
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Єдиний унікальний номер:2340/4049/18
Номер провадження:2-а/704/7/19
м. Тальне
05.03.2019 року Тальнівський районний суд Черкаської області в складі:
головуючого судді - Фролова О.Л.,
за участі секретаря - Кремсалюк Т.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області до Головного територіального управління юстиції у Черкаській області про скасування постанов про стягнення витрат виконавчого провадження та про стягнення виконавчого збору по виконавчому провадженню №56253792, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся з позовом до відповідача про скасування постанов державного виконавця про стягнення витрат виконавчого провадження від 18.09.2018 року та про стягнення виконавчого збору від 18.09.2018 року за виконавчим листом №704/1505/17 в межах виконавчого провадження №56253792, посилаючись на те, що рішенням Тальнівського районного суду Черкаської області по справі №704/1505/17 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 починаючи з 1 січня 2016 року відповідно до ст. 51; 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб». Листом від 10.05.2018 року №46110/08-01 Головне управління повідомляло головного державного виконавця про виконання рішення суду до відкриття виконавчого провадження в добровільному порядку та в межах повноважень покладених на органи Фонду.
Крім цього, державного виконавця було додатково проінформовано, що відповідно до статті 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Кабінетом Міністрів України 21.02.2018 було прийнято постанову №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категорія осіб». Вказаною постановою передбачено перерахунок пенсій з 1 січня 2016 року призначених згідно із Законом № 2262, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988. Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачено за відповідною посадою поліцейського за січень 2016 року.
Виплата перерахованих пенсій особам начальницького і рядового складу орган внутрішніх справ (міліції) здійснюється з 1 січня 2018 року.
Сума перерахованих пенсій для виплати за період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року, обчислена станом на 01 січня 2018 року, буде виплачуватися після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету.
Головне управління посилаючись на те, що оскільки пенсія є періодичним платежем, постанова про стягнення виконавчого збору винесена державним виконавцем з порушення норм Закону України «Про виконавче провадження», а тому підлягає скасуванню. Також, позивач посилаючись на те, що постанова про стягнення витрат виконавчого провадження виноситься на стадії розподілу стягнутих з боржника грошових сум, а оскільки позивачем добровільно виконано рішення суду та виплачено суму пенсії на пенсійний рахунок, а не на рахунок ВПВР УДВС ГТУЮ у Черкаській області, тому постанова про стягнення витрат виконавчого провадження підлягає скасуванню.
Представник позивача до початку судового засідання подав до суду заяву про те, що позовні вимоги підтримує та просить розглядати справу за відсутності представника позивача.
Представник відповідача до судового засідання не з'явився, хоча про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином.
Суд, дослідивши матеріали справи, повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, приходить до наступного.
Судом встановлено, що рішенням Тальнівського районного суду Черкаської області від 05.03.2018 по справі №704/1505/17 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01 січня 2016 року відповідно до ст.ст. 51, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Відділом примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Черкаській області відкрито виконавче провадження №56253792 по виконанню рішення Тальнівського районного суду Черкаської області від 05.03.2018 по справі №704/1505/17.
Листом від 10.05.2018 №46110/08-01 Головне управління ПФУ в Черкаській області повідомляло державного виконавця про виконання рішення суду в добровільному порядку та в межах повноважень покладених на органи Фонду, і до відкриття виконавчого провадження, що підтверджується розрахунком на доплату від 07.04.2018 року.
Крім цього, державного виконавця було додатково проінформовано, що відповідно до статті 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мали право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Кабінетом Міністрів України 21.02.2018 року було прийнято постанову №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категорія осіб». Вказаною постановою передбачено перерахунок пенсій з 1 січня 2016 року призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечені (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальні страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України в 11.11.2015 № 988. Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачено за відповідною посадою поліцейського за січень 2016 року.
Виплата перерахованих пенсій особам начальницького і рядового складу орган внутрішніх справ (міліції) здійснюється з 1 січня 2018 року.
Сума перерахованих пенсій для виплати за період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року, обчислена станом на 01 січня 2018 року, буде виплачуватися після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету в такому порядку: з 01 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року щомісяця окремою сумою у розмірі 50 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії та місячним розміром отриманої особою пенсії; з 01 січня 2020 року - щомісяця окремою сумою у розмірі 100 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії та місячним розміром отриманої особою пенсії та до забезпечення повної виплати розрахованої суми.
Відповідно до пункту 5 постанови № 103 перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) відповідно до пункту 3 цієї постанови проводиться на підставі довідок про розміри грошового забезпечення, поданих Міністерством внутрішніх справ органам Пенсійного фонду України до набрання чинності цією постановою, або довідок, додатково оформлених та поданих ліквідаційною комісією УМВС України в Черкаській області відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-ХІІ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45.
Міністерством внутрішніх справ України листом від 28 лютого 2018 року №2900/05/22-2018 повідомлено Пенсійний фонд України про те, що використання довідок про розмір грошового забезпечення, поданих до органів Пенсійного фонду України до набрання чинності постановою №103, не можливо, у зв'язку з тим, що в зазначених довідках до розміру грошового забезпечення враховано премію за грудень 2015 року. Національна поліція України на виконання п. 3 постанови №103 визначає середній розмір премії, що фактично виплачений за відповідною посадою (посадами) за січень 2016 року.
Листом від 27.02.2018 №2795/05/22-2018 Міністерством внутрішніх справ доручено ліквідаційним комісіям до 01 березня 2018 року надіслати до територіальних органів Пенсійного фонду України списки осіб, які були звільнені зі служби в органах, у підрозділах, закладах та установах виконання покарань МВС.
Довідки про грошове забезпечення від ліквідаційної комісії надходили до органів Фонду протягом березня-квітня 2018 року.
Як передбачено статтею 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 117 Конституції України Кабінет Міністрів України в межах своєї компетенції видає постанови і розпорядження, які є обов'язковими до виконання.
Відповідно до ст. 8 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.
Відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» основним завданням Фонду, крім іншого, є забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів ПФУ та інших джерел, визначених законодавством.
В свою чергу, органи Пенсійного фонду України здійснюють виплату пенсій лише в межах видатків, встановлених КМУ, виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету Пенсійного Фонду України, що й було здійснено позивачем в порядку примусового виконання виконавчого листа.
Статтею 27 Закону України «Про виконавче провадження» визначено поняття виконавчого збору. Виконавчий збір - це збір, що справляється на всій території України за примусове виконання рішення органами державної виконавчої служби. Виконавчий збір стягується з боржника до Державного бюджету України.
Відповідно до п. 1 ч. 5 ст. 27 Закону України «Про виконавче провадження», виконавчий збір не стягується за виконавчими документами про стягнення періодичних платежів (крім виконавчих документів про стягнення аліментів, за наявності заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за дванадцять місяців).
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа.
Як вбачається з постанови про стягнення виконавчого збору, яка винесена державним виконавцем в межах виконавчого провадження №56253792, дане виконавче провадження відкрито з виконання виконавчого документа про зобов'язання ГУ ПФУ в Черкаській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1, тобто пенсії, що є щомісячною пенсійною виплатою, а отже періодичним платежем, тому постанова про стягнення виконавчого збору в межах даного виконавчого провадження винесена державним виконавцем неправомірно та підлягає скасуванню.
Згідно ст. 42 Закону України «Про виконавче провадження», кошти виконавчого провадження складаються з: 1) виконавчого збору, стягнутого з боржника в порядку, встановленому статтею 27 цього Закону, або основної винагороди приватного виконавця; 2) авансового внеску стягувача; 3) стягнутих з боржника коштів на витрати виконавчого провадження. Витрати органів державної виконавчої служби та приватного виконавця, пов'язані з організацією та проведенням виконавчих дій щодо забезпечення примусового виконання рішень, є витратами виконавчого провадження. Витрати виконавчого провадження органів державної виконавчої служби здійснюються за рахунок коштів Державного бюджету України та коштів виконавчого провадження, зазначених у пунктах 2 і 3 частини першої цієї статті. Розмір та види витрат виконавчого провадження встановлюються Міністерством юстиції України.
Відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону України «Про виконавче провадження», на стадії розподілу стягнутих з боржника грошових сум згідно з вимогами цього Закону або у випадку повернення виконавчого документа стягувачу чи закінчення виконавчого провадження у разі необхідності примусового стягнення з боржника витрат виконавчого провадження виконавцем виноситься постанова про їх стягнення.
Питання організації виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до Закону України «Про виконавче провадження» підлягають примусовому виконанню врегульовані також Інструкцією з організації примусового виконання рішень, затвердженою наказом Міністерства юстиції України від 02 квітня 2012 року № 512/5, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 02 квітня 2012 року за № 489/20802 (в редакції з 05.10.2016).
Відповідно до п. 2 Розділу VІ Інструкції з організації примусового виконання рішень, витрати виконавчого провадження стягуються з боржника на підставі постанови виконавця про їх стягнення, у якій зазначаються види та суми витрат виконавчого провадження. Постанова про стягнення витрат виконавчого провадження надсилається сторонам виконавчого провадження не пізніше наступного робочого дня після її винесення. Постанова про стягнення витрат виконавчого провадження виноситься на стадії розподілу стягнутих з боржника грошових сум згідно з вимогами цього Закону або у випадку повернення виконавчого документа стягувачу з підстав, передбачених пунктами 1-4, 6, 7 і 9 частини першої статті 37 Закону, закінчення виконавчого провадження з підстав, передбачених пунктами 1, 2, 4, 6, 7, 9, 11, 14 і 15 частини першої статті 39 Закону.
Системний аналіз вказаних нормативно-правових актів дає підстави суду дійти висновку про те, що витратами виконавчого провадження, що підлягають стягненню з боржника, є лише ті витрати, які органи державної виконавчої служби понесли у зв'язку з організацією та проведенням виконавчих дій щодо забезпечення саме примусового виконання рішення після відкриття виконавчого провадження. При цьому, на особу, яка добровільно виконала рішення суду, не може бути покладений тягар щодо компенсації будь-яких витрат, понесених органом державної виконавчої служби у зв'язку із виконанням рішення, потреба у примусовому виконанні якого відпала через його виконання боржником. Як вбачається з матеріалів справи, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Черкаській області за вказаним рішенням суду, яке набрало законної сили 06.04.2018 року ОСОБА_1 07.04.2018 року проведено перерахунок пенсії та нараховано суму 50855,00 грн., що підтверджується розрахунком на доплату пенсії, таким чином добровільно виконано рішення Тальнівського районного суду Черкаської області від 05.03.2018 року по справі №704/1505/17, грошові суми в примусовому порядку з боржника не стягувалися та їх розподіл не здійснювався. Відтак, у зв'язку із добровільним виконанням суду відпала потреба у його примусовому виконанні, тому постанова про стягнення з боржника витрат виконавчого провадження в межах даного виконавчого провадження винесена державним виконавцем формально.
З огляду на зазначене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги про скасування постанов про стягнення витрат виконавчого провадження та про стягнення виконавчого збору підлягають до задоволення.
Керуючись ст. 19 Конституції України, Законом України «Про виконавче провадження», ст. 241-244, 287 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позов Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області до Головного територіального управління юстиції у Черкаській області про скасування постанов про стягнення витрат виконавчого провадження та про стягнення виконавчого збору по виконавчому провадженню №56253792 - задовольнити.
Скасувати постанову державного виконавця про стягнення з боржника витрат виконавчого провадження в сумі 150,01 грн. по виконавчому провадженню №56253792 від 18.09.2018 року.
Скасувати постанову державного виконавця про стягнення виконавчого збору в сумі 14892,00 грн. по виконавчому провадженню №56253792 від 18.09.2018 року.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Шостого апеляційного адміністративного суду через Тальнівський районний суд протягом тридцяти днів з дня отримання рішення суду.
Суддя О.Л. Фролов