
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 квітня 2019 року м. Київ № 826/9340/18
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Чудак О.М. розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадження) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
18 червня 2018 року ОСОБА_1 (ОСОБА_1) звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Головного Управління Пенсійного фонду України в місті Києві (ГУ ПФУ в м. Києві) про:
- визнання бездіяльності ГУ ПФУ в м. Києві, яка полягає у не проведенні перерахунку раніше призначеної пенсії за вислугу років з урахуванням всіх видів грошового забезпечення, з якого було сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а саме: щомісячної додаткової грошової винагороди; грошової допомоги на оздоровлення; грошової допомоги за безперервну військову службу; матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань; премії відповідно до підпункту 2 пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 07 листопада 2007 року № 1294 (Постанова №1294), - протиправною;
- зобов'язання ГУ ПФУ в м. Києві виплачувати пенсію у повному розмірі без будь-яких обмежень;
- зобов'язання ГУ ПФУ в м. Києві здійснити перерахунок та виплату раніше призначеної пенсії за вислугу років з урахуванням всіх видів грошового забезпечення, з якого було сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а саме: щомісячної додаткової грошової винагороди; грошової допомоги на оздоровлення; грошової допомоги за безперервну військову службу; матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань; премії відповідно підпункту 2 пункту 5 Постанови №1294 та здійснити перерахунок і виплату пенсії за попередній період, з 27 грудня 2017 року.
В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 зазначив про протиправне не включення до грошового забезпечення, з якого обчислювалася пенсія, щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення, грошової допомоги за безперервну військову службу, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, премії за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням, з яких сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 26 червня 2018 року позовну заяву ОСОБА_1 прийнято до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі. Призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
25 липня 2018 року відділом документального обігу, контролю та забезпечення розгляду звернень громадян (канцелярією) Окружного адміністративного суду міста Києва зареєстровано відзив на позовну заяву, в якому представник відповідача стверджує про відсутність підстав для перерахунку пенсії позивачу, оскільки при обчисленні пенсії враховуються лише додаткові види грошового забезпечення, що носять щомісячний (постійний) характер. Враховуючи викладене, представник відповідача просила відмовити у задоволенні позовних вимог.
27 липня 2018 року відділом документального обігу, контролю та забезпечення розгляду звернень громадян (канцелярією) Окружного адміністративного суду міста Києва зареєстровано письмові пояснення ОСОБА_1 на відзив на позовну заяву, які мотивовані безпідставністю посилань представника відповідача на положення статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», оскільки така норма стосується порядку перерахунку пенсій у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, а не у порядку призначення пенсії, зокрема, видів грошового забезпечення, з яких вона розраховується.
Суд, розглянувши подані сторонами документи і матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив наступне.
ОСОБА_1 проходив військову службу в Командуванні Сухопутних військ Збройних Сил України на посаді начальника відділу планування забезпечення мобілізаційного розгортання управління оборонного планування штабу Командування Сухопутних військ Збройних Сил України (Військова частина А0105 Міністерства Оброни України).
Наказом Міністра Оборони України від 19 грудня 2017 року №935 полковника ОСОБА_1, начальника відділу планування забезпечення мобілізаційного розгортання управління оборонного планування штабу Командування Сухопутних військ Збройних Сил України, звільнено з військової служби у запас за пунктом «б» (за станом здоров'я).
В подальшому, наказом Командувача Сухопутних військ Збройних Сил України (по стройовій частині) від 27 грудня 2017 року №248 ОСОБА_1 виключено із списків службового складу частини та направлено для зарахування на військовий облік до Шевченківського районного військового комісаріату міста Києва.
З 28 грудня 2017 року він перебуває на обліку в ГУ ПФУ в м. Києві, де отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року №2262-XII (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
У лютому 2018 року позивачем отримано довідку Командування Сухопутних військ Збройних Сил України про фактично виплачене йому грошове забезпечення за період з 01 грудня 2015 року по 27 грудня 2017 року (від 02 лютого 2018 року вих. №116/2/12/1386), з якого сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування для перерахунку пенсії. Із змісту цієї довідки вбачається, що єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування нарахований та утриманий з таких додаткових видів грошового забезпечення як: щомісячна додаткова грошова винагорода; грошова допомога на оздоровлення; матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань; грошова допомога за безперервну військову службу та премії згідно із Постановою №1294.
26 квітня 2018 року ОСОБА_1 звернувся до ГУ ПФУ в м. Києві із заявою про перерахунок пенсії з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди та інших виплат, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відповідно до наданої довідки Командування Сухопутних військ Збройних Сил України про фактично виплачене грошове забезпечення за період з 01 грудня 2015 року по 27 грудня 2017 року (від 02 лютого 2018 року вих. №116/2/12/1386).
Листом від 25 червня 2018 року №9537/02 ГУ ПФУ в м. Києві повідомило позивача про відсутність підстав для перерахунку пенсії, оскільки при обчисленні пенсії враховуються лише щомісячні додаткові складові грошового забезпечення, премії, які мають постійний характер.
Не погодившись з такою позицією відповідача, ОСОБА_1 звернувся до суду з даним позовом.
Суд, визначаючись щодо заявлених вимог по суті, виходить з того, що відповідно до частини другої статті 19 Конституції органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною першою статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20 грудня 1991 року №2011-ХІІ (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) встановлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Згідно з частинами другою, третьою статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Таким чином, до складу грошового забезпечення військовослужбовців входять чотири види складових:
1) посадовий оклад;
2) оклад за військовим званням;
3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення;
4) одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Частиною першою статті 15 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від визначено, що пенсійне забезпечення військовослужбовців після звільнення їх з військової служби провадиться відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Однією з умов пенсійного забезпечення військовослужбовців є визначення видів грошового забезпечення, які враховуються при обчисленні пенсій.
Так, частиною третьою статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсії і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей» пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Таким чином, Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», який визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення, зокрема осіб, звільнених з військової служби, та має на меті реалізацію цими особами, конституційного права на державне пенсійне забезпечення і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України, передбачає включення до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, лише щомісячні основні види грошового забезпечення, до яких належать: посадовий оклад, оклад за військовим званням, процентна надбавка за вислугу років, а також щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.
Тобто, при обчисленні пенсії не враховується такий складовий елемент грошового забезпечення як одноразові додаткові види грошового забезпечення, зокрема щорічні, щоквартальні, разові додаткові види грошового забезпечення, крім щомісячних, або тих, що виплачуються раз на місяць.
Факт сплати єдиного внеску не є безумовною підставою для включення виплати, з якої цей внесок утримано, до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, та має значення лише для включення до цього грошового забезпечення його видів з переліку, визначеного статтею 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», який є вичерпним.
Такий правовий висновок сформульований Верховним Судом щодо застосування норм матеріального права у спорах цієї категорії у подібних правовідносинах, зокрема, у постанові Великої Палати Верховного Суду від 06 лютого 2019 року у справі №522/2738/17, у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 19 березня 2019 року у справі №727/5754/16-а.
З наданої на судовий запит Командуванням Сухопутних військ Збройних Сил України (Військова частина А0105 Міністерства Оброни України) довідки від 01 квітня 2019 року №116/40 про фактично виплачені додаткові види грошового забезпечення ОСОБА_1 у період з грудня 2015 року по грудень 2017 року вбачається, що єдиний соціальний внесок був утриманий з таких додаткових видів грошового забезпечення позивача:
премії згідно Дисциплінарного статуту, нарахованої в грудні 2015 року у сумі 5085,85 грн та в жовтні 2017 року в розмірі 1400 грн;
щомісячної додаткової грошової винагороди;
грошової допомоги на оздоровлення, нарахованої в червні 2016 року (8823,50 грн) та квітні 2017 року (8823,50 грн);
матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, нарахованої в грудні 2016 року (8823,50 грн) та грудні 2017 року (8823,50 грн);
грошової допомоги за безперервну військову службу, виплаченої в серпні 2017 року у сумі 1918,75 грн.
Таким чином, єдиний соціальний внесок нарахований та утриманий з щомісячної додаткової грошової винагороди; грошової допомоги на оздоровлення; грошової допомоги за безперервну військову службу; матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань; премії відповідно до підпункту 2 пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 07 листопада 2007 року № 1294 (премії згідно Дисциплінарного статуту).
Разом з тим, до щомісячних додаткових видів грошового забезпечення відноситься лише щомісячна додаткова грошова винагорода, з якої в тому числі позивачем сплачено єдиний соціальний внесок.
Враховуючи викладене, отримувана позивачем згідно з довідкою про види грошового забезпечення щомісячна додаткова грошова винагорода, з якої щомісяця її виплати утримувався єдиний внесок, має бути включена до складу грошового забезпечення, з якого здійснюється обчислення пенсії. Відтак, розмір призначеної позивачу пенсії підлягає перерахунку.
Водночас, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, матеріальна допомога для оздоровлення, винагорода за тривалість безперервної військової служби, грошові премії відповідно до статей Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, виплата яких здійснювалася не щомісячно, не входять до встановленого частиною третьою статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» переліку.
Зважаючи на те, що висновок Верховного Суду щодо застосування норми права, прийнятий за результатами розгляду справи, фактичні обставини в якій є подібними до фактичних обставин, встановлених у справі, що розглядається, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог ОСОБА_1 й зобов'язання ГУ ПФУ в м. Києві перерахувати пенсію з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди.
Щодо позовних вимог ОСОБА_1 зобов'язати ГУ ПФУ в м. Києві виплачувати пенсію у повному розмірі без будь-яких обмежень, суд вважає за необхідне зазначити таке.
ОСОБА_1 вказує, що відповідачем обмежено розмір призначеної пенсії десятьма мінімальними прожитковими мінімумами, що є протиправним, на його думку, з урахуванням Рішення Конституційного Суду України у справі за конституційним поданням Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень другого речення частини сьомої статті 43, першого речення частини першої статті 54 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 20 грудня 2016 року №7-рп/2016.
Кожна особа має право звернутися до суду лише за захистом своїх порушених, невизнаних або оскаржуваних прав, свобод чи інтересів та потреба в такому захисті виникає тоді, коли зазначені права порушені, не визнаються чи оскаржуються іншими особами.
Позивачем не було надано жодних належних та допустимих доказів порушення свобод, прав чи інтересів ОСОБА_1 шляхом обмеження виплат призначеної пенсії десятьма мінімальними розмірами прожиткового мінімуму. У матеріалах справи міститься відмова органу пенсійного фонду здійснити перерахунок пенсії позивачу з інших правових підстав. Тобто судом оцінюються мотиви, з яких виходив відповідач, розглядаючи заяву про перерахунок пенсії, а тому такі вимоги задоволенню не підлягають.
Вирішуючи питання про розподіл між сторонами судових витрат, суд, керуючись положеннями статті 139 КАС України, виходить з того, що позивач звільнений від сплати судового збору, а відповідачем не понесено витрат, пов'язаних із залученням свідків та проведенням експертизи, у зв'язку із чим судові витрати розподілу не підлягають.
На підставі викладеного, керуючись статтями 72-77, 139, 241-247, 255 КАС України,
вирішив :
Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві, яка полягає у не проведенні перерахунку раніше призначеної ОСОБА_1 пенсії за вислугу років з урахуванням у складі грошового забезпечення, з якого здійснюється обчислення пенсії, щомісячної додаткової грошової винагороди, - протиправною.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві провести перерахунок та виплату призначеної ОСОБА_1 пенсії з 28 грудня 2017 року на підставі довідки Командування Сухопутних військ Збройних Сил України про фактично виплачене грошове забезпечення за період з 01 грудня 2015 року по 27 грудня 2017 року із включенням до складу (розміру) грошового забезпечення, з якого призначається (обчислюється) пенсія, щомісячної додаткової грошової винагороди.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 КАС України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 КАС України.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Позивач - ОСОБА_1 (місце проживання фізичної особи: АДРЕСА_1; реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1).
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві (місцезнаходження юридичної особи: 04053, місто Київ, вулиця Бульварно-Кудрявська, будинок 16; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України: 42098368).
Суддя О.М. Чудак