Рішення № 80861924, 02.04.2019, Чернівецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.04.2019
Номер справи
824/872/18-а
Номер документу
80861924
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 квітня 2019 р. м. Чернівці Справа № 824/872/18-а

Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Григораша В.О., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 , в інтересах якої звернувся адвокат Усманов Мурад Амірович до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про визнання протиправною бездіяльності та про зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

07.09.2018 року до Чернівецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 в інтересах якої звернувся адвокат Усманов Мурад Амірович (позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (відповідач) з такими позовними вимогами:

визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області щодо непризначення ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2;

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області призначити ОСОБА_1, пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №2.

В обґрунтування позовних вимог представник позивача зазначив, що 24.11.2017 року, ним на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області поштою була направлена заява про призначення ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2, однак Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області Листом №735/Ш-11 від 11.12.2017 року надало відповідь на зазначену заяву, якою відмовлено у зв'язку з її невідповідністю вимогам щодо порядку звернення за пенсією, затвердженим Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

16.02.2018 року представником позивача повторно надіслано на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області заяву про призначення ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2, в якій враховано всі зауваження, викладені відповідачем у Листі №735/Ш-11 від 11.12.2017 року, однак Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області Листом від 12.03.2018 року №7223/02 надало відповідь на повторну заяву, якою відмовлено у зв'язку з її невідповідністю пенсійному законодавству України.

Представник позивача вважає, що Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області допустило протиправну бездіяльність не призначивши ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №2.

Так, ОСОБА_1 народилась ІНФОРМАЦІЯ_1 року, а тому у неї виникло право на пенсію за віком на пільгових умовах з 26.06.2013 року. Станом на 26.06.2016 року, відповідно доданих до заяви про призначення пенсії документів, у ОСОБА_1 було 20 років 6 місяців та 14 днів страхового стажу, з них 14 років 11 місяців та 3 дні на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України.

Представник позивача вважає також необґрунтованим твердження відповідача щодо відсутності підстав для зарахування до страхового стажу часу перебування слухачем на підготовчому відділенні при вищому навчальному закладі в період з 01.12.1983 року по 26.07.1984 року (7 місяців 26 днів). На думку представника позивача, до загального трудового стажу включаються також періоди суспільно корисної діяльності, коли особа не підлягала загальнообов'язковому соціальному страхуванню.

Відповідач, не погоджуючись з позовними вимогами подав до суду відзив проти позову в якому зазначив, що 24.11.2017 року представником позивача було надіслано на його адресу заяву про призначення позивачу пенсії за віком на пільгових умовах.

При розгляді даної заяви Головним управлінням не приймалося рішення про призначення, чи відмову у призначені пенсії позивачу, у зв'язку із тим, що частиною першою статті 44 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що заява про призначення пенсії та необхідні документи подаються до органу, що призначає пенсію, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

До заяви від 24.11.2017 року представником позивача додано копію паспорта громадянина України для виїзду за кордон ОСОБА_1 тоді як, згідно постанови Верховної Ради України "Про затвердження положень про паспорт громадянина України та про паспорт громадянина України для виїзду за кордон" від 18.10.2012 року №2503-12 паспорт громадянина України для виїзду за кордон - це документ, що посвідчує особу громадянина України під час перетинання ним державного кордону України та перебування за кордоном. В даному документі не відображені відомості про місце проживання (реєстрації) особи (що вимагає п. 2.9 Порядку). В свою чергу, відомості про місце проживання та місце перебування особи вносяться до паспорта громадянина України, тимчасового посвідчення громадянина України, посвідки на постійне проживання, посвідки на тимчасове проживання, посвідчення біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту, посвідчення особи, якій надано тимчасовий захист, довідки про звернення за захистом в Україні.

З огляду на зазначене, заяву щодо призначення пенсії гр. ОСОБА_1 було розглянуто у відповідності до норм Закону України "Про звернення громадян" та надано відповідь листом №735/Ш-11 від 11.12.2017 року.

16.02.2018 року позивач повторно звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2 відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Розглянувши повторне звернення щодо призначення пенсії, відповідач Листом від 12.03.2018 року №7223/02 повідомив позивача, що відповідно до наданих документів страховий стаж гр. ОСОБА_1 складає 18 років 6 місяців 22 дні. При цьому, до страхового стажу не враховано період роботи на Заводі АДС з 29.09.1982 року по 24.11.1983 року, оскільки згідно з оригіналом трудової книжки в даті наказу про прийняття на роботу міститься виправлення, не завірене належним чином, що не відповідає Інструкції про порядок ведення трудових книжок на підприємствах, в установах та в організаціях, затвердженій постановою Держкомпраці СРСР від 20.06.1974 року № 162.

Зауважено, що у разі підтвердження даного періоду роботи, страховий стаж гр. ОСОБА_1 складатиме 19 років 8 місяців 18 днів, чого недостатньо для призначення пенсії на пільгових умовах. Одночасно відсутні правові підстави для зарахування до страхового стажу часу перебування слухачем на підготовчому відділенні при вищому навчальному закладі і період з 01.12.1983 року по 26.07.1984 року (7 місяців 26 днів). Враховуючи всі записи трудової книжки гр. ОСОБА_1, в підсумку, час роботи/перебування на підготовчому відділенні заявника складає 20 років 4 місяці 14 днів. Одночасно зауважено що в уточнюючій довідці про період роботи за Списком № 2 виданій ПАТ "Укртелеком" міститься посилання на списки виробництв, робіт, професій, посад показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 № 36. В період роботи гр. ОСОБА_1 діяли списки виробництв, робіт професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.1994 року №162

Враховуючи те, що позивачем не було дотримано, законодавчо встановленого порядку звернення за призначенням пенсії, у Головного управління були відсутні підстави для прийняття рішення про призначення (відмову у призначенні) пенсії позивачу, а тому, викладена в позовній заяві, вимога про визнання протиправною бездіяльності Головного управління є безпідставною, оскільки обидва звернення були розглянуті, та надані ґрунтовні відповіді.

Що стосується вимоги про зобов'язання Головного управління призначити позивачу пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 2, то Головне управління вважає дану вимогу безпідставною з огляду на наступне.

До досягнення віку, встановленого абзацом першим цього пункту, право на пенсію за віком на пільгових умовах мають, зокрема жінки, які народилися по 31 березня 1965 року включно (в тому числі народжені в червні 1963 року) після досягнення ними 50 років.

За відсутності страхового стажу 30 років для чоловіків та 25 років для жінок, у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності на дату досягнення відповідного віку, страхового стажу, зокрема: з 1 квітня 2015 року по 31 березня 2016 року - не менше 25 років 6 місяців у чоловіків і не менше 20 років 6 місяців у жінок.

Таким чином, враховуючи те, що гр. ОСОБА_1 народилась ІНФОРМАЦІЯ_1 року, і досягла 50 років ІНФОРМАЦІЯ_2 року, обов'язковою умовою для призначення їй пенсії за віком на пільгових умовах є наявність станом на момент досягнення відповідного віку (50 років) страхового стажу не менше 20 років 6 місяців, однак, як вбачається із наданих представником позивача документів, її страховий стаж складає 18 років 6 місяців 22 дні, при цьому, до страхового стажу не може бути враховано період роботи на Заводі АДС з 29.09.1982 року по 24.11.1983 року, оскільки згідно з оригіналом трудової книжки в даті наказу про прийняття на роботу міститься виправлення, не завірене належним чином, що не відповідає Інструкції про порядок ведення трудових книжок на підприємствах, в установах та в організаціях, затвердженій постановою Держкомпраці СРСР від 20.06.1974 № 162.

Разом із тим, відповідно до аб. 1 п. 3 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року № 637, у тих випадках, коли в трудовій книжці містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботу для підтвердження трудового стажу приймаються, зокрема, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, інші документи, які містять відомості про періоди роботи. А тому, в разі подання вище перелічених документів, період роботи на Заводі АДС може бути зарахований до страхового стажу, в цьому разі він складатиме 19 років 8 місяців 18 днів, чого недостатньо для призначення пенсії на пільгових умовах.

Окрім того, відповідач звертав увагу на те, що відсутні правові підстави для зарахування до страхового стажу часу перебування слухачем на підготовчому відділенні при вищому навчальному закладі в період з 01.12.1983 року по 26.07.1984 року (7 місяців 26 днів), оскільки відповідно до статті 24 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" страховий стаж до 01.01.2004 року обчислюється на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Твердження представника позивача про те, що згідно трудової книжки ОСОБА_1, її стаж складає 20 років 6 місяців 14 днів є безпідставним, оскільки в запропонованому ним розрахунку невірно вказаний останній період роботи позивача, а саме вказано "з 05.09.1985 року по 07.08.2000 року", тоді як позивач була звільнена із останнього місця роботи 07.06.2000 року. При розрахунку представник позивача посилається на записи в трудовій книжці, де в графі "дата" перед записом про звільнення вказано 07.08.2000 рік.

Таким чином, відповідач вважає, що навіть, якщо врахувати всі записи трудової книжки ОСОБА_1, то її страховий стаж складатиме 20 років 4 місяці 14 днів, що є недостатнім для призначення їй пенсії на пільгових умовах.

Ознайомившись відзивом проти позову, представник позивача подав до суду відповідь на відзив, в якому зазначив, що ОСОБА_1 пропрацювала в Україні більше 20 років з яких 14 з лишком років із шкідливими умовами праці, а отже у держави наявний позитивний обов'язок врахувати даний факт та відповідно призначити пенсію на пільгових умовах.

Станом на червень 2000 року ОСОБА_1 виповнилось 37 років і її страховий стаж складав 20 років 4 місяці 14 днів (з них 14 років 11 місяців та 3 дні на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України). На той час питання призначення пенсії за віком на пільгових умовах регулювалось Законом України "Про пенсійне забезпечення" № 1788-ХІІ в редакції від 10.06.2003 року.

26.06.2011 року ОСОБА_1 виповнилось 48 років і в силу вищезазначених положень закону, вона досягла пенсійного віку. В червні 2011 року питання призначення пенсії за віком на пільгових умовах регулювалось Законом України "Про пенсійне забезпечення" №1788-ХІІ в редакції від 07.05.2009 року, який містив з цього приводу ідентичні положення. Відтак, в червні 2011 року позивач, згідно положень пенсійного законодавства яке діяло на той час, мала повне право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

Крім того, в зв'язку з тим, що дата - 26.06.2011 року передує першому періоду (з 1 квітня 2015 року по 31 березня 2016 року) з періодів зазначених в абзацах п'ятнадцятому - двадцять третьому п.2 ч. 2 ст. 114 Закону №1058-ІV, для виникнення права на пенсію за віком на пільгових умовах у ОСОБА_1 на цей день мав бути наявний мінімальний страховий стаж не менший за 20 років.

Додатково представник позивача зазначив, що нові положення пенсійного законодавства суттєво погіршили становище позивача, а тому не мають застосовуватись в даному випадку, оскільки закон не може мати зворотної сили.

Відповідач, ознайомившись з відповіддю на відзив, подав до суду заперечення проти відповіді на відзив, в якому зазначив, що чинним на час звернення позивача законодавством, було передбачено що позивач для призначення пенсії на пільгових умовах повинен мати стаж роботи не менше 20 років і 6 місяців.

Головне управління розглядає заяви осіб, щодо наявності підстав для призначення пенсії з урахуванням норм чинного законодавства, що регулюють питання пенсійного забезпечення та є чинними на час звернення особи за призначенням пенсії.

Враховуючи, що за нормами законодавства, що діяло на час подання документів позивачем до органу Пенсійного Фонду документів, у позивача немає відповідного стажу роботи, підстав для призначення пенсії немає. Орган Пенсійного фонду не має правових підстав для застосування норм законодавства, які втратили чинність на час виникнення спірних відносин.

Ухвалою суду від 10.09.2018 року відкрито провадження у даній справі та призначено її до судового розгляду за правилами спрощеного позовного провадження на 11.10.2018 року.

В судовому засіданні призначеному на 11.10.2018 року розгляд справи відкладено на 30.10.2018 року, за клопотання представника відповідача.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив задовольнити їх у повному обсязі.

Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти позовних вимог та просив відмовити у їх задоволенні у повному обсязі.

30.10.2018 року, за клопотання сторін, суд продовжив розгляд справи в порядку письмового провадження.

Судом встановлені такі обставини у справі та відповідні їм правовідносини.

ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1) ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянка України, паспорт громадянина України для виїзду за кордон НОМЕР_2, орган що видав 2400 (а.с. 41-45).

24.11.2017 року представник позивача звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області із заявою в якій просив призначити ОСОБА_1 на пільгових умовах пенсію за віком з моменту звернення з даною заявою, а саме з 24.11.2017 року. До заяви представником позивача було додано: копія довіреності від 11.09.2017 року, посвідченої нотаріусом; копія Ордеру №07606 від 11.09.2017 року; копія Свідоцтва про право на зайняття адвокатською діяльністю №390 від 20.11.2009 року; копія картки платника податків №316; копія паспорту ОСОБА_1 з апостилем; копія виписки з реєстру населення Ізраїлю, видана Міністерством внутрішніх справ 13.08.2017 року з відповідним апостилем; копія трудової книжки серії НОМЕР_3; копія довідки ПАТ "Укртелеком" №11-24/72 від 20.11.2017 року; копія наказу ЧМВТВЕ від 30.11.1992 року №308; копія наказу Утел від 20.12.1996 року №3-5-11/1-70; копія з витягу наказу УТЕЛ від 18.08.2000 року №1-2-09/1-20; копія наказу ЧТТС від 04.09.1985 року №200-к; копія наказу ЧТТС від 19.12.1985 року №268-к; копія наказу ЧМВТВЕ від 13.09.1993 року №181-к; копія наказу ЧФ СП "УТЕЛ" від 15.09.1993 року №1К; копія наказу УТЕЛ від 07.06.2000 року №40/4-03/1-К (а.с. 14-15).

Розглянувши звернення представника позивача про призначення пенсії від 24.11.2017 року, Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області Листом від 11.12.2017 року №735/Ш-11 повідомило позивача, що до звернення представником позивача додано копію паспорта громадянина України для виїзду за кордон ОСОБА_1 з терміном дії до 04.05.2010 року. Отже, зазначений документ на даний час є недійсним.

Крім того проінформовано, що згідно постанови Верховної Ради України "Про затвердження положень про паспорт громадянина України та про паспорт громадянина України для виїзду за кордон" від 18.10.2012 року №2503-12 паспорт громадянина України для виїзду за кордон - це документ, що посвідчує особу громадянина України під час перетинання ним державного кордону України та перебування за кордоном. В даному документі не відображені відомості про місце проживання (реєстрації) особи (що вимагає м. 2.9 Порядку). В свою чергу, відомості про місце проживання та місце перебування-особи вносяться до паспорта громадянина України, тимчасового посвідчення громадянина України, посвідки на постійне проживання, посвідки на тимчасове проживання, посвідчення біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту, посвідчення особи, якій надано тимчасовий захист, довідки про звернення за захистом в Україні.

Повідомлено також, що документи, необхідні для призначення пенсії, можуть бути подані як в оригіналах, так і копіях, посвідчених нотаріально або адміністрацією підприємства, установи, організації, що подає, документи заявника для призначення пенсії, чи органом, що призначає пенсію. Водночас, документи про стаж, вік та заробітну плату подаються тільки в оригіналах. У разі якщо підтвердженням страхового стажу є трудова книжка, надається копія з неї, завірена адміністрацією підприємства, установи, організації за місцем останньої роботи або органом, що призначає пенсію.

Зауважено, що надіслані копії документів (зокрема, копії довіреності, паспорта громадянина України для виїзду за кордон, трудової книжки, уточнюючих довідок про характер робіт та ін.) не можуть бути взяті до уваги для розгляду порушеного питання.

Враховуючи вищенаведені вимоги щодо порядку звернення за пенсією, рішення про її призначення може бути прийнято відповідним управлінням Фонду за місцем проживання (реєстрації) заявника в Україні за умови особистого звернення заявника або його уповноваженого представника та надання заяви разом з необхідними документами, в тому числі документами, підтверджуючими місце проживання в Україні.

При недотриманні вказаних вимог приймається рішення про відмову у призначенні пенсії.

З огляду на зазначене, заяву щодо призначення пенсії гр. ОСОБА_1 розглянуто у відповідності до норм Закону України "Про звернення громадян".

Одночасно зазначено про відсутність у гр. ОСОБА_1. (згідно наданих копій документів) необхідного страхового стажу для призначення пільгової пенсії (а.с.17-18).

15.02.2018 року представник позивача повторно звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області із заявою про призначення громадянці України ОСОБА_1, на пільгових умовах пенсію за віком з моменту звернення з даною заявою, а саме з дати звернення із заявою про призначення пенсії (а.с. 22-24).

16.02.2018 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2 відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". До заяви позивачем додано: Трудова книжка (оригінал); уточнююча довідка ПАТ "Укртелеком"; документи про стаж (копії наказів, витягів з наказів); нотаріально посвідчена; копія ідентифікаційного коду ОСОБА_1; нотаріально посвідчена копія паспорта ОСОБА_1 з апостилем; нотаріально посвідчена копія виписки з реєстру населення Ізраїлю, видана Міністерством внутрішніх справ 13.08.2017 року з відповідним апостилем; нотаріально посвідчена копія Довіреності посвідченої нотаріусом; реквізити банківського рахунку; правова позиція, копія Свідоцтва та ордеру (а.с. 19-20).

Розглянувши повторне звернення представника позивача щодо призначення пенсії, Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області Листом від 12.03.2018 року №7223/02 повідомило, що відповідно до наданих документів страховий стаж гр. ОСОБА_1 складає 18 років 6 місяців 22 дні. При цьому, до страхового стажу не враховано період роботи на Заводі АДС з 29.09.1982 року по 24.11.1983 року, оскільки згідно з оригіналом трудової книжки в даті наказу про прийняття на роботу міститься виправлення, не завірене належним чином, що не відповідає Інструкції про порядок ведення трудових книжок на підприємствах, в установах та в організаціях, затвердженій постановою Держкомпраці СРСР від 20.06.1974 року № 162.

Зауважено, що у разі підтвердження даного періоду роботи, страховий стаж гр. ОСОБА_1 складатиме 19 років 8 місяців 18 днів, чого недостатньо для призначень пенсії на пільгових умовах.

Одночасно відсутні правові підстави для зарахування до страхового стажу часу перебування слухачем на підготовчому відділенні при вищому навчальному закладі і період з 01.12.1983 року по 26.07.1984 року (7 місяців 26 днів).

Додатково проінформовано, що враховуючи всі записи трудової книжки гр. ОСОБА_1, в підсумку, час роботи/перебування на підготовчому відділенні заявника складає 20 років 4 місяці 14 днів.

Одночасно зауважено що в уточнюючій довідці про період роботи за Списком № 2 виданій ПАТ "Укртелеком" міститься посилання на списки виробництв, робіт, професій, посад показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 року № 36.

В період роботи гр. ОСОБА_1 діяли списки виробництв, робіт професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.1994 року №162 (а.с. 25-26).

Вважаючи протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області щодо непризначення ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2, представник позивача звернувся до суду з даним позовом про зобов'язання призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №2.

Перевіривши матеріали справи, встановивши фактичні обставини в справі, на яких ґрунтуються позовні вимоги, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши та оцінивши надані докази в сукупності, проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог, виходячи з наступного.

До вказаних спірних правовідносин суд застосовує наступні положення законодавства та робить висновки по суті спору.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спеціальним законом, який визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, є Закон України від 09.04.1992 року "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року №1058-IV (далі - Закон №1058-IV).

Згідно статті 5 Закон №1058-IV цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.

Виключно цим Законом визначаються види пенсійних виплат, умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат.

Відповідно до ч. 1 ст. 44 Закону №1058-IV заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Закон №1058-IV доповнено розділом XIV 1 "Пенсійне забезпечення окремих категорій громадян" згідно із Законом України від 03.10.2017 року № 2148-VII.

Згідно ч. 1 ст. 114 Закону №1058-IV право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.

Відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 114 Закону №1058-IV на пільгових умовах пенсія за віком призначається: працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.

До досягнення віку, встановленого абзацом першим цього пункту, право на пенсію за віком на пільгових умовах мають жінки 1970 року народження і старші після досягнення ними такого віку, зокрема, 50 років - по 31 березня 1965 року включно, тобто в тому числі і народжені в червні 1963 року.

За відсутності страхового стажу, встановленого абзацом першим цього пункту, у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності на дату досягнення віку, встановленого абзацами першим і третім - тринадцятим цього пункту, страхового стажу з 1 квітня 2015 року по 31 березня 2016 року - не менше 25 років 6 місяців у чоловіків і не менше 20 років 6 місяців у жінок..

Працівникам, які не мають стажу роботи з шкідливими і важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого абзацами першим і п'ятнадцятим - двадцять третім цього пункту відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону, зокрема, жінкам - на 1 рік за кожні 2 роки такої роботи.

Зазначене зменшення пенсійного віку для жінок застосовується також у період збільшення віку виходу на пенсію по 31 грудня 2021 року.

Враховуючи наведені положення ст. 114 Закону №1058-IV, які є чинними та регулюють підстави та порядок призначення пенсії за віком на пільгових умовах на момент винекнення спірних правовідносин, суд зазначає, що оскільки ОСОБА_1 народилась ІНФОРМАЦІЯ_1 року, і досягла 50 років ІНФОРМАЦІЯ_2 року, то обов`язковою умовою для призначення їй пенсії за віком на пільгових умовах є наявність станом на момент досягнення відповідного віку (50 років) страхового стажу не менше 20 років 6 місяців, з них не менше 10 років на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2.

Відповідно до ст. 56 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 року №1788-XII до стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах, незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи і тривалості перерв.

До стажу роботи зараховується також:

а) будь-яка інша робота, на якій працівник підлягав державному соціальному страхуванню, або за умови сплати страхових внесків, період одержання допомоги по безробіттю, а також робота в'язнів і робота за угодами цивільно-правового характеру за умови сплати страхових внесків;

б) творча діяльність осіб, передбачених пунктом "в" статті 3 цього Закону. При цьому творча діяльність членів Спілки письменників України, Спілки художників України, Спілки композиторів України, Спілки кінематографістів України, Спілки театральних діячів України, інших творчих працівників, які не є членами творчих спілок, але об'єднані відповідними професійними комітетами, до введення в дію цього Закону зараховується в стаж роботи незалежно від сплати страхових внесків. У цих випадках стаж творчої діяльності встановлюється секретаріатами правлінь творчих спілок республіки починаючи з дня опублікування або першого публічного виконання чи публічного показу твору даного автора;

в) військова служба та перебування в партизанських загонах і з'єднаннях, служба в органах державної безпеки внутрішніх справ та Національної поліції, незалежно від місця проходження служби;

г) служба у воєнізованій охороні, в органах спеціального зв'язку і в гірничорятувальних частинах, незалежно від відомчої підпорядкованості та наявності спеціального або військового звання;

д) навчання у вищих і середніх спеціальних навчальних закладах, в училищах і на курсах по підготовці кадрів, підвищенню кваліфікації та перекваліфікації, в аспірантурі, докторантурі і клінічній ординатурі;

е) тимчасова непрацездатність, що почалася у період роботи;

є) час догляду за інвалідом I групи або дитиною-інвалідом віком до 16 років, а також за пенсіонером, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду;

ж) час догляду непрацюючої матері за малолітніми дітьми, але не довше ніж до досягнення кожною дитиною 3-річного віку;

з) період проживання дружин осіб офіцерського складу, прапорщиків, мічманів і військовослужбовців надстрокової служби з чоловіками в місцевостях, де була відсутня можливість їх працевлаштування за спеціальністю, але не більше 10 років.

При збільшенні розміру пенсії за віком за кожний рік роботи (стаття 19) поряд з роботою враховуються також періоди, передбачені пунктами "а" - "ж" цієї статті і статтями 57 - 61 цього Закону.

Час перебування на інвалідності у зв'язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням зараховується до стажу роботи для призначення пенсії за віком, а також до стажу роботи із шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і у пільгових розмірах (статті 13 і 14).

При призначенні пенсій на пільгових умовах відповідно до статей 13 і 14 та пенсій за вислугу років відповідно до статті 55 цього Закону провадиться взаємне зарахування періодів роботи, передбачених цими статтями, за умови, що зазначені роботи дають право на пенсію на аналогічних або більш пільгових умовах.

Процедура подання документів для оформлення пенсій визначається Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим Постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 року № 22-1 (далі - Порядок № 22-1).

Відповідно до п. 1.1. Порядку №22-1 заява про призначення пенсії непрацюючим особам, а також членам сім'ї у зв'язку з втратою годувальника подається заявником особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, безпосередньо до управління Пенсійного фонду України у районі, місті, районі у місті, об'єднаного управління (далі - орган, що призначає пенсію) за місцем проживання (реєстрації).

Пунктом 1.7. Порядку №22-1 днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.

Якщо заява пересилається поштою (крім випадків призначення (поновлення) пенсій), днем звернення за пенсією вважається дата, що зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.

У разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис. Якщо вони будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.

Якщо поданих документів достатньо для визначення права особи на призначення пенсії, пенсія призначається на підставі таких документів. При надходженні додаткових документів у визначений строк розмір пенсії переглядається з дати призначення. У разі надходження додаткових документів пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність їх подання пенсія перераховується зі строків, передбачених частиною четвертою статті 45 Закону.

Днем звернення за перерахунком пенсії, переведенням з одного виду пенсії на інший, поновленням виплати пенсії, виплатою недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами.

Пунктом п. 2.9. Порядку №22-1 особа, яка звертається за пенсією (незалежно від виду пенсії), повинна пред'явити паспорт (або інший документ, що засвідчує цю особу, місце її проживання (реєстрації) та вік).

Документи мають бути чинними (дійсними) на дату їх подання.

Документи, видані компетентними органами іноземних держав щодо громадян України, іноземців і осіб без громадянства, визнаються дійсними в Україні за наявності легалізації, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Документи, складені іноземною мовою, подаються разом з їх перекладами українською мовою, засвідченими в установленому порядку, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Відповідно до п. 2.22 Порядку №22-1 за документ, що засвідчує місце проживання особи, приймаються: паспорт або документ відповідних органів з місця проживання (реєстрації), у тому числі органів місцевого самоврядування. Іноземці та особи без громадянства подають також посвідку на постійне проживання.

Відповідно до п. 2.23 Порядку №22-1 документи, необхідні для призначення пенсії, можуть бути подані як в оригіналах, так і копіях, посвідчених нотаріально або адміністрацією підприємства, установи, організації, що подає документи заявника для призначення пенсії, чи органом, що призначає пенсію.

Документи про стаж, вік та заробітну плату подаються тільки в оригіналах. У разі якщо підтвердженням страхового стажу є трудова книжка, надається копія з неї, завірена адміністрацією підприємства, установи, організації за місцем останньої роботи або органом, що призначає пенсію.

Суд зауважує, що 16.02.2018 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2 відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Із записів Трудової книжки серії НОМЕР_3 від 02.07.1979 року судом встановлено, що позивач працювала на таких посадах:

- з 27.06.1979 року по 27.07.1979 року - поштар по доставці телеграм Чернівецького поштамту;

- з 18.09.1979 року по 30.08.1982 року - санітарка реєстратури поліклініки №3 Чернівецької міської клінічної лікарні №3;

- з 29.09.1982 року по 24.11.1983 року - випробувач 2 розряду в збиральному цеху Заводу АДС;

- з 01.12.1983 року по 26.07.1984 року - слухач підготовчого відділення при "Свердловском ордена "Знак Почета" государственном педагогическом институте";

- з 11.11.1984 року по 15.08.1985 року - лаборант Чернівецької середньої школи №9;

- з 05.09.1985 року по 07.06.2000 року - телефоністка міжміського телефонного зв'язку Чернівецької телеграфно-телефонної станції, пізніше Чернівецький міський виробничо-технічний вузол електрозв'язку Чернівецького ОПТУС, пізніше Чернівецька філія спільного Українсько-Американсько-Голландсько-Німецького підприємства УТЕЛ, пізніше Українсько-Американсько-Голландсько-Німецьке Закрите Акціонерне Товариство "УТЕЛ" (а.с. 27-28).

Віднесення посади телефоністів міжміського телефонного зв'язку, що постійно працюють з мікротелефонною гарнітурою до робочих місць із шкідливими умовами праці і їх віднесення до Списку №2, працівники яких мають право на пільгове пенсійне забезпечення, підтверджується:

- Наказом від 20.12.1996 року №3-5-11/1-70 "Про результати проведення атестації робочих місць за умовами праці" (а.с. 27).

- Наказом "УТЕЛ" від 20.12.1996 року №3-5-11/1-70 "Про результати проведення атестації робочих місць за умовами праці" (а.с. 31).

- Переліком затвердженим начальником Чернівецького МВТВЕЗ 18.12.1992 року, відповідно до якого посада телефоніста міжміського телефонного зв'язку відноситься до робіт, професій, посад і показників, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення за віком на пільгових умовах за Списками №1 і №2 (а.с. 30).

- Наказом "УТЕЛ" від 18.08.2000 року №1-2-09/1-20 "Про результати проведення атестації робочих місць в УТЕЛ" (а.с. 32).

- Переліком робочих місць УТЕЛ із шкідливими, важкими та напруженими умовами праці, працівникам яких підтверджено право на пільгове пенсійне забезпечення (а.с. 33).

Відповідно до Уточнюючої Довідки ПАТ "Укртелеком" про характер робіт, що виконувались згідно професій, які надають право на пенсію по пільгових умовах по Списку №2 від 20.11.2017 року №11-24/72, громадянка ОСОБА_1 працювала з 05.09.1985 року (наказ №200-к від 04.09.1985 року) ученицею телефоністки, з 20.12.1985 року (наказ №268-к від 19.12.1985 року) по 14.09.1993 року (наказ №181-к від 13.09.1993 року) телефоністкою 3 класу цеху міжміських телефонних зв'язків Чернівецької телеграфно-телефонної станції, Чернівецького міського виробничо-технічного вузла електрозв'язку Чернівецького ОВТУЗ.

З 15.09.1993 року (наказ №1к від 15.09.1993 року) по 07.06.2000 року (наказ №40/4-03/1-к від 07.06.2000 року) телефоністом 2 класу, телефоністом міжміського телефонного зв'язку 2 класу Чернівецької філії ЗАТ "УТЕЛ".

В період з 20.12.1985 року по 07.06.2000 року ОСОБА_1 працювала телефоністом 3, 2 класу міжміського телефонного зв'язку, постійно з мікротелефонною гарнітурою (пристроєм) на міжміських, замовних, довідкових комутаторах і на переговорних пунктах з цілодобовою дією.

На даній роботі була зайнята повний робочий день і іншої роботи не виконувала. Має право на призначення пільгової пенсії відповідно до ст. 13 закону України "Про пенсійне забезпечення" та Списку №2, розділ XXIX Зв'язок 29 (Постанова Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 року №36).

На підприємствах проведена атестація робочих місць за умовами праці згідно з Постановою Кабінету Міністрів України №442 від 01.08. 1992 року "Про порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці" працівників, віднесених до Списку №1 та №2. (Наказ №308 від 30.11.1992 року щодо результатів атестації робочих місць за умовами праці; Наказ №3-5-11/1-70 від 20.12.1996 року про результати проведення атестації робочих місць за умовами праці УТЕЛ; Наказ №1-2-09/1-20 від 18.08.2000 року про результати проведення атестації робочих місць УТЕЛ).

Підприємство зв'язку неодноразово перейменовувалось та реорганізовувалось.

Підставою для видачі довідки є архівні документи: накази про прийняття, переведення, звільнення, відомості про нарахування заробітної плати (особові рахунки), картки Т-2, П-2 (а.с.29).

Отже, згідно записів у Трудовій книжці серії НОМЕР_3 від 02.07.1979 року, загальний трудовий стаж ОСОБА_1 складає 20 років 4 місяці 14 днів, що у відповідності до п. 2 ч. 2 ст.114 є недостатнім для призначення їй пенсії за віком на пільгових умовах, оскільки становить менше 20 років 6 місяців.

Разом з тим, наявними в справі матеріалами, в тому числі уточнюючою Довідкою про характер робіт, що виконувалися згідно професій, які надають право на пенсію на пільгових умовах по Списку №2 №11-24/72 від 20.11.2017 року, підтверджено, що стаж ОСОБА_1 на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 становить більше 10 років .

Таким чином, на момент звернення до Головного управління Пенсійного фонду України у в Чернівецькій області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах, трудовий стаж ОСОБА_1 становив 20 років 4 місяці 14 днів, при необхідних для такого призначення - 20 років 6 місяців, що свідчить про відсутність у ОСОБА_1 права на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

При цьому, суд вважає безпідставними твердження представника позивача про те, що загальний страховий стаж ОСОБА_1 складає 20 років 6 місяці 14 днів, оскільки в наданому ним розрахунку неправильно вказано останній період роботи позивача, а саме вказано "з 05.09.1985 по 07.08.2000 року", тоді як позивач була звільнена з останнього місця роботи 07.06.2000 року.

Звільнення позивача з останнього місця роботи 07.06.2000 року підтверджується Наказом про звільнення №40/4-03/1-к від 07.06.2000 року, записом у Трудовій книжці позивача та уточнюючою довідкою про характер робіт, що виконувалися згідно професій, які надають право на пенсію на пільгових умовах по Списку 2 №11-24/72 від 20.11.2017 року.

Враховуючи встановлені обставини справи та наведені положення ст. 114 Закону №1058-IV суд вважає, що оскільки ОСОБА_1 народилась ІНФОРМАЦІЯ_1 року, і досягла 50 років ІНФОРМАЦІЯ_2 року, то за відсутності 20 років 6 місяців страхового стажу, що є однією з обов`язкових умов для призначення їй пенсії за віком на пільгових умовах, відсутні підстави для задоволення позовних вимог про визнання протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області щодо не призначення ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2.

За таких обставин, позовні вимоги про визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області щодо непризначення ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2 - не підлягають задоволенню.

У зв'язку із цим, також не має підстав для задоволення похідних від них позовних вимог про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області призначити ОСОБА_1, пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №2.

Відповідно до п. 4 ч. 3 ст. 129 Конституції України, ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 ст. 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Представником позивача під час розгляду справи не було надано належних та допустимих доказів на підтвердження позиції щодо наявності в діях відповідача протиправності щодо відмови у призначенні пенсії на пільгових умовах за Списком№2.

Решта доводів та заперечень учасників справи висновків суду по суті позовних вимог не спростовують.

Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі "Серявін та інші проти України" від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п. 58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" від 9 грудня 1994 року, серія A, № 303-A, п. 29).

З огляду на зазначене, суд дійшов висновку, що у задоволенні адміністративного позову слід відмовити повністю.

Підстави для вирішення судом питання про розподіл між сторонами судових витрат у відповідності до статті 139 КАС України відсутні.

Керуючись статтями 241 - 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України,

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1, в інтересах якої звернувся адвокат Усманов Мурад Амірович до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про визнання протиправною бездіяльності та про зобов'язання вчинити певні дії, - відмовити повністю.

Згідно статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення (складання).

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне найменування учасників процесу:

Позивач - ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1, АДРЕСА_1).

Адвокат - Усманов Мурад Амірович (АДРЕСА_2, електронна адреса: ІНФОРМАЦІЯ_3).

Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (код ЄДРПОУ 40329345, вул. Оренбурзька, 7А, м. Чернівці, Чернівецька область, 58022).

Суддя В.О. Григораш