ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 лютого 2010 року <ЧАС >м.ПолтаваСправа № 2а-349/10/1670 Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді –Єресько Л.О.,
при секретарі –Кузьменко М.В.,
за участю:
представника позивача - Самойленко О.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Селянського фермерського господарства "Урожай"до Глобинського районного центру зайнятостіпро скасування рішення, -
В С Т А Н О В И В:
26 січня 2010 року Селянське фермерське господарство "Урожай"звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Глобинського районного центру зайнятостіпро скасування рішення від 11.01.2010 року.
В обґрунтування своїх вимог позивач посилався на те, що Глобинським районним центром зайнятості було проведено перевірку СФГ "Урожай", в ході якої виявлено заборгованість зі сплати страхових внесків. Позивач зазначав, що СФГ "Урожай" не отримувало повідомлень про взяття господарства на облік як платника страхових внесків та не могло іншим чином дізнатися про обов'язок перераховувати страхові внески, тому рішення Глобинського районного центру зайнятості про сплату простроченої заборгованості зі сплати страхових внесків є безпідставним та необґрунтованим.
Представник позивача у судовому засіданні позов підтримав та просив задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, хоча у матеріалах справи наявні докази про те, що він належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи. Надав суду клопотання про відкладення розгляду справи у зв'язку з перебуванням головного спеціаліста-юрисконсульта у відрядженні.
Згідно ч. 4 ст. 128 КАС України у разі неприбуття відповідача - суб’єкта владних повноважень, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин або без повідомлення ним про причини неприбуття розгляд справи не відкладається і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
З огляду на викладене, суд вважає за можливе розглянути справу за даної явки та за наявними в справі матеріалами.
Суд, заслухавши пояснення представника позивача, вивчивши та дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, що СФГ "Урожай" зареєстроване Глобинською районною державною адміністрацією 05.04.1996 року, свідоцтво серії АОО № 586626, ідентифікаційний код 24386659. Позивач є платником страхових внесків на випадок безробіття, взятий на облік з 04.12.2009 року, персональний номер 16031528.
28 грудня 2009 року на підставі направлення № 2705 від 28.12.2009 року працівниками Глобинського районного центру зайнятості була проведена позапланова перевірка СФГ "Урожай" з питань дотримання вимог законодавства щодо правильності нарахування та своєчасності сплати внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття за період з 05.04.1996 року по 30.09.2009 року.
Перевіркою встановлено та зафіксовано в акті № 92 від 28.12.2009 року порушення строку реєстрації платників внесків, виявлено несплату страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття.
11 січня 2010 року директором Глобинського районного центру зайнятості винесено рішення про стягнення простроченої заборгованості зі сплати страхових внесків, у тому числі донарахованих сум страхових внесків (недоїмки), пені та штрафу на загальну суму 21946 грн 72 коп.
Згідно додатку № 1 до акта від 28.12.2009 року № 92 виплати на оплату заробітної плати здійснювались з січня 2006 року по останній перевіряємий період - вересень 2009 року на суму 21460 грн 00 коп., відповідно до цієї суми відповідачем були розраховані пеня - 78 грн 94 коп., штраф в розмірі 21460 грн 00 коп та сума донарахованих страхових внесків - 407 грн 78 коп.
Позивач не погодився з вищевказаним рішенням та оскаржив його до суду.
Відповідно до пункту 2 статті 28 Закону України "Про селянське (фермерське) господарство" (який діяв на момент реєстрації СФГ "Урожай") селянське (фермерське) господарство реєструється як платник внесків на державне соціальне страхування в органах Пенсійного фонду України і Фонду соціального страхування України за своїм місцем розташування, у встановленому порядку сплачує внески на державне соціальне страхування на всі види заробітків за членів селянського (фермерського) господарства та осіб, які працюють в ньому за трудовим договором (контрактом, угодою).
З 2003 року вступив в дію Закон України "Про фермерське господарство", пунктом 2 статті 34 якого на фермерське господарство покладено обов'язок у встановленому законом порядку зареєструватися як платник внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в органах Пенсійного фонду України і Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України.
Відповідно до статті 34 Закон України "Про фермерське господарство" Члени фермерського господарства і особи, які працюють у ньому за трудовим договором (контрактом), підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню і пенсійному забезпеченню в порядку, встановленому законом. Час роботи у фермерському господарстві членів господарства та осіб, які працюють у ньому за трудовим договором (контрактом), зараховується до загального і безперервного стажу роботи на підставі записів у трудовій книжці і документів, що підтверджують сплату внесків на соціальне страхування.
Отже, СФГ "Урожай" повинно було сплачувати страхові внески, незалежно від того, використовується для здійснення господарської діяльності наймана праця інших осіб, чи ні.
Посилання представника позивача про те, що державний реєстратор зобов'язаний був передати відповідним органам, в тому числі і до фонду соціального страхування, відомості з реєстраційної картки на проведення державної реєстрації юридичної особи судом оцінюється критично, виходячи з наступного.
На момент реєстрації СФГ "Урожай" 05.04.1996 року Закон України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців", на який посилається позивач в позовній заяві, не діяв. Державний реєстратор не міг надати жодних відомостей відповідним органам, оскільки до 2004 року не існувало закону, який би покладав на нього такий обов'язок.
Абзацом 3 частини 2 статті 4 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" страхувальники, на яких не поширюється дія Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", повинні подати заяву про взяття їх на облік як платників страхових внесків до робочих органів виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття у порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики. Зазначені страхувальники беруться на облік не пізніше наступного робочого дня з моменту отримання такої заяви.
Абзацом 4 частини 1 статті 38 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" визначено, що у разі ухилення страхувальників, на яких не поширюється дія Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", від взяття на облік як платників страхових внесків або несвоєчасного подання заяви до робочих органів виконавчої дирекції Фонду про взяття на облік, на них накладається штраф у розмірі 10 відсотків суми страхових внесків, які підлягають сплаті за період ухилення від взяття на облік або несвоєчасного подання заяви про взяття на облік, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про зайнятість населення" від 21.11.1997, № 665/97-ВР частину 4 статті 20 Закону України "Про зайнятість населення" викладено у такій редакції: підприємства, установи і організації, незалежно від форм власності, повинні зареєструватися у місцевих центрах зайнятості за місцезнаходженням як платники зборів до державного фонду сприяння зайнятості населення, щомісяця у повному обсязі надавати їм інформацію про наявність вільних робочих місць (вакантних посад) та дані про працівників, які працюють неповний робочий день (тиждень), якщо це не передбачено трудовим договором, або не працюють у зв'язку з простоєм виробництва з не залежних від них причин, і в десятиденний строк - про всіх прийнятих працівників згідно з формами державної статистичної звітності та первинного обліку, затвердженими Державним комітетом статистики України. Несвоєчасна реєстрація або відмова від неї, неподання статистичних даних або подання їх недостовірними чи із запізненням тягнуть за собою накладення на службових осіб штрафу у розмірі, передбаченому законодавством України.
На момент прийняття Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" в редакції від 02.03.2000, № 1533-III пунктом 1 частини 2 статті 35 цього Закону на роботодавця покладався обов'язок зареєструватися у виконавчій дирекції Фонду за місцем свого знаходження як платник страхових внесків у 10-денний строк з дня отримання ним свідоцтва про державну реєстрацію суб'єкта підприємницької діяльності або з дня укладення трудового договору з найманим працівником.
Статтею 38 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" встановлено, що роботодавець несе відповідальність за несвоєчасність сплати та неповну сплату страхових внесків, у тому числі страхових внесків, що сплачують застраховані особи через рахунки роботодавців.
Згідно з частиною 5 статті 17 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" страхові внески, які відповідно до цього Закону підлягають сплаті із сум виплат (доходу) за період з дня виникнення у страхувальника зобов'язання щодо взяття на облік як платника страхових внесків до дня його реєстрації в робочих органах виконавчої дирекції Фонду, сплачуються (стягуються) на загальних підставах відповідно до цього Закону за весь зазначений період.
У разі несвоєчасної сплати страхових внесків страхувальниками або неповної їх сплати страхувальники сплачують суму донарахованих контролюючим органом страхових внесків (недоїмки), штраф та пеню.
Відповідно до частини 3 статті 38 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" штраф накладається у розмірі прихованої суми виплат, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески, а в разі повторного порушення - у трикратному розмірі зазначеної суми.
Згідно статті 38 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" строк давності у разі стягнення страхових внесків, пені, та фінансових санкцій, передбачених цією статтею, не застосовується.
З аналізу вищевикладеного, суд приходить до висновку, що позивач не виконав свого обов'язку щодо реєстрації як платника страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, отже, Глобинським районним центром зайнятості правомірно винесено рішення від 11.01.2010 року про стягнення простроченої заборгованості зі сплати страхових внесків, у тому числі донарахованих сум страхових внесків (недоїмки), пені та штрафу на загальну суму 21946 грн 72 коп. (407 грн 78 коп. - донараховані страхові внески + 78 грн 94 коп. - пеня + 21460 грн 00 коп. - штраф).
З огляду на викладене, суд вважає, що вимоги позивача є безпідставними, а тому задоволенню не підлягають.
На підставі викладеного, керуючись статтею 34 "Про фермерське господарство", статтею 28 Закону України "Про селянське (фермерське) господарство", статтями 4, 19, 35, 38 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про зайнятість населення" від 21.11.1997, № 665/97-ВР, статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -
П О С Т А Н О В И В:
У задоволенні адміністративного позову Селянського (фермерського) господарства "Урожай" до Глобинського районного центру зайнятості про визнання нечинним та скасування рішення про стягнення простроченої заборгованості відмовити.
Постанова відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений Кодексом адміністративного судочинства України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга може бути подана у 20-денний строк після подачі заяви про апеляційне оскарження в порядку, визначеному статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови виготовлено 24 лютого 2010 року.
Суддя Л.О. Єресько