Рішення № 81144459, 15.04.2019, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.04.2019
Номер справи
400/77/19
Номер документу
81144459
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

15 квітня 2019 р. № 400/77/19 м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Мельника О.М., розглянувши в письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом:ОСОБА_1, АДРЕСА_1

до відповідача:Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020

про:визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі-позивач) звернулась з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Миколаївській області (надалі - відповідач або ГУ ПФУ) про:

- визнання протиправними дій щодо неврахування при перерахунку пенсії з 01.01.2018 року позивачу надбавки згідно з Указом Президента України № 173/2002 (100%); надбавки за безперервну службу (50%); премії в розмірі 33,3% від посадового окладу; визначення в перерахунку пенсії від 01.09.2018, при зазначених підсумку пенсії (з надбавками) в розмірі 2903,04 грн. та попередньої суми пенсії в розмірі 1452,00 грн., суми підвищення в зв'язку з даним перерахунком пенсії в розмірі 725,52 грн. (50% від 1451,04 грн.); виплати пенсії з урахуванням лише 50% суми підвищення пенсії;

- зобов'язання відповідача провести перерахунок пенсії з 01.01.2018, виходячи з основного розміру пенсії 54% грошового забезпечення з урахуванням: посадового окладу в розмірі 2820,00 грн.; окладу за військове звання в розмірі 1020,00 грн., процентної надбавки за вислугу років (40%) в розмірі 1536,00 грн., надбавки згідно з Указом Президента України № 173/2002 (100%); надбавки за безперервну службу (50%); премії в розмірі 33,3% від посадового окладу; та здійснити виплату донарахованих сум з урахуванням 100% суми підвищення пенсії.

В обґрунтування позовних вимог представник позивача вказує на протиправні дії відповідача при перерахунку пенсії з 01.01.2018 та з посиланням зокрема на Закон України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (надалі - Закон № 2262), постанову Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (надалі - Постанова № 704), затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 «Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (надалі - Порядок № 45), практику Європейського суду з прав людини, позицію, що була висловлена Конституційним Судом України, вказав, що відповідач обмежив право позивача на отримання збільшеного з 01.01.2018 року розміру пенсії.

Відповідач надав відзив на позов, в якому вказує на правомірність дій ГУ ПФУ. Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону № 2262, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. Управління вказало, що складові грошового забезпечення, які позивач зазначив для врахування під час проведення перерахунку пенсії, скасовані та не виплачуються військовослужбовцям, відповідно до пункту 5 Порядку № 45. Відповідач зазначив, що перерахунок та виплату позивачу пенсії у 2018 році було здійснено на підставі Постанови № 704.

Відповідно до ст. 263 КАС України, суд розглядає справу в порядку письмового провадження. Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (ч. 5 ст. 250 КАС України).

Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає таке.

Позивачу призначена пенсія відповідно до Закону України № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Відповідно до статті 13 Закону № 2262 (в редакції, чинній на час призначення позивачу пенсії) пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт «а» статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.

Пунктом 1 постанови № 103 передбачений перерахунок пенсій, призначених згідно із Законом № 2262 до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

Пунктом 5 Порядку № 45 було встановлено, що для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів: посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням; надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання «заслужений» чи «народний», службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі; щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок; інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію. Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються. Для перерахунку пенсії позивача можуть бути враховані тільки складові грошового забезпечення, що надані в довідці Миколаївського обласного військового комісаріату від 12.04.2018 № ЮН 46036, відповідно до якої: посадовий оклад - 2820,00 грн., оклад за військовим званням (ст.прапорщик) - 1020,00 грн., надбавка за вислугу років (40%) - 1536,00 грн. Вище вказані складові грошового забезпечення виплачувались за посадою, аналогічною тій, яку позивач займав на момент виникнення права на перерахунок пенсії, станом на 01.03.2018. Оскільки, станом на 01.03.2018 за посадою, аналогічною тій, яку займав позивач, надбавки згідно з Указом Президента України № 173/2002 (100%); надбавки за безперервну службу (50%); премії в розмірі 33,3% від посадового окладу скасовано та не виплачується військовослужбовцям, ці складові не підлягають врахуванню при перерахунку пенсії з 01.01.2018.

Щодо позовних вимог про протиправність виплати пенсії з урахуванням 50% суми підвищення пенсії та про зобов'язання здійснити виплату донарахованих сум з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, суд зазначає таке.

Згідно з частиною четвертою статті 63 Закону № 2262, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Постановою № 704 Кабінет Міністрів України затвердив підвищення грошового забезпечення військовослужбовців. Відповідно до пункту 10, Постанова № 704 мала набрати чинності з 1 січня 2018 року.

Постановою від 27.12.2017 № 1052 Кабінет Міністрів України змінив дату набрання чинності Постановою № 704 на 1 січня 2019 року.

Пунктом 3 затверджених Постановою № 103 «Змін, що вносяться до постанов Кабінету Міністрів України» дату набрання чинності Постановою № 704 було змінено на 1 березня 2018 року.

Водночас Постановою № 103 були внесені зміни до Порядку № 45. Так, відповідно до нової редакції пунктів 1, 2, частини першої пункту 5 Порядку № 45, пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон), у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи). Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. Під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Згідно з пунктом 1 Постанови № 103 (дата набрання чинності - 24.02.2018), Кабінет Міністрів України постановив перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

Пунктом 2 Постанови № 103 передбачено, що виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 р. у таких розмірах:

з 1 січня 2018 року - 50 відсотків;

з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - 75 відсотків;

З 1 січня 2020 року - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.

На виконання положень Постанови № 103, відповідач, на підставі Постанови № 704 та відповідно до Порядку № 45, здійснив перерахунок пенсії позивача.

На думку позивача, відповідач був зобов'язаний виплачувати йому з 1 січня 2018 року пенсію у розмірі 100% (а не 50%) підвищеної суми.

Суд з доводами позивача не погодився.

Строки виплати пенсій врегульовані не Постановою № 103, а частиною третьою статті 52 Закону № 2262.

Як вказано вище, частиною четвертою статті 63 Закону № 2262 встановлено, що перерахування пенсій здійснюється на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Отже, визначення Кабінетом Міністрів (шляхом прийняття Постанови № 103) того, яким чином відбуватиметься перерахунок відповідних пенсій, узгоджується з частиною четвертою статті 63 Закону № 2262.

Отже, вимоги про зобов'язання Управління здійснити виплату донарахованих сум з урахуванням 100% суми підвищення пенсії задоволенню не підлягають, оскільки не ґрунтуються ані на нормах Закону № 2262, ані на положеннях Постанови № 103.

Враховуючи вищевикладене, в задоволенні позову слід відмовити.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, відповідно до положень статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, суд приходить до висновку про відсутність правових підстав для стягнення на користь позивача судового збору за рахунок бюджетних асигнувань відповідача, у зв'язку з відмовою у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Керуючись статтями 2, 9, 19, 77, 241-243, 246, 250, 255, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, ідентифікаційний код 13844159) відмовити.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду , або справу було розглянуто в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається учасниками справи відповідно до статті 297 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням пункту 15.5 Розділу VII Кодексу адміністративного судочинства України

Суддя О.М. Мельник