
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
про забезпечення позову
справа №1.380.2019.001596
15 квітня 2019 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі судді Лунь З.І., розглянув у порядку письмового провадження заяву Державного реєстратора Комунального підприємства «Реєстрація майна та бізнесу» ОСОБА_1 про забезпечення адміністративного позову у справі за позовною заявою Державного реєстратора Комунального підприємства «Реєстрація майна та бізнесу» ОСОБА_1 до Головного територіального управління юстиції у Львівській області, Міністерства юстиції України, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача, Державного підприємства «Національні інформаційні системи» про визнання протиправним та скасування наказу.
В С Т А Н О В И В:
Державний реєстратор Комунального підприємства «Реєстрація майна та бізнесу» ОСОБА_1 (місцезнаходження: АДРЕСА_1) звернулася до суду з позовом до Головного територіального управління юстиції у Львівській області (місцезнаходження:79000, м.Львів, пл.Шашкевича, 1), Міністерства юстиції України (місцезнаходження: 01001, м.Київ, вул. Городецького, 13), в якому просить суд визнати протиправним та скасувати наказ Головного територіального управління юстиції у Львівській області №83/6 від 25.03.2019 «Про задоволення (часткове) скарги ТзОВ «Міжнародний центр управління нерухомістю», яким тимчасово заблоковано доступ реєстратора Комунального підприємства «Реєстрація майна та бізнесу» ОСОБА_1 до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно» терміном на два місяці.
Ухвалою від 08.04.2019 залучено до участі в справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Державне підприємство «Національні інформаційні системи» (місцезнаходження: 04053, м.Київ, вул.Січових Стрільців, 73, код ЄДРПОУ 39787008).
Представник позивача подав до суду клопотання про забезпечення адміністративного позову, в якому просить суд вжити заходи забезпечення позову, шляхом зупинення дії наказу Головного територіального управління юстиції у Львівській області №83/6 від 25.03.2019 «Про задоволення (часткове) скарги ТзОВ «Міжнародний центр управління нерухомістю» до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно», яким тимчасово заблоковано доступ державного реєстратора Комунального підприємства «Реєстрація майна та бізнесу» ОСОБА_1 до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно до ухвалення рішення у справі. Обґрунтовуючи необхідність вжиття заходів забезпечення позову представник позивача зазначає, що невжиття заходів забезпечення позову може істотно унеможливити виконання рішення суду та вплинути на ефективність захисту або поновлення порушених чи оспорюваних прав та інтересів заявника. Також зазначає, що оскаржуваний наказ порушує право Державного реєстратора Комунального підприємства «Реєстрація майна та бізнесу» ОСОБА_1 на працю та отримання доходу від заняття своєю професійною діяльністю, а також паралізує роботу Комунального підприємства «Реєстрація майна та бізнесу» та робить неможливим належне використання цим підприємством своїх прав та обов'язків з метою надання особам відповідних послуг.
Відповідно до положень ч.1 ст.154 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає заяву про забезпечення позову без повідомлення учасників справи.
Розглянувши заяву представника позивача про забезпечення позову, суд дійшов висновку, що така заява підлягає задоволенню повністю, виходячи з такого.
Згідно зі ст.154 Кодексу адміністративного судочинства України (далі-КАС України), заява про забезпечення позову розглядається судом, у провадженні якого перебуває справа або до якого має бути поданий позов, не пізніше двох днів з дня її надходження, без повідомлення учасників справи.
Відповідно до ч.1 ст.150 КАС України, суд за заявою учасника справи або з власної ініціативи має право вжити визначені цією статтею заходи забезпечення позову.
Згідно з ч.1 ст.151 КАС України позов може бути забезпечено: 1) зупиненням дії індивідуального акта або нормативно-правового акта; 2) забороною відповідачу вчиняти певні дії; 3) встановленням обовязку відповідача вчинити певні дії; 4) забороною іншим особам вчиняти дії, що стосуються предмета спору; 5) зупиненням стягнення на підставі виконавчого документа або іншого документа, за яким стягнення здійснюється у безспірному порядку.
Вичерпний перелік підстав забезпечення позову визначений ч.2 ст.150 КАС України, відповідно до якої забезпечення позову допускається як до пред'явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо:
1) невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду;
2) очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю.
З наведених норм убачається, що загальною вимогою для розгляду і вирішення питання про забезпечення позову за ініціативою позивача є наявність відповідних підстав.
Тобто, забезпечення адміністративного позову - це вжиття судом, в провадженні якого знаходиться справа, до вирішення адміністративної справи визначених законом заходів щодо створення можливості реального виконання у майбутньому рішення суду, якщо його буде прийнято на користь позивача.
Водночас, обраний судом спосіб захисту порушеного права має бути ефективним та забезпечити реальне відновлення порушеного права.
Розглядаючи заяву про забезпечення позову, суд (суддя) має з урахуванням доказів, наданих позивачем на підтвердження своїх вимог, пересвідчитися, зокрема, в тому, що між сторонами дійсно виник спір та існує реальна загроза невиконання чи утруднення виконання можливого рішення суду про задоволення позову; з'ясувати обсяг позовних вимог, дані про особу відповідача, а також відповідність виду забезпечення позову, який просить застосувати особа, котра звернулася з такою заявою, позовним вимогам (постанова Пленуму Верховного Суду України «Про практику застосування судами цивільного процесуального законодавства при розгляді заяв про забезпечення позову» №9 від 22.12.2006).
Зі змісту заяви про забезпечення позову та доданих до неї матеріалів вбачається, що наказом Головного територіального управління юстиції у Львівській області від 25.03.2019 №83/6 «Про задоволення (часткове) скарги ТзОВ «Міжнародний центр управління нерухомістю»» тимчасово заблокований доступ державному реєстратору Комунального підприємства «Реєстрація майна та бізнесу» ОСОБА_1 до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно терміном на два місяці.
Суд бере до уваги той факт, що у зв'язку із блокуванням доступу позивача до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, позивачка фактично позбавлена можливості отримувати дохід від своєї професійної діяльності. При цьому, у неї також є зобов'язання перед державою у вигляді сплати податків не зважаючи на фактичне зупинення її діяльності.
Крім того, державними реєстраторами проводиться не лише реєстрація прав на нерухоме майно, а також і прийом заяв для проведення реєстрації, однак у зв'язку з заблокованим доступом до реєстру прав позивачка позбавлена можливості їх виконувати.
Суд погоджується з тим, що така ситуація може призвести до несвоєчасного прийняття на облік реєстраційних справ, що перешкоджає належній роботі інших державних реєстраторів по всій Україні.
Суд дійшов такого висновку, застосовуючи ст. 41 Конституції України, відповідно до якої кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності. Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним та ст. 1 Протоколу № 1 до Європейської Конвенції з прав людини якою встановлено, що кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.
Суд також бере до уваги ту обставину, що ТзОВ «Міжнародний центр управління нерухомістю» звернулося до Головного територіального управління юстиції у Львівській області про відмову від скарги №1-28/01/19 від 28.01.2019 на дії Державного реєстратора Комунального підприємства «Реєстрація майна та бізнесу» ОСОБА_1.
Тому, суд погоджується, що на сьогоднішній день існують об'єктивні підстави стверджувати, що дія наказу Головного територіального управління юстиції у Львівській області від 25.03.2019 №83/6 «Про задоволення (часткове) скарги ТзОВ «Міжнародний центр управління нерухомістю»» повинна бути зупинена, оскільки є ймовірність ускладнення поновлення прав та інтересів позивачки в майбутньому.
Невжиття заходів забезпечення позову може в подальшому утруднити або зробити неможливим виконання рішення суду та призвести до більш негативних наслідків як для позивачки, так і для третіх осіб.
З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку про існування передбачених ч.1 ст.150 КАС України підстав для вжиття заходів забезпечення позову.
Суд додатково зазначає, що ухвала суду про вжиття заходів забезпечення позову шляхом зупинення дії наказу не скасовує дію останнього, не змінює обсягу прав та обов'язків сторін у спорі, а лише тимчасово забороняє застосування передбачених таким актом заходів до остаточного вирішення спору по суті.
З огляду на вказане, суд вважає за необхідне зупинити дію наказу Міністерства юстиції України від 25.03.2019 №83/6 «Про задоволення (часткове) скарги ТзОВ «Міжнародний центр управління нерухомістю»» до набрання законної сили рішенням суду цій справі.
Керуючись ст.ст. 150-154, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
У Х В А Л И В:
заяву Державного реєстратора Комунального підприємства «Реєстрація майна та бізнесу» ОСОБА_1 про забезпечення адміністративного позову - задовольнити.
Зупинити дію наказу Головного територіального управління юстиції у Львівській області від 25.03.2019 №83/6 «Про задоволення (часткове) скарги ТзОВ «Міжнародний центр управління нерухомістю»» до набрання законної сили судовим рішенням у справі №1.380.2019.001596 за позовом Державного реєстратора Комунального підприємства «Реєстрація майна та бізнесу» ОСОБА_1 до Головного територіального управління юстиції у Львівській області, Міністерства юстиції України, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача, Державного підприємства «Національні інформаційні системи» про визнання протиправним та скасування наказу.
Ухвала в частині вжиття заходів забезпечення адміністративного позову підлягає негайному виконанню.
На ухвалу може бути подано апеляційну скаргу до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повної ухвали з урахуванням п.п15.5 п.15 Розділу VII Перехідні положення КАС України.
Суддя Лунь З.І.