав правових підстав для здійснення перерахунку пенсії позивачу з 01.01.2018р. з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, які не включені до поданої довідки, суд доходить висновку, про те що вимоги позивача щодо визнання бездіяльності відповідача-2 протиправною у цій частині та зобов'язання його вчинити такі дії, є необґрунтованими. Відтак позов у вказаній частині не підлягає задоволенню.

З приводу позовної вимоги щодо визнання протиправною бездіяльності відповідача-2 у частині не проведення перерахунку призначеної пенсії, виходячи з розрахунку 80% грошового забезпечення та зобов'язання здійснити нарахування та виплату пенсії у вказаному розмірі суд зазначає наступне.

З матеріалів справи видно, що пенсія позивачу призначена відповідно до п."а" ч.1 ст.13 Закону №2262.

Згідно з названою нормою Закону №2262 (в редакції, чинній на час призначення позивачу пенсії) пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.

В свою чергу частиною 2 статті 13 Закону №2262 (в редакції, чинній на час призначення позивачу пенсії) визначено, що загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011р. №3668-VI (далі - Закон №3668), який набрав чинності 01.10.2011р., внесено зміни до ч.2 ст.13 Закону №2262, яким встановлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

Отже, з 01.10.2011р. положення ч.2 ст.13 Закону № 2262 щодо визначення граничного розміру пенсії за вислугу років 90% відповідних сум грошового забезпечення втратили чинність у зв'язку з внесенням змін до редакції цієї статті Законом №3668.

При цьому, згідно з пунктом 2 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №3668 обмеження пенсії максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія призначена до набрання чинності цим Законом.

В подальшому, відповідно до Закону України від 27.03.2014р. за №1166-VІІ "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання України", який набрав чинності 01.04.2014р. було внесено зміни до ч.2 ст.13 Закону №2262, де число "80" замінили на число "70" (максимальний розмір пенсії), що, на думку відповідача, передбачає необхідність проведення перерахунку пенсії позивача в розмірі 70% від грошового забезпечення.

Отже, з моменту призначення позивачу пенсії максимальний розмір пенсії встановлений Законом №2262 у відсотках неодноразово змінювався, при цьому, розмір пенсії позивача, визначений при призначенні йому пенсії, що становив 80% відповідних сум грошового забезпечення залишався незмінним до 14.04.2018р.

Враховуючи положення наведених норм у їх сукупності, суд доходить висновку, що положення статті 13 Закону № 2262, якими встановлено розмір пенсії виходячи з 70 відсотків від грошового забезпечення, можуть застосовуватись лише до правовідносин, що виникли після 01.04.2014р., тобто набрання ними чинності, та стосуються порядку призначення пенсії у разі реалізації права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.

Таким чином, зміна максимального розміру пенсії до 70% сум грошового забезпечення, що відбулася у ч.2 ст.13 Закону №2262-ХІІ після призначення пенсії позивачу, не є підставою для зменшення розміру призначеної позивачу пенсії під час проведення відповідачем її перерахунку на виконання Постанови КМУ №103.

Всупереч наведеному, при здійсненні перерахунку пенсії позивачу на підставі Постанови №103, управління Пенсійного фонду безпідставно застосувало норми, які регулюють питання саме призначення пенсії.

Частиною 1 статті 58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Враховуючи наведене вище, суд вважає, що при розрахунку розміру підвищення до пенсії на підставі Постанови №103 максимальний її розмір має обраховуватися із вказаного у довідці грошового забезпечення станом на 01.03.2018р., але виходячи із розміру пенсії у відсотках, право на які особа набула на момент виходу на пенсію і розмір яких не може бути зменшено наступними змінами в законодавстві.

За таких обставин, позов у частині визнання протиправною бездіяльності відповідача-2 щодо не проведення перерахунку пенсії позивачу із розрахунку 80% суми грошового забезпечення та зобов'язання здійснити такий перерахунок слід задовольнити.

Відповідно до частини 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Враховуючи повноваження суду при вирішенні справи, закріплені в ст.245 КАС України, та протиправність бездіяльності відповідача-2 у вищевказаній частині, обираючи належний спосіб захисту порушеного права позивача, суд вважає за необхідне зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з 01.01.2018р. із розрахунку 80% суми грошового забезпечення у редакції ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" чинної станом на дату призначення пенсії.

Відповідно до ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч.1 ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

За змістом ч.1 та ч.2 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Таким чином, відповідачем-1 не доведено суду правомірність не врахування щомісячної надбавки в розмірі 100%, що виплачувалася позивачу протягом всього періоду служби та з якої сплачувався єдиний соціальний внесок у довідці, наданій до органу Пенсійного фонду для перерахунку пенсії позивачу з 01.01.2018р. Водночас, відповідачем-1 обґрунтовано не зазначено у вказаній довідці виплати, які не були щомісячними, а саме надбавку за особливо важливі завдання в розмірі 40%, щомісячну премію в розмірі 10% та надбавку за безперервну службу.

В свою чергу, відповідач-2 не довів правомірність відмови у перерахунку пенсії позивачу з урахуванням набутих ним 80% грошового забезпечення за нормою, чинною на момент призначення пенсії. Поряд із цим, визначення розміру грошового забезпечення, з урахуванням додаткових його видів, що має враховуватися при перерахунку пенсії у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України №103 належить до компетенції відповідача-1. Натомість, орган Пенсійного фонду не має таких повноважень, оскільки здійснює перерахунок пенсії на підставі довідок, виданих державним органом, з якого особи були звільнені зі служби, в даному випадку Центрально-Західним регіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України.

За таких обставин, суд доходить висновку, що адміністративний позов необхідно задовольнити частково.

Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору (ч.3 ст.139 КАС України).

Позивачем за поданий позов сплачено судовий збір в розмірі 1409,60грн.

Враховуючи те, що суд відмовив у частині позовних вимог, суд вважає, що судовий збір, сплачений позивачем підлягає стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідачів пропорційно до задоволених вимог.

Керуючись статтями 2, 9, 77, 90, 241 - 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, -

В И Р І Ш И В:

1. Адміністративний позов задовольнити частково.

2. Зобов'язати Центрально-Західне регіональне управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.03.2018р. у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017р. №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" із зазначенням окрім іншого, щомісячної надбавки в розмірі 100%.

3. Визнати протиправною бездіяльність Головного Управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області щодо не проведення перерахунку призначеної ОСОБА_1 пенсії із розрахунку 80% суми грошового забезпечення.

4. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України провести нарахування та виплату ОСОБА_1 пенсії з 01.01.2018р. із розрахунку 80% суми грошового забезпечення у редакції ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" чинної станом на дату призначення пенсії, з урахуванням раніше виплачених сум.

5. Відмовити в задоволенні позову в частині зобов'язання Центрально-Західного регіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.03.2018р. у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017р. №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" із зазначенням щомісячної премії в розмірі 10%, надбавки за безперервну службу та надбавки за виконання особливо важливих завдань в розмірі 40% посадового окладу.

6. Відмовити в задоволенні позову в частині визнання бездіяльності Головного Управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області протиправною щодо не проведення перерахунку призначеної ОСОБА_1 пенсії з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення.

7. Відмовити в задоволенні позову в частині зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України провести нарахування та виплату ОСОБА_1 пенсії з 01.03.2018р. з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення.

8. Стягнути на користь ОСОБА_1: за рахунок бюджетних асигнувань Центрально-Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України судовий збір в розмірі 352,40грн. та за рахунок бюджетних асигнувань Головного Управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області судовий збір в розмірі 352,40грн.

Згідно статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення (складання).

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне найменування учасників процесу:

Позивач - ОСОБА_1 (НОМЕР_1, АДРЕСА_1).

Відповідач-1 - Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (код ЄДРПОУ 40329345, вул.Оренбурзька, 7-А, м.Чернівці, 58022).

Відповідач-2 - Центрально-Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України (код ЄДРПОУ 40867306, вул.Брацлавська, 2 "А", м.Вінниця, 21100).

Суддя В.О. Кушнір