Ухвала суду № 80892164, 03.04.2019, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.04.2019
Номер справи
520/2530/19
Номер документу
80892164
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

УХВАЛА

про відмову у відстроченні сплати судового збору та продовження строків

03 квітня 2019 р. Справа № 520/2530/19

Суддя Харківського окружного адміністративного суду Заічко О.В., розглянувши клопотання позивача про відстрочення сплати судового збору у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, Харківського обласного військового комісаріату про визнання дій (бездіяльності) протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В :

Позивач, ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, Харківського обласного військового комісаріату, в якому просить суд:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо перерахунку ОСОБА_1 пенсії з 01 січня 2018 року виходячи з розрахунку 70 % відповідних сум грошового забезпечення;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області перерахувати пенсію ОСОБА_1 виходячи з розрахунку 90% відповідних сум грошового забезпечення з 01 січня 2018 року і здійснити виплату ОСОБА_1 перерахованої суми пенсії з 01 січня 2018 року із врахуванням раніше виплачених сум та в подальшому виплачувати позивачу пенсії виходячи з розміру 90% відповідних сум грошового забезпечення;

- визнати протиправними дії Харківського обласного військового комісаріату щодо не включення в довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, у порядку, визначеному рішенням Кабінету Міністрів України від 22.03.2018р. №ФХ 11982 виданої на ім'я ОСОБА_1 додаткових видів грошового забезпечення для обчислення пенсії ОСОБА_1, а саме: надбавку за кваліфікацію льотчика «перший клас» в розмірі 7% від посадового окладу; надбавку за «таємність» в розмірі 20% від посадового окладу; надбавку за особливості проходження служби від посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років в розмірі за: 2018 рік, з 01 квітня 2018 року по 31 грудня 2018 року - 100%; 2019 рік, з 01 січня 2019 року - 100%; премію в розмірі від посадового окладу за: 2018 рік, з 01 по 30 квітня 2018р. - 10%; з 01 травня 2018р. по 31 грудня 2018р. - 41%; 2019 рік, з 01 січня 2019 року - 130%;

- зобов'язати Харківський обласний військовий комісаріат включити в довідку про розмір грошового забезпечення що враховується для перерахунку пенсій, у порядку, визначеному рішенням Кабінету Міністрів України виданої на ім'я ОСОБА_1 додаткових видів грошового забезпечення для обчислення пенсії ОСОБА_1 та направити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Харківській області для перерахунку призначеної ОСОБА_1 пенсії, а саме: надбавку за кваліфікацію льотчика «перший клас» в розмірі 7% від посадового окладу станом на 01 січня 2018 року; надбавку за «таємність» у розмірі 20% від посадового окладу станом на 01 січня 2018 року; надбавку за особливості проходження служби від посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років в розмірах встановлених для льотного складу із числа офіцерського складу Збройних Сил України з 01 квітня 2018 року; за: 2018 рік, з 01 квітня 2018 року по 31 грудня 2018 року - 100%; 2019 рік. з 01 січня 2019 року - 100%; премію в розмірах встановлених для льотного складу із числа офіцерського складу Збройних Сил України з 01 квітня 2018 року від посадового окладу за: 2018 рік. з 01 по 30 квітня 2018р. - 10%; з 01 травня 2018р. по 31 грудня 2018р. -41%; 2019, з 01 січня 2019 року - 130%;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області після отримання від Харківського обласного військового комісаріату нової довідки про розмір грошового забезпечення що враховується для перерахунку пенсій, у порядку, визначеному рішенням Кабінету Міністрів України виданої на ім'я ОСОБА_1 з урахуванням наведених у прохальній частині цієї адміністративної позовної заяви додаткових видів грошового забезпечення для обчислення пенсії ОСОБА_1 провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення для обчислення пенсії ОСОБА_1 та здійснити виплату єдиним платежем ОСОБА_1 (перерахованої суми пенсії з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення з 01 січня 2018 року із врахуванням раніше виплачених сум та в подальшому виплачувати ОСОБА_1 пенсії виходячи з вказаних додаткових видів грошового забезпечення.

Ухвалою від 18.03.2019 року було відмовлено у задоволенні клопотання позивача про звільнення від сплати судового збору та позов залишено без руху, для усунення недоліків якого позивачу необхідно надати докази сплати судового збору у розмірі2305,20 грн.

Вказану ухвалу позивач отримав 21.03.2019 року та звернувся до суду з клопотанням про відстрочення сплати судового збору.

В обґрунтування клопотання вказав про тяжкий матеріальний стан, оскільки єдиним джерелом є пенсія, яку, внаслідок оскаржуваних дій відповідачів він отримує у неналежному розмірі.

Частиною 2 статті 132 КАС України встановлено, що розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.

Відповідно до ч.1 ст. 133 КАС України, суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.

У свою чергу, у розумінні приписів ч.1,2 ст. 8 Закону України "Про судовий збір", враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов:1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або 2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім'ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або 3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю. Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.

Таким чином, вказаною нормою чітко визначено умови, за яких суд може відстрочити сплату судового збору.

Крім того, даною статтею передбачено право суду, а не обов'язок щодо відстрочки, розстрочки, зменшення розміру судового збору або звільнення позивача від сплати судового збору.

Крім того, в Пленумі Вищого адміністративного суду України від 23 січня 2015 року № 2 "Про практику застосування адміністративними судами положень Закону України від 8 липня 2011 року №3674-VI "Про судовий збір" вказано, що визначення майнового стану сторони є оціночним та залежить від доказів, якими обґрунтовується рівень майнового стану сторони. Якщо залежно від рівня майнового стану сторона позбавлена можливості сплатити судовий збір, то такі обставини є підставою на відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення сторони від сплати.

Зазначена позиція також збігається із висновками Європейського суду з прав людини у справі "Терем ЛТД, Чечеткін та Оліус проти України" від 18 жовтня 2005 року (заява №70297/01) .

Слід зазначити, що позивачем на підтвердження клопотання не надано жодних доказів та не обґрунтовано розповсюдження положень ч.1,2 ст. 8 Закону України "Про судовий збір" в контексті з наявним матеріальним становищем у залежності від тієї суми судового збору, яка є належною до сплати.

Отже, у задоволенні клопотання належить відмовити.

У свою чергу, слід вказати, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень ( ст.2 КАС України).

Відповідно до ч.2 ст.121 КАС України, встановлений судом процесуальний строк може бути продовжений судом за заявою учасника справи, поданою до закінчення цього строку, чи з ініціативи суду.

Відповідно до приписів ст. 119 КАС України, суд має встановлювати розумні строки для вчинення процесуальних дій. Строк є розумним, якщо він передбачає час, достатній, з урахуванням обставин справи, для вчинення процесуальної дії, та відповідає завданню адміністративного судочинства.

За таких обставин, беручи до уваги положення ст.ст.119, 169 КАС України, є підстави для продовження позивачеві строку усунення недоліків позовної заяви у строк - 5 днів з дня отримання вказаної ухвали, з метою доступу останнього до правосуддя.

Керуючись ст. ст. 119,121,169, 248,256 КАС України ,-

У Х В А Л И В:

1. У задоволенні клопотання позивача про відстрочення сплати судового збору - відмовити.

2. Продовжити позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви по справі №520/2530/19.

3. Надати позивачу термін для усунення недоліків позовної заяви - 5 днів з моменту отримання зазначеної ухвали.

4. Роз'яснити позивачу, що в разі невиконання вимог ст. 160,161 КАС України відповідно до цієї ухвали, позовна заява буде визнана неподаною та повернута позивачеві.

5. Копію цієї ухвали невідкладно надіслати особі, що звернулася із позовною заявою.

6. Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню.

Суддя Заічко О.В.