Рішення № 81016605, 09.04.2019, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.04.2019
Номер справи
420/1441/19
Номер документу
81016605
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 420/1441/19

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 квітня 2019 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі судді Бутенко А.В., розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області про скасування постанови ВП №58424041 від 20.02.2019 року про відкриття виконавчого провадження в частині стягнення виконавчого збору та ВП №58424041 від 20.02.2019 року про стягнення виконавчого збору у розмірі 16692,00 грн.,

ВСТАНОВИВ:

Стислий зміст позовних вимог.

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов позов Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області про скасування постанови ВП №58424041 від 20.02.2019 року про відкриття виконавчого провадження в частині стягнення виконавчого збору та про скасування постанови ВП №58424041 від 20.02.2019 року про стягнення виконавчого збору у розмірі 16692,00 грн.

Виклад позиції позивача.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що рішення Одеського окружного адміністративного суду від 26.12.2018 по справі №420/6122/18 виконано у повному обсязі, а тому постанови старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління ДВС ГТУЮ в Одеській області Носенка С.Б. по ВП №58424041 від 20.02.2019 року про відкриття виконавчого провадження в частині стягнення виконавчого збору та ВП №58424041 від 20.02.2019 року про стягнення виконавчого збору у розмірі 16692 грн. належить скасувати.

Відзиву на позов від Відповідача до суду не надходило.

Заяви, клопотання учасників справи.

08.04.2019 року від представника Позивача надійшло клопотання про розгляд справи у порядку письмового провадження без участі представника (а.с. 32).

Інших заяв чи клопотань від сторін, до суду не надходило.

Інші процесуальні дії судом не вчинялись.

Сторони у судове засідання на 08.04.2019 року не з'явились, повідомленні належним чином.

За таких обставин, згідно з ч. 9 ст. 205 КАС України, розгляд справи проведено у порядку письмового провадження.

В силу частини 4 статті 229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу, розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Обставини справи.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 26.12.2018 року по справі №420/6122/18 позовні вимоги ОСОБА_2 до головного управління задоволено та зобов'язано головне управління провести перерахунок та виплату з 01.01.2018 ОСОБА_2 пенсії за вислугу років 88% грошового забезпечення, врахованого для обчислення пенсії (а.с. 13-14).

На підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду від 26.12.2018 року, яке набрало законної сили 26.01.2019 року, головним управлінням Фонду ОСОБА_2 28.01.2019 було проведено перерахунок пенсії за вислугу років з 01.01.2018 з урахуванням розміру 88% відповідних сум грошового забезпечення (а.с. 15-17).

Розмір пенсії ОСОБА_2 з 01.01.2018 склав 5991,00 грн., з 01.02.2019 становить - 7463,70 грн.

Доплата пенсії з дня набрання рішенням суду законної сили, тобто з 26.01.2019 по 31.01.2019 в сумі 265,34 грн. зарахована на його поточний рахунок 05.02.2019.

Доплата пенсії за період з 01.01.2018 по 25.01.2019 в сумі 12072,98 грн. буде виплачена згідно з Порядком погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 № 649, та Порядком ведення обліку рішень суду у реєстрі рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою, затвердженим правлінням Пенсійного фонду України від 26.09.2018 № 20-1.

Також судом встановлено, що на виконанні у Відділі примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області перебуває виконавче провадження з виконання виконавчого листа № 420/6122/18, виданого Одеським окружним адміністративним судом від 08.02.2019 про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок та виплату з 01.01.2018 року ОСОБА_2 пенсії з урахуванням розміру пенсії за вислугу років 88 відсотків грошового забезпечення, врахованого для обчислення пенсії.

20.02.2019 року державним виконавцем винесено постанову про відкриття виконавчого провадження, якою стягнуто з Позивача виконавчий збір та постанову про стягнення виконавчого збору з ГУПФУ в Одеській області (а.с. 7, 9).

Вищезазначені постанови листом від 20.02.2019 року №091-817 та №091-818 були направлені відповідачем на адресу головного управління ПФУ в Одеській області та отримані останнім 28.02.2019 року (а.с. 8, 10).

Джерела права й акти їх застосування.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з п. 1 ч. 2 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Оцінюючи правомірність дій та рішення органу владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у ст. 2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, встановлюючи при цьому чи прийняті (вчинені) ним рішення (дії): на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Суд вказує на те, що спір між сторонами виник внаслідок відкриття виконавчого провадження з примусового виконання виконавчого листа № 420/6122/18, виданого Одеським окружним адміністративним судом від 08.02.2019 року.

Спірні правовідносини врегульовані нормами Закону України «Про виконавче провадження» № 1404-VІІІ від 02.06.2016 року.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про виконавче провадження», виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Статтею 3 Закону України "Про виконавче провадження" визначено перелік документів, що підлягають примусовому виконанню, до яких належать і виконавчі листи, що видаються судами.

Згідно з ч. 1 ст. 5 Закону України «Про виконавче провадження», примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців, правовий статус та організація діяльності яких встановлюються Законом України «Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів».

Відповідно до ч. 1 ст. 18 Закону України «Про виконавче провадження» виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.

Виконавець зобов'язаний здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом (п.1 ч.2 ст.18 Закону №1404).

Вимоги виконавця щодо виконання рішень є обов'язковими на всій території України. Невиконання законних вимог виконавця тягне за собою відповідальність, передбачену законом (ч.4 ст.18 Закону №1404).

Частиною 1 статті 26 Закону України «Про виконавче провадження» передбачено, що Виконавець розпочинає примусове виконання рішення на підставі виконавчого документа, зазначеного у статті 3 цього Закону, зокрема за заявою стягувача про примусове виконання рішення.

Відповідно до ч.ч. 1, 3, 4 ст. 27 Закону України "Про виконавче провадження", виконавчий збір - це збір, що справляється на всій території України за примусове виконання рішення органами державної виконавчої служби. Виконавчий збір стягується з боржника до Державного бюджету України.

За примусове виконання рішення немайнового характеру виконавчий збір стягується в розмірі двох мінімальних розмірів заробітної плати з боржника - фізичної особи і в розмірі чотирьох мінімальних розмірів заробітної плати з боржника - юридичної особи.

Державний виконавець виносить одночасно з постановою про відкриття виконавчого провадження постанову про стягнення виконавчого збору (крім виконавчих документів про стягнення аліментів).

Пунктом 3 ч. 5 ст. 27 цього Закону передбачено, що виконавчий збір не стягується якщо виконання рішення здійснюється за рахунок коштів, передбачених бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду в порядку, встановленому Законом України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень".

Також, згідно з п. 9 ч. 5 ст. 27 цього Закону, виконавчий збір не стягується у разі закінчення виконавчого провадження на підставі пункту 9 частини першої статті 39 цього Закону, якщо рішення було виконано до винесення постанови про відкриття виконавчого провадження.

Крім того, порядок виконання рішень, за якими боржник зобов'язаний вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення передбачений у ст. 63 Закону України №1404-VIII.

Згідно з ч. 1 ст. 63 Закону України «Про виконавче провадження», за рішеннями, за якими боржник зобов'язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, виконавець перевіряє виконання рішення не пізніш як на третій робочий день після відкриття виконавчого провадження.

Постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 року № 649 затверджено Порядок погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду.

Згідно з п. цієї постанови, установлено, що для виконання судових рішень, якими на органи Пенсійного фонду України покладені зобов'язання з нарахування (перерахунку) пенсійних виплат, що фінансуються з державного бюджету, виплата коштів, нарахованих за період до набрання судовим рішенням законної сили, здійснюється відповідно до Порядку погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затвердженого цією постановою.

Висновки суду.

З аналізу зазначених норм Закону України «Про виконавче провадження» вбачається, що виконавчий збір не стягується якщо виконання рішення здійснюється за рахунок коштів, передбачених бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду в порядку, встановленому Законом України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень".

Між тим, судом встановлено, що Позивачем 28.01.2019 року було проведено перерахунок пенсії за вислугу років з 01.01.2018 з урахуванням розміру 88% відповідних сум грошового забезпечення. Доплата пенсії з дня набрання рішенням суду законної сили, тобто з 26.01.2019 по 31.01.2019 в сумі 265,34 грн. зарахована на поточний рахунок стягувача по виконавчому провадженню. Залишок боргу з пенсійних виплат за період з 01.01.2018 по 25.01.2019 року належить до виплати згідно з Порядком погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 № 649, та Порядком ведення обліку рішень суду у реєстрі рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою, затвердженим правлінням Пенсійного фонду України від 26.09.2018 № 20-1.

Порядок, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 № 649, прийнятий для реалізації вимог Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" з урахуванням того, що виконання таких рішень суд здійснюється виключно за рахунок коштів, передбачених у Державному бюджеті України.

Цей порядок визначає механізм погашення заборгованості, що утворилася внаслідок нарахування (перерахунку) пенсійних виплат на виконання судових рішень, за рахунок коштів, передбачених у державному бюджеті Пенсійному фонду України на цю мету.

Крім того, позивач 28.01.2019 року виконав рішення Одеського окружного адміністративного суду від 26.12.2018, яке набрало законної сили 26.01.2019 в частині перерерахунку пенсії до отримання постанови про відкриття виконавчого провадження, а саме 28.01.2019 року, прийнявши розпорядження про перерахунок пенсії ОСОБА_2

Суд зазначає, що позивачем рішення суду по справі №420/6122/18 виконано добровільно до відкриття виконавчого провадження. Особливості виконання рішень, за якими боржник зобов'язаний вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення встановлені ст. 63 Закону України №1404-VIII, відповідно до яких державний виконавець повинен здійснити перевірку виконання рішення боржником наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного ч. 6 ст.26 цього Закону.

Проте відповідачем не надано відзиву на позов та відомостей щодо виконання вимог ч. 1 ст. 63 Закону України №1404-VIII.

Щодо виконання рішення в частині зобов'язання виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії ОСОБА_2 за період з 01.01.2018 року по 25.01.2019 року, ГУПФУ здійснило розрахунок вказаної різниці, проте виплата її повинна бути здійснена у відповідності до Порядку погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 року № 649, який є чинним нормативно-правовим актом.

Таким чином, суд вважає, що стягнення виконавчого збору з ГУ ПФУ суперечить п.3 ч.5 ст.27 Закону України №1404-VIII, тому є неправомірним.

Відповідно до ч. 1 ст. 72 та ч. 1 ст. 73 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування.

Частиною 1 ст. 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідач, на якого покладений, відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України, обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності, відзову на позов не надав.

Частиною 4 ст. 159 КАС України встановлено, що подання заяв по суті справи є правом учасників справи. Неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.

Відповідно до ст. 242 КАС України, судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.

Керуючись ст.ст. 241-246, 250-251 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області про скасування постанови ВП №58424041 від 20.02.2019 року про відкриття виконавчого провадження в частині стягнення виконавчого збору та про стягнення виконавчого збору у розмірі 16692,00 грн. - задовольнити.

Визнати протиправною та скасувати постанову Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області ВП №58424041 від 20.02.2019 року про відкриття виконавчого провадження в частині стягнення виконавчого збору та постанову ВП №58424041 від 20.02.2019 року про стягнення виконавчого збору у розмірі 16692,00 грн.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги до суду першої інстанції в 30-денний строк з дня складення повного судового рішення.

Суддя Бутенко А.В.

.