Рішення № 80982301, 03.04.2019, Вінницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.04.2019
Номер справи
120/742/19-а
Номер документу
80982301
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

03 квітня 2019 р. Справа № 120/742/19-а

Вінницький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Вільчинського О.В.,

за участю:

секретаря судового засідання: Перевертака В.В.,

представника позивача: Довбиша О.Л.,

представника відповідача: Гончаренка І.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом: товариства з обмеженою відповідальністю "Він-Авто"

до: управління Укртрансбезпеки у Вінницькій області

про: визнання протиправними та скасування постанов про застосування адміністративно-господарського штрафу,

ВСТАНОВИВ:

До Вінницького окружного адміністративного суду звернулося товариство з обмеженою відповідальністю "Він-Авто" (далі - ТОВ "Він-Авто, позивач) з адміністративним позовом до управління Укртрансбезпеки у Вінницькій області (відповідач) про визнання протиправними та скасування постанов про застосування адміністративно-господарського штрафу.

В обґрунтування протиправності постанов про застосування адміністративно-господарського штрафу на загальну суму 1360 грн. за порушення законодавства про автомобільний транспорт позивач, зокрема зазначає, що станом на дату проведення перевірки у ТОВ "Він-Авто" був документ, обов'язкову наявність якого передбачено ч. 6 ст. 39 Закону України "Про автомобільний транспорт", - поліс обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності, водій транспортного засобу пред'явив його для перевірки. Також позивач не погоджується з тим, що він порушив вимоги п. 27 постанови Кабінету Міністрів України від 02.12.2015 № 1001 "Про затвердження Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з перевезення пасажирів, небезпечних вантажів та небезпечних відходів автомобільним транспортом, міжнародних перевезень пасажирів та вантажів автомобільним транспортом" (далі - Постанова №1001). Вважає, що саме на органи ліцензування та дозвільні органи покладено обов'язок наповнення Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань відповідними відомостями, тому суб'єкти господарювання не несуть відповідальності за невнесення будь-яких відомостей до зазначеного реєстру.

Ухвалою від 05.03.2019 позовну заяву прийнято до провадження, відкрито провадження у справі та призначено останню до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін. Крім того, встановлені сторонам строки для подання відзиву на позовну заяву, відповіді на відзив та заперечень.

25.03.2019 відповідач подав відзив на позов (вх. №16228), у якому поданий позов вважає безпідставним та необґрунтованим. Свою позицію мотивує тим, що за наслідками проведеної рейдової перевірки транспортних засобів, що належать позивачу 05.02.2019 уповноваженими особами управління Укртрансбезпеки у Вінницькій області були складені акти проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом. В актах зафіксовані такі порушення як надання послуг з перевезення пасажирів без оформлених документів, перелік яких визначений статтею 39 Закону України "Про автомобільний транспорт", а саме: полісу обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів та використання перевізником транспортного засобу, який не внесений до Єдиного Державного реєстру юридичних та фізичних підприємців транспортного засобу як засіб провадження господарської діяльності ліцензіата, що не відповідає ліцензійним умовам затвердженим Постановою №1001. Відповідач зазначає, що на розгляд справи прибув директор ТОВ "Він Авто", надав поліс обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів №AM 6876936 та поліс обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів № АМ4583123. Водночас під час розгляду справи враховано, що за використання перевізником транспортних засобів, які не внесені до Єдиного Державного реєстру юридичних та фізичних підприємців, як засобів провадження господарської діяльності ліцензіата, що не відповідає ліцензійним умовам затвердженим Постановою №1001, позивачу 12.06.2018 та 24.07.2018 виносилися приписи щодо усунення порушення законодавства про автомобільний транспорт № 0033670 та № 0033762 відповідно. Враховуючи усі обставини справи, наявні матеріали, відповідач дійшов висновку про наявність вини перевізника у порушенні вимог законодавства та прийняв рішення про застосування адміністративно-господарського штрафу, передбаченого абз. 13 ч. 1 ст. 60 Закону України "Про автомобільний транспорт", - невиконання перевізниками або їхніми представниками приписів органів державного контролю щодо усунення порушень транспортного законодавства та прийнято постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу № 089636 та №089639 у розмірі 680 грн. відповідно до кожної.

Правом подати відповідь на відзив ТОВ "Він-Авто" не скористалося.

У судовому засіданні 03.04.2019 представник позивача позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.

Представник відповідача в судовому засіданні 03.04.2019 позовні вимоги не визнавав та просив суд в задоволенні позову відмовити повністю з підстав, викладених у відзиві.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши матеріали справи, встановив таке.

На підставі графіку проведення рейдових перевірок з 04.02.2019 по 10.02.2019, відповідно до направлення на рейдову перевірку №009397 від 01.08.2019 інспекторами Управління Укртрансбезпеки у Вінницькій області проводилась рейдова перевірка дотримання законодавства під час надання послуг з перевезення пасажирів та вантажів автомобільним транспортом.

05.02.2019 інспекторами Управління Укртрансбезпеки у Вінницькій області на автостанції №1 було проведено перевірку додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автотранспортом належних позивачу транспортних засобів марки Mercedes-Benz, реєстраційні номери АВ0595АА та АВ8375СХ. За результатами перевірки складені акти від 05.02.2019 про проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом. В актах зафіксовані факти надання послуг позивачем з перевезення пасажирів за відсутності поліса обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників транспортних засобів. Також зафіксовані факти використання перевізником транспортних засобів, не внесених до Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб підприємців, як засобів провадження господарської діяльності ліцензіата, що не відповідає ліцензійним умовам, затвердженим Постановою №1001. Зазначені акти містять підписи посадових осіб управління Укртрансбезпеки у Вінницькій області та водіїв. Зауважень (заперечень) на вказані акти позивачем не надано.

11.02.2019 директор ТОВ "Він-Авто" ОСОБА_3 отримав повідомлення щодо розгляду 19.02.2019 справи про порушення транспортного законодавства. За результатами справи про порушення законодавством про автомобільний транспорт за підписом в.о. начальника управління Укртрансбезпеки у Вінницькій області ОСОБА_4 прийняті постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу від 19.02.2019 №089636 та № 089639. Вказаними постановами до ТОВ "Він-Авто" на підставі абз. 13 ч. 1 ст. 60 Закону України "Про автомобільний транспорт застосовано адміністративно-господарський штраф в розмірі 680 грн. відповідно до кожної постанови, що в сумі складає 1360 грн.

Не погоджуючись з такими рішеннями відповідача, позивач звернувся до суду з цим адміністративним позовом.

Надаючи правову оцінку позовним вимогам, суд приходить до такого.

Засади організації та діяльності автомобільного транспорту визначено Законом України від 05.04.2001 № 2344-ІІІ "Про автомобільний транспорт" (Закон № 2344-ІІІ).

Відповідно до частини 11 статті 6 зазначеного вище Закону державний контроль автомобільних перевізників здійснюється шляхом проведення планових, позапланових і рейдових перевірок.

Відповідно до абзацу четвертого статті 6 Закону № 2344 реалізація державної політики у сфері автомобільного транспорту здійснюється через центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування.

Згідно з абзацом четвертим пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України №442 від 10.09.2014 "Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади" утворено Державну службу України з безпеки на транспорті, реорганізувавши шляхом злиття Державну інспекцію з безпеки на морському та річковому транспорті, Державну інспекцію з безпеки на наземному транспорті та підпорядкувавши Службі, що утворюється, Державну спеціальну службу транспорту.

Постановою Кабінету Міністрів України №103 від 11.02.2015 затверджено Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті (далі - Положення).

Відповідно до пункту 1 Положення Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті та у сфері безпеки на морському та річковому транспорті (крім сфери безпеки мореплавства суден флоту рибного господарства).

Пунктом 4 Положення передбачено, що основними завданнями Укртрансбезпеки, зокрема, є реалізація державної політики з питань безпеки на автомобільному транспорті загального користування (далі - автомобільний транспорт), міському електричному, залізничному транспорті та у сфері безпеки на морському та річковому транспорті.

Відповідно до пункту 8 Положення Укртрансбезпека здійснює свої повноваження безпосередньо, через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України № 592 від 26.06.2015 "Деякі питання забезпечення діяльності Державної служби з безпеки на транспорті" утворені територіальні органи Державної служби з безпеки на транспорті як структурні підрозділи апарату Служби за переліком згідно з додатком 3, зокрема Управління Укртрансбезпеки у Вінницькій області.

Процедуру здійснення державного контролю за додержанням суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту, зокрема, вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів щодо організації перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом встановлено Порядком здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 № 1567 (Порядок № 1567).

Відповідно до пункту 2 цього Порядку № 1567 державному контролю підлягають усі транспортні засоби вітчизняних та іноземних суб'єктів господарювання, що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів та вантажів на території України.

За приписами м 4 Порядку № 1567 державний контроль на автомобільному транспорті здійснюється посадовими особами органу державного контролю шляхом проведення рейдових перевірок (перевірок на дорозі).

Згідно з пунктом 15 зазначеного вище Порядку № 1567 під час проведення рейдової перевірки перевіряється, зокрема, наявність визначених статтями 39 і 48 Закону документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом.

Відповідно до положень ст. 39 Закону № 2344-ІІІ документи для регулярних спеціальних пасажирських перевезень є: для автомобільного перевізника - ліцензія, договір із замовником транспортних послуг, паспорт маршруту, документ, що засвідчує використання автобуса на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством України; для водія автобуса - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, схема маршруту, розклад руху, інші документи, передбачені законодавством України.

Відповідно до пункту 20 Порядку № 1567 виявлені під час перевірки порушення вимог законодавства та норм і стандартів щодо організації перевезень автомобільним транспортом зазначаються в акті з посиланням на порушену норму.

У разі виявлення в ході перевірки транспортного засобу порушення законодавства про автомобільний транспорт посадовими особами, що провели перевірку, складається акт за формою згідно з додатком 3.

Про результати перевірки транспортного засобу (відсутність порушення або зазначення номера складеного акта) посадова особа робить запис у дорожньому листі (за наявності такого) із зазначенням дати, часу, місця перевірки, свого прізвища, місця роботи і посади, номера службового посвідчення та ставить свій підпис, а у разі проведення перевірки виконання Європейської угоди ставить відповідний відбиток печатки на реєстраційному листку режиму праці та відпочинку водіїв (у разі наявності) (пункт 21 Порядку № 1567).

Згідно із абзацом 13 частини першої статті 60 Закону № 2344-ІІІ за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за невиконання перевізниками або їхніми представниками приписів органів державного контролю щодо усунення порушень транспортного законодавства - штраф у розмірі сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Саме на підставі абзацу 13 частини першої статті 60 Закону № 2344-ІІІ до ТОВ "Він-Авто" застосовано штраф відповідно до оскаржуваних постанов, оскільки перевізником використовувалися транспортні засоби не внесені до Єдиного Державного реєстру юридичних та фізичних підприємців, як засоби провадження господарської діяльності ліцензіата що не відповідає ліцензійним умовам, затвердженим Постановою № 1001.

Надаючи оцінку вказаним рішенням, суд виходив з такого.

Згідно з п. 2 Постанови № 1001, Єдина інформаційно-аналітична система - реєстр, функцією якого є збирання, накопичення, облік та надання інформації про засоби провадження діяльності, матеріально-технічну базу та персонал ліцензіата; засоби провадження діяльності - транспортні засоби здобувачів ліцензії, ліцензіатів, відповідно заявлені та такі, що використовуються для провадження господарської діяльності з перевезення пасажирів, небезпечних вантажів та небезпечних відходів автомобільним транспортом, міжнародних перевезень пасажирів та вантажів автомобільним транспортом.

Відповідно до п. 16 Постанови № 1001 ліцензіат зобов'язаний, зокрема повідомляти у письмовій або електронній (із застосуванням цифрового підпису) формі органу ліцензування про всі зміни даних (у тому числі розширення, звуження), зазначених у документах, що додавалися до заяви на отримання ліцензії, протягом не пізніше ніж одного місяця з дня настання таких змін; допускати до перевезень транспортні засоби: які відповідають вимогам пункту 27 цих Ліцензійних умов та інформацію про які подано органу ліцензування у відомостях про власні, орендовані, надані ліцензіату в кредит або лізинг транспортні засоби.

В свою чергу за правилами п. 27 Постанови № 1001 до використання під час провадження господарської діяльності допускаються транспортні засоби, які:

1) зареєстровані відповідно до Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 7 вересня 1998 р. № 1388 (Офіційний вісник України, 1998 р., № 36, ст. 1327; 2009 р., № 101, ст. 3521);

2) є власністю ліцензіата та мають свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу або надані ліцензіату в оренду, кредит, лізинг і мають свідоцтво про реєстрацію та тимчасовий реєстраційний талон, якщо передбачено їх оформлення;

3) пройшли обов'язковий технічний контроль та щодо яких складено протокол перевірки технічного стану транспортного засобу згідно з Порядком проведення обов'язкового технічного контролю та обсягів перевірки технічного стану транспортних засобів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30 січня 2012 р. № 137 (Офіційний вісник України, 2012 р., № 16, ст. 581), і технічний стан яких відповідає вимогам експлуатаційної безпечності;

4) внесені до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців як засоби провадження господарської діяльності ліцензіата, що відповідають цим Ліцензійним умовам.

Щодо доводів позивача про те, що саме на органи ліцензування та дозвільні органи покладено обов'язок наповнення Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань відповідними відомостями, тому суб'єкти господарювання не несуть відповідальності за невнесення будь-яких відомостей до зазначеного реєстру, то суд зазначає таке.

Відповідно до статті 15 Закону України "Про ліцензування видів господарської діяльності" ліцензіат зобов'язаний повідомляти органу ліцензування про всі зміни даних, які були зазначені в його документах, що додавалися до заяви про отримання ліцензії, у строк, встановлений ліцензійними умовами, але не пізніше ніж один місяць з дня настання таких змін. Отже, законом встановлений обов'язок ліцензіата у визначений строк повідомляти органу ліцензування про всі зміни даних, які були зазначені в його документах, що додавалися до заяви про отримання ліцензії.

Як зазначалося, під час перевірки виявлено, що позивачем використовувалися транспортні засоби не внесені до Єдиного Державного реєстру юридичних та фізичних підприємців, як засоби провадження господарської діяльності ліцензіата. Крім того, встановлено, що за аналогічні порушення перевізнику 12.06.2018 та 24.07.2018 виносилися приписи щодо усунення порушення законодавства про автомобільний транспорт № 0033670 та № 0033762 відповідно. Вказаними приписами встановлені ТОВ "Він-Авто" строки для усунення виявлених порушень та зазначено про необхідність і в подальшому виконувати їх постійно. Суд приймає до уваги те, що приписи ТОВ "Він-Авто" не оскаржувались та не скасовані.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить висновку, що винесені відповідачем та постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу є правомірними та обґрунтованими.

Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів учасників справи, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності свого рішення та докази надані позивачем, суд доходить висновку про відсутність підстав для задоволення позову.

Підстави для відшкодування судових витрат у справі відповідно до положень ст. 139 КАС України відсутні

Керуючись ст.ст. 73-77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, -

УХВАЛИВ:

У задоволенні позову відмовити повністю.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Товариство з обмеженою відповідальністю "Він-Авто" (23262, Вінницька область, Вінницький район, с.Пултівці, вул. Леніна, 7, код ЄДРПОУ 37849837)

Управління Укртрансбезпеки у Вінницькій області (вул. Хмельницьке шосе, 23 м.Вінниця, 21036, код ЄДРПОУ 39816845)

Суддя Вільчинський Олександр Ванадійович