Рішення № 80861919, 19.03.2019, Чернівецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.03.2019
Номер справи
724/1507/18
Номер документу
80861919
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 березня 2019 р. м. Чернівці Справа № 724/1507/18

Чернівецький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Кушнір В.О.,

за участю:

секретаря судового засідання Жураковської Ю.М.,

представника позивача ОСОБА_1,

представника відповідача ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження справу за позовом ОСОБА_3 до Рукшинської сільської ради Хотинського району Чернівецької області про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити дії, -

В С Т А Н О В И В:

У поданому до суду адміністративному позові ОСОБА_3 (далі - позивач) просить суд:

- визнати незаконним та скасувати рішення Рукшинської сільської ради Хотинського району Чернівецької області №507/28/2018 від 17.05.2018р., прийняте на ХХVІІІ сесії VII скликання про відмову у затвердженні технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки розміром 0,441 га в натурі (на місцевості) у власність для ведення особистого селянського господарства.

- зобов'язати Рукшинську сільську раду Хотинського району Чернівецької області на черговому пленарному засіданні сесії розглянути питання про надання ОСОБА_3 дозволу на затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки розміром 0,441 га в натурі (на місцевості) у власність для ведення особистого селянського господарства по вул.Мінській в с.Рукшин Хотинського району Чернівецької області.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що відповідачем неправомірно відмовлено їй у затвердженні технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) у власність для ведення особистого селянського господарства із кадастровим номером: 7325087600:01:007:0082, у зв'язку із збільшенням площі земельної ділянки та самовільним зайняттям. Позивач вказує, що рішенням від 15.04.2011р. №45/5/11 їй надано дозвіл на виготовлення указаної технічної документації. Вважає, що має всі необхідні документи, які підтверджують, що розмір земельної ділянки, яка передана їй у власність складає 0,4411 га, а не 0,24 га, як вказує відповідач. Крім того, позивач вважає, що відповідач, відмовивши у затвердженні технічної документації, порушив приписи ст.ст.118, 123 та 122 Земельного кодексу України.

Відповідач подав до суду відзив, відповідно до якого вважає позовні вимоги необґрунтованими та безпідставними. Вказує на те, що оскаржуване позивачем рішення прийнято правомірно, адже згідно рішення сільської ради від 15.04.2011р. №45/5/11 ОСОБА_3 було надано дозвіл на виготовлення технічної документації на дві земельні ділянки, а саме: 1) для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд - 0,25га; 2) для ведення особистого селянського господарства - 0,24га. Відтак, приймати рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність ОСОБА_3 в розмірі 0,4411га сільська рада не могла, так як нею не видавався дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в таких розмірах. Крім того, Рукшинська сільська рада відмовила у клопотанні ОСОБА_3 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки 0,4411га та надання її у власність ще й тому, що не було погодження меж земельної ділянки з сусідами. У проектній документації було використано акт встановлення та погодження меж земельної ділянки ще від 28.04.2011р.

З указаних підстав, відповідач наполягає на законності прийнятого ними рішення.

Ухвалою суду від 08.10.2018р. відкрито провадження у даній справі та призначено до розгляду за правилами загального позовного провадження.

Ухвалою суду від 14.12.2018р. за клопотанням представника відповідача судом продовжено строк проведення підготовчого засідання на тридцять днів.

В підготовчому засіданні 08.01.2019р. суд, враховуючи клопотання учасників справи, на місці ухвалив перейти до розгляду справи по суті.

Ухвалою суду від 09.01.2019р. у Рукшинської сільської ради Хотинського району Чернівецької області витребувано всі матеріали (документи), які стали підставою для прийняття рішення Рукшинської сільської ради Хотинського району Чернівецької області №57/6/11 V сесії VІ скликання від 30.09.2011р.

Ухвалою суду від 14.02.2019р. витребувано у Відділу у Хотинському районі Головного управління Держгеокадастру у Чернівецькій області інформацію про власника земельної ділянки кадастровий номер 7325087600:01:007:0082.

Ухвалою суду від 05.03.2019р. витребувано у державного реєстратора Хотинської РДА інформацію про власника земельної ділянки кадастровий номер 7325087600:01:007:0082.

У судовому засіданні 19.03.2019р. представник позивача виступив із вступним словом, в якому підтримав позовні вимоги та наполягав на задоволенні позову в повному обсязі.

Представник відповідача у вступному слові зазначив, що при винесенні оскаржуваного рішення дотримано всіх вимог чинного законодавства, у зв'язку з чим просив відмовити у задоволенні позову.

Судом встановлені наступні обставини та відповідні правовідносини.

ОСОБА_3 згідно свідоцтва про право власності від 16.03.2009р. та витягу про реєстрацію права власності на нерухоме майно від 16.03.2009р. володіє житловим будинком з належними до нього будівлями та спорудами по вул.Мінська, 8, с.Рукшин Хотинського району Чернівецької області (а.с.93-94).

Рішенням Рукшинської сільської ради Хотинського району Чернівецької області V сесії VI скликання від 15.04.2011р. №45/5/11 ОСОБА_3 надано дозвіл на виготовлення технічної документації на земельну ділянку площею 0,49га по вул.Мінська, 8, з них: для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд - 0,25га; 2) для ведення особистого селянського господарства - 0,24га (а.с.15-16).

Згідно з витягу з рішенням Рукшинської сільської ради Хотинського району Чернівецької області VІ сесії VI скликання від 30.09.2011р. №57/6/1 затверджено ОСОБА_3 земельні ділянки по вул.Мінська, 8, загальною площею 0,6911га, з них: 0,2500га для обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд, 0,4411га - для ведення особистого селянського господарства. Указаним рішенням також надано у власність ОСОБА_3 земельні ділянки по вул.Мінська, 8 загальною площею 0,6911га, з них: 0,2500га для обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд, 0,4411га - для ведення особистого селянського господарства (а.с.71).

Рішенням Рукшинської сільської ради Хотинського району Чернівецької області VІ сесії VI скликання від 30.09.2011р. №61/6/1 ОСОБА_3 затверджено технічну документацію із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право власності на земельні ділянки по вул.Мінська, 8, загальною площею 0,6911га, з них: 0,2500га - для обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд; 0,4411га - для ведення особистого селянського господарства. Також передано у власність ОСОБА_3 земельні ділянки загальною площею 0,6911га, з них: 0,2500га - для обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд; 0,4411га - для ведення особистого селянського господарства, розташовані по вул.Мінська, 8 (а.с.111-116).

Позивач звернулася до відповідача із заявою про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості). Розглянувши подану заяву Рукшинська сільська рада прийняла рішення від 17.05.2018р. №507/28/2018р., яким відмовила у затвердженні ОСОБА_3 технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) у власність для ведення особистого селянського господарства із кадастровим номером 7325087600:01:007:0082 у зв'язку із збільшенням площі земельної ділянки та самовільним зайняттям. У вказаному рішенні зазначено, що рішенням Рукшинської сільської ради від 15.04.2011р. №45/5/11 ОСОБА_3 надано 0,24га для ведення особистого селянського господарства, а не 0,4411га (а.с.13-14).

Позивач не погоджується з указаним рішенням та вважає його неправомірним, у зв'язку з чим звернулася до суду з даним позовом.

До вказаних правовідносин суд застосовує наступні положення законодавства та робить висновки по суті спору.

Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За правилами статті 25 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.1997р. №280/97-ВР (далі - Закон №280/97-ВР) сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.

Відповідно до ч.1 ст.33 Закону №280/97-ВР до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать делеговані повноваження, зокрема: організація і здійснення землеустрою, погодження проектів землеустрою; здійснення контролю за впровадженням заходів, передбачених документацією із землеустрою.

Статтею 59 Закону №280/97-ВР визначено, що рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймаються на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради.

Відповідно до вимог ч.1 ст.116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування (ч.2 ст.116 Земельного кодексу України).

У відповідності до ч.3 ст.116 Земельного кодексу України безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі, зокрема, одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.

Відповідно до вимог ст.118 Земельного кодексу України громадянин, зацікавлений у приватизації земельної ділянки, яка перебуває у його користуванні, подає заяву до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу. Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.

На підставі вимог ч.1 ст.122 Земельного кодексу України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

В силу вимог ч.1 ст.123 Земельного кодексу України надання земельних ділянок комунальної власності здійснюється органом місцевого самоврядування, який приймає відповідне рішення на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі надання земельної ділянки із зміною її цільового призначення або формування нової земельної ділянки. Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі: надання земельної ділянки із зміною її цільового призначення; формування нової земельної ділянки (крім поділу та об'єднання). Надання у користування земельної ділянки, зареєстрованої в Державному земельному кадастрі відповідно до Закону України "Про Державний земельний кадастр", право власності на яку зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, без зміни її меж та цільового призначення здійснюється без складення документації із землеустрою. Надання у користування земельної ділянки в інших випадках здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості). У такому разі розроблення такої документації здійснюється на підставі дозволу, наданого Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування, відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, крім випадків, коли особа, зацікавлена в одержанні земельної ділянки у користування, набуває право замовити розроблення такої документації без надання такого дозволу.

Відповідно до ч.2 ст.123 Земельного кодексу України особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.

При цьому, статтею 55 Закону України "Про землеустрій" від 22.05.2003р. № 858-IV визначено, що встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) проводиться відповідно до топографо-геодезичних і картографічних матеріалів. Встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) здійснюється на основі технічної документації із землеустрою, якою визначається місцеположення поворотних точок меж земельної ділянки в натурі (на місцевості). Межові знаки здаються за актом під нагляд на збереження власникам землі та землекористувачам, у тому числі орендарям. У разі якщо на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) передбачається здійснити передачу земельних ділянок державної чи комунальної власності у власність чи користування, така технічна документація розробляється на підставі дозволу, наданого Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органом виконавчої влади, органом місцевого самоврядування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 Земельного кодексу України (у випадках, передбачених законом).

З матеріалів справи слідує, що позивачем виготовлено технічну документацію із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) у власність для ведення особистого селянського господарства із кадастровим номером: 7325087600:01:007:0082 розміром 0,4411 га, розташовану по вул. Мінській, 8.

Рішенням Рукшинської сільської ради Хотинського району Чернівецької області VІ сесії VI скликання від 30.09.2011р. №61/6/1 позивачу затверджено технічну документацію із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право власності на земельні ділянки по вул.Мінська, 8, загальною площею 0,6911га, з них: 0,2500га - для обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд; 0,4411га - для ведення особистого селянського господарства. Також передано у власність ОСОБА_3 земельні ділянки загальною площею 0,6911га, з них: 0,2500га - для обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд; 0,4411га - для ведення особистого селянського господарства, розташовані по вул.Мінська, 8 (а.с.111-116).

Поряд із цим, оскільки позивачу не було відомо про затвердження вказаної вище документації та надання їй земельної ділянки у власність ще у 2011 році, остання звернулася до відповідача повторно, на що отримала відмову, вмотивовану тим, що розмір земельної ділянки, наданий їй рішенням від 15.04.2011р. №45/5/11 не 0,4411 га, а 0,24га.

Однак, в ході судового розгляду суд встановив, що указана підстава не відповідає фактичним обставинам справи. Так, позивачем надано документи, які підтверджують, що розмір земельної ділянки, наданий їй для ведення особистого селянського господарства по вул.Мінська, 8 становить 0,4411га, а саме: висновок відділу містобудування та архітектури Хотинської РДА про наявні обмеження на використання земельної ділянки від 09.11.2011р., висновок відділу Держкомзему у Хотинському районі про права третіх осіб на земельну ділянку від 09.11.2011р., витягом з рішення сесії Рукшинської сільської ради Хотинського району Чернівецької області від 30.09.2011р., витягом з Державного земельного кадастру про земельну ділянку №НВ-7302299302017 від 27.11.2017р., викопіювання з плану землекористування с.Рукшин Рукшинської сільської ради Хотинського району Чернівецької області, план - схема розташування земельної ділянки, акт прийомки - передачі межових знаків на зберігання від 26.06.2018р., підписаного між ОСОБА_3 та відповідачем по справі, виписка з погосподарської книги за 2016, 2017, 2018 роки, довідка Рукшинської сільської ради Хотинського району Чернівецької області за №418 від 13.07.2018р. (а.с.9-21, 69-71).

Крім того, технічна документація із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право власності ОСОБА_3 на земельну ділянку по вул.Мінська, 8, площею 0,4411га - для ведення особистого селянського господарства вже затверджена та надана ОСОБА_3 у власність на підставі рішення Рукшинської сільської ради Хотинського району Чернівецької області VІ сесії VI скликання від 30.09.2011р. №61/6/1.

За таких обставин, суд доходить висновку, що відповідач не мав правових підстав для прийняття рішення про відмову у затвердженні вказаної вище технічної документації від 17.05.2018р. №507/28/2018р. з вказаних вище підстав, оскільки відповідачем вже була затверджена технічна документація позивачу.

З приводу доводів відповідача, що рішення Рукшинської сільської ради Хотинського району Чернівецької області від 30.09.2011р. стосується не ОСОБА_3, а ОСОБА_3, варто констатувати це як формальну помилку, оскільки згідно правовстановлюючих документів, наявних в матеріалах справи, власником житла, яке знаходиться за тією ж адресою є ОСОБА_3

За таких обставин, суд доходить висновку, що адміністративний позов у частині визнання протиправним та скасування оскаржуваного рішення підлягає задоволенню.

Водночас, як зазначено вище, правових підстав для повторного розгляду питання щодо затвердження технічної документації позивача немає, відтак позов в частині зобов'язання розглянути таке питання на сесії ради не підлягає задоволенню.

Відповідно до ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно частин 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до ст.90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об’єктивному дослідженні.

Відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, не доведено правомірності рішення про відмову у затвердженні ОСОБА_3 технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) у власність для ведення особистого селянського господарства із кадастровим номером 7325087600:01:007:0082. Поряд із цим, правові підстави для прийняття відповідачем рішення про надання дозволу позивачу на затвердження вказаної технічної документації відсутні, оскільки такий дозвіл вже наданий на підставі рішення Рукшинської сільської ради Хотинського району Чернівецької області VІ сесії VI скликання від 30.09.2011р. №61/6/1, більше того спірна земельна ділянка вже передана у власність позивачу.

Таким чином, з урахуванням викладеного, адміністративний позов підлягає задоволенню частково.

Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб’єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору (ч.3 ст.139 КАС України).

Позивачем за поданий позов сплачено судовий збір в розмірі 705,00грн.

Враховуючи те, що суд задовольнив позов частково, судовий збір, сплачений позивачем підлягає стягненню на його користь з Рукшинської сільської ради Хотинського району Чернівецької області за рахунок його бюджетних асигнувань пропорційно до задоволеної позовної вимоги.

Керуючись статтями 241 - 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

1. Адміністративний позов задовольнити частково.

2. Визнати протиправним та скасувати рішення Рукшинської сільської ради Хотинського району Чернівецької області №507/28/2018 від 17.05.2018р., прийняте на ХХVІІІ сесії VII скликання про відмову ОСОБА_3 у затвердженні технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки розміром 0,441 га в натурі (на місцевості) у власність для ведення особистого селянського господарства.

3. В задоволенні позову в частині зобов'язання Рукшинської сільської ради Хотинського району Чернівецької області на черговому пленарному засіданні сесії розглянути питання про надання ОСОБА_3 дозволу на затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки розміром 0,441 га в натурі (на місцевості) у власність для ведення особистого селянського господарства по вул.Мінській в с.Рукшин Хотинського району Чернівецької області - відмовити повністю.

4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Рукшинської сільської ради Хотинського району Чернівецької області на користь ОСОБА_3 сплачений судовий збір в розмірі 352,40грн.

Згідно статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення (складання).

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 29 березня 2019 р.

Повне найменування учасників процесу:

Позивач - ОСОБА_3 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1, вул.Мінська, 8, с.Рукшин Хотинський район Чернівецька область, 60030).

Відповідач - Рукшинська сільська рада Хотинського району Чернівецької області (код ЄДРПОУ 04416938, вул. Головна, 42, с.Рукшин Хотинський район Чернівецька область, 60030).

Суддя В.О. Кушнір