Постанова № 8087380, 26.01.2010, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
26.01.2010
Номер справи
2а-10112/09/11/0170
Номер документу
8087380
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493

ПОСТАНОВА

Іменем України

26.01.10Справа №2а-10112/09/11/0170 об 11 годині 11 хвилин

Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі судді Москаленка С.А. , при секретарі Бурдейній Г.Ю. за участю:

представника позивача – Григор'єва І.О., довіреністю від 06.07.2009р.,

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Державної податкової інспекції в м. Євпаторії АР Крим

до Громадської організації "Євпаторійське міське відділення міжнародного товариства прав людини-Українська секція"

про стягнення заборгованості зі сплати штрафних санкцій в сумі 339,50 грн.,

ВСТАНОВИВ:

Державна податкова інспекція у м. Євпаторії АР Крим звернулась до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом Громадської організації "Євпаторійське міське відділення міжнародного товариства прав людини-Українська секція" про стягнення заборгованості зі сплати штрафних санкцій в сумі 339,50 грн.

Представник позивача у судовому засіданні наполягав на задоволенні позову з підстав зазначених у позовній заяві.

Відповідач проти позову заперечував, у письмових заперечення на позов зазначив, що відповідач є неприбутковою організацією, строки надання звітності до ДПІ порушені попереднім керівником Громадської організації "Євпаторійське міське відділення міжнародного товариства прав людини-Українська секція", пропущений строк накладання штрафних санкцій, який застосовується до адміністративного правопорушення, акт та протокок про адміністративне правопорушення складені із порушенням чинного законодавства.

Відповідач явку свого представника у судове засідання не забезпечив, про день, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином – під розписку.

Суд, приймаючи до уваги, ненадання відповідачем доказів неможливості участі його представника у судовому засіданні з поважних причин, відсутність у матеріалах справи клопотання про неможливість розгляду справи без участі представника відповідача, з врахуванням думки представника позивача, вважає можливим розглянути справу на підставі наявних доказів.

Заслухавши пояснення представника позивача, розглянувши подані документи та матеріали справи, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлене наступне.

Громадська організація "Євпаторійське міське відділення міжнародного товариства прав людини-Українська секція" (код ЄДРПОУ 33664690) 22.07.2005р зареєстровано рішенням виконавчого комітету Євпаторійської міської АР Крим (нове свідоцтво про державну реєстрацію видано 04.12.2008р.) як юридична особа.

Згідно довідки № 368/28-1 від 05.08.2005р., відповідач знаходиться на обліку Євпаторійської об'єднаної ДПІ (а.с.8).

Судом встановлено, що Громадська організація "Євпаторійське міське відділення міжнародного товариства прав людини-Українська секція" включена до Реєстру неприбуткових організацій та установ.

Державною податковою інспекцією в м. Євпаторії АР Крим 14.11.2008р. було направлено на адресу відповідача запрошення для проведення невиїзної документальної перевірки стосовно невчасного подання податкового звіту про використання коштів неприбутковими установами та організаціями(а.с.14).

Відповідачем не було забезпечено явку уповноваженої особи 24.11.2008р., для проведення перевірки до ДПІ у м. Євпаторії АР Крим.

Державною податковою інспекцією в м. Євпаторії АР Крим 16.12.2008р. проведено невиїзну документальну перевірку відповідача з питання своєчасності подання податкової звітності, в ході якої виявлені порушення пункту "б" п.п. 4.1.4 п.4.1 ст. 4 Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” ( далі - Закон №2181), п.16.4 ст.16 Закону України “Про оподаткування прибутку підприємств” та Наказу Державної податкової адміністрації України „Про затвердження форми Звіту про використання коштів неприбуткових організацій і установ та порядку її заповнення” №233 від 11.07.1997 року (зареєстрований в Міністерстві юстиції України 06.08.1997 року за №290/2094), а саме: неподання відповідачем податкового звіту про використання коштів неприбутковими установами й організаціями за перше півріччя 2008 рік , граничний строк подання – 11.08.2008 року, подано 10.11.2008 року.

Результати перевірки зафіксовані в акті №2635/15-1/33664690 від 16.12.2008 року (а.с.28).

Акт №2635/15-1/33664690 від 16.12.2008 було направлено на адресу відповідача рекомендованою кореспонденцією (а.с.27), однак кореспонденція була повернути на адресу ДПІ із зазначенням за закінченням терміну зберігання(а.с.32).

Посадовими особами позивача був складений акт про неможливість вручення акту № 40/15-1 від 24.11.2009 року, що підтверджується матеріалами справи (а.с.31).

Відповідно до абзацу 2 пункту 16.4 ст. 16 Закону України “Про оподаткування прибутку підприємств” платники податку у строки, визначені законом, подають до податкового органу податкову декларацію про прибуток за звітний період, розраховану наростаючим підсумком з урахуванням від’ємного значення об’єкта оподаткування минулих податкових періодів у разі його наявності відповідно до пункту 6.1 статті 6 цього Закону. При цьому за звітні квартал, півріччя та три квартали платники податку подають спрощену декларацію, а за результатами звітного року - повну. Форми декларацій з цього податку встановлюються центральним податковим органом за узгодженням з комітетом Верховної Ради України, що відповідає за проведення податкової політики.

Наказом ДПА України „Про затвердження форми Звіту про використання коштів неприбуткових організацій і установ та порядку її заповнення” затверджений Порядок складання податкового звіту про використання коштів неприбутковими установами й організаціями, який застосовується установами й організаціями, що включені до реєстру неприбуткових організацій та установ з присвоєнням ознаки неприбутковості. Згідно з п.п.4.1. п.4 цього Порядку податковий звіт про використання коштів неприбутковими установами й організаціями подається неприбутковою установою до податкового органу протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) періоду.

Підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 Закону №2181 встановлені базові податкові (звітні) періоди. Згідно пункту "б" пп.4.1.4 п.4.1 даної статті податкові декларації за податковий (звітний) період, що дорівнює календарному кварталу, подаються протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу.

Законом України “ Про оподаткування прибутку підприємств», зокрема пунктом 20.1 статті встановлено, що відповідальність за правильність нарахування, своєчасність сплати податку та дотримання податкового законодавства несе платник податку у порядку та розмірах, визначених законом.

Таким чином, діючим законодавством передбачений обов’язок відповідача надавати податкові звіти про використання коштів неприбутковими установами й організаціями до податкових органів.

Пунктом 11 статті 11 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” передбачено, що органи державної податкової служби мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку і розмірах, встановлених законами України.

За порушення податкового законодавства, на підставі зазначеного акту перевірки, згідно пп.17.1.1 п.17.1 ст.17 Закону № 2181 відносно відповідача прийняте податкове повідомлення-рішення №0000541501/0 від 24.01.2009р. (а.с.24) про застосування штрафних санкцій з податку на прибуток у сумі 170,00грн., яке направлялось на адресу відповідача рекомендованою кореспонденцією (а.с. 26).

Зазначене податкове повідомлення-рішення, направлялось на адресу відповідача, однак, у зв’язку з неможливістю його вручення відповідачу, оскільки кореспонденція була повернути на адресу ДПІ із зазначенням: за закінченням терміну зберігання (а.с.26) був складений ДПІ в м. Євпаторія АР Крим акт № 131/15-1 від 05.03.2009р., про неможливість вручення рішення. На час розгляду справи відомості щодо оскарження відповідачем даного податкового повідомлення-рішення у суду відсутні.

Відповідно до статті 1 Декрету Кабінету Міністрів України “Про місцеві податки і збори” від 20.05.1993 р. №56-93 одним із видів місцевих податків і зборів є комунальний податок. Згідно зі статтею 15 зазначеного Декрету комунальний податок справляється з юридичних осіб, крім бюджетних установ, організацій, планово-дотаційних та сільськогосподарських підприємств. Його граничний розмір не повинен перевищувати 10 відсотків річного фонду оплати праці, обчисленого виходячи з розміру неоподатковуваного мінімуму доходів громадян. Статтею 19 Декрету КМУ “Про місцеві податки і збори” встановлено, що місцеві податки і збори перераховуються до бюджетів місцевого самоврядування в порядку, визначеному Радами народних депутатів, якими вони встановлюються. Стягнення не внесених в установлений термін місцевих податків і зборів здійснюється згідно з чинним законодавством.

Посадовою особою ДПІ в м. Євпаторії АР Крим 08.01.2009р. був складений акт № 5/15-3 про порушення податкового законодавства, яким зафіксовані виявлені порушення пункту "а" п.п.4.1.4 п.4.1 ст.4 Закону №2181, а саме: несвоєчасне подання розрахунку комунального податку за другий квартал 2008 року (термін подання - 10.08.2008р., фактична дата подання - 10.11.2008р., який був направлений на адресу відповідача рекомендованою кореспонденцією та отриманий уповноваженою особою відповідача - 12.01.2009р. (а.с.22).

За порушення податкового законодавства, на підставі зазначеного акту перевірки, згідно пп.17.1.1ст.17 Закону № 2181 відносно відповідача прийняте податкове повідомлення-рішення №0000111503/0 від 14.01.2009р. (а.с16) про застосування штрафних санкцій у сумі 170,00 грн.

Зазначене рішення направлялось рекомендованою кореспонденцією на адресу відповідача, однак було повернуто на адресу ДПІ із зазначенням: за закінчення терміну зберігання (а.с.19), про що посадовими особами позивача складений акт № 133 від 05.03.2009р. про неможливість вручення податкового повідомлення-рішення.

Підпунктом 5.2.1 пункту 5.2 статті 5 Закону №2181 передбачено, що податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом, зокрема, якщо платник податків не подає у встановлені строки податкову декларацію, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення.

Згідно з п.п. 6.2.3 п. 6.2 ст. 6 Закону № 2181 у разі коли податковий орган або пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення або податкові вимоги у зв'язку з незнаходженням посадових осіб, їх відмовою прийняти податкове повідомлення або податкову вимогу, незнаходженням фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків, податковий орган розміщує податкове повідомлення або податкові вимоги на дошці податкових оголошень, встановленій на вільному для огляду місці біля входу до приміщення податкового органу. При цьому день розміщення, вважається днем вручення.

Рішення №0000111503/0 від 14.01.2009р. про застосування штрафних санкцій у сумі 170,00 грн. було розміщено на дошці податкових оголошень, про що свідчить акт № 133 від 05.03.2009р. (а.с.18).

Оскільки, податковий борг з податку на прибуток підприємств було частково погашено за рахунок переплати у сумі 0,50 грн., що підтверджується наявними картками особливого рахунку відповідача, наявними у матеріалах справи, за відповідачем виник податковий борг у загальному розмірі 339,50 грн.

Відповідно до п.1.3 ст.1 Закону №2181 податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.

На адресу відповідача позивачем, рекомендованою кореспонденцією, були направлені перша податкова вимога №1/146 від 18.03.2009р. (а.с.33), яка повернута на адресу ДПІ із зазначенням: за закінченням строку зберігання (а.с.34), про що був складений, посадовими особами позивача акт № 877 від 24.04.2009р.; друга податкова вимога № 2/240 від 28.05.2009р. (а.с.36), яка була отримана уповноваженою особою відповідача (а.с.36). Позивачем та відповідачем під час розгляду справи не надані будь-які відомості щодо оскарження зазначених податкових вимог.

З огляду на вищенаведене, суд дійшов висновку, що відповідачем узгоджене податкове зобов'язання у сумі 339,50 грн.

Відповідно до п. 11 ч. 1 ст. 10 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об`єднані державні податкові інспекції подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.

У порядку ст. 71 КАС України відповідачем не надано доказів сплати заборгованості у повному обсязі або оскарження зазначених податкових повідомлень-рішень та вимог.

Посилання представника відповідача на те, що до даних правовідносин застосовуються положення Кодексу України про адміністративні правопорушення є необґрунтованими, оскільки застосовані позивачем до відповідача санкції нараховані відповідно до Закону України № 2181 “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” та за своєю суттю є фінансовими, тобто адміністративно-господарським. Зазначені санкції застосовуються уповноваженими органами державної влади, у даному випадку податковими органами, за порушення правил здійснення господарської діяльності суб'єктом господарювання, а не за вчинення адміністративного проступку, відповідальність за яке встановлена КУпАП.

Стосовно посилання представника відповідача на зміну уповноважених осіб відповідача, як на підставу звільнення від сплати фінансових санкцій, застосованих до Громадської організації "Євпаторійське міське відділення міжнародного товариства прав людини-Українська секція" суд вважає за необхідне зазначити.

Звільнення з посади особи, яка має право вчиняти всі дії від імені суб'єкта господарювання без відповідної довіреності, не є підставою для звільнення цього суб'єкта господарювання від відповідальності за вчинене цим суб'єктом правопорушення.

Відповідно до статті 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Станом на день розгляду справи, заборгованість відповідача перед бюджетом становить 339,50 грн., що підтверджується копіями особових рахунків відповідача.

За таких обставин, суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню у повному обсязі.

Вступну та резолютивну частину постанови було проголошено у судовому засіданні 26.01.2010 року. Повний текст постанови виготовлено 01.02.2010 року.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст.158, 160-163, 167 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.

Стягнути з Громадської організації "Євпаторійське міське відділення міжнародного товариства прав людини-Українська секція" (код ЄДРПОУ 33664690) заборгованість з податку на прибуток приватних підприємств у сумі 169 (сто шістдесят дев'ять) гривень 50 копійок на р/р 31110009700015, отримувач: державний бюджет м. Євпаторії АР Крим, банк отримувача: Управління Держказначейства Головного управління Державного казначейства в АР Крим, м. Сімферополь, МФО 824026, по коду платежа 11021000; заборгованість з комунального податку у сумі 170 (сто сімдесят) гривень 00 копійок на р/р 33214828700015, отримувач: місцевий бюджет м. Євпаторії, банк отримувача: Управління Держказначейства Головного управління Державного казначейства в АР Крим, м. Сімферополь, МФО 824026, по коду платежа 16010200.

Постанова може бути оскаржена в Севастопольський апеляційний адміністративний суд через Окружний адміністративний суд АР Крим шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження постанови суду в десятиденний строк з дня складання постанови у повному обсязі та поданням після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, або без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя Окружного

адміністративного суду

Автономної Республіки Крим                     Москаленко С.А.