
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа № 1.380.2019.000847
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 квітня 2019 року
зал судових засідань № 11
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Гулика А.Г.,
за участю:
секретаря судового засідання Харіва М.Ю.,
позивача ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Львові в порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Дрогобицької районної державної адміністрації Львівської області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити дії, -
встановив:
ОСОБА_2 (далі - ОСОБА_2, позивач) звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Дрогобицької районної державної адміністрації Львівської області, в якому позивач просить:
- визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення Дрогобицької районної держаної адміністрації Львівської області щодо скасування ОСОБА_2, та членам його сім'ї довічного права на 50-відсоткову знижку по оплаті житлової площі, комунальних послуг, а також палива з 07.11.2015;
- зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Дрогобицької районної державної адміністрації Львівської області поновити ОСОБА_2, та членам його сім'ї довічне право на 50-відсоткову знижку по оплаті житлової площі, комунальних послуг, а також палива без обмежень норм споживання, та без урахування середньомісячного сукупного доходу сім'ї, виконавши для цього всі необхідні дії в межах його повноважень та здійснивши відшкодування витрат, з дати призупинення 07.11.2015 і довічно.
Ухвалою від 27.02.2019 суддя залишив позовну заяву без руху та надав позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви.
Ухвалою від 19.03.2019 суд прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив спрощене провадження у справі з викликом сторін.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 06.12.1994 наказом УМВС України у Львівській області № 481 о/с, позивача прийнято на службу в органи внутрішніх справ України. Наказом Головного управління МВС України у Львівській області від 25.12.2007 № 508 о/с позивача звільнено з 31.12.2007 з органів внутрішніх справ в запас Збройних Сил України, та йому призначено пенсія за вислугу років згідно з Законом України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ». Зазначає, що відповідно до довідки управління фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку ГУМВС України у Львівській області від 25.01.2010 № 91/00217 ОСОБА_2 та члени його сім'ї мають право довічно відповідно до Закону Української РСР «Про міліцію» введеного в дію постановою Верховної Ради УРСР від 22.12.1990 № 585-ХІІ на 50-процентну знижку по оплаті житлової площі, комунальних послуг, а також палива. Зазначає, що цими пільгами користувався до 07.11.2015, однак у 2015 році надання таких пільг припинено. У відповіді на заяву позивача, відповідач повідомив про те, що особи, які мали зазначені пільги 07.11.2015 втратили їх, оскільки відповідно до пунктів 1 та 5 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про Національну поліцію» з цієї дати втратив чинність Закон України «Про міліцію».
Відповідач подав до суду заперечення, в якому просить суд відмовити в задоволенні позову. Заперечення обґрунтоване тим, що з 07.11.2015 втратив чинність Закон України «Про міліцію» та набрав чинність Закон України «Про Національну поліцію», однак таким законом ніяких пільг для поліцейських та членів їх сімей не передбачено. Зазначає, що Управління праці та соціального захисту населення Дрогобицької РДА як головний розпорядник бюджетних коштів здійснює тільки персоніфікований облік одержувачів за видами пільг та відшкодування підприємствам-надавачам послуг витрат за фактично надані пільги. Стверджує, що відповідач не вправі відмінити чи надати пільги з оплати житлово-комунальних послуг, так як такі послуги надаються підприємствами-надавачами послуг.
Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав, наведених у позовній заяві. Просив суд позов задовольнити повністю.
Відповідач в судове засідання не з'явився, повідомлявся про дату, час і місце його проведення. Подав до суду клопотання від 301.03.2019 (вх. № 10690), в якому просив розгляд справи здійснювати без участі представника управління.
Заслухавши пояснення позивача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити повністю, виходячи з наступних підстав.
ОСОБА_2 є пенсіонером органів внутрішніх справ України та отримує пенсію за вислугу років, що підтверджується посвідченням № НОМЕР_1.
Згідно з довідкою управління фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку ГУМВС України у Львівській області від 25.01.2010 № 91/00217 ОСОБА_2 та члени його сім'ї мають право довічно відповідно до Закону Української РСР «Про міліцію» введеного в дію постановою Верховної Ради УРСР від 22.12.1990 № 585-ХІІ на 50-процентну знижку по оплаті житлової площі, комунальних послуг, а також палива.
Управління праці та соціального захисту населення Дрогобицької районної державної адміністрації Львівської області листом від 17.01.2018 № 05-60 ОСОБА_2 на його звернення щодо причин зняття пільг міліціонеру, повідомлено про те, що він втратив право на пільги зі сплати житлово-комунальних послуг, у зв'язку з набранням чинності Закону України "Про Національну поліцію", згідно з яким вказаних вище пільг для поліцейських не передбачено.
Вважаючи дії відповідача щодо скасування ОСОБА_2, та членам його сім'ї довічного права на 50-відсоткову знижку по оплаті житлової площі, комунальних послуг, а також палива, позивач звернувся до суду з відповідним позовом.
При вирішенні спору по суті суд керувався наступним.
Відповідно до частини четвертої статті 22 Закону України «Про міліцію» від 20.12.1990 № 565-XII (далі - Закон № 565-XII) працівникам міліції та членам їх сімей надається 50-процентна знижка по оплаті жилої площі, комунальних послуг, а також палива, в межах норм, встановлених законодавством.
Згідно з пунктами 68, 69 розділу ІІ Закону України від 28.12.2007 № 107-VI «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» (далі - Закон № 107-VI) у статтю 22 Закону № 565-XII внесені зміни згідно з якими пільги по оплаті комунальних послуг надаються "в межах норм, встановлених законодавством" (доповнення до частини четвертої цієї статті); «Пільги на безплатне забезпечення житлом з опаленням і освітленням за встановленими нормами працівникам міліції, які живуть і працюють у сільській місцевості та в селищах міського типу, а також пільги працівникам міліції по оплаті жилої площі, комунальних послуг і палива з 50-процентною знижкою надаються за умови, якщо розмір наданих пільг у грошовому еквіваленті разом із середньомісячним сукупним доходом працівника міліції за попередні шість місяців не перевищує величини доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України» (нова частина шоста цієї статті). Частину першу статті 24 Закону України «Про Державну кримінально-виконавчу службу України» від 23.06.2005 № 2713-IV (надалі - Закон № 2713-IV) доповнено абзацом другим про те, що «Пільги, компенсації та гарантії, передбачені цим Законом, надаються за рахунок і в межах бюджетних асигнувань на утримання відповідних бюджетних установ».
Проте, Конституційний Суд України Рішенням від 22.05.2008 № 10-рп/2008 положення пунктів 68, 69 розділу II Закону № 107-VI визнав такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними).
Відповідно до статті 152 Конституції України закони, інші нормативно-правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним судом України рішення про їх неконституційність.
Отже, положення статті 22 Закону України № 565-XII і статей 23, 24 Закону України № 2713-IV, у редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин, давали право особам, на яких поширювалася дія вказаних, на 50-процентну знижку по оплаті жилої площі, комунальних послуг, а також палива.
Відповідно до частини першої статті 19 Закону України від 05.10.2000 № 2017-III "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" виключно законами України визначаються пільги щодо оплати житлово-комунальних, транспортних послуг і послуг зв'язку та критерії їх надання.
Частиною другою статті 21 вказаного Закону визначено, що окремо визначаються нормативи коштів Державного бюджету України та місцевих бюджетів, що спрямовуються на покриття витрат підприємств, установ і організацій соціально-культурного, житлово-комунального та побутового обслуговування, які не покриваються виплатами населення.
Аналіз наведених норм права дає підстави для висновку, що безпосередньому забезпеченню і судовому захисту підлягають законодавчо закріплені права громадян, зокрема й ті, які встановлюють певні соціальні пільги. Відшкодування витрат, пов'язаних із наданням пільг на оплату електроенергії працівникам міліції, державної кримінально-виконавчої служби та/чи іншій категорії осіб, встановленій законом, звільнених за віком, хворобою або вислугою років, має здійснюватися без обмежень норм споживання.
Відповідно до ст. 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Конституція України є нормами прямої дії. Звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.
Частиною 3 ст. 22 Конституції України передбачено, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Внесення змін до ст. 22 Закону України «Про міліцію» та подальше скасування Закону України «Про міліцію», у зв'язку з набранням чинності Закону України «Про національну поліцію» не може бути підставою для позбавлення позивача пільг щодо оплати за комунальні послуги в розмірі 50%, в зв'язку з тим, що відповідно до ст.22 Закону України «Про міліцію», якою закріплено соціальний захист працівників міліції, держава гарантує працівникам міліції соціальний захист, а в ч. 6 вказаної статті зазначено, що за працівниками міліції, звільненими зі служби за віком, хворобою, або вислугою років, зберігається право на пільги згідно з вказаним Законом.
Більше того, що Верховною Радою України внесено зміни в законодавство і соціальні гарантії були повернуті, шляхом прийняття Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх співробітників органів внутрішніх справ та членів їхніх сімей» від 23.12.2015 (набрав чинності з дня, наступного за днем його опублікування). Так, пункт 15 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» доповнено абзацом другим такого змісту: «За колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.» Зміни спрямовані на реалізацію конституційних принципів рівності, справедливості, пропорційності і недискримінації під час унормування законом соціального і правового захисту як поліцейських, так і колишніх працівників міліції, в тому числі пенсіонерів, інвалідів, а також членів їх сімей, інших осіб.
Відповідно до вимог Положення про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.01.2003 № 117, саме Управління праці та соціального захисту населення організують збирання, систематизацію та зберігання інформації про пільговика, ведуть облік пільговиків.
Таким чином, аналізуючи приписи законодавства у взаємозв'язку з обставинами даної справи, суд дійшов висновку, що дії відповідача є протиправними і порушене право позивача підлягає захисту шляхом зобов'язання Управління праці та соціального захисту населення Дрогобицької районної державної адміністрації Львівської області поновити ОСОБА_2, та членам його сім'ї довічне право на 50-відсоткову знижку по оплаті житлової площі, комунальних послуг, а також палива без обмежень норм споживання, та без урахування середньомісячного сукупного доходу сім'ї, виконавши для цього всі необхідні дії в межах його повноважень та здійснивши відшкодування витрат, з дати призупинення 07.11.2015 і довічно.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України та ч. 3 ст. 2 КАС України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з вимогами ст.78 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити повністю.
Відповідно до ст. 139 КАС України з Управління праці та соціального захисту населення Дрогобицької районної держаної адміністрації Львівської області за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_2 необхідно стягнути судовий збір в сумі 768,40 грн.
Керуючись ст.ст. 6, 9, 72-73, 242, 244, 245 КАС України, суд, -
в и р і ш и в:
позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення Дрогобицької районної держаної адміністрації Львівської області щодо скасування ОСОБА_2, та членам його сім'ї довічне право на 50-відсоткову знижку по оплаті житлової площі, комунальних послуг, а також палива з 07.11.2015.
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Дрогобицької районної державної адміністрації Львівської області поновити ОСОБА_2, та членам його сім'ї довічного права на 50-відсоткову знижку по оплаті житлової площі, комунальних послуг, а також палива без обмежень норм споживання, та без урахування середньомісячного сукупного доходу сім'ї, виконавши для цього всі необхідні дії в межах його повноважень та здійснивши відшкодування витрат, з дати призупинення 07.11.2015 і довічно.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Дрогобицької районної держаної адміністрації Львівської області ЄДРПОУ 22402302; місцезнаходження вул. 22 січня, 41 м. Дрогобич, Львівська обл., за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_2 РНОКПП НОМЕР_1, місце реєстрації АДРЕСА_1, судовий збір в сумі 768 (сімсот шістдесят вісім) грн 40 коп.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення суду складене і підписане 15.04.2019.
Суддя А.Г. Гулик