Постанова № 81158183, 08.04.2019, Дубенський міськрайонний суд Рівненської області

Дата ухвалення
08.04.2019
Номер справи
559/249/19
Номер документу
81158183
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 559/249/19

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 квітня 2019 року Дубенський міськрайонний суд Рівненської області

в складі: головуючого судді Ралець Р.В.,

секретаря судового засідання Федчук А.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Дубно адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Рівненської митниці Державної фіскальної служби України про скасування постанови в справі про порушення митних правил,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Дубенського міськрайонного суду Рівненської області з позовом до Рівненської митниці ДФС про скасування постанови про порушення митних правил, посилаючись на те, що 04 січня 2019 року Рівненською митницею ДФС було складено Протокол про порушення митних правил № 009/20400/19. Даний протокол було складено на підставі результатів документальної позапланової виїзної перевірки, проведеної в період з 26.06.2018 до 11.07.2018 Головним управлінням ДФС у Рівненській області (надалі ГУ ДФС) щодо Товариства з обмеженою відповідальністю «Меркур - Україна» (надалі Товариство).

Перевірка проводилася на виконання п.2 ч.7 ст.346 Митного кодексу України (надалі МК України), на підставі наказу Головного управління ДФС у Рівненській, області № 1794 від 25.06.2018 року. Загальна сума податкових зобов'язань, що були нараховані Товариству складала 91444, 10 грн. ОСОБА_2 податкові зобов'язання були сплачені у повному обсязі.

30.07.2018 в Рівненську митницю ДФС листом Головного управління ДФС у Рівненській області від 30.07.2018 № 3419/7/17-00-14-06-09 направлено матеріали перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «Меркур – Україна» дотримання вимог законодавства України з питань державної митної справи за період з 28.07.2015 по 29.05.2018.

17.01.2019 в.о. начальника Рівненської митниці ДФС ОСОБА_3 винесено ОСОБА_2 в справі про порушення митних правил № 0009/20400/19, відповідно до якої директора ТзОВ «МЕРКУР-УКРАЇНА» ОСОБА_1, визнано винним у вчиненні порушених митних правил, передбаченого статтею 485 МК України та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 300 % несплаченої суми митних платежів в розмірі 172 868, 85 грн. ОСОБА_2 була отримана ОСОБА_1 особисто 25.01.2019 року.

Позивач не погоджується із викладеними висновками ГУ ДФС та із застосованими санкціями з наступних підстав. 19 липня 2018 року ГУ ДФС було винесено Акт № 1759/8/17-00-14-06-06/НОМЕР_1 про результати документальної позапланової виїзної перевірки Товариства дотримання вимог законодавства України з питань державної митної справи за період з 28.07.2015 до 29.05.2018. 30.07.2018 року в Рівненську митницю ДФС листом Головного управління ДФС у Рівненській області № 3419/7/17-00-14-06-09 направлено матеріали перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «Меркур - Україна» дотримання вимог законодавства України з питань державної митної справи за період з 28.07.2015 року до 29.05.2018. Рівненською митницею ДФС було винесено Протокол про порушення митних правил 009/20400/19 лише 04 січня 2019 року. Відповідно до п.2.1. Акту, перевірка проводилася з 26.06.2018 до 11.07.2018 та тривала 10 робочих днів. Фактом та датою виявлення адміністративного правопорушення про порушен митних правил можна вважати момент закінчення перевірки - 11.07.2018.

Згідно ч.1 ст. 467 МК України, якщо справи про порушення митних правил відповідно до статті 522 цього Кодексу розглядаються органами доходів і зборів або судами (суддями), адміністративне стягнення за порушення митних правил може бути накладено не пізніше ніж через шість місяців з дня виявлення правопорушення. Строк накладення адміністративних стягнень у справах про порушення митних правил зупиняється на час розгляду таких справ судом.

Адміністративне стягнення за порушення митних правил могло бути накладене на Товариство з обмеженою відповідальністю «Меркур - Україна» у строк не пізніше, як до 11.01.2019. ОСОБА_2 про порушення митних правил № 0009/20400/19 та притягнення особи до відповідальності, була винесена в. о. начальника Рівненської митниці ДО Івановим ОСОБА_4 17.01.2019, що свідчить про пропущення строків притягнення до адміністративної відповідальності.

Окрім того, згідно витягу з офіційного сайту УКРПОШТИ по номеру відправлення листа (3302803643315), в якому надійшла ОСОБА_2, вона була направлена 23.01.2019, що свідчить про недотримання Відповідач норми, передбаченої ст. 285 КупАП.

Позивача було притягнено до адміністративної відповідальності за порушення митних правил, яка передбачена ст. 485 МК України.

Санкція статті ст. 485 передбачає накладення штрафу в розмірі 300 відсотків несплаченої суми митних платежів.

ОСОБА_2 не відповідає вимогам чинного законодавства, оскільки на момент її винесення сума митних платежів була сплачена Товариством у повному обсязі.

На момент винесення ОСОБА_2 у діях Товариства відсутня вина, оскільки заборгованість була погашена добровільно після отримання Податкових повідомлень - рішень.

Відсутній склад адміністративного правопорушення.

За результатами проведеної перевірки, 27 липня 2018 року ГУ ДФС щодо Товариства були винесені податкові повідомлення - рішення на загальну суму 72 028, 69 грн.

У період з 02.08.2018 до 15.08.2018 податкові зобов'язання, що були нараховані ГУ ДФС, були сплачені Товариством на загальну суму 91443, 10 грн. На момент винесення Акту про результати перевірки та на день закінчення перевірки в межах території Україні діяв та був чинний Митний кодекс України в редакції від 04.07.2018.

Відповідно до ст. 58 Конституції України, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

МК України у редакції від 25.11.2018 значно погіршує юридичний стан Позивача, тому відповідно до ст. 58 Конституції України, Відповідачем слід було брати до уваги положення МК України у редакції від 04.07.2018.

Враховуючи норми МК України у редакції від 04.07.2018, днем вчинення адміністративного правопорушення Товариства, слід вважати день подачі останньої митної декларації типу МІ 40 ДЕ № иА204070/2017/108891 від 17.10.2017.

Згідно ч.1 ст. 467 МК України у редакції від 04.07.2018, останнім календарним днем, коли компетентні органи могли розглянути справу про порушення митних правил та накласти адміністративне стягнення є 17.04.2018.

Відповідно до положень Конституції України та Митного кодексу України у редакції від 04.07.2018, строк щодо притягнення до адміністративної відповідальності за вчинене правопорушення закінчився 17.04.2018.

Отже, вважає, що ОСОБА_2 в справі про порушення митних правил № 0009/20400/19 від 17 січня 2019 року є незаконною, та такою, що не відповідає вимогам законодавства та підлягає скасуванню.

Позивач та його представник у судовому засіданні позовні вимоги підтримали, з підстав зазначених у позові, просять задовольнити позов.

Представник відповідача - Рівненської митниці ДФС в судове засідання не з'явився, хоча про дату, час та місце судового засідання повідомлявся належним чином. Відзиву на позовну заяву не подано.

В силу вимог ч.3 ст.268 КАС України, неприбуття у судове засідання учасника справи, повідомленого відповідно до положень цієї статті, не перешкоджає розгляду справи у судах першої та апеляційної інстанцій.

Згідно із вимогами ч.2 ст.175 КАС України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.

Відповідачем без поважних причин не надано відзив на позов, у зв'язку із чим суд вважає за можливе вирішити спір за наявними матеріалами справи.

Заслухавши учасників, дослідивши матеріали справи, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що 04 січня 2019 року Рівненською митницею ДФС було складено Протокол про порушення митних правил № 009/20400/19. Даний протокол було складено на підставі результатів документальної позапланової виїзної перевірки, проведеної в період з 26.06.2018 до 11.07.2018 Головним управлінням ДФС у Рівненській області (надалі ГУ ДФС) щодо Товариства з обмеженою відповідальністю «Меркур - Україна» (а.с. 9-11).

Загальна сума податкових зобов'язань, що були нараховані Товариству складала 91444, 10 грн. Податкові зобов'язання сплачені, про що свідчать платіжні доручення (а.с. 12-27).

17.01.2019 в.о. начальника Рівненської митниці ДФС ОСОБА_5 винесено постанову в справі про порушення митних правил № 0009/20400/19, в якій зазначено, що 30.07.2018 в Рівненську митницю ДФС листом Головного управління ДФС у Рівненській області від 30.07.2018 № 3419/7/17-00-14-06-09 направлено матеріали перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «Меркур – Україна» дотримання вимог законодавства України з питань державної митної справи за період з 28.07.2015 по 29.05.2018.

За результатами документальної позапланової виїзної перевірки ТзОВ «Меркур-Україна» дотримання вимог законодавства України з питань державної митної справи за період з 28.07.2015 до 20.05.2018 (Акт № 1759/8/17-00-14-06/003152390 від19.07.2018) встановлено, що директором ТзОВ «Меркур-Україна» ОСОБА_1 вчинено дії спрямовані на неправомірне звільнення від сплати митних платежів чи зменшення їх розміру, внаслідок заявлення до митного оформлення товару недостовірних відомостей щодо фактичної вартості витрат на перевезення товарів у міжнародному сполученні, які містяться у первинних документах бухгалтерського обліку товариства, що призвело до заниження бази оподаткування товарів, та, як наслідок, до несвоєчасного, недостовірного та неповного нарахування та сплати митних платежів, що справляються у разі ввезення товарів на митну територію України на загальну суму 57622, 95 грн. ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні порушених митних правил, передбаченого статтею 485 МК України та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 300 % несплаченої суми митних платежів в розмірі 172 868, 85 грн. (а.с. 6-8).

ОСОБА_2 була отримана ОСОБА_1 особисто 25.01.2019 року, про що свідчить витяг з офіційного сайту «Укрпошта» (а.с. 30).

Відповідно до ч. 1 ст. 467 Митного кодексу України, якщо справи про порушення митних правил відповідно до статті 522 цього Кодексу розглядаються органами доходів і зборів, адміністративне стягнення за порушення митних правил може бути накладено не пізніше, ніж через шість місяців з дня вчинення правопорушення, а у разі розгляду органами доходів і зборів справ про триваючі порушення митних правил, у тому числі передбачені статтями 469, 477-481, 485 цього Кодексу, - не пізніше, ніж через шість місяців з дня виявлення цих правопорушень.

Відповідно до п.2.1. Акту № 1759/8/17-00-14-06-06/НОМЕР_1 про результати документальної позапланової виїзної перевірки Товариства дотримання вимог законодавства України з питань державної митної справи за період з 28.07.2015 до 29.05.2018, перевірка проводилася з 26.06.2018 до 11.07.2018 та тривала 10 робочих днів. Тобто датою виявлення адміністративного правопорушення про порушен митних правил є момент закінчення перевірки - 11.07.2018. Адміністративне стягнення за порушення митних правил могло бути накладене на Товариство з обмеженою відповідальністю «Меркур - Україна» у строк не пізніше, як до 11.01.2019. ОСОБА_2 про порушення митних правил № 0009/20400/19 та притягнення особи до відповідальності, була винесена 17.01.2019, що свідчить про пропущення строків притягнення до адміністративної відповідальності.

В рішенні Європейського Суду з прав людини від 20.10.2011 у справі «Рисовський проти України» суд зазначав, що принцип «належного урядування», зокрема передбачає, що державні органи повинні діяти в належний і якомога послідовніший спосіб. При цьому, на них покладено обов'язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок і сприятимуть юридичній визначеності у правовідносинах. Державні органи, які не впроваджують або не дотримуються своїх власних процедур, не повинні мати можливість уникати виконання своїх обов'язків.

Враховуючи, що постанову в справі про порушення митних правил № 0009/20400/19 прийнято лише 17 січня 2019 року, строк на адміністративне стягнення за порушення митних правил сплинув, що свідчить про невідповідність винесеної постанови положенням Митного кодексу України.

Стаття 458 Митного кодексу України передбачає, що порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх органам доходів і зборів для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на органи доходів і зборів цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.

Диспозиція ст. 485 Митного кодексу України передбачає спеціальну протиправну мету дій декларанта щодо заявлення неправдивих відомостей - неправомірне звільнення від сплати митних платежів чи зменшення їх розміру. Наявність спеціальної протиправної мети вказує на те, що правопорушення може бути вчинене виключно з умисною формою вини та лише декларантом або уповноваженою ним особою, оскільки на момент подачі декларації декларант (уповноважена ним особа) повинен усвідомлювати факт заявлення неправдивих відомостей та умисно бажати, щоб заявлені ним неправдиві відомості вплинули на розмір митних платежів, які необхідно сплатити за митне оформлення задекларованого ним товару. Конкретизація диспозицією зазначеної статті спеціальної мети впливає й на конкретизацію спеціального суб'єкта вказаного адміністративного правопорушення, яким в даному випадку, з урахуванням вимог п. 8 ч. 1 ст. 4 та ч. 8 ст. 264 Митного кодексу України, може бути лише декларант або уповноважена ним особа.

Відповідно до частини першої, другої статті 486 Митного кодексу України завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким правопорушенням.

Провадження у справі про порушення митних правил включає в себе виконання процесуальних дій, зазначених у статті 508 цього Кодексу, розгляд справи, винесення постанови та її перегляд у зв'язку з оскарженням.

Відповідно до частини першої статті 508 Митного кодексу України у справі про порушення митних правил процесуальні дії проводяться з метою отримання доказів, необхідних для правильного вирішення цієї справи. Згідно частини другої цієї статті до процесуальних дій належать: складення протоколу про порушення митних правил; опитування осіб, які притягаються до адміністративної відповідальності за порушення митних правил, свідків, інших осіб; а також інші процесуальні дії.

Згідно п.1 ч.1 ст. 491 МК України, підставами для порушення справи про порушення митних правил безпосереднє виявлення посадовими особами органу доходів і зборів порушення митних правил.

Безпосереднє виявлення порушення митних правил ГУ ДФС було виявлено 11.07.2018 року - по закінченню перевірки.

За результатами проведеної перевірки, 27 липня 2018 року ГУ ДФС щодо Товариства були винесені податкові повідомлення - рішення на загальну суму 72 028, 69 грн.

У період з 02.08.2018 до 15.08.2018 податкові зобов'язання, що були нараховані ГУ ДФС, були сплачені Товариством на загальну суму 91443, 10 грн. Тобто, на момент винесення Протоколу про порушення митних правил № 0009/204000/19 від 04.01.2019, а також постанови в справі про порушення митних правил № 0009/20400/19 від 17.01.2019, податкові зобов'язання, що були виявлені в процесі перевірки, були погашені в повному обсязі, що підтверджується відповідними документами, а саме: платіжним дорученням № 3040 від 02.08.2018 на загальну суму 8 474, 36 грн. Призначення: сплата грошових зобов'язань за Актом перевірки; платіжним дорученням № 3039 від 02.08.2018 на загальну суму 1 268, 75 грн. Призначення: сплата грошових зобов'язань за Актом перевірки; платіжним дорученням № 3045 від 03.08.2018 на загальну суму 49 828, 46 грн. Призначення: сплата грошових зобов'язань за Актом перевірки; платіжним дорученням № 3042 від 03.08.2018 на загальну суму 12 457, 12 грн. Призначення: сплата грошових зобов'язань за Актом перевірки; платіжним дорученням № 3058 від 15.08.2018 за загальну суму 2 416, 90 грн. Призначення: сплата пені за Актом перевірки; платіжним дорученням № 3059 від 15.08.2018 на загальну суму 16 126. 94 грн. Призначення: сплата пені за Актом перевірки; платіжним дорученням № 3057 від 15.08.2018 на загальну суму 870, 57 грн. Призначення: сплата пені за Актом перевірки. Загальна сума сплачених Товариством податкових зобов'язань становить – 91443, 10 грн. (а.с. 21-27).

Відповідно до положень ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Таким чином, саме відповідач зобов'язаний довести законність та обґрунтованість винесення ним постанови та притягнення позивача до адміністративної відповідальності шляхом доведення належними та допустимими доказами порушення позивачем митних правил.

Суб'єктивною стороною даного правопорушення має бути лише умисел, який спрямований на ухилення чи зменшення від сплати митних платежів. Матеріали справи про порушення митних правил не містять доказів умислу позивача на вчинення дій передбачених диспозицією статті 485 МК України.

Згідно до ст.62 Конституції України усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.

Відповідно до положень, визначених ст. 531 МК України підставами для скасування постанови про накладення адміністративного стягнення за порушення митних правил або про припинення провадження у справі про порушення митних правил є: відсутність у діях особи, яка притягується до відповідальності, ознак порушення митних правил; необ'єктивність або неповнота провадження у справі або необ'єктивність її розгляду; невідповідність викладених у постанові висновків фактичним обставинам справи; винесення постанови неправомочною особою, безпідставне недопущення до участі в розгляді справи особи, притягнутої до відповідальності, або її представника, а також інше обмеження прав учасників провадження у справі про порушення митних правил та її розгляду; неправильна або неповна кваліфікація вчиненого правопорушення; укладення стягнення, не передбаченого цим Кодексом.

Підставами для скасування чи зміни постанови про накладення адміністративного стягнення за порушення митних правил або про припинення провадження у справі про порушення митних правил можуть бути визнані й інші визначені законами обставини.

Таким чином, оскільки винесена постанова не відповідає положенням Митного кодексу України, винесена з пропущенням строків притягнення до адміністративної відповідальності, відповідачем не доведено умислу позивача на вчинення дій, передбачених диспозицією статті 485 Митного кодексу України, постанова Рівненської митниці ДФС в справі про порушення митних правил № 0009/20400/19 від 17 січня 2019 року підлягає скасуванню із закриттям провадження у справі.

Строк звернення до суду за адміністративним позовом про скасування постанови в справі про порушення митних правил №0009/20400/19 від 17 січня 2019 року підлягає поновленню, відповідно до ч. ст. 121 КАС України.

На підставі викладеного і керуючись ст.ст. 2, 5, 6, 19, 20, 72, 77, 121, 286 КАС України, ст.ст. 458, 485, 486, 531 МК України, суд, -

У Х В А Л И В :

Адміністративний позов ОСОБА_1 (місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП НОМЕР_2) до Рівненської митниці Державної фіскальної служби України (місцезнаходження: вул. Соборна, 104, м. Рівне, код ЄДРПОУ 39420640) про скасування постанови в справі про порушення митних правил - задовольнити.

Визнати дії Рівненської митниці Державної фіскальної служби України щодо притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 485 Митного кодексу України протиправними.

ОСОБА_2 в справі про порушення митних правил №0009/20400/19 винесену 17 січня 2019 року в.о. начальника Рівненської митниці Державної фіскальної служби України ОСОБА_5, про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 485 Митного Кодексу України – скасувати.

Провадження у справі про порушення митних правил відносно ОСОБА_1 за ст. 485 Митного Кодексу України - закрити.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Дубенський міськрайонний суд Рівненської області, протягом десяти днів з дня проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.

Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Повне судове рішення складено 12.04.2019.

Суддя: