
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 березня 2019 року м. Чернігів Справа № 620/387/19
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді - Бородавкіної С.В.,
за участі секретаря - Гайдука С.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні, без фіксування його за допомогою звукозаписувального технічного засобу в порядку ст. 229 КАС України, справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної фіскальної служби України у Чернігівській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача, - Міністерство економічного розвитку і торгівлі України про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення,
У С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі – ОСОБА_1В.) 06.02.2019 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Державної фіскальної служби України у Чернігівській області (далі – ГУДФС у Чернігівській області), у якому просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення відповідача від 26.03.2018 №1218808.
Свої вимоги мотивує тим, що вартість транспортного засобу, який перебуває у його власності, за результатами оцінки становить менше 375 розмірів мзп, встановленої на 01 січня звітного податкового року. У зв’язку з наведеним, вважає, що відповідачем необґрунтовано правомірність нарахування та стягнення з нього транспортного податку за 2018 рік.
Ухвалою судді від 11.02.2019 відкрито провадження у справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з викликом (повідомленням) сторін.
Ухвалою суду від 28.02.2019 до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача залучено Міністерство економічного розвитку і торгівлі України (діла – Мінекономрозвитку).
Позивач в судове засідання не прибув, надіслав клопотання про розгляд справи без його участі, позовні вимоги підтримав у повному обсязі.
Представник відповідача надав відзив на позов та пояснив, що автомобіль позивача включений до Переліку легкових автомобілів, що є об’єктом оподаткування транспортним податком у 2018 році, розміщеному на офіційному веб-сайті Мінекономрозвитку. З урахуванням викладеного, ГУДФС у Чернігівській області на підставі даних ІТС «Податковий блок», отриманих з офіційних джерел, в автоматичному режимі було сформовано оскаржуване податкове повідомлення-рішення від 26.03.2018 №1218808 на суму 25 000,00 грн.
Розгляд справи просить проводити без його участі.
Від третьої особи надійшли пояснення по справі, у яких Мінекономрозвитку зазначило, що розрахована у 2018 році згідно з Методикою середньоринкова вартість легкового автомобіля Mercedes-Benz G-Class 4х42, з об’ємом циліндрів двигуна 4,0 літра, бензин, 2016 року випуску, становила 4 673 577,50 грн. У зв’язку з наведеним було включено до Переліку.
Розгляд справи просить проводити без його участі.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що у задоволенні позову має бути відмовлено, враховуючи таке.
Встановлено, що ОСОБА_1 на праві власності належить легковий автомобіль марки Mercedes-Benz G-500, 2016 року випуску, з об’ємом двигуна 3982, тип – загальний легковий універсал-В, що підтверджується свідоцтвом про реєстрацію транспортного засобу (а.с. 10).
26.03.2018 ГУДФС у Чернігівській області винесено податкове повідомлення-рішення №1218808, яким позивачу визначено суму грошового зобов’язання з транспортного податку за 2018 рік у розмірі 25 000,00 грн.
Вважаючи вказане податкове повідомлення-рішення протиправним, ОСОБА_1 звернувся до суду з відповідним адміністративним позовом.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.
Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Законом України від 28.12.2014 №71-VІІІ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи», що набрав чинності 01.01.2015, статтю 267 Податкового кодексу України викладено у новій редакції та запроваджено транспортний податок.
Так, відповідно до пп. 267.1.1 п. 267.1 ст. 267 Податкового кодексу України, платниками транспортного податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні легкові автомобілі, що відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті є об'єктами оподаткування.
У свою чергу, згідно із пп. 267.2.1 п. 267.1 ст. 267 Податкового кодексу України об'єктом оподаткування є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.
Така вартість визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, станом на 1 січня податкового (звітного) року виходячи з марки, моделі, року випуску, об'єму циліндрів двигуна, типу пального.
Щороку до 1 лютого податкового (звітного) року центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, на своєму офіційному веб-сайті розміщується перелік легкових автомобілів, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, який повинен містити такі дані щодо цих автомобілів: марка, модель, рік випуску, об'єм циліндрів двигуна, тип пального.
Відповідно до ст. 8 Закону України від 07.12.2017 №2246-VIII «Про Державний бюджет на 2018 рік», розмір мінімальної заробітної плати станом на 01.01.2018 складав 3723,00 грн.
Таким чином, з аналізу наведених нормативно-правових актів вбачається, що об’єктом оподаткування у 2018 році є автомобілі, середньоринкова вартість яких становить понад 1 396 125,00 грн., з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно)
Постановою Кабінету Міністрів України від 18 лютого 2016 №66 затверджено Методику визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів (далі – Методика), яка встановлює механізм визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів для цілей віднесення таких автомобілів до об’єктів оподаткування транспортним податком (п.1 Методики).
Пунктом 2 Методики установлено, що середньоринкова вартість автомобіля розраховується за методом аналогії цін ідентичних автомобілів за наступною формулою, визначеною у пункті 3 Порядку визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, мотоциклів, мопедів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10 квітня 2013 року №403 (далі – Порядок): С ср = Цн х (Г/100), де
Цн - ціна нового транспортного засобу в Україні з урахуванням марки, моделі, об'єму циліндрів двигуна, типу пального;
Г - коефіцієнт коригування ринкової ціни транспортних засобів з урахуванням строку експлуатації транспортних засобів у роках згідно з додатком 1 до Порядку.
Додатком 1 до Порядку визначено, що коефіцієнт коригування ринкової ціни транспортних засобів інших країн з урахуванням строку експлуатації транспортних засобів понад 2 до 3 років становить 50.
Відповідно до пункту 2 Порядку, середньоринковою вартістю транспортних засобів є величина, яка визначається статистичними методами і еквівалентна імовірній ціні, за яку може здійснюватися купівля продаж транспортних засобів певної марки та моделі з відповідним строком експлуатації та пробігом на встановлену дату проведення оцінки.
Згідно із п. 3 Методики, джерелом інформації для визначення ціни нового автомобіля є офіційні прайс-листи виробників (дилерів).
Відповідно до п. 4 Методики інформація про ціни нового автомобіля з урахуванням марки, моделі, об'єму циліндрів двигуна, типу пального подається до 10 січня базового податкового (звітного) періоду (року) державним підприємством «Держзовнішінформ» до Мінекономрозвитку.
Мінекономрозвитку відповідно до Методики розраховує середньоринкову вартість автомобіля та щороку до 1 лютого податкового (звітного) року розміщує на своєму офіційному веб-сайті перелік легкових автомобілів, що є об’єктами оподаткування транспортним податком, тобто з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, який повинен містити такі дані щодо зазначених автомобілів: марка, модель, рік випуску, об'єм циліндрів двигуна, тип пального (п. 13 Методики).
Положенням п. 14 Методики передбачено, що Мінекономрозвитку забезпечує роботу офіційного веб-сайту в режимі, який дає змогу отримати інформацію про середньо ринкову вартість автомобіля шляхом введення даних про їх марку, модель, рік випуску, об’єм циліндрів двигуна, тип пального.
Таким чином, зі змісту пп. 267.2.1 ч. 267.2 ст. 267 Податкового кодексу України та Методики вбачається, що повноваження та обов'язок щодо визначення середньоринкової вартості транспортного засобу покладено на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику економічного розвитку.
Межі повноважень податкового органу полягають виключно у прийнятті податкового повідомлення-рішення на підставі отриманої від Мінекономрозвитку інформації про автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.
Відтак, підставою для прийняття відповідачем податкового повідомлення-рішення є отримана від Мінекономрозвитку інформація.
Як вбачається з матеріалів справи, Мінекономрозвитку на підставі даних ДП «Держзовнішінформ» про ціни на нові автомобілі розраховано середньоринкову вартість автомобілів та розміщено на своєму офіційному веб-сайті Перелік легкових автомобілів, що є об’єктом оподаткування транспортним податком у 2018 році (а.с. 32-34).
При цьому, з наданих Мінекономрозвитку пояснень щодо визначення вартості автомобіля позивача встановлено таке.
Позивач є власником легкового автомобіля марки Mercedes-Benz G-500, 2016 року випуску, з об’ємом двигуна 3982, тип – загальний легковий універсал-В.
Враховуючи, що 1000 куб. см. є еквівалентом 1 літру, об’єм циліндра двигуна автомобіля 3982 куб. см, з урахуванням заокруглення до найближчого основного розряду, дорівнює 4,0 літра.
Відповідно до пунктів 5 і 6 Методики та інформації ДП «Держзовнішінформ» аналогічним легковому автомобілю Mercedes-Benz G-500 4х42 є автомобіль Mercedes-Benz G-Class 4х42 з об’ємом циліндрів двигуна 4,0 літра, бензин, який включено до Переліку.
Враховуючи наведене, Мінекономрозвитку зазначило, що розрахована у 2018 році згідно з Методикою середньоринкова вартість легкового автомобіля Mercedes-Benz G-Class 4х42, з об’ємом циліндрів двигуна 4,0 літра, бензин, 2016 року випуску, становила 4 673 577,50 грн. (а.с. 49).
Враховуючи вищевикладене, а також те, що згідно наданої Мінекономрозвитку інформації належний позивачу на праві приватної власності автомобіль, є об'єктом оподаткування транспортним податком з фізичних осіб у 2018 році, суд вважає, що ГУДФС у Чернігівській області обґрунтовано, згідно наданої уповноваженим органом інформації, прийняло податкове повідомлення-рішення від 26.03.2018 №1218808, яким ОСОБА_1 нараховано зобов’язання з транспортного податку в сумі 25 000,00 грн.
Вказана позиція узгоджується з висновками Верховного Суду, викладеними у постанові від 29.01.2019 у справі №826/12372/16.
Посилання позивача на звіт про оцінку транспортного засобу від 20.09.2017 №2195182_20092017_1077-17, яким ринкову вартість належного йому автомобіля визначено на рівні 1 096 488,00 грн. (а.с. 11-20), суд вважає необґрунтованими, враховуючи таке.
Як було встановлено вище, визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів для цілей визначення об’єктів оподаткування транспортним податком віднесено виключно до компетенції Мінекономрозвитку України, що відповідає позиції Верховного Суду, викладеній у постанові від 24.04.2018 (справа №802/1912/17-а).
Зокрема, у вказаній постанові Верховний Суд зазначив, що для визнання автомобіля об'єктом оподаткування транспортним податком з фізичних осіб до уваги береться, зокрема середньоринкова вартість такого автомобіля, яка визначається статистичними методами з урахуванням певних ознак, параметрів і характеристик транспортного засобу та встановлюється виключно Мінекономрозвитку.
Таким чином, оцінка транспортного засобу, надана суб’єктом оціночної діяльності, для цілей оподаткування транспортним податком вирішального значення не має та не повинна враховуватись при визначенні об’єкту оподаткування і грошового зобов’язання з транспортного податку.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частин 1, 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень, обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи встановлені судом обставини справи та аналізуючи наведені положення податкового законодавства, суд приходить до висновку, що, приймаючи податкове повідомлення-рішення від 26.03.2018 №1218808, ГУДФС у Чернігівській області діяло на підставі, у межах повноважень та у спосіб, встановлений законом, тому у задоволенні позовних вимоги ОСОБА_1 має бути відмовлено.
Керуючись статтями 227, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1, вул. Тиха, 52, м. Чернігів, 14000) до Головного управління Державної фіскальної служби України у Чернігівській області (код ЄДРПОУ 39392183, вул. Реміснича, 11, м. Чернігів, 14000), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача, - Міністерство економічного розвитку і торгівлі України (код ЄДРПОУ 37508596, вул. М. Грушевського, 12/2, м. Київ, 01008) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення - відмовити.
Рішення суду може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня виготовлення повного тексту. Апеляційна скарга, з урахуванням положень підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII ''Перехідні положення'' Кодексу адміністративного судочинства України, подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення виготовлено 01 квітня 2019 року.
Суддя С.В. Бородавкіна