Рішення № 80891708, 26.03.2019, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.03.2019
Номер справи
1340/6278/18
Номер документу
80891708
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа № 1340/6278/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 березня 2019 року

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Москаля Р.М., за участі секретаря судового засідання Михалюк М.Ю., представника позивача ОСОБА_1, представника відповідачів ОСОБА_2, розглянув у відкритому судовому засіданні в місті Львові адміністративну справу за позовом приватного підприємства “Наша компанія” до Державної фіскальної служби України, Головного управління ДФС у Львівській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов’язання вчинити дії,

В С Т А Н О В И В:

Приватне підприємство «Наша компанія» (далі – ПП «Наша компанія», позивач) звернулося 28.12.2018 до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Державної фіскальної служби України (далі – ДФС України, відповідач -1) з вимогами:

- визнати протиправними та скасувати рішення Комісії, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації № 1006327/34434899 від 29.11.2018 про відмову в реєстрації податкової накладної № 10 від 24.11.2017 в Єдиному реєстрі податкових накладних;

- зобов’язати ДФС України зареєструвати в Єдиному державному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 10 від 24.11.2017, вказавши строк її реєстрації 24.11.2017.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що отримавши квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної, позивач скерував контролюючому органу пояснення та визначені законодавством первинні документи, необхідні для підтвердження реальності господарських операцій, відображених у податковій накладній № 10 від 24.11.2017. Вказує, що зі скаргою та поясненням до скарги від 05.12.2018 повторно надав копії платіжних доручень та додатково представив копії банківських виписок в підтвердження отримання коштів за надані ПП «Наша компанія» послуги. Ці документи контролюючий орган безпідставно не взяв до уваги. За таких обставин ПП «Наша компанія» вважає рішення відповідача про відмову в реєстрації податкової накладної протиправним і таким, що підлягає скасуванню. З метою належного захисту своїх прав як платника податку позивач просить суд зобов’язати відповідача-1 зареєструвати в Єдиному державному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 10 від 24.11.2017, вказавши строк її реєстрації 24.11.2017.

Представник позивача подав клопотання, просив в частині позовної вимоги про скасувати рішення Комісії, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації № 1006327/34434899 від 29.11.2018 про відмову ПП «Наша компанія» в реєстрації податкової накладної № 10 від 24.11.2017 в Єдиному реєстрі податкових накладних залучити до участі у справі Головне управління ДФС у Львівській області як співвідповідача (а.с. 89). Ухвалою від 28.01.2019 суд замінив ДФС України належним відповідачем – Головним управління ДФС у Львівській області в цій частині позовних вимог (а.с 93-94).

Відповідачі позов не визнають. Представник ГУ ДФС у Львівській області подав відзив на позовну заяву (а.с. 109-110), просить суд відмовити в задоволенні позову ПП «Наша компанія» в повному обсязі. Зазначає, що у ГУ ДФС у Львівській області були законні підстави для прийняття рішення про відмову в реєстрації податкової накладної, при цьому відзив не містить викладу обставин, котрі зумовили прийняття оскаржуваного рішення. Представник ДФС України повідомив суд, що підтримує правову позицію ГУ ДФС у Львівській області, зазначив, що у випадку задоволення позову відповідач буде виконувати рішення суду щодо реєстрації податкової накладної.

Суд заслухав пояснення учасників справи, дослідив долучені до матеріалів справи письмові докази та встановив такі фактичні обставини справи і відповідні їм правовідносини:

приватне підприємство «Наша компанія» зареєстроване як юридична особа 09.06.2006 з присвоєнням ідентифікаційного коду 34434899. Основним видом діяльності є допоміжна діяльність у рослинництві (код КВЕД 01.61) (а.с. 83-84), серед інших видів діяльності є надання в оренду сільськогосподарських машин і устаткування (код КВЕД 77.31). В рамках основного виду господарської діяльності позивач здійснює надання в оренду сільськогосподарської техніки разом з обслуговуючим персоналом та здійснює оптову торгівлю сільськогосподарською продукцією.

ПП «Наша компанія» (Виконавець) та ТОВ «Троянівське» (Замовник) уклали договір про надання послуг № Р18/10-01 від 18.10.2017, відповідно до якого Виконавець зобов’язується надати послуги по збиранню зернових, технічних та інших культур на полях Замовника, а Замовник зобов’язується прийняти надані послуги та оплатити їх вартість Виконавцю, згідно з умовами цього Договору (а.с. 47-48). Відповідно до акта № 24/1 приймання-здачі виконаних робіт (надання послуг) від 24.11.2017 Виконавець виконав роботи по збиранню 244,8 га кукурудзи на загальну суму 263698,56 грн. в т.ч. 43949,76 грн. ПДВ (а.с. 49). ТОВ «Троянівське» здійснило оплату за договором шляхом перерахування коштів на розрахунковий рахунок ПП «Наша компанія», що підтверджується платіжними дорученнями № 9 від 19.01.2018, № 19 від 16.03.2018, № 35 від 21.03.2018, № 46 від 12.06.2018; факт оплати за надані послуги підтверджується банківськими виписками (а.с. 50-53, 54-57). Взаємні розрахунки між ПП «Наша компанія» та ТОВ «Троянівське» за період 18.10.2017-30.06.2018 підтверджується актом звіряння взаємних розрахунків (а.с. 58). На суму наданих послуг ПП «Наша компанія» склало податкову накладну № 10 від 24.11.2017 на загальну суму 263698,56 грн. в т.ч. ПДВ 43949,76 грн. та подало таку 11.12.2017 на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних (а.с. 11, 12).

Документообіг між платником податків та контролюючим органом щодо реєстрації податкових накладних відбувається в електронному вигляді, як це передбачено Порядком ведення Єдиного реєстру податкових накладних.

12.12.2017 платник податку отримав квитанцію, відповідно до якої документ прийнято, однак реєстрація податкової накладної № 10 від 24.11.2017 зупинена. В квитанції зазначено, що накладна відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, визначеним пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджених наказом МФУ від 13.06.2017 № 567. Зазначено, що за результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТ ЗЕД: 01.61 та запропоновано платнику податків надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної в ЄРПН відповідно до пункту «в» пп. 201.16.1 п. 201.16 ст. 201 ПК України, вичерпний перелік яких встановлено наказом МФУ від 13.06.2017 № 567 та/або Таблицю даних платника податків, яка пере6дбачена пунктом 4 цього наказу (а.с. 12).

ПП «Наша компанія» 23.11.2018 направило контролюючому органу ДФС України повідомлення № 4 щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по ПН/РК, реєстрацію якої зупинено, з письмовими поясненнями та копіями первинних документів на підтвердження реальності здійснення операцій по податковій накладній в кількості 12 додатків (а.с. 13, 14-26). До пояснень ПП «Наша компанія» подало додатково копії документів, в підтвердження наявної в ПП «Наша компанія» матеріально- технічної бази, а це: сільськогосподарської техніки, орендованих складських приміщень для зберігання сільськогосподарської техніки, достатню кількість штатних працівників (договір оренди майна/частини складу для зберігання сільськогосподарської техніки, укладений з ТОВ «Рівненський насіннєвий завод», договір оренди рухомого майна з правом викупу/2 зернозбиральні комбайни, акти прийому-передачі майна, акти виконаних робіт, штатний розпис підприємства від 31.08.2017, а.с. 41-73, 59-69).

29.11.2018 комісія ГУ ДФС у Львівській області прийняла рішення № 1006327/34434899 про відмову у реєстрації податкової накладної № 10 від 24.11.2017. Це рішення обґрунтоване тим, що платник податків не надав розрахункових документів, банківських виписок з особових рахунків (а.с. 10).

Не погодившись з цим рішенням 05.12.2018 ПП «Наша компанія» подало скаргу на рішення комісії контролюючого органу з долученням письмового пояснення до скарги від 05.12.2018 та копій письмових документів в кількості 16 додатків. В розділі про причини незгоди платника податків з рішенням комісії контролюючого органу позивач зазначив, що підставою для відмови в реєстрації податкової накладної комісією регіонального рівня вказано про ненадання копій розрахункових документів. Зазначено, що ПП «Наша компанія» було долучено платіжні доручення № 9 від 19.01.2018, № 19 від 16.03.2018, № 35 від 21.03.2018, № 46 від 12.06.2018. Додатково позивач зазначив, що факт надходження коштів за надані послуги на рахунки ПП «Наша компанія» підтверджується копіями виписок по рахунку за 19.01.2018, 16.03.2018, 21.03.2018, 13.06.2018 (а.с. 28, 29-45).

14.12.2018 Комісія з питань розгляду скарг ДФС України прийняла рішення № 51337/34434899/2, відповідно до якого залишила скаргу ПП «Наша компанія» без задоволення та рішення комісії ДФС без змін (а.с. 46). Ці рішення обґрунтоване тим, що платник податків надав копії документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття Комісією рішення про задоволення скарги; відсутні копії документів, що підтверджують факт реалізації товарів (робіт, послуг) та/або документи не в повному обсязі.

При прийнятті рішення суд керується такими правовими нормами:

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України (далі – ПК України).

Відповідно до пп. «а», «б» пункту 185.1 статті 185 Податкового кодексу України об'єктом оподаткування податком на додану вартість є операції платників податку з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України та постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу. Датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг згідно з пунктом 187.1 статті 187 ПК України вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

Згідно із пунктом 201.10 статті 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Механізм внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до неї, до Єдиного реєстру податкових накладних визначає Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 №1246 (у редакції постанови КМ України від 26.04.2017 № 341, далі – Порядок №1246).

Згідно із пунктом 2 цього Порядку податкова накладна - це електронний документ, який складається платником податку на додану вартість відповідно до вимог Податкового кодексу України в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.

Після накладення електронного цифрового підпису платник податку здійснює шифрування податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі та надсилає їх ДФС за допомогою засобів інформаційних, телекомунікаційних, інформаційно-телекомунікаційних систем з урахуванням вимог Законів України «Про електронний цифровий підпис», «Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку. Примірник податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі зберігається у платника податку (пункт 11 Порядку №1246).

Після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: - відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); - чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; - реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; - дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; - наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; - наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 2001.3 і 2001.9 статті 2001 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); - наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; - факту реєстрації / зупинення реєстрації / відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; - відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення їх реєстрації відповідно до пункту 201.16 статті 201 Кодексу; - дотримання вимог Законів України "Про електронний цифровий підпис", "Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку (пункт 12 Порядку №1246).

За результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (пункт 13 Порядку №1246). Квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДФС (пункт 14 Порядку №1246).

У разі відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення реєстрації таких податкових накладних та/або розрахунків коригування відповідно до пункту 201.16 статті 201 Кодексу, формується квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування, в якій зазначаються відомості та перелік документів, визначених підпунктом 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 Кодексу. Така квитанція одночасно надсилається постачальнику (продавцю) та отримувачу (покупцю) - платнику податку (пункт 17 Порядку №1246).

Відповідно до пункту 201.16. статті 201 ПК України, в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин, реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, у разі відповідності такої податкової накладної/розрахунку коригування сукупності критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених відповідно до пункту 74.2 статті 74 цього Кодексу. У разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних платнику податку протягом операційного дня контролюючий орган в автоматичному режимі надсилає (в електронному вигляді у текстовому форматі) квитанцію про зупинення реєстрації такої податкової накладної/розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: а) порядковий номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; б) визначення критерію(їв) оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, на підставі яких було здійснено зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування; в) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та/або копії документів (за вичерпним переліком), достатніх для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію такої податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Вичерпний перелік таких документів у розрізі критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Критерії оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та вичерпний перелік документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних затверджені наказом Міністерства фінансів України від 13.06.2017 № 567 (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, далі - Критерії оцінки, Перелік документів).

Пунктом шостим Критеріїв оцінки визначено критерії, за якими здійснюється ДФС Моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування:

1) обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній / розрахунку коригування, яку (який) подано на реєстрацію в Реєстрі, у 1,5 раза більший за величину, що дорівнює залишку різниці обсягу придбання на митній території України такого товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 01 січня 2017 року в отриманих податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих в Реєстрі, і митних деклараціях, та обсягу постачання відповідного товару/послуги, зазначеному у податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих з 01 січня 2017 року в Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 75% загального такого залишку для платників, у яких значення показника D становить більше 0,03; більше 60% - від 0,02 до 0,03; більше 50% - від 0,015 до 0,02; більше 40% - від 0,01 до 0,015, більше 30% - від 0,005 до 0,01, більше 20% - до 0,005) товарів з кодами згідно з УКТ ЗЕД, які визначаються ДФС, та відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, яка подана на реєстрацію в Реєстрі, в інформації, поданій платником податку за встановленою формою, як товару/послуги, що на постійній основі постачається (виготовляється);

2) відсутність (анулювання, призупинення) ліцензій, виданих органами ліцензування, які засвідчують право суб’єкта господарювання на виробництво, експорт, імпорт, оптову і роздрібну торгівлю підакцизними товарами (продукцією), визначеними підпунктами 215.3.1 та 215.3.2 пункту 215.3 статті 215 розділу VI Податкового кодексу України (далі - Кодекс), стосовно товарів, які зазначені платником податку у податковій накладній, поданій на реєстрацію в Реєстрі;

3) розрахунок коригування, складений постачальником товарів/послуг до податкової накладної, яка складена на отримувача - платника податку на додану вартість, якщо передбачається зміна вартості товару/послуг більше ніж удвічі та/або зміна номенклатури товарів/послуг (для кодів товарів згідно з УКТ ЗЕД - зміна перших чотирьох цифр кодів, а для кодів послуг відповідно до Державного класифікатора продукції та послуг - перших двох цифр кодів).

Письмові пояснення та копії документів, зазначені у Переліку документів, платник податку подає до ДФС в електронному вигляді засобами електронного зв'язку, визначеними ДФС, з урахуванням вимог Законів України "Про електронний цифровий підпис", "Про електронні документи та електронний документообіг" та нормативно-правового акта щодо порядку обміну електронними документами з контролюючими органами (пункт 2 Переліку документів).

Відповідно до пункту 201.16. статті 201 ПК України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України. На виконання цієї норми 21.02.2018 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №117 «Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних». Цією постановою затверджено:

- Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, який визначає механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – Порядок № 117);

- Порядок розгляду скарг на рішення комісій, які приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації (далі – Порядок розгляду скарг).

Порядок № 117 містить такі положення:

« 19. Комісії контролюючих органів складаються з комісій регіонального рівня (комісії головних управлінь ДФС в областях, м. Києві та Офісу великих платників ДФС) та комісії центрального рівня (ДФС). 20. Зазначені комісії приймають рішення про: - реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі; - відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі. 21. Підставами для прийняття комісіями контролюючих органів рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування є: - ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено; - ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту 4 пункту 13 цього Порядку; - надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства. 22. Рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі за формою згідно з додатком 2 підлягає реєстрації в окремому Реєстрі податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена. Відповідне рішення набирає чинності після реєстрації його в такому Реєстрі. 23. Комісією регіонального рівня протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 15 цього Порядку: - щодо платників податку, у яких обсяг постачання, зазначений в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих в поточному місяці у Реєстрі, з урахуванням поданої податкової накладної/розрахунку коригування на реєстрацію в Реєстрі, менше 30 млн. гривень, приймається рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яке реєструється в окремому Реєстрі податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена, та надсилається платнику податку у порядку, встановленому статтею 42 Кодексу; - щодо платників податку, у яких обсяг постачання, зазначений в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих в поточному місяці у Реєстрі, з урахуванням поданої податкової накладної/розрахунку коригування на реєстрацію в Реєстрі, більше 30 млн. гривень включно, приймається рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яке попередньо реєструється в окремому Реєстрі податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена, та надсилається до комісії центрального рівня».

Порядок розгляду скарг визначає таку процедуру розгляду скарг на рішення комісій, які приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації:

- розгляд скарг на рішення комісій, які приймають рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації (далі - комісії контролюючих органів), про відмову у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється комісією ДФС з питань розгляду скарг, яка є постійно діючим колегіальним органом ДФС, за участю уповноваженої особи Мінфіну.

- скарга подається платником податку в електронній формі засобами електронного зв'язку, визначеними ДФС, з урахуванням вимог Законів України "Про електронний цифровий підпис", "Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

- за результатами розгляду скарги комісія ДФС з питань розгляду скарг приймає одне з таких рішень: 1) задовольняє скаргу та скасовує рішення комісії контролюючого органу про відмову у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних; 2) залишає скаргу без задоволення та рішення комісії контролюючого органу про відмову у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних без змін; 3) залишає скаргу без розгляду.

Верховний суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду в постановах від 23.10.2018 у справі № 822/1817/18, від 04.12.2018 у справі №821/1173/17 висловив таку правову позицію: «… можливість надання платником податків вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної прямо залежить від чіткого визначення фіскальним органом конкретного виду критерію оцінки ступеня ризиків. Вживання податковим органом загального посилання на пункт шостий Критеріїв оцінки, без наведення відповідного підпункту, є неконкретизованим та призводить до необґрунтованого обмеження права платника податків бути повідомленим про необхідність надання документів за вичерпним переліком, відповідно до критерію зупинення реєстрації податкової накладної, а не будь-яких на власний розсуд. Відтак, невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії призводить до його протиправності».

Здійснюючи оцінку аргументів сторін та досліджених письмових доказів суд, з метою вирішення цього спору, керується такими міркуваннями:

ПП «Наша компанія» зареєстроване як юридична особа в 2006 році, має зареєстрований основний вид діяльності допоміжна діяльність у рослинництві за КВЕД 01.61 також серед інших видів діяльності є надання в оренду сільськогосподарських машин і устаткування. Для здійснення господарської діяльності підприємство має достатні технічні, людські та матеріальні ресурси: володіє необхідною сільськогосподарською технікою, орендує приміщення для зберігання цієї техніки, має достатній штат працівників. В межах цього виду діяльності позивач на замовлення ТОВ «Троянівське», відповідно до укладеного між сторонами договору №Р18/10-01 від 18.10.2017, виконав роботи по збиранню 244,8 га кукурудзи на загальну суму 263698,56 грн. в т.ч. 43949,76 грн. ПДВ, що підтверджується актом приймання-здачі виконаних робіт (надання послуг) № 24/1 від 24.11.2017. ТОВ «Троянівське» здійснило оплату за договором шляхом перерахування коштів на розрахунковий рахунок ПП «Наша компанія», що підтверджується платіжними дорученнями № 9 від 19.01.2018, № 19 від 16.03.2018, № 35 від 21.03.2018, № 46 від 12.06.2018; факт оплати за надані послуги підтверджується банківськими виписками. На вартість фактично виконаних робіт ПП «Наша компанія» склало податкову накладну № 10 від 21.11.2018 та подало таку 11.12.2017 на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних.

Реєстрація податкової накладної зупинена контролюючим органом з мотивів її відповідності критеріям оцінки ступеня ризиків, визначених пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджених наказом МФУ від 13.06.2017 № 567: зазначено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товару згідно з кодом УКТ ЗЕД: 01.61.

ПП «Наша компанія» з метою реєстрації податкової накладної скерувало контролюючому органу:

- повідомлення № 4 від 23.11.2018 з поясненням від 23.11.2018, в якому зазначило, що ПП «Наша компанія» надало послуги по збиранню урожаю кукурудзи згідно договору № Р18/10-01 від 18.10.2017;

- копії первинних документів: договір про надання послуг, акт приймання-здачі виконаних робіт, акт звіряння взаємних розрахунків, платіжні доручення;

- документи, які підтверджують наявність в ПП «Наша компанія» матеріально-технічної бази для виконання такого роду робіт, а це: сільськогосподарської техніки, орендованих складських приміщень для зберігання сільськогосподарської техніки (договір оренди майна/частини складу для зберігання сільськогосподарської техніки, укладений з ТОВ «Рівненський насіннєвий завод», договір оренди рухомого майна з правом викупу/2 зернозбиральні комбайни), акти прийому-передачі майна, акти виконаних робіт, штатний розпис підприємства від 31.08.2017.

Контролюючий орган отримав ці документи та прийняв рішення № 1006327/34434899 від 29.11.2018 про відмову у реєстрації податкової накладної № 10 від 24.11.2017 з тих підстав, що платник податків не надав розрахункових документів, банківських виписок з особових рахунків.

Суд звертає увагу, що контролюючий орган зупинив реєстрацію податкової накладної № 10 від 24.11.2017 з підстав виявлення невідповідності обсягів постачання обсягам придбання товарів за кодом УКТ ЗЕД 01.61. При цьому підставою прийняття оскаржуваного рішення є надання платником податків розрахункових документів, банківських виписок з особових рахунків. Суд констатує, що в квитанції № НОМЕР_1 від 12.12.2017 не вказано, в чому саме полягає відповідність податкової накладної Критеріям оцінки ступеня ризиків та не вказано навіть примірного переліку документів, які слід подати платнику для реєстрації такої.

Оцінюючи такі аргументи контролюючого органу суд дослідив документи, які платник податку надавав контролюючому органу для розблокування податкової накладної №10 від 24.11.2017. Суд констатує, що позивач документально підтвердив, що разом із повідомленням № 4 від 23.11.2018 надав пояснення від 23.11.2018 з доданням документів, що засвідчують факт здійснення господарських операцій за податковою накладною (а.с. 14-26). На переконання суду, надані позивачем документи в повній мірі підтверджують вид послуг, зазначений у цій податковій накладній. Суд наголошує, що позивач із повідомленням № 4 від 23.11.2018 також надав платіжні доручення, які підтверджують факт оплати за надані послуги.

Тому безпідставним є зазначення в рішенні про неподання позивачем розрахункових документів, банківських виписок з особових рахунків.

Суд звертає увагу, що разом із скаргою на рішення № 1006327/34434899 від 29.11.2018 про відмову у реєстрації податкової накладної платник податків подав на розгляд комісії ДФС України повний пакет первинних документи, що факт здійснення господарських операцій за податковою накладною, а також представив платіжні доручення № 9 від 19.01.2018, № 19 від 16.03.2018, № 35 від 21.03.2018, № 46 від 12.06.2018, що підтверджують оплату за надані послуги; додатково позивач факт оплати підтвердив банківськими виписками за 19.01.2018, 16.03.2018, 21.03.2018, 13.06.2018. За результатами розгляду цієї скарги Комісія з питань розгляду скарг прийняла рішення, згідно з яким залишила скаргу без задоволення та рішення комісії контролюючого органу про відмову в реєстрації податкової накладеної /розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних без змін. При цьому підставою для відмови в задоволенні скарги Комісія зазначила, що «платник податків надав копії документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття Комісією рішення про задоволення скарги; відсутні копії документів, що підтверджують факт реалізації товарів (робіт, послуг) та/або документи не в повному обсязі», не конкретизувавши, які саме документи складені платником податків з порушення законодавства, в чому полягає суть вказаного порушення тощо.

Підсумовуючи свої висновки суд дійшов переконання, що рішення № 1006327/34434899 від 29.11.2018 про відмову в реєстрації податкової накладної № 10 від 24.11.2017 в Єдиному реєстрі податкових накладних є таким, що не відповідає встановленим у частині другій статті 2 КАС України критеріям правомірності, обґрунтованості, добросовісності та розсудливості, а тому підлягає скасуванню як протиправне.

Відповідно до пункту 10 частини другої статті 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.

Відповідно до приписів пунктів 19, 20 Порядку № 1246 податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день, зокрема, прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування. У разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду. Аналіз цих положень дозволяє зробити висновок, що ДФС України реєструє податкову накладну в тому числі на підставі рішення суду датою набрання ним законної сили або іншою датою, вказаною у рішенні.

Позивач просить суд зобов’язати ДФС України зареєструвати податкову накладну № 10 від 24.11.2017 в Єдиному державному реєстрі податкових накладних, вказавши строк її реєстрації 24.11.2017. Разом з тим, як вбачається з квитанції № НОМЕР_1 від 12.12.2017 ПП «Наша компанія» подало цю накладну на реєстрацію до Єдиного державного реєстру податкових накладних 11.12.2017. Відтак, в цій частині вимог суд відмовляє в задоволення позовних вимог та вважає, що належним та ефективним способом захисту порушених прав позивача буде зобов'язати ДФС України зареєструвати податкову накладну № 10 від 24.11.2017 у Єдиному реєстрі податкових накладних датою її подання на реєстрацію, а саме - 11.12.2017.

Відповідно до приписів частини першої статті 139 КАС України та враховуючи висновки суду про часткове задоволення позовних вимог ПП «Наша компанія», суд стягує на користь позивача суму сплаченого ним судового збору за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Львівській області, яке прийняло оскаржуване рішення пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 9, 19-20, 22, 25-26, 90, 139, 229, 241-246, 250, 251, 255, 295, пп. 15.5 п.15 розділу VII “Перехідні положення” КАС України, суд –

ВИРІШИВ:

адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДФС у Львівській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації № 1006327/34434899 від 29.11.2018 про відмову в реєстрації податкової накладної № 10 від 24.11.2017 в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Зобов’язати Державну фіскальну службу України зареєструвати податкову накладну № 10 від 24.11.2017 в Єдиному реєстрі податкових накладних датою її подання на реєстрацію, а саме - 11.12.2017.

Відмовити в задоволенні позовних вимог приватного підприємства “Наша компанія” в частині зобов’язання Державної фіскальної служби України зареєструвати податкову накладну № 10 від 24.11.2017 датою її виписки, а саме – 24.11.2017.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Львівській області (79003, Львівська область, м. Львів, вул. Стрийська, буд. 35, ідентифікаційний код 39462700) на користь приватного підприємства «Наша компанія» (80381, АДРЕСА_1; ідентифікаційний код 34434899) судові витрати у вигляді судового збору в сумі 2643 (дві тисячі шістсот сорок три) гривні.

Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано протягом тридцяти днів з дня складення його повного тексту. Апеляційна скарга подається до суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який постановив рішення. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено 03.04.2019.

Суддя Москаль Р.М.