Єдиний державний реєстр судових рішень КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 6/59(2а-10547/08) Головуючий у 1-й інстанції: Добрянська Я.І.
Суддя-доповідач: Бєлова Л.В.
У Х В А Л А
Іменем України
"25" лютого 2010 р. м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого: Бєлової Л.В.
суддів: Бараненко І.І.
Бистрик Г.М.
при секретарі: Міщенко А.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м.Києві апеляційну скаргу Спеціалізованої державної податкової інспекції у м. Києві по роботі з великими платниками податків на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 02 лютого 2009 р. у справі за адміністративним позовом Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" до Спеціалізованої державної податкової інспекції у м. Києві по роботі з великими платниками податків про скасування податкового повідомлення-рішення,
ВСТАНОВИВ:
ДК "Укргазвидобування" НАК "Нафтогаз України" звернулися до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до СДПІ у м. Києві по роботі з ВПП про скасування податкового повідомлення-рішення від 26.08.2008р. №0001544120/1.
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 02 лютого 2009 року позов задоволено: скасовано податкове повідомлення-рішення від 26.08.2008р. №0001544120/1 про застосування штрафних санкцій в сумі 993 745,72 грн.
Не погоджуючись із зазначеною постановою, СДПІ у м. Києві по роботі з ВПП подано апеляційну скаргу, в якій просять скасувати постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 02 лютого 2009 року та прийняти нову постанову, якою у задоволенні позову відмовити, мотивуючи свої вимоги тим, що судом порушено норми матеріального права.
Заслухавши в судовому засіданні суддю-доповідача, пояснення з’явившихся учасників процесу, перевіривши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Судом першої інстанції встановлено, що СДПІ у м. Києві по роботі з ВПП була здійснена невиїзна документальна перевірка ДК "Укргазвидобування" НАК "Нафтогаз України" з питань дотримання вимог податкового законодавства в частині несвоєчасної сплати податкового зобов’язання з податку на прибуток за І квартал 2008 року.
За наслідками перевірки було складено Акт №313/4120/30019775 від 22.05.2008р.
Перевіркою було встановлено, що позивачем до СДПІ у м. Києві по роботі з ВПП подано податкову декларацію з податку на прибуток за І квартал 2008 року (вх. №5789 від 12.05.2008р.).
В рядку 17 декларації (сума податку до сплати) зазначено 60 848 363,00 грн.
Відповідно до підпункту 5.3.1 пункту 5.3 статті 5 Закону №2181-ІІІ платник податків зобов’язаний самостійно сплатити суму податкового зобов’язання, зазначену у поданій ним податковій декларації. Протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 Закону для подання податкової декларації.
Таким чином, граничний термін сплати податкового зобов’язання визначеного в рядку 17 декларації, наступає 20.05.2008р.
Згідно акту перевірки, по даними картки особового рахунку ДК "Укргазвидобування" зобов’язання по декларації сплачено платіжними дорученнями від 20.05.2008р. №1552 на суму 33403788,00 грн., від 20.05.2008р. №3843 на суму 16 686000, 00 грн., від 21.05.2008р. №65 на суму 10 559 000,00 грн.
Станом на 05.05.2008р. в картці особового рахунку рахувалась переплата у розмірі 813 917,78 грн.
Таким чином, станом на 21.05.2008р., з урахуванням переплати, ДК "Укргазвидобування" НАК "Нафтогаз України" несвоєчасно сплачено 9 944657,22 грн. податкового зобов’язання по декларації з податку на прибуток за І квартал 2008 року, чим порушено вимоги пп. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону №2181-ІІІ.
Відповідальність за вказане порушення передбачена пп. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону №2181-ІІІ , яке передбачає сплату штрафу у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу при затримці до 30 календарних днів наступним за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання.
За висновками Акту перевірки СДПІ у м. Києві по роботі з ВПП винесено повідомлення-рішення №0001274120/0 від 06.06.08р. про застосування штрафних санкцій в розмірі 993 745,72 грн.
За наслідками апеляційного оскарження вказаного податкового повідомлення –рішення скарга платника податків була залишена без задоволення, в наслідок чого СПДІ у м. Києві по роботі ВПП було винесене податкове повідомлення-рішення №0001544120/1 від 26.08.08р.
Колегія суддів не приймає доводи апеляційної скарги про правомірність застосування до ДК "Укргазвидобування" НАК "Нафтогаз України" штрафних санкцій в сумі 993 745,72 грн. з таких підстав.
Суд першої інстанції, задовольняючи позов виходив з того, що відповідно до п.16.4 ст.16 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" податок за звітний період сплачується його платником до відповідного бюджету у строк, визначений законом для квартального податкового періоду.
Відповідно до пп. б) п.4.1.4 ст.4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі при сплаті квартальних або піврічних авансових внесків), - протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя).
Відповідно до пп. 5.3.1 п 5.3 ст.5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
Враховуючи вищенаведене, кінцевий термін сплати податкового зобов'язання з податку на прибуток за 1-й квартал 2008 року - 20 травня 2008 року.
З матеріалів справи вбачається, що ДК "Укргазвидобування" НАК "Нафтогаз України" 20.05.2008р. сплачено податок на прибуток у сумі 10 559 000, 00 грн. на рахунок №31118002700211 Одержувач: РВДК Шевченківського району міста Києва, що підтверджується платіжним дорученням №65 від 20 травня 2008 року з відміткою банку про прийняття платіжного доручення.
Наявність коштів на рахунку, з якого здійснювалась сплата податку на прибуток підтверджується випискою ВАТ "Укрексімбанк" від 20.05.2008 року, згідно якої на рахунку ДК "Укргазвидобування" кінцеве сальдо 13 800 477,92 грн.
Відповідно до п. 16.5.2 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»днем подання до установ банків платіжного доручення за всіма видами податкових платежів вважається день його реєстрації у цих установах.
Постановою Національного банку України від 21.01.2004 № 22 затверджено "Інструкцію про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті" (далі –Інструкція №22 ) яка встановлює загальні правила, види і стандарти розрахунків юридичних і фізичних осіб та банків у грошовій одиниці України на території України, що здійснюються за участю банків. Вимоги цієї Інструкції поширюються на всіх учасників безготівкових розрахунків, а також на стягувачів, які здійснюють примусове списання коштів з рахунків цих учасників, та обов'язкові для виконання ними.
Відповідно до пункту 2.14. Інструкції №22, банк платника на всіх примірниках прийнятих розрахункових документів і на реєстрах обов'язково заповнює реквізити "Дата надходження" і "Дата виконання", а банк стягувача - "Дата надходження в банк стягувача" (якщо ці реквізити передбачені формою документа), засвідчуючи їх підписом відповідального виконавця та відбитком штампа банку. На документах, прийнятих банком після закінчення операційного часу, крім того, ставиться штамп "Вечірня".
Якщо дата складання розрахункового документа (реєстру) збігається з датою його виконання (списання банком коштів за цим документом), то реквізит "Дата надходження" може не заповнюватися.
Відміткою про дату реєстрації банком платіжного доручення платника про сплату платежів до бюджету є заповнення в ньому реквізиту "Дата надходження", який банк заповнює незалежно від дати складання платником цього платіжного доручення.
Ініціювання переказу вважається завершеним з часу прийняття банком платника розрахункового документа на виконання.
Так, платіжне доручення №65 від 20.05.2008р. з призначенням платежу податок на прибуток за І квартал 2008 р. на суму 10 559 000 грн. містить відмітку банку "Дата надходження" - 20 травня 2008 року, що свідчить про своєчасність сплати платежів до бюджету.
За вказаних обставин суд першої інстанцій дійшов обґрунтованого висновку щодо неправомірності винесення СДПІ у м. Києві по роботі з ВПП податкового повідомлення-рішення №0001274120/0 від 06.06.08р. про застосування штрафних санкцій в розмірі 993 745,72 грн.
Відповідно до ч.1 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Згідно з ч.2 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ч.1 ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідачем як суб’єктом владних повноважень не доведено правомірності прийнятого ним рішення.
Враховуючи викладене, колегія суддів приходить до висновку, що постанова Окружного адміністративного суду міста Києва від 02 лютого 2009 року відповідає нормам матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, викладених у зазначеній постанові, у зв’язку з чим підстав для її скасування не вбачається.
Керуючись ст. ст. 160, 198, 200, 205, 206 КАС України, суд
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Спеціалізованої державної податкової інспекції у м. Києві по роботі з великими платниками податків на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 02 лютого 2009 року - залишити без задоволення.
Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 02 лютого 2009 року - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення.
Ухвалу може бути оскаржено в касаційному поряд ку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України шляхом подання касаційної скарги протягом одного місяця піс ля набрання ухвалою законної сили.
Ухвалу складено в повному обсязі - 26.02.10 р.
Головуючий суддя Судді: <Текст >